Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Ako v budúcnosti predísť chaosu, ktorý nastal s komunitným plánom

Ako v budúcnosti predísť chaosu, ktorý nastal s komunitným plánom

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Čtvrtek 17.06.2010 09:51
Poslanci prednedávnom schválili komunitný plán. Následne museli svoje uznesenie rušiť, lebo materiál nespĺňal zákonné požiadavky. Z následnej diskusie na zastupiteľstve vyplynulo, že materiál predložil poslanec Kostelanský len na začiatku zastupiteľstva. Tým pádom si ho nemohol poriadne prečítať ani primátor, ani poslanci, a vraj ani samotný predkladateľ. Ako v budúcnosti predísť takýmto kiksom? Viac sa dočítate v článku Detty Pitoňákovej, prevzatého zo stránky POVAZSKA.SME.SK:
 
http://povazska.sme.sk/c/5425433/plan-socialnych-sluzieb-dnes-predlozia-na-verejnu-diskusiu.html

Plán sociálnych služieb dnes predložia na verejnú diskusiu

Poslanci zrušili uznesenie, ktorým schválili plán sociálnych služieb v júni. Chýbalo verejného pripomienkovanie. O dnešnej verejnej diskusii informovalo mesto na internete len tri dni pred jej uskutočnením.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na poslednom, júnovom, zastupiteľstve väčšina poslancov podporila návrh primátora Miroslava Adameho na zrušenie uznesenia, ktorým poslanci schválili na májovom zasadnutí zastupiteľstva komunitný plán sociálnych služieb.  Postup schvaľovania bol v rozpore so zákonom.
Poslanci vytýkajú právnikom mesta, že to včas nezachytili, najmä ak ide aj o hrozbu finančnej ujmy pre mesto. Predísť schvaľovaniu materiálov, ktoré nemajú poslanci čas poriadne preštudovať, sa dá podľa zástupci občianskeho združenia Strážov zmenou rokovacieho poriadku.

Chýbalo verejné prerokovanie

Na júnovom zasadnutí zastupiteľstva sa zišlo dosť poslancov. „Komunitný plán nebol predložený na verejnú diskusiu a do jeho prípravy neboli zapojení poskytovatelia a prijímatelia sociálnych služieb. Neboli dodržané potrebné ustanovenia, ktoré majú predchádzať jeho schváleniu," tvrdí primátor Miroslav Adame.

Väčšina poslancov hlasovala za primátorov návrh na zrušenie, traja poslanci sa zdržali. Komunitný plán sociálnych služieb tak mesto zatiaľ nemá. Košická spoločnosť, ktorú si mesto objednalo na jeho spracovanie, zabezpečuje verejné prerokovanie a jeho dopracovanie. Objaviť by sa mal na júlovom zastupiteľstve.

Nechceli brzdiť investície

Poslanci chceli urýchleným prijatím komunitného plánu predísť situácii, aby neexistencia plánu bránila čerpaniu nenávratných finančných prostriedkov na budovanie sociálneho zariadenia v meste.

Nezisková organizácia Pokoj v duši chce bývalé sídlo spoločnosti POV BYT prestavané na bytovku, zrekonštruovať a prerobiť údajne na domov sociálnych služieb. „Pokiaľ plán nemáme, nemôžu ani samospráva, ani súkromný sektor žiadať prostriedky na vybudovanie sociálnych zariadení mimo finančných zdrojov mesta. Mesto ho už malo dávno mať," zdôvodňuje predloženie návrhu poslanec Jozef Kostelanský.
Plán ešte nemusia mať

Primátor Miroslav Adame tvrdí, že predloženie plánu bolo pre neho prekvapením. „Ľudia, ktorí sa zaujímajú o financie z eurofondov, boli aj za mnou. Povedal som im, že komunitný plán ešte nemusíme mať      a že ho vypracovávame. Tiež, že ho poslanci budú schvaľovať na júlovom zastupiteľstve. Keď sa materiál dostal na májové zasadnutie, bolo to pre mňa prekvapenie. Všetci sme sa dostali do veľkého tlaku. Nechceli sme byť obviňovaní, že chceme zabrzdiť prítok financií do mesta," hovorí Adame.

Za neboli všetci

Za prijatie plánu na májovom zastupiteľstve nehlasovali všetci poslanci, mali k predloženému materiálu výhrady. „Odmietam hlasovať za materiály, ktoré sa predkladajú až v deň rokovania zastupiteľstva," tvrdí Karol Janas. „Plán nebol prerokovaný ani v sociálnej komisii, ani v mestskej rade. Nemal atribúty oficiálneho materiálu," dodáva Vladimír Bačík.

