Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Juraj Smatana / Ako funguje korumpovanie samosprávy pri vybavovaní stavebných projektov

Ako funguje korumpovanie samosprávy pri vybavovaní stavebných projektov

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Čtvrtek 14.07.2011 13:15
[2011-07-11] Odkedy starostu Rače zachránilo pred väzením iba záhadné zmiznutie kľúčových dôkazov o braní úplatku, korupčná prax v slovenských samosprávach sa zmenila. Peniaze sa prestali mestským politikom doručovať priamo, namiesto toho sa doručujú na účty alebo cez ruky takzvaných "vybavovačov".

- Tento systém je zasväteným osobám dobre známy, ale nikdy o peňazovode k politikom nahlas nehovoria. Keby začali rozprávať, skončili by so stavaním v meste.

- Práca "vybavovačov" alebo "asistentov" sa obvykle skrýva pod funkciu takzvaného inžinieringu. Inžiniering je normálny biznis, ktorý spočíva v tom, že špecialisti na seba prevezmú všetku administratívu a stavebník sa môže venovať stavaniu. Inžiniering zabezpečí všetky povolenia - požiarnikov, pamiatkárov, správcov sietí, a získa podklady pre územné a stavebné konanie.

- Špeciálna vetva inžinieringu sa venuje legalizovaniu úplatkov. Takéto inžinieringové firmy disponujú neformálnym, ale fungujúcim prepojením na mestských politikov. Od stavebníkov preberajú peniaze najčastejšie v hotovosti. Zabezpečujú, aby sa politik nemusel osobne stretnúť s tým, kto ho upláca. (Tým sa odstraňuje riziko, že politik alebo úradník naletí policajnému agentovi - provokatérovi.) "Služby" sa totiž legálne vyfakturujú ako inžiniering.

- Stavebné firmy sú nútené započítavať korupciu do reálnych nákladov. Základná zásada znie "Kto chce stavať, musí platiť."

- Priestor na korupciu vzniká najmä tým, že o každom väčšom projekte musí rozhodnúť mesto a vydať záväzné stanovisko k výstavbe. Posudzuje sa, či je projekt v súlade s územným plánom a predstavami mesta. Teoreticky by teda mali uplácať len tí, ktorí chcú stavať v rozpore s územným plánom. Nie je to tak. Aj obyčajná žiadosť sa totiž môže dostať "na spodok kopy" a ležať tam celé mesiace. Čiže platí sa aj za urýchlenie procesu.

- Peňazovod k politikom má nasledovnú štruktúru: Niektorí vybavovači berú pevné taxy, alebo poplatky závisia od rozsahu plánovanej výstavby. Iní si vyžiadajú, že chcú v stavebníkovom projekte prevádzkovať lekáreň alebo kaviareň zadarmo alebo za veľmi výhodných podmienok. Ďalší na stavebníka tlačia, aby zamestnal ich manželku alebo dcéru. 

- Akcia môže prebiehať aj tak, že miestny poslanec sľúbi, že "všetko vybaví", navrhne odhadovanú sumu, a aby si overil stavebníkovu ochotu platiť, vypýta si za prvú konzultáciu pre seba okolo tisíc eur. Suma na úplatky sa neskôr zvyšuje aj o polovicu s odôvodnením, že "cenu neurčujem ja".

- Zásadne sa platí vopred. Kto nezaplatí dopredu, s tým vybavovači ďalej nehovoria.

- V ponuke vybavovačov je napríklad aj zvýšenie počtu poschodí.

- Takýmto spôsobom vedia zabezpečiť súhlasné stanovisko úradu, aj keď sú susední obyvatelia proti. Úradníci zabezpečia odborne znejúce argumenty, ktoré sú v skutočnosti bludmi, postavenými na neoveriteľných koeficientoch.

- Aj keď sú na povolenie potrebné podpisy napríklad primátora, peniaze nemusia končiť uňho. Častejšie sa spomínajú "biznis kluby" miestnych organizácií politických strán, obvykle tie početne najsilnejšie.

- Do hry sa však môžu dostať aj menšie politické kluby: niekedy je cenou za politickú stabilitu mestskej koalície reálny presun povoľovacích právomocí na určených politikov.

- Častokrát zohrávajú kľúčovú rolu viceprimátori. (Pri vytváraní koalície obvykle dostane najsilnejšia strana post primátora, a jej najvýznamnejší partner viceprimátora.)

- Od takéhoto kľúčového človeka na úrade sa sumy rozdeľujú príslušným úradníkom a poslancom. Ak bolo všetko "dobre vybavené", nekladú odpor ani politici s iným straníckym pozadím.

- Pri príprave zmien územného plánu sa takýto kľúčový človek ozýva developerom aj sám - „že aby sme sa zastavili, ak chceme, aby boli navrhované zmeny schválené“.

