Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / singular / Bezdomovci dali šach, občania dostali mat

Bezdomovci dali šach, občania dostali mat

Autor: singular plural Poslední změna: Pondělí 25.10.2010 22:47
[2010-10-25] Železnice Slovenskej republiky rozhodli o stiahnutí lavičiek z čakárne na železničnej stanici. Na prvý pohľad možno na železnice nadávať, všetci však vieme, že kontúry problému bezdomovcov v Považskej Bystrici sú širšie a vedú inam. Dlhodobo podceňovaný problém sa začal týkať obyčajných ľudí a veľmi by ma zaujímalo ako sa k tomuto problému postaví mesto. Stanica mu síce nepatrí, ale bezdomovci áno.

Smradľaví, močiaci a kadiaci kade tade, opití a obťažujúci ľudí. Okolie železničnej stanice zmenili na geto, nie je si kam sadnúť, nie je sa kam oprieť lebo všade nejaký z nich visí, alebo leží a keď nie on, jeho exkrementy áno. Báchorky o ich ťažkej situácii odmietam počúvať, pretože to tak nie je.

Prekvapuje ma fakt, že už aj Považská Bystrica ako nerómske mesto dospela do stavu, keď začne neprispôsobivá menšina šikanovať väčšinu. Nedokážem inak nazvať fakt, že kvôli 50tke bezdomovcov vezmú niekoľko tisícom cestujúcim čakáreň. Práve toto je moment, keď mestá začnú prehrávať so zneužívačmi systému a darmožráčmi. Stačí len ukázať, že nie sú páky.

Niekoľkokrát som sa rozprával s mestskými policajtmi o zásahoch voči bezdomovcom, tvrdia, že sú bezmocní. Keď budeš piť ty alkohol v meste alebo pri škole, dostaneš pokutu. Keď bude chlastať bezdomovec, nemá ju čím zaplatiť, takže ju nedostane. Dvakrát, päťkrát, stokrát. Pri najhoršom ich voľakde vyvezú, ale o chvíľu sú späť. Osobne mi záleží na vyriešení minimálne problému s bezdomovcami v súvislosti s lavičkami a bol by som rád, keby sme sa v tejto veci spojili ako občania a žiadali od mesta v súčinnosti so ŽSR konkrétne riešenie problému.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 25.10.2010 23:00
V prvom rade, koreňom problému je to, že bezdomovci u nás nemajú iné miesto, kde by mohli prežívať. Odstránením lavičiek len odsunieme problém inde. V každej spoločnosti je pár percent ľudí, ktorí spadli na dno a nedokážu - a častokrát ani nechcú - sa z neho zdvihnúť. Zvyšok spoločnosti sa o nich musí postarať. Pre tých, ktorí nepočujú na argumenty o ľudskosti, je možno lepším argumentom, že je to lacnejšie, ako nechať problém doslova "vyhniť".

To samozrejme nie je problémom ŽSR - oni sú železnice, nie sociálny útulok.

Prekvapuje ma, že ŽSR neuplatňujú postup, ktorý bol zaužívaný celé desaťročia. V prepravnom poriadku stálo, že vstup na železničnú stanicu je povolený len cestujúcim, alebo osobám ktoré si zakúpili vstupenku na nádražie. Táto vstupenka stála pár korún.
Na čo to bolo dobré? Železničná polícia kontrolovala ľudí, spiacich na lavičkách, a ak nemali platný cestovný lístok alebo "perónku", vyviedli ich von za porušenie prepravného poriadku. Sám som sa na takomto "čistení stanice" nedobrovoľne podieľal ako vojak základnej vojenskej služby, niekedy v roku 1987 v Brne. Fungovalo to.
Nie je predsa možné, aby si vyzbrojení vycvičení muži neporadili s pár bezdomovcami. Potrebujú na to len právny nástroj.

Anonym píše:
Úterý 26.10.2010 00:52
Ja myslim, ze paky na to su uz teraz. Napriklad, ze na stanici sa nemoze spat alebo prespavat. Tak isto by mohli vyzadovat, aby cakajuci nezneprijemnovali cestu ostatnym (napr. pitim alkoholu, ci nadmernym zapachom). Zavedenie vstupeniek do stanice by to asi zjednodusilo, ale problem je skor v tom, ze nie su fianncie na zabezpecienie straznej sluzby 24h. Zeleznicna policia pride, vyhodi previnilcov, ale ked odide na pochodzku, bezdomovci su naspat.