Ľubomír Kubovič hovorí, že problém bol hlavne v tom, že schváleniu plánu nepredchádzala verejná diskusia, čo vyžaduje aj zákon.

Právnička to mala zachytiť

Poslanec Janas vyjadril počudovanie nad tým, že právnici nezachytili rozpor so zákonom pri pijímaní uzenesenia, najmä ak hrozí aj finančná ujma pre mesto.„ Neviem, prečo problém právnici nezachytili. Ak sa stala takáto hrubá chyba, malo sa ísť na prokuratúru so žiadosťou o stanovisko. Ak by dala prokurátorka protest, bolo by to jednoduchšie, ako rušiť rozhodnutie zastupiteľstva," vysvetľuje Janas. Dodal, že právnička ho pritom informovala     o miliónových stratách, ktoré hrozia mestu. Podotkol tiež, že iný, bezproblémový, materiál o poslaneckej redakčnej rade mestských novín pritom primátor nepodpísal. Uznesenie o komunitnom pláne áno.  Konzultácia mesta s prokuratúrou chýbala aj poslancom Františkovi Matušíkovi a Jozefovi Kostelanskému.

Nebolo potrebné čakať

Všetky námietky, prečo nečaká mesto na protest prokurátora, sa zdali právničke Dane Polákovej zvláštne.

„Keď som sa dozvedela, že bol komunitný plán schválený a niekto, nebudem hovoriť kto, mieni podať podnet na prokuratúru, usúdila som, že je lepšie nečakať, ale konať. Pozrela som si ustanovenia zákona, o ktorých mi bolo povedané, že sú porušené a konzultovala som, okrem iného, aj so spracovateľkou návrhu komunitného plánu, ako treba postupovať. Ja som plán nepripravovala, nerobím na sociálnom. Prvý raz som to počula, keď už bol uznesením plán schválený a podpísaný, že sa ide podať protest," opisuje svoj postup  Poláková.

Hrozí mestu finančná ujma?

V dôvodovej správe, ktorú mali poslanci na zastupiteľstve pri rušení uznesenia, bolo tiež, že ak mesto plán sociálnych služieb malo, následne ho zrušilo a nejaký žiadateľ by preto prišiel o financie, mohol by od mesta vymáhať stratu.

„Čo sa stane, ak niekto v čase od schválenia komunitného plánu dodnes podal žiadosť o nenávratné finančné prostriedky? Nebude práve toto problém? Môže povedať, že mal podanú žiadosť v čase, keď sme mali schválený komunitný plán, a potom sme ho zrušili, čo mu spôsobilo problémy,"  vyjadril obavy  Janas.

„Zámer, ktorý má ten jeden žiadateľ, o ktorom vieme, musí byť v súlade s Koncepciou sociálnych služieb Trenčianskeho samosprávneho kraja. Kraj ju má schválenú a platnú," snažila sa vyvrátiť možnosť finančnej ujmy právnička.

Povinnosť  zverejňovania

Podľa občianskeho aktivistu Juraja Smatanu situácia nemusela v meste nastať, aby pre tlak prijali poslanci materiál v rozpore so zákonom. Stačila by úprava rokovacieho poriadku.

„Poslanci i vedenie mesta sa dostali do situácie, keď na dôležitý materiál nemali dostatočný čas na preštudovanie. Nedokázali ho odmietnuť, lebo nechceli byť obvinení, že brzdia rozvoj mesta. Ak by malo mesto v rokovacom poriadku schválené pravidlo, že materiály pripravené na zastupiteľstvo budú prístupné pred zasadaním istý čas aj na stránke mesta, nemuseli sa dostať do tlaku, keď chce niekto niečo napochytro predložiť na rokovanie a schváliť, a dodatočne sa zistí, že je to v rozpore so zákonom," tvrdí Smatana.

Nejde pritom o veľkú zmenu, len vsunutie jednoduchej formulácie do rokovacieho poriadku. „Zastupiteľstvu je možné predložiť len materiály, ktoré päť dní viseli na internetovej stránke mesta, ak iný zákon nestanovuje inak. Toto by bolo ošetrenie aj pre poslancov, aj pre verejnosť," navrhuje Smatana.

Verejná diskusia

Mesto pozýva občanov na verejnú diskusiu k návrhu komunitného plánu sociálnych služieb dnes o 16,00 hodine do auly obvodného úradu. Oznam sa na webovej stránke mesta sa objavil len nedávno, v pondelok. Plán je dôležitý materiál, ktorý má načrtnúť rozvoj sociálnych služieb v meste do budúcnosti a týka sa takmer každého občana.

streda 16. 6. 2010 8:02 | Detta Pitoňáková« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359