Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / singular / Vojenská správa

Vojenská správa

Autor: singular plural Poslední změna: Středa 10.03.2010 17:56
[2010-03-10] Médiami v poslednom čase prebehlo pár diskusí o budove bývalej vojenskej správy. Nedávno sa kupčilo s pozemkami v Orlovom na účely športu. Prišiel čas nielen kopať do lopty, ale začať konať aj pre združenia, ktoré nezastrešujú žiadni vplyvní ľudia, ale občania mesta, ktorí rozvíjajú to, čo je v iných mestách starou realitou. Občiansky, spoločenský a kultúrny život na iný spôsob, než sme na považskobystrických pódiách zvyknutí.

Dôchodcovia, "Rusi", Matičiari, Múzejníci, mimovládky, umelci a iní....

 

Na začiatku volebného obdobia mesto sľubovalo výraznú podporu občianskeho života. V priestoroch mestského úradu mali byť priestory na rokovania mimovládiek, na občianske aktivity. Nestalo sa. Je to pochopiteľné - úrad je úrad. Ako z neba však prišla budova vojenskej správy, ktorej "nič" iné nechýba, len obyvatelia. Netuším, kto sa momentálne hrá na žabu na prameni, ale poslanci nášho mesta by aspoň pred voľbami, keď to už nestihli v riadnom hracom čase, mohli spraviť niečo SKUTOČNE občianske - vhodné pre občanov.

Viem, že budova je v lukratívnej štvrti, viem, že by pomohli peniaze z jej predaja, ale ja ako občan mám záujem na tom, aby to ostalo pre ľudí.

Vyzývam preto všetkých, kto môže v tejto veci niečo urobiť, aby otvorili verejnú diskusiu na správnych a vplyvných miestach  o budove vojenskej správy tak, aby z nej mali hmatateľný a reálny úžitok hlavne občania. 

Zároveň kvitujem snahu p. Janasa,  pretože momentálne ho asi ako jediného vnímam, že vo veci koná v smere k občanom. 

 

 

Anonym píše:
Čtvrtek 11.03.2010 01:11
Ako jedno z možných riešení ma napadlo presťahovať do budovy OVS napr. súd alebo tam zriadiť divadlo alebo konečne niečo na kultúru. Ale myslím si, že budova OVS bude ďalšou prázdnou budovou v PB ako je budova VVZ, Diamon či iné stavby. Alebo tam dajú zase čínsky obchod.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.03.2010 07:08
Jednoznačne najlepšie by bolo, ak by sa podarilo "obsadiť" túto budovu KULTÚROU. Tá vždy trpí vrtochmi doby a v "sprostej pod lávkou" je dlhodobo podvyživená. Je mi trápne, keď musím návštevám vysvetľovať, že my tu síce múzeum nemáme, ale tuto v takej dedine, pri tom strome, kde sa muchy otáčajú nejaké múzeum je. A nebyť MG-art galérie, všetka kultúra v meste by sa sústredila len v kine Mier. Ako by sme zabudli, že človeka vychováva aj prostredie, v ktorom žije - a vytláčaním kultúry na perifériu, ju vytláčame aj z každodenného života. Ako potom môžeme chcieť, aby z našej mládeže vyrástli kultúrni občania a nie hulváti, ktorých denne stretávame?
Anonym píše:
Čtvrtek 11.03.2010 08:28
Prečo by mestská budova mala byť obsadzpvaná "spravodlivosťou", alebo "vnútrom" alebo niečím iným nemestským ?
Anonym píše:
Čtvrtek 11.03.2010 09:02
Akonáhle by sa do budovy bývalej OVS presťahovalo PB-súdnictvo,
tak sa časom budovy zmocnia ľudia blízky Lackovičovi, Loduhovi, Cingelovi a spol.