Mashin
Anonym píše:
Úterý 26.10.2010 08:30
nepomoze iba ich vyviest, lebo ochvilu su tam naspat, treba ich zmlatit jak psa, aby sa naucili, ze "ej, tu nie je dobre, tu sa zdrzovat nebudeme", ked sa da bitkou vycvicit pes, da sa aj ine zviera, napr. bezdomovec
Anonym píše:
Úterý 26.10.2010 08:39
No, už aj na to si našli spôsob.
Stačí aby sa šiesti dohodli a na skupinovú zľavu si kúpia lístok na rýchlik do Púchova. Ten bez skupinovej zľavy stojí 0,60 EUR. (prípadne osobák do Milochova je na jedného 0,40EUR) Platnosť lístku je do 4tej rána nasledujúceho dňa.
Tým pádom je cestujúci a z čakárne na stanici ho nemôžu železnižný ževrajpolicajti vyhodiť. A to euro si vždy niekde vedia zohnať.
singular plural
singular plural píše:
Úterý 26.10.2010 11:05
Tiež nie som za zneškodnenie bezdomovcov. Mesto nemá stacionár pre nich, mesto nepodporuje žiadnu organizáciu, cirkev sa o nich nezaujíma... Je pravda, že na najlacnejší lístok majú, alebo naň vyžobrú a tým je to v háji. Alebo len potom stále telefonovať na políciu (robiť udavača, ako to niektorí nazývajú) a tvrdiť, že sa bijú, alebo smrdia, alebo popíjajú, alebo otravujú. Niektoré mestá v zahraničí majú status "bezdomovec". Má právo na teplú polievku v stacionári a naopak zákaz otravovať ľudí na napr. na stanici. Ak ho terénni pracovníci na stanici nájdu otravovať ľudí, na druhý deň nedostane teplú polievku. Jednoducho vymyslieť systém, aby bezdomovec mal možnosť získať niečo, ale na druhej strane musel niečo pre to urobiť. A keď neprijíme status bezdomovec, nešteriť ho...
Michal Bajzík
Michal Bajzík píše:
Úterý 26.10.2010 09:19
Pôvodne som si myslel, že sa na to už vykašlem, ale keď s tým teraz prišiel Singural, tak prispejem aj ja. Moje veľké rozhorčenie z minulého týždňa konkrétne to bol minulý štvrtok tesne pred 20:00 keď som šiel čakať priateľku na stanicu. Vošiel som do priestorov stanice popri elektrostanici, avšak bola tam relatívne tma, preto som si sotva všimol na poslednú chvíľu ako boli železniční policajti doslova schovaní za rohom tejto elektrostanice, no vravím si asi čakajú na ľudí, čo budú chcieť prechádzať cez koľaje tak nemajú čo iné robiť. Avšak dôjdem do budovy stanice a čo nevidím: všetky okná dokorán, a strašný krik. Pred vchodom od cesty svieti sanitka. Vraj sa tam nejakí bezdomovci popasovali medzi sebou a jeden odpadol. Zvyšní nechceli odísť zo schodiska tak ich tam rozháňala: a teraz pozor nie železničná polícia ale upratovačka s handrou a metlou. Takže Vopred ďakujem ŽSR, ktorá platí upratovačku v Považskej Bystrici aby riešila tieto nepríjemné veci za Železničných policajtov, ktorí sa chúlia v tme za elektrostanicou a číhajú na študentov prípadne iných cestujúcich, ktorí nerobia bordel na stanici.
A prečo takto útočím na železničných policajtov ? Jednoducho preto, lebo som už x krát videl, ako zvesela komplikujú život študentom, ktorí dobiehajú na vlak a keďže je vlak na 3 koľaji tak si to struhnú cez ten prvý prechod pri starej stanici - a ľudí, ktorí robia permanente bordel nechávajú bez povšimnutia. Avšak keďže cestujem týždenne dva krát niekoľko hodín vlakom mám množstvo zlých skúseností s týmito pracovníkmi, za všetky aspoň jeden. Cestoval som minulý rok do Banskej Bystrice a zrovna bol v ZA zápas kde hral aj SLovan. Naschvál som si nastúpil až do prvého vozne od mašiny, aby som bol čo najďalej s myšlienkou, že snáď až tam týto fanúšikovia nedôjdu. No mýlil som sa, a až do Martina som cestoval v totálne obsadenom vozni s neonacistami, ktorí vytrhávali všetko čo sa len dalo vytrhnúť vo vozni. Priznám sa že som sa fakt obával o svoju existenciu, no nejak si ma prestali všímať potom, čo sa im zapáčilo devastovanie vozňa, okrem mňa tam bola ešte jedna pani, ktorá tam chytila menší šok. A kde boli páni policajti ? Všetci ostali na stanici v Žiline - tak takto k nim.
Anonym píše:
Úterý 26.10.2010 10:25
Ta upratovacka je super :) behom posledneho mesiaca som ju videl proti tym bezdomovcom zasahovat viac krat.. sa s nimi skratka nesere.. a zel. policajti nikde.. Raz som ich videl prejst cez stanicu... a nic.. to jeden bezdomovec mal pod sebou kaluzu.. skratka tato zlozka policie je fakt iba na buzerovanie slusnych ludi.
Tiez som zazil na mojoj obviklej trase PB - RK - PB ako v RK nastupil slusny cigan... co isiel niekam do roboty.. mohol ma tak 20 rokov.. nakolko bol sam v kupecku som si k nemu prisadol... ved preco nie.. nesmrdel.. ani nic extremneho nerobil... iba si cital akysi zosit...
nikdy sa mi dovtedy nestalo, aby ma vo vlaku legitimovali... zrazu prechala zel. policia po vlaku.. vsimli si cigana a hned legitimacia... tak im dal OP... policajti zatvorili dvierka kupecka a zrazu ich otvorili, ze aby som im aj ja da OP.... prislo mi to, ze jedneho napadlo, ze az to neni nejake rasisticke - aj ked bolo - ze skontroluju aj mna...
Ale kolko rat tam opity cigansky robotnici robia bordel.. tak s takymi nic nerobia.. skratka zeleznicna policia... 0 bodov..
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Úterý 26.10.2010 22:02
Podstata celého problému tkvie v prehnitom kapitalistickom systéme. Kto vytvoril a vytvára bezdomovcov? Kapitalizmus a kapitalisti.
Anonym píše:
Úterý 26.10.2010 22:05
Na rozdiel od socializmu, ktorý bezdomovcov zavieral do basy, takže ich nebolo vidieť. Paragraf - príživníctvo. A ešte - vytváral umelé pracovné miesta, ktoré nič neprodukovali, ale ľudia mali razítko v občianke.
Anonym píše:
Středa 27.10.2010 15:19
Dovolím si ťa upozorniť,že tvoji ideoví bratia práve požiadali prehnitých kapitalistov v Južnej Korey o 500 000 ton ryže,aby z toho tvojho socializmu neskapali.
Anonym píše:
Středa 27.10.2010 17:13
Za vsetko moze tato doba nepamatam si socializmus ale tento kapitalizmus stoji za nic par zbohatlikov (kapitalistov) na ktorych robime za 350-400 eur a drazoba,poplatky ktore sa zaplatia len tazko sa da ztoho vyzit.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Středa 27.10.2010 22:34
Správne. Je nutné kapitalizmus konfrontovať s realitou ľudí, ktorých bezbreho a neľudsky tento systém vyciciava, okráda ich, núti ich žiť hlboko pod hranicou chudoby, zatiaľ čo hŕstka bohatých gaunerov si užíva bohatstvo, ktoré vytvorí väčšina populácie prácou vlastných rúk za mizerné finančné ohodnotenie, ktoré pracujúcim ľuďom vystačí ledva, ak na mesačnú spotrebu. A to ešte príde pravicová vláda, ktorá zvýši ľuďom dennú spotrebu. Chudobným ľuďom, ktorí nemajú páky na to, aby v tomto smere rozhodovanie vlády ovplyvnili. Narozdiel od bohatých súkromných spoločností, ktorých sa kroky vlády týkať nebudú. A to z toho dôvodu, že oni tie páky na vládu majú. A priznajme si to, my chudobní sme. A na náš úkor bohatne hŕstka bohatých nenažrancov. To je nutné zmeniť. Dosť bolo vysávania pracujúceho ľudu bohatými pijavicami!
Anonym píše:
Středa 27.10.2010 23:22
Veru, ej hor sa, sveta proletári! Spojte sa. Môžete stratiť len svoje okovy. Dlho vám krv pili supy čierne, havranov kŕdle zbesilé!

Revolúcie sú lokomotívami dejín, len ju zase nezapriahnite v opačnom smere.
Anonym píše:
Pátek 29.10.2010 22:32
Tiez som minuