Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / singular / Podpora občanov - (aneb) Komunitné fondy po bistricky

Podpora občanov - (aneb) Komunitné fondy po bistricky

Autor: singular plural Poslední změna: Úterý 18.10.2011 11:34
Všetko by bolo dobré, ale má to jednu chybičku. Tak ako bije do očí Bistrica s mäkkým I, tak je to aj s dotáciami pre združenia. "Aj čosi dajú, ale nie je to ono...." Chybička neznalosti, či likvidácia združení ?

 

Donor je ten, kto dotuje projekty finančnou čiastkou alebo materiálom. V rebríčkoch byrokracie a úplatkárstva vedie ujo donor Európska únia. Dodnes. Lebo aj tá dáva napr. aj  85%, ale u nás ideme podporovať občanov úplne novým systémom. Dáme 50% a to ešte buďte vďační. Miesto toho, aby mesto investovalo do kvality výberu projektov, ktoré budú podporené, rozhodlo sa vsadiť na "neziskové projekty" utiahnutím prílevu peňazí a podpory. Zaujímavé. Pritom nadačné fondy na slovensku prerozdeľujú zväčša oveľa väčšie objemy peňazí ako je ochotná dať naša občianska mama Bystrica. Robia to však hodnotením kvality, prínosu, témami a výzvami. Marginalizované menšími dotáciami, pálčivé väčšími. Nikdy som sa nezapojil do žiadosti o dotáciu v rámci Považskej, ale viem, že už to asi ani neurobím, pretože urobiť 1000€ projekt a 500 dať zo svojej výplaty, to asi nepôjde. Aj keď sa dá zohnať niečo od iných sponzorov, 500€ nikto len tak nedá. Zvlášť keď sa im ani nemáte ako odvďačiť. (noviny neuverejnia poďakovanie súkromnej firme bez príplatku za reklamu). No a tak sa nám to skomplikovalo. Buď prestaneme robiť projekty, alebo budeme robiť všetci najprv zberku, alebo keď budem robiť projekt za 350€, nafúknem ho na 700€, aby mi mesto dalo aspoň tých 350€.

 

Škoda, že tovorcovia VZN a múdro tváriaci sa poslanci, ktorí prevdepodobne nikdy nerobili neziskový projekt v rámci združenia (samozrejme bez krytia s politickej strany alebo spriaznenej firmy) si nedali ani toľko námahy, aby si preklikli pár nadačných fondov a pozreli sa, aké sú podmienky.

 

Pre ilustráciu vyberiem pár -

 

ORANGE - Šanca pre váš región do 3000€ - 100% krytia

ČSOB - Verejné priestranstvá, šport do 2000€ - 100% krytia v dvoch splátkach 90/10

ACCENTURE - vzdelávanie do 2000€ - 100% krytia v dvoch splátkach 90/10

SSE - doprava, ekologická doprava - do 7000€ 100% v dvoch splátkach 90/10

DEXIA - alternatívna doprava do 2000€- 80% krytia

 

Takže opäť jeden veľmi zlý počin voči občanom. Díky Broňa...

 

Anonym píše:
Středa 19.10.2011 15:01
Zrejme mimo témy, ale otázka na čitateľov. Ako je možné, že vraj mesto prispieva nejakému OZ Havkáči (ak mám správnu "sídliskovú" informáciu), keď jedna pani (spolumajiteľ/zakladateľ toho združenia) chodí na Hlinách (panelák pri Jednote) s dvoma psami, čo vyzerajú dosť hrozivo a bez OBOJKA !! a keď sa jej tam tie jej psy vykadia na trávu nechá to tam. Členka toho združenia "havkáči" len ukázala, o čo to ich združenie asi je a mňa len zaujíma, či im teraz mesto čosi prispieva alebo nie.

Ak hej, treba skontrolovať to OZ, tí sa o psov a mesto teda isto nevedia starať, treba zrušiť dotácie.
Anonym píše:
Středa 19.10.2011 19:13
Doležité je, kto je zriaďovateľom a aké sú väzby.
Anonym píše:
Sobota 22.10.2011 19:24
Je to riadne mimo témy a hlavne, je to typické "vidlácke"rozmýšľanie, niekto sa snaží a zachráni 100 psov, to je nič, poďme ju zlinčovať za jedno psie hovno na tráve.... Tieto "sídliskové " informácie fakt milujem. A prečo by mesto neprispievalo na toto združenie, keď toto združenie odbremeňuje mesto od problémov s túlavými a odhodenými psami???? Pozametajte si pred vlastným prahom a potom sa starajte o tých, čo sa aspoň snažia niečo riešiť... A čo sa týka starostlivosti o tých psov v OZ Havkáči... Boli ste tam, videli ste ich, viete aspoň, kedy by ste im mohli prísť pomôcť s venčením, či s Vašimi odbornými radami? Viete, že tie psy sú pod veterinárnym dozorom, zaočkované, liečené, ak treba, atď. Isto nie, len kydať a nadávať a závidieť. Na základe čoho tvrdíte, že sa o psov nevedia isto starať??? A ešte na záver, prečo dotyčnú pani neoslovíte a neupozorníte ju na to, čo Vám vadí?

PS: Nie som ani spolumajiteľka ani zakladateľka združenia, mám len rada zvieratá a je mi na vracanie z ľudí ako ste Vy!
Anonym píše:
Sobota 22.10.2011 20:21
Keď máte rada zvieratá,tak sa strajte o zvieratá a nevracajte na ludí.Psov v útulku aj tak utratia,alebo predajú na výskum. Aj pre Vaše mastičky na ksicht zomrú.Takže mne je zle z Vás.
Anonym píše:
Sobota 22.10.2011 21:02
ale to som ti este zalichotil v porovnaní s tým co si, pretoze lepsie slova ani neexituju na takeho vypatlanca...
Mal som tu cest vidiet ako zdruzenie OZ Hafkaci funguje a poviem vam je to absolutne profesionalne...dokonca kazdy den si bezni ludia vyzdvihnu na vencenie vsetkych psov a na niekoho uz ani nezostane, majitelia zdruzenia im denne vlastnorucne cistia koterce, staraju sa o ne nie len po zdravotnej stranke ale ich aj cvicia a co je najdolezitejsie, tak uz 70 psov umiestnili v rodinach...takze ked tu nejaky magor tvrdi opak tak sa to da vyvratit a dokazat aj dokladmi, ale skoda slov-normalny clovek sa nad nazorom jedneho takeho dementa ani nepozastavi...
Anonym píše:
Sobota 22.10.2011 21:24
Váša komunikácia je obrazom Vašej inteligencie,ale nezúfajte dá sa to liečiť.
Anonym píše:
Neděle 23.10.2011 13:53
Mne nevadia dotácie pre psí útulok. Zviera nie je človek a treba sa oň postarať, ak ho majiteľ odkopol.
Mne vadia dotácie pre profesionálnych športovcov, ktorých mesto živí. Sú to mladí zdraví chlapi, to im má zadlžené mesto z našich daní platiť, že sa chodia hrávať do telocvične?
Anonym píše:
Neděle 23.10.2011 17:29
Ja sa vyliecim, nebojte, dokonca na tom uz pracujem...ale ja mam pre Vas zlu spravu - Vasa inteligencia spinit inych sa neda liecit, s tym ste sa narodil a s tym aj onedlho zomriete... :)
Anonym píše:
Neděle 23.10.2011 17:29
Ja sa vyliecim, nebojte, dokonca na tom uz pracujem...ale ja mam pre Vas zlu spravu - Vasa inteligencia spinit inych sa neda liecit, s tym ste sa narodil a s tym aj onedlho zomriete... :)
Anonym píše:
Neděle 23.10.2011 18:34
 Váš príspevok je prejavom Vašej nemoci,napíšte po vyliečení.
 S úctou Váš priatel.
Anonym píše:
Neděle 23.10.2011 19:15
dvaja rovni sa nasli c
Anonym píše:
Neděle 23.10.2011 19:15
dvaja rovni sa nasli c
Anonym píše:
Úterý 25.10.2011 20:52
Presne to robim, a Vasa reakcia je len o tom , ze viete uplne nic o tom, ako funguju OZ, hlavne, co sa tyka zvierat. Ak Vam je zo mna zle, tak mi je to srdecne jedno, ja Vas k zivotu nepotrebujem a nikdy potrebovat nebudem, to jedine ma tesi a tesi ma aj to, ze take 3mejdy, ako ste Vy, nestretavam kazdy den. Zelam Vam krasny den.
Anonym píše:
Neděle 23.10.2011 13:50
Fakt nechápem niektorých ľudí... pes bez obojka (asi myslel vodítko) nemusí byť nič hrozné, pokiaľ to nie je nejaká tridsaťkilová obluda. Skôr to vypovedá o vzťahu majiteľky k tomu zvieraťu.
Mne skôr vadia zúfalci, ktorí vláčia svojho psa na krátkom vodítku, ako keby to bolo autíčko na baterky.
Takže ak tá pani venčí psa aj bez vodítka, asi má naozaj rada zvieratá.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.11.2011 20:13
Minule som si všimol na Lánoch ako išla pani Kardošová a okolo nej poskakoval pán Kardoš.
Tiež bol bez obojku a vodítka?
Nedopustila sa uvedená pani nejakého protispoločenského konania?
Anonym píše:
Sobota 05.11.2011 20:07
podľa mňa dotácie nie sú na to, aby niekoho živili, ale len ako doplnkový zdroj na prilepšenie.... a je krásne dávať za príklad Dexiu, Orange a pod... mesto je čo? banka? a.s.? mesto nemá na základné veci, veď to všetci vidíme, nie tak na podporu aktivity nudiacich sa aktivistov.
Anonym píše:
Neděle 06.11.2011 20:09
Presne tak, dotácia je na prilepšenie, vyktytie medzier vo financovaní celospolečenských aktivít. Pokiaľ to ma fungovať tak, že ja si niečo vymyslím-aj keď prospešné a mesto to má zaplatiť,tak také veci vie spraviť každý druhý občan. Ale bohužiaľ takto to nemôže fungovať.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 07.11.2011 12:03
Dotačný fond má fungovať tak, že občan "si niečo vymyslí", zorganizuje, spolu s ostatnými občanmi niečo ZDARMA UROBÍ PRE OSTATNÝCH a mesto zaplatí technické výdavky (tlač materiálov, prenájom techniky atď.) Príkladom môžu byť Moštenské slávnosti, vydanie knihy o historických osobnostiach mesta, skrášľovanie prostredia v meste a podobne.

Namiesto toho zastupiteľstvo prijalo pravidlá, ktoré požadujú, aby občan vymyslel, zorganizoval, urobil pre ostatných a ešte si zohnal polovicu potrebných finančných prostriedkov.

To znamená čiastočnú likvidáciu tých komunitných aktivít, ktoré nemajú priamu podporu vedenia mesta alebo veľkopodnikateľov. Ťažko za tým nevidieť cieľ. Keby šlo len o finančné úspory mestu, tak to sa rieši výškou rozpočtovej položky na tieto dotácie, prípadne sprísnením kritérií na prideľovanie. Zvlášť keď každú chvíľu počujem, aké problémy mala táto iniciatíva, hentá iniciatíva, lebo si dovolila byť kritická, lebo si dovolila byť nezávislá.

Áno mesto nemá na základné veci, ale má na financovanie profesionálnej športovej reprezentácie. Porovnajme si efektivitu takto vynaložených prostriedkov z pohľadu občanov.
Anonym píše:
Pondělí 07.11.2011 21:46
Za socíku to fungovalo tak, že ak zamestnanec v nejakom závode alebo vo fabrike podal zlepšovák, ten musel prejsť cez mnoho úrovní vedenia a veľmi radi sa podeň podpísali ľudia a rôzni papaláši, ktorí s ním nemali nič spoločné a často ani netušili, o čo ide. Čisto po straníckej línii, z pozície moci. Tie časy sa asi vracajú.
Pánu primátorovi ani pánu viceprimátorovi nedocvaklo, že u občanov by si oveľa viac šplhli, keby voči nim jednali poctivo a snažili sa podporiť každú aktivitu, ktorá je prínosom pre mesto bez ohľadu na to, kto ju navrhuje. Ak sa chcú tváriť, že všetko, čo sa v meste udeje je jedine z ich hláv, tak sa nanajvýš zhovadia.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.11.2011 19:26
a musí vôbec mesto poskytovať dotácie?
Anonym píše:
Čtvrtek 10.11.2011 23:47
Mesto nemusí poskytovať dotácie. V meste nemusia byť detské krúžky. Kultúrne aktivity. Divadlo.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359