Zrejme to pre nich nie je zaujímave, pretože by to urobili ešte za jeho vládnutia...
redakcia
redakcia píše:
Čtvrtek 11.03.2010 09:55
Aj keby chceli, vtedy nemohli, pretože rozsudok ktorým budovu získalo mesto, prišiel až po Lackovičovom odchode.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.03.2010 10:08
Každopádne, netreba ani o predaji rozmýš+ať a skôr sa sústrediť, čo tam dať.
Anonym píše:
Pátek 12.03.2010 15:08
Nie je to mestská budova. Patrí TSK.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 12.03.2010 18:19
Budova patrí mestu Považská Bystrica, mesto ju vysúdilo od štátu, a pozemky pod budovou odkúpilo od ministerstva obrany.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.03.2010 22:04
Však múzeum bolo, v Orlovom, a muselo odtiaľ ísť preč, lebo nikto z mesta za celé roky nebol schopný postarať sa aby sa kaštieľ dostal do vlastníctva mesta. Teraz ho majú cudzinci z východu, ktorým veľký p*d záleží na našej kultúre, a ako počúvam len to tam chátra a rozpadá sa. A pritom tam boli perfektné akcie, s rodinou, keď bolo decká malé, sme boli skoro na všetkých a chodili sme aj kŕmiť zvieratká do zoo. Jediná zachovalá prevádzkyschopná historická budova v tomto zakliatom meste, a ani tá neni verejnosti prístupná. To je ďalšia vec čo by sa okrem Vojenskej správy mala riešiť.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.03.2010 10:24
Ani by som sa nedivil keby budovu na kultúru v meste získal pán Kardoš s manželkou,aby s toho urobili zase dobrý biznis hlavne pre svoju rodinu.Divím sa že sa to tu už celé nevolá Kardošovo? Radšej by sa mali kontolné orgány zamerat ako sa šafári v PX Centre. Ale čomu sa čudovat,Smeráci sú ako jedna rodina.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.03.2010 13:50
Neviem o tom a ani som nepočul že to chce Kardoš zobrať vojenskú správu. Nad vojenskou správou drží ochranu ruku Janas a čo sa týka Kardoš treba mu to povedať o tom PX centre na VMČ Lány len treba prísť a opýtať sa...
Anonym píše:
Čtvrtek 11.03.2010 15:39
To bude velka krcma ,herňa a ešte chyba erotický salon
Anonym píše:
Čtvrtek 11.03.2010 22:47
z čoho chce túto budovu mesto financovať-prevádzkovať, keď nie su schopní zaplátať zopár chodníkov
Anonym píše:
Čtvrtek 11.03.2010 23:02
načo chcú valic peniaze do takejto starej budovy a v kulturáku sa okrem plesov a stužkových nič nerobí.
Anonym píše:
Sobota 13.03.2010 11:28
A zase komunizmus... Veď aj občianske združenia môžu židať granty, projekty, atď. na to, aby bolo z čoho platiť nájom. Zase zadarmo by to nemalo byť... No mesto by peniaze ušetrilo hravo, keby chceli. Keby nevyhodili peniaze na buzerplac, keby neurobili nezmyselný chodník za domom služieb, keby poctivo využívali elektronické aukcie a skôr rozmýšľali ako konali pri súdnych sporoch a SAMOZREJME NETRÁVILI čas tým, aby vymysleli ako sa nejlepšie NABALIŤ, zvýšilo by aj kaštieľ Orlové aj vojenskú správu aj na hrad s podhradím. A možno by sme mali aj pekné námstie.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 13.03.2010 13:46
To si asi pletiete pojmy, ak štát alebo obec poskytuje niečo bezplatne, alebo za symbolickú cenu, ešte to nemusí byť "komunizmus".

Choďte sa pozrieť do Veľkej Británie alebo do USA - tzv. komunitné (nie komunistické, komunitné!) centrá prevádzkuje obec, ako službu pre svojich občanov, financovanú z daní. Aby sa mal kde spevokol stretnúť raz za týždeň, aby si filatelisti mali kde spraviť výročné stretnutie. Tam sa aj odohrávajú obecné zhromaždenia, atď.

Napríklad v Dubnici to majú urobené tak, že mimovládnym organizáciám dávajú klubovňu zadarmo (keď splnia isté kritériá), a doplácajú si za kúrenie prípadne elektrinu.

Sú rôzne modely, ale ten čo je momentálne v Považskej Bystrici, je najhorší. Občania sa buď stretávajú po krčmách, alebo zaplatia cca 1000 Skk za sálu, z ktorej ich o dve hodiny začnú vyhadzovať.