- Obvyklou výhovorkou človeka na kľúčovom úradnom poste je odvolanie sa na slobodné hlasovanie poslancov "lebo tí hlasujú podľa svojho svedomia".

- Stávajú sa aj prípady, kedy sa vybavovačovi nepodarí projekt pretlačiť a vráti peniaze. Inokedy sa však vybavovač vyhovorí, že platnosť jeho služieb bola obmedzená napríklad do konca volebného obdobia. "Dojenie" stavebníka tak môže pokračovať. Hrozí mu napríklad, že úrad bude požadovať výstavbu finančne náročného krytu civilnej obrany.

- Pre stavebníka obvykle niet cesty späť, pretože do projektu vložil veľa peňazí, tlačí ho úver od banky, zmluvy s budúcimi nájomníkmi a podobne.

- Ak sa vyskytne primátor, ktorý "nie je obchodník" prípadne brzdí výstavbu z presvedčenia, tak developeri a vybavovači hľadajú cestičky ako ho ovplyvniť cez politickú stranu na vyššej (krajskej, celoštátnej) úrovni, alebo cez vicestarostov.

- Celý systém samozrejme prenáša záťaž na ľudí, ktorí potom pre korupciu musia platiť vyššie hypotéky alebo nájmy.

- Samotní developeri odhadujú, že byty a kancelárie by mohli byť lacnejšie zhruba o desať percent, keby sa na nich nepriživovali skorumpovaní politici a úradníci. Každého kupca bytu stojí korupcia približne dve percentá z ceny. Teda pri stotisícomom byte je skrytá daň zhruba dvetisíc eur. Zvyšok predraženia je spojený s odďaľovaním stavby - prevádzkovými nákladmi a viaznutím kapitálu.

- Keďže povoľovacia činnosť úradov sa niekedy počíta skôr na roky než na mesiace, investícia do úplatkov sa stáva nástrojom zlacňovania stavby.

- Napriek tomu existujú aj firmy, ktoré stavajú, ale korupciu principiálne odmietajú. Napríklad švédsky stavebný koncern Skanska problém rieši tak, že kupuje hotové projekty. Takže ani s politikmi, ani s inžinieringom si ruky špiniť nemusia. To ale automaticky neznamená, že cena ich projektu nie je zaťažená korupčnou daňou.

 

Väčšina uvedených informácií pochádza z vynikajúceho článku novinára Petra Kremského, ktorému poskytli vyjadrenia viacerí developeri, podnikajúci v hlavnom meste Bratislava, za záruku že uchová ich mená v anonymite.

Ak si chcete prečítať celý uvedený článok, nájdete ho na stránke ekonomického týždenníka TREND:

http://reality.etrend.sk/realitny-biznis/korupcia-v-developmente-predrazuje-byty.html

Poznámka JS:

Článok je na slovenské pomery neobvykle otvorený. Keďže však hlavné informačné zdroje článku pochádzajú z prostredia developerov, v texte sa neuvádza dôležitý prvok korupčného systému: možnosť developerov vyhrážať sa úradníkom, ktorí im už v nejakej čiastkovej veci ustúpili, ale po voľbách alebo po medializácii odmietajú v takejto "ústretovosti" pokračovať. Používa sa na to hrozba žalobou za škodu spôsobenú nesprávnym úradným postupom. Developer sa tvári, že predchádzajúce povolenia nedosiahol korupciou. Tvrdí, že ich získal "v dobrej viere", investoval do projektu, a teraz si nárokuje škody, ktoré mu vznikajú tým, že samospráva odmieta pokračovať v rozbehnutej hre. Tento tlak funguje aj na politikov, ktorí nastúpili po nových voľbách a s predchádzajúcim fungovaním úradu nemajú nič spoločné: nemôžu si dovoliť finančné straty z prípadného prehratého súdneho sporu.

Anonym píše:
Pátek 15.07.2011 22:54
Presne tak to funguje aj v našom regione. Možno len doplnim, často sa kupujú aj ľudia zo stavebného hoci idú aj proti mestu. Ponuka sa vyhráva najnižšou cenou, a potom sa to spraví cez dodatky a zmenu alebo aj najvyššou cenou a vyradením konkurencie cez nesplnenie technických a iných podmienok. Každá aj menšia obec má "svoju" stavebnu firmu. Odmena sa dáva aj cez najnižšiu predajnú cenu, napríklad bytu cez nastrčenu osobu. Ale je toho viac čo sa deje v stavebných firmách, trestné činy v oblasti daní, technológie, vedľajších predpisov a povolení, dotacii a pod. Rovnako mafiánske sú daňové urady, ktoré kontrolujú malých a od veľkých berú dohodou a s pozlatkovou kontrolou. Ilava, Led.Rovne, Púchov, Bystrica sú na tom najhoršie. Najpevnejsie to drží asi Michalec,Púchov a naopak v Bystrici to riešia hlavne nižšie zložky, dediny majú komornejsie priame vzťahy. Najhoršie je to pri diaľnici, kde je patron kazdy majster s materiálom. Skúsenosti mám hlavne z jedného mesta ale mnohé priamo od ľudí zo stavebného a daňového. HBH v PB teraz nemá moc kšeftov :)
Anonym píše:
Neděle 17.07.2011 22:33
HBH- Trójsky kôň SDĽ.
Teraz nemá nárok!

