Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / skutek / Archeológovia odkrývajú v meste praveké hradisko

Archeológovia odkrývajú v meste praveké hradisko

Autor: František Skutek Poslední změna: Sobota 14.09.2013 16:35
[2008-07-01] Článok z Obzoru, ktorý obsahuje viac podrobností ,ako bolo v SME. Na webe uverejnený nebol, musel som ho prepísať ručne.

Archeológovia odkrývajú v meste praveké hradisko

 

Pri ťažbe štrku objavili aj stredoveký meč

 

Archeológovia odkrývajú na Šibeničnom vŕšku zvyšky pravekého hradiska z obdobia Púchovskej kultúry starej asi dvetisícsto rokov. Náles sa nachádza presne v mieste, kde sa má napájať mostný objekt diaľnice, ktorý pôjde cez mesto na pozemnú komunikáciu.

 

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Archeologický výskum začal v polovici apríla. Pomocou techniky sa sondovalo po celom kopci Šibeničného vŕšku až po stĺpy vysokého napätia. „Podľa toho, či sa nám ukázali nejaké objekty v rámci sond alebo sme mali nejaké nálezy, sme sa sústredili na niektorú časť. Vedeli sme, že je tu avizované opevnené hradisko, keďže aj vrch sa volá Hradište. Dalo sa teda predpokladať, že tu bolo nejaké opevnenie zo starších čias. Hneď v prvej, najhlbšej sonde, ktorú sme urobili, sme zachytili kamennú deštrukciu valu opevnenia,“ informoval nás Ondrej Žár z Archeologického ústavu v Nitre.

Archeológovia sa musia s výskumom ponáhľať, tender na prvý úsek diaľnice bude verejne vyhlásený pravdepodobne o niekoľko dní. Celý ostroh (úzky pás zeme vybiehajúci do údolia) až po miesto, kde sa teraz nachádza bunker z druhej svetovej vojny, bol odhradený voči ostatnému kopcu a bolo tu vytvorené ostrožné hradisko – útočisko, kde sa nahrnulo obyvateľstvo v prípade nebezpečenstva.

„Skúmame plochu hradiska, lebo tá je pre nás teraz dôležitá. V ďalšej časti sa veľa objektov z doby, ktorá je predmetom nášho výskumu, nenachádza. Preto sme sa sústredili len na ostroh. Podľa črepov a mazanice datujeme nález do obdobia púchovskej kultúry, na prelome našich letopočtov. Nevieme ešte presne, o ktorý stupeň kultúry ide, uvidí sa to až po vyhodnotení keramiky a nálezov,“ doplnil Žaár a dodal, že podobné hradiská sa objavujú po celom Považí. Pre lokalitu mesta Považská Bystrica však ide o dosť vzácny nález. „Našli sa dve zásobnicové jamy na uskladnenie obilia, zoskupenia kameňov, ktoré signalizujú kolové jamky ako základy nadzemných stavieb – domcov. V jamách boli osadené koly ako základ domov z prútia, ktoré vymazávali hlinou. Navŕšený tu bol ochranný val, pred ním bola priekopa hlboká dva a pol metra a široká šesť až osem metrov. „Bola suchá, bez vody,“ povedal nám o doterajších vzácnych nálezoch Rudolf Kujovský, vedúci oddelenia pre výskum praveku Archeologického ústavu SAV v Nitre. Kamene valu sú niekde čiastočne odorané, prípadne vyhádzané, lebo pôda sa tu od šesťdesiatych rokov orala. Veľa sa však zachovalo. Nepodarilo sa zatiaľ nájsť vstupnú bránu.

Pri hĺbení jám, kde sa ťaží štrk na prvý úsek diaľnice neďaleko Považského Podhradia, vybagrovali stavbári zas meč. „Na druhom úseku sme od polovičky januára. Tu sú však samé štrky, je to v blízkosti Váhu, a nie je predpoklad, že sa tu stavali nejaké obydlia. Osídlenci totiž nikdy nemohli vedieť, kedy a kde sa rieka vyleje. Našiel sa však stredoveký meč z 15., možno 16. storočia. Ide o náhodný nález. Niekto ho buď stratil alebo mu spadol, prípadne bol rituálne hodený do rieky. Predpokladáme, že to bude súvisieť s Považským hradom,“ doplnil informácie o archeologických prieskumoch pri budovaní diaľnice Žaár. (BERKO)

 

Text k obrázku: Odkrývanie hradiska. Vzácny nález, bohužiaľ, prikryje diaľnica.

 

MY noviny stredného Považia, č. 26, ročník 51, str. 3, 1. 7. 2008.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359