Lacný a ľahko dostupný priestor pre takéto združovanie je nevyhnutný predpoklad demokracie. Možno aj preto sa investuje radšej do vianočnej výzdoby, ohňostrojov, alebo kvietkov pre jubilantov, ako do komunitného centra. Lebo na zábavných akciách sa z ľudí stávajú voliči, ale v komunitnom centre sa z ľudí stávajú občania. A to je nebezpečné.
Anonym píše:
Sobota 13.03.2010 16:22
 bola skôr reakcia na toto "načo chcú valic peniaze do takejto starej budovy a v kulturáku sa okrem plesov a stužkových nič nerobí." V Považskej som totiž nepredpokladal, že by sme boli až tak civilizovaní, že by mal niekto záujem prevádzkovať budovu "zadarmo". Ale to je diskusia o inom. Lebo my sme ešte v tej fáze, kedy musíme presviedčať niekedy nielen politikov, ale aj občanov, že je dobré mať niečo kultúrne, spoločenské a "verejné". Slovo komunita u nás neexistuje.
V druhej fáze sa snáď dopracujeme k tomu, že nám prestane mesto brániť v združovaní sa a možno až potom. Vrcholom je, keď mesto samo z vlastnej iniciatívy chce robiť takéto veci. Ibaže neviem, či sa tu toho dožijeme. Lebo zatiaľ je občiansky aktívny človek viac prekážka ako šanca.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 13.03.2010 16:40
Súhlas. A ten čo písal ten prvý príspevok má chaos vo vlastníckych vzťahoch, keď spomína kulturák v súvislosti s mestom. Mesto nemôže valic peniaze do kulturáku (aj keď ten by to potreboval ako soľ), lebo je odborársky, a cenová politika jeho vedenia je taká, že študenti si radšej robia stužkové v Jasenici.
Anonym píše:
Neděle 14.03.2010 17:00
Vedzenie odborov a domu kultúry stojí za ..., lebo kulturák prenajali podnikatelom čo majú ku kultúre tak blízko-ďaleko, ako ja k nobelovej cene.
Podpis : Bývalý odborár platiaci známku 30 rokov aby sa dáky
odborár- odborári funkcionári mali dobre a ja "vegetil " na úrade práce.
Česť práci soudruzi v odborech- ako Vám závidzím že u u Vás ešce vládne socializmus-komunizmus.
PS : Pozdravujú Vás bývalí pracovníci - COLMETu, VOJUSu a Leteckých motorov., kto sa k nám prídá s podporou odborov nabudúce ???
Anonym píše:
Čtvrtek 11.03.2010 23:07
A už si počul o tom že by pán Kardoš išiel preverovat vlastnú manželku ako hospodári so štátnym,ked sa nabalujú pri akciách súkromnej školy v rámci akcií PX Centra? To je príkladná manželská dvojica ktorá riadne dojí toto mesto.
Anonym píše:
Pátek 12.03.2010 14:49
Nevidel pokiaľ to výbore neprednesieš ako návrh ,on ho zaeviduje a preverí nič iné mu neostáva nemôže to ignorovať. Ale ako ? to je otázne? ako ti na to oficiálne ako poslanec odpovie, nebudeš spokojný s odpoveďou daj podnet na kontrolu Sičíkovi.
Ak nie tak len kecaj jaj pri pive ...
Anonym píše:
Pátek 12.03.2010 17:45
kto to napokon dostane, či nejaky podnikatel, alebo nejaké spoločenské organizácie
Anonym píše:
Pátek 12.03.2010 18:05
Je to mestská budova
Anonym píše:
Neděle 14.03.2010 16:38
Urobiť tam Okresný výbor SMERU a v zasadačke pravidelne poriadať stretnutia s dôchoddkyňami a ostatnými ľavicovo orientovanými občamni!! Proste smerom k ľudu a za svetlejšie zajtrajšky!! Ak by tam zostal nejaký voľný priestor - ete by tam mohli byť kancelárie HANTU, Sadestavu a Megawastte, aby to panstvo nemalo ďaleko na úrad !!
Anonym píše:
Čtvrtek 18.03.2010 13:58
sa vraj bude volať múzeum ľudskej sprostoty a bude stáť hádajte v ktorom meste.teda o kultúre v meste Považská Bystrica bude postarané.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359