Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / singular / Jeden o voze, druhý o koze... a tretí nemá o čom, tak o capkovi

Jeden o voze, druhý o koze... a tretí nemá o čom, tak o capkovi

Autor: singular plural Poslední změna: Pondělí 25.10.2010 14:55
Slovenský národ a demokratická mentalita majú stále od seba ďaleko. Primitívny pohľad na seba a okolie bez hlbších súvislostí je realitou každého dňa, u niekoho z pohodlnosti, u niekoho od prírody. Výsledkom toho je vyhovujúci chaos pre manipulátorov, pre skupovačov, pre politikov. A tiež z koláča diera pre plebs.

Príspevok o kolotočoch mi zase pripomenul ako sme ďaleko. Nedokážeme vyliezť z ulity a pozrieť sa na svet z výšky. Nedokážeme rozlišovať medzi pravidelne správnym, pravidelne nesprávnym, ale len správnym „pre mňa“ a „pre mňa nie“. Nezáleží na hodnotách, na pravidlách, ktoré existujú pre relatívnu rovnosť medzi ľuďmi a sami vlastným postojom dopredu zneškodňujeme budovanie demokracie.

Raz nám matikárka povedala, že sa budeme baviť o obdĺžniku. V tom sa prihlásila spolužiačka, lebo bola straaašne aktívna a začala hovoriť, že ona vie ako vyzerá a ako vypočíta jeho obvod. To o čom chcela však hovoriť matikárka bol obsah. Úplne niečo iné, aj keď hovorili obe o obdĺžniku.

A tak to je aj okolo kolotočov. Bavíme sa o nich, ale nie o škuľavej predavačke Gizele, ani o hudbe, ani o tom, že kolotočiari serú popod stromky, ale o tom ako prišli, na základe akého povolenia a čo po nich zostane. A to je ten rozdiel.

Pritom je jedno, či sa bavíme o kolotočoch, Radošincoch, Šakire, múmii Jacksona, či niečom inom. Otázka je, či bolo splnené všetko čo malo, či nám stanovanie tohto druhu atrakcie viac dá ako vezme. Verím, že kolotoče väčšina vníma ako pozitívnu vec. Keby za rovnakých podmienok prišiel jehovistický tábor, alebo míting kss, mnohí, ktorí sa teraz usmievajú by boli prví, čo by volali mestskú políciu. Som presvedčený, že by to tak bolo. Spravodlivosť je to, že ak môžu jedni, môžu aj druhí za rovnakých podmienok. Naša mentalita nám ale vraví, že mám rozhodnúť JA – lebo JA sám to viem najlepšie. Keď ide o kolotoče, môže sa porušovať, keby šlo o míting, na ktorý by prišlo viac ľudí ako na kolotoče, bol by to problém. Lebo sa to nepáči mne, Ferovi, Jožovi...

Neviem dokedy bude v našom meste panovať takýto primitivizmus. Isté však je, že sme slepí a hlúpi. Pretože sú mestá a miesta, kde dokázali túto hlúpu vlastnosť vymeniť za normálny občiansky život a majú tam aj poriadok, aj hodnoty. A to znamená prispôsobím sa, ale na druhej strane som chránený. Nám to však zatiaľ vyhovuje takto „nadivoko“.

Okrem toho vyťahujeme pre mňa archaizmy ako „udavač“, „kolaborant“, „súdruh“ a podobne. Ale tiež len vtedy keď to vyhovuje. Keď kradnú susedovi auto, nevidel som nepočul som, nie som udavač. Keď ho ukradnú mne, tak sa sťažujem, že sú všetci slepí a nikto nič nevidel. Prosto podľa toho ako to komu vyhovuje. Všeobecne sa hovorí, že na Slovensku sa pravdy nedovoláš, v Považskej sa ešte na teba dívajú ako na debila, že vôbec niečo také žiadaš. Fakt čistá fraška.

Anonym píše:
Pondělí 25.10.2010 19:29
Vynikajuco a presne napisane,presne tak to je.Bohuzial mnoho ludi to nepochopi,usudzujem podla prispevkov k tomu clanku.Jethro.
Jaroslav Ševčík
Jaroslav Ševčík píše:
Pondělí 25.10.2010 21:20
Naozaj dôsledná analýza.
Anonym píše:
Úterý 26.10.2010 06:33
Pred zhruba rokom som našiel riešenie vyššie popísaného problému. Bohužiaľ je to riešenie, ktoré problém vyrieši opäť len mne samému a nikomu ďalšiemu. Ale funguje to. Mne teda určite, veci sa mnohonásobne zlepšili.

Takže to riešenie znie: Odsťahovať sa!
Anonym píše:
Úterý 26.10.2010 09:59
"Odsťahovať sa!"...no tak k tomuto naozaj niet čo dodať.
A nemali by všetci Slováci radšej opustiť Slovensko ?
Vy naozaj radíte útek z domova ?
To predsa nie je riešenie...

« leden 2020 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359