Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / singular / Hlasy zdola

Hlasy zdola

Autor: singular plural Poslední změna: Pondělí 04.05.2009 10:58
Pohľad zhora býva vždy pekný zážitok. Či už to vezmeme z vyhliadky, alebo z nášho hradu, alebo z miesta najvyšších predstaviteľov nášho mesta. Nadhľady a pohľady z hora môžu byť rôzne, avšak niečo majú spoločné. Pod sebou je kopa anonymných pohybujúcich sa, či stojacich ľudí, budov, áut. Keď sa dívate z hora, neviete, čo si ľudia medzi sebou hovoria, lebo ste ďaleko, môžete to len tušiť podľa gest, alebo ak máte lepšie oči, či ďalekohľad, z výrazu tváre. Nič to nevadí, ak chodíte a bývate dolu, môžete ich počúvať, opýtať sa ich. Horšie je to, ak bývate navrchu a dole schádzate málokedy. Vtedy vám musia stačiť len informácie, ktoré sa k vám nejako donesú. Za predpokladu, že iniciatívne nechcete viac.
Hlasy zdola

Ilustračný obrázok: Yonath Art Gallery

Kto počúva tých dolu?
Minule som rozmýšľal, ako vlastne predstavitelia mesta vedia, čo ľudia v meste potrebujú, ako sa v meste cítia, čo im tu chýba a naopak, čoho je prebytok. Hovoria im to známi, ktorí v rámci zachovania dobrých vzťahov príliš nerýpu, alebo sú to lojálni zamestnanci? Sú to občania, ktorí prídu a zaklopú na dvere a povedia? Alebo sa to len tak dozvedia na súkromnom tenisovom kurte, či na nejakej straníckej besede? Alebo si to prečítajú tu? Neviem.
Mestského poslanca som napríklad v MHD nestretol ani nepamätám, kde by mohol prísť do kontaktu s občanmi. Na ulici ich tiež moc nevídať poniektorých, na križovatke nestoja 5 minút na červenú (ako chodci), na akciách sú medzi svojimi vzadu a ak ich niekde občas vidno, tak v Tescu na nákupoch. Keby chodili aspoň po Nábrežnej, že by do nich niekto drcol na bicykli, kočárom, alebo na korčuliach, alebo keby sa šli prejsť po turistických chodníkoch v okolí, kde by ich dakto ošpliechal na motorke (možno ich syn). Alebo keby sa s nimi dalo spoločne zhlboka podýchať na hlavnej križovatke pri čakaní na zelenú. Možno by sa ani nemuseli pýtať, čo ľuďom chýba.

Divadlo
V Považskej, ako aj v iných mestách sú samozrejme na účel ukazovania sa medzi "obyčajnými" ľuďmi vynakladané nemalé technické i finančné prostriedky. Spokojní respondenti v nezávislých (cha) regionálnych médiách, obrázky v televíziách nasvedčujú tomu, že v meste veľa vecí funguje ako má. Do toho pár odborných slov, pri ktorých zainteresovaným v probematike piští v ušoch, robia pre masu dobrý dojem. Ešte pár megalomanských plánov, prísľubov, poklepávaní kameňov a tragikomédia je hotová. Zásterky a brnkanie na osvedčené strunky zatieňujú machinácie a špekulácie vedienia mesta, prehraté spory, účelové podsúvania výhod konkrétnym inštitúciám.

Ako to naozaj medzi našimi občanmi je?
Čo keby išli predstavitelia na veci s rozumom a urobili si medzi občanmi prieskum verejnej mienky šitý na mieru pre Považskú. Minulý rok sa tu objavil v rámci nejakej študentskej práce zaujímavý online dotazník, kde sa skúmali aspekty spoločenského života v meste. Prečo sa dávame ohodnocovať cudzím - mimomestským - agentúram a neopýtame sa aj svojich? Prečo nerobí mesto prieskum povinne ? Technicky by to predsa nemuselo byť až také náročné. Niekoľko dní pred komunálnymi voľbami by dostali ľudia do domácností dotazníky kvality života v meste . V školách, škôlkach, kde sa konajú voľby by ich potom mohli niekde pred volebnými miestnosťami hodiť do schránok. Zabezpečila by sa tým približne rovnako úspešná vzorka, akú by mali voľby. Predsa nikomu by neprekážalo zobrať z domu vypísaný papier a hodiť ho na určené miesto, keď už tam aj tak má cestu. Vytvoril by sa tak bod slúžiaci na štart ale aj kontrolu s ktorým odchádza jedna garnitúra a nastupuje druhá. Pretože ak si ľudia zvolia iných, tak sa z výsledku dozvieme len to, že tí pred tým boli zlí, ale nedozvieme sa prečo.

Hanba-nehanba
Ak sa človek logicky zamyslí, tak by vlastne nemalo byť hanbou pre poslancov, aby sa na tomto portáli tiež prezentovali a hanbili sa za to, že toto čítajú. Mnohí označujú toto fórum za hnoj a pripisujú tejto stránke prevažne negatívne vlastnosti. Pritom všetci dobre vedia, že sa tu zrodilo kopec dobrých nápadov. Poslanci sa často obraňujú, že NIE všetci sú takí ako sa tu píše. A ja zas vravím, že nie všetky články sú také, aby sa tu k nim nemohli verejne vyjadriť a nemohli verejne neanonymne diskutovať. Hlavne ak si uvedomujem, že toto fórum je jediný HROMADNÝ spôsob ako sa majú možnosť oni opýtať občanov. Takže by ma potešili, keby sa medzi registrovanými a diskutujúcimi objavili aj mená známe z MsÚ.

« červenec 2020 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359