VK-SOK: Trójsky kôň SDKU.
Je v kurze!
Anonym píše:
Středa 20.07.2011 20:17
Raz si v kurze, potom možno aj v konkurze!
Anonym píše:
Pátek 29.07.2011 22:29
A kde máme teraz Sadestav a nedokončené Mariánske námestie , ktoré sa už rozpadáva . Kde je SMER ( myslím pánov poslancov ), ktorý ho tak podporoval ?
Anonym píše:
Sobota 30.07.2011 02:28
Pán Smatana, neviete, ako dopadli zámery, jednak na výstavbu Kongres center, keď mesto predalo nedostavanú kongresovku v kolónií, a ako dopadla prestavba/oprava Diamonu, s ktorou sa začalo ale už dávno tam nik nikoho nevidel? :)
redakcia
redakcia píše:
Čtvrtek 04.08.2011 00:28
Novinár Kremský píše o reakciách na jeho článok o korupcii v samospráve:

http://blog.etrend.sk/[…]/
Anonym píše:
Sobota 06.08.2011 21:22
všetci len berú, len mne nikto nedáva, ako ja tiež viem ruku nastaviť, len kto mi do nej a čo dá :-(
Anonym píše:
Čtvrtek 18.08.2011 11:08
ja ti do nej na_se_re_m , aby si aj ty mal čosi fajnovo a ver tomu bude to ekologický bio produkt
Anonym píše:
Středa 24.08.2011 09:47
čo je uhorková sezóna, že sem nikto nič nepíše !!!!!!!!!!!!!!!
Anonym píše:
Středa 24.08.2011 20:39
ale kdeze uhorkova sezonna,
tento portal uz nema co ponuknut, bloger smatana ma funkcie,
uz nema kedy ani koho osierat. 10 prispevkov za mesiac = °skapal web.
Anonym píše:
Středa 24.08.2011 23:05
"Obdivujem" tú schopnosť vydolovať z každej situácie nejakú fekalitu a urážku. Len tak ďalej, určite sa Ti darí.
Anonym píše:
Čtvrtek 25.08.2011 13:03
Spred UPSVaR zmizla zrazu tak prepotrebná cestná rampa, za ktorú bývalé vedenie zaplatilo cez 200 000 Sk. Vyriešilo nové vedenie už kliku okolo rampy, ktorá svojim konaním sôsobila de facto mestu škodu a na čo sa použije odstránená rampa?
Anonym píše:
Čtvrtek 25.08.2011 13:04
Spred UPSVaR zmizla zrazu tak prepotrebná cestná rampa, za ktorú bývalé vedenie zaplatilo cez 200 000 Sk. Vyriešilo nové vedenie už kliku okolo rampy, ktorá svojim konaním sôsobila de facto mestu škodu a na čo sa použije odstránená rampa?
Anonym píše:
Čtvrtek 25.08.2011 15:49
ale čože tu nadávate na Smatanu...nie som jeho vyznávač, ale keby bolo takých viac v miestnej politike, asi by bola transparentnejšia...inde je problém-tento web vždy ! plnili návštevníci, smatana dal iba tému...lenže za prvé : z príma stoličky , so zodpovednoťou a starosťami sa horšie bloguje a píše , ako z pozície predmostu na 8. poschodí, kde treba len chodiť do roboty, že ??? a tak odpadol hlavný prispievateľ....po druhé, vštci ostatní , čo tu písali všetky tie zaručené osočovačky , sú už pri korytách -Kubolín , Fejko Motušík,Jožko Krkúľ......, takže hádam si nebudú špiniť do vlastného hniezda...tak to je vážení bystričania ...moc je už rozdelená, načo prispievať....
Anonym píše:
Neděle 28.08.2011 14:28
Aké fekality a urážky?
portal uz nema co ponuknut > fekalita? pozri kvalitu a mnozstvo zverejnovanych clankov, no coment
smatana ma funkcie > urazka? pravda je to
nema kedy osierat > pri tolkych jeho aktivitach zial nema na to cas
nema koho osierat > lackovic a spol uz nikoho nezaujma, adame a spol detto, s janasom a jeho koaliciou byt v jednom vreci je vyhodou
malo prispevkov v diskusiach > znamena len tolko ze skapal web.
tak co ta tak rozrusilo?
Anonym píše:
Úterý 16.08.2011 22:40

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359