Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / singular / Turistika a cykloturistika v okrese Považská Bystrica

Turistika a cykloturistika v okrese Považská Bystrica

Autor: singular plural Poslední změna: Úterý 31.03.2009 23:54
Som rekreačným turistom a cyklistom a rád by som poukázal na obmedzené možnosti (cyklo)turistiky v našom regióne. Týmto príspevkom nechcem povedať, že v našom okolí neexistuje žiadna turistika a žiadne aktivity, avšak mi chýba jasná verejne prediskutovaná reálna a aktuálna koncepcia rozvoja turistiky v okolí, ktorou by MESTO propagovalo potenciál okresu.
Považská Bystrica má nádherné hory, miesta, kde si človek môže naozaj povedať, že je to tu krásne. Avšak reálny kredit, ktorý z toho celého ťažíme, je mizerný. Značkované turistické trasy Je možné, povedať, že značky na stĺpoch a stromoch nie sú až v takom zlom stave, horšie je to s orientačnými tabuľkami. Keď som bol na brigáde v ČR, bol som prekvapený, že na stanici pri rázcestníku a v budove stanice bola jasná, podrobná mapa, zakreslená s trasami, orientačnými časmi. To sú riešenia, ktoré nestoja až tak veľa, sú nenahraditeľné, ale nie je toho, kto by si to zobral pod palec. Navyše ak stojí človek vo vestibule stanice, či už autobusovej, alebo železničnej má dostatok času a podmienky, ktoré nezáležia na na počasí. Najzávažnejším problémom značkovaných trás v našom okolí je ich aktuálnosť a stav. Ak idete po žltej do Manínskej, v určitých miestach sa predierate cez stromy, kríky... Prosto trasa zarástla. Po zelenej do Zliechova sa zas tlačíte na chodníku s nákladnými autami z diaľnice a cestička je neprechodná pre blato takmer po kolená. A pritom je isté, že keď bude preložka II/517, tak trasa bude musieť byť aj tak úplne inak preložená, tak prečo to neurobiť už teraz.

Značkované trasy v okolí majú aj ďalšiu chybu. Traktoristi, zvážači dreva a motorkári trasy tak rozrýpali, že v najbližšom okolí nie je možné nájsť turistický chodník, ktorý by bol normálne prechodný po väčšine svojej dĺžky tak, aby ste nenarazili na nepreskočiteľné kaluže, na polmetrové koľaje za sprievodného hluku štvorkoliek a terénnych motocyklov. Cyklistika po tom, ako osadením značiek znemožnili predstavitelia mesta v spolupráci s políciou normálny prechod cez mesto na bicykli a vytlačili cyklistov na cesty, kde im ide o život nevidím v Považskej žiadne možnosti na normálnu cyklistiku. Napríklad v Michalovciach je stanovený cez mesto, hlavne cez pešiu zónu cyklistický pás, na ktorom pokutujú chodcov, ak sa tam ocitnú. Ľudia si zvykli, cyklisti si zvykli. Veríte tomu, že v našom meste je naozaj taký obrovský problém s jasnými vyznačenými cyklistickými pásmi ? Alebo je naša pešia zóna, ktorej jedna priebežná trasa pre chodcov je pozdĺž OD Tabat a druhá pored Tri veže a Tretia poza veže a aj tá hlavná sa delí na dve časti, myslíte že je naozaj taký problém tadiaľ niekadiaľ nasmerovať cyklistov ?

Kedysi sa veľa nahovorilo o stredovom páse v podchode pre cyklistov, radní sa vyjadrili, že nie je problém... Dokedy sa budeme u nás vyhovárať na diaľnicu? Občas zvyknem s deťmi vybehnúť na bickyloch do širšieho okolia. V okolí Pružiny, Domaniže, cez Manínsku tiesňavu, po hrádzi sa dajú urobiť naozaj krásne výlety. Ale ako sa tam dostať? Smerom na Sverepec pre seba o život, pre deti nemožné. Do Manínskej samovražda. Na násyp na kanál cez centrálu zákaz pechodu a na zvyšných miestach stavenisko. Pri vstupoch do lesov aj na niektorých cyklistických trasách značka ZÁKAZ vjazdu všetkých vozidiel. Presne taká istá ako na pešej zóne, tam kde nás pokutujú. Kam teda na bicykloch ? Dobrej den a nashledanou. K Čechom nemám žiaden špecifický postoj, ale jedno sa mi páči. U nich, keď chcú napríklad zaviesť nejaký vlakový turistický spoj, aby vynášal, najprv urobia podrobnú analýzu okolia, pamiatok, prírodných a iných ťahákov, riadne pooznačujú turistické trasy, porobia mapy, obciam odporučia, aby vytvorili požadovaný servis a vydajú brožúrku. A potom lákajú a lákajú. Zavedú spoj a po roku vyhodnocujú a prichádzajú na to, že denne (počas víkendov a prázdnin, keď je ako tak vonku, majú 70%-80% vyťaženosť. K tomu, aby ľudia vedeli čo a ako, majú kompletné informácie na staniciach, úradoch, tabuliach a v každej lepšej krčme. Samozrejmosťou je vo vlaku miesto na bicykle.

Na koho asi čaká naša radnica, že kto začne túto pavučinu stavať? Naozaj sa naši poslanci vyvážajú len autami a nemajú možnosť zistiť ako je to sa prechádzať po rozrýpaných Čiernych hájoch, alebo po zablatenej Slavojke, o ktorej kedysi povedali, že sa tadiaľ nebude prepravovať diaľničný arzenál. Prečo nechali v Teplej odstrániť most, ktorý robil Manínsku ako tak prístupnú a spájal ju s hradom a inými trasami tak, že aj Udičan by sa do nej za tri hodiny dostal? Kedy začnú premávať do Manínskej tiesňavy aspoň cez víkendy autobusy, kde nebude mať problém šofér previezť bicykel? Alebo je to preto, že na motorkách v lesoch sedia ich deti a vnuci? Poprechádzal sa niekedy nejaký poslanec ponad Rybárikov laz, alebo sa podnad Cerov dostal nad priehradu? Alebo azda sa previezol na bicykli na trojicu a naspäť? Alebo ani nevedia, o ktorých lokalitách to hovorím?
Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 02.04.2009 18:48
  1. B. je zasrana diera v ktorej mame asi najdrahšie chodniky,ktore su take skur.ene ako ich zhotovitelia.Nieto aby boli cyklocesty a pod.Najskôr by musela prebehnúť "deratizace" komunistickej všivače.Potom by sa tu dalo slušne žiť.Ale ako čítam či voliť JU alebo TO tak všivače je prevaha...Čo sme to za národ???
Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 02.04.2009 18:52

tak.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 02.04.2009 21:02

NEPINDAJ A KUP SI AUTO TY TRUĹO. TERAZ AJ SO ZĹAVOU - ŠROTOVNÝM, PAKO prebicyklovaný. A potom Ti budú cyklotrasy ukradnuté. Ja tu chcem mať holuby, tak ako v Prahe na Václaváku. To by bolo, čo? Keď sa Vám tu nepáči, tak padajte kade ľahčie. Vy ste skur...ný, čo tu píšete tieto bludy.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 02.04.2009 21:05

Inteligentná reakcia. Naozaj si sa ukázal :-D Ty isto iste auto máš :-D

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 02.04.2009 21:27

Aj bicykel, ale pretože nie su v meste cyklotrasy, tak neurážam obyvateĺov tohto mesta. Lebo sa ti može fakt ujsť po papuli od tých, ktorých urážaš. Vieš o tom veĺk.. hovn.., ale niečo normálne navrhni čo sa dá aj zrealizovať a to bude inteligentná reakcia.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 03.04.2009 22:05

nechapem ci to ma byt k prispevku? alebo k comu. V prispevku som si nevsimol, ze by autor niekoho urazal. Aby si po papuli nedostal ty ty mudrlant. Autor clanku poukazal len na to, ze tu existuje urcity problem a nikto ho neriesi to je vsetko. Ak mas komplex tak si ho liec niekde inde a nie nadavanim a osocovanim.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 02.04.2009 21:30

Jeden chce bicykel,druhy vyuzit srotovne a kupit auto,iba Stabel je spokojny s traktorom ,ktory sme mu kupili,narod blby!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 03.04.2009 20:38

Veľmi vtipné, ale aj výstižné !!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 03.04.2009 23:39

Ja som Stablovi nic nekupival! maximalne som mu z dani nan nedobrovolne nepriamo prispel.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 03.04.2009 23:46

reakcia hodna toho co ju napisal. Gratulujem !

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 04.04.2009 08:48

tvoj prispevok je len taký platonický...zbytočný.kým neprebehne deratizacia,nebude nič.mizne totiž aj to čo sme už mali.momentálne sa len ponárame do sračiek pri uspávankách súdruha roba,janka,vladka...a samozrejme miestnych skur.encov!No kým nepokapeme máme to v rukách MY,lenže sa schovávame,napr.za Smatanu.Alebo TY nie? Tak príd na zastupiteľstvo a povedz napr.ťahajte stadiaľto vy kurvy zlodejské,nechceme tunely,chceme poriadne chodníky,cyklocesty.Na to gule nemáš?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 04.04.2009 22:43

Váš príspevok je síce veľmi dobrý, ale asi nepatrí k mestu p.b a jeho občanov. Všetkých tých dobrákov, čo ste tam spomenuli, sú pre drvivu občasnov P.b. ako sviatosť. Nakoniec ráno 5.4.2009 to potvrdia výsledky voľieb s I.G v drvivej prevahe ako víťaža v našom meste, - v minulosti osoba č. 2 na Slovensku za Mečiara a ostatných zbohatíkov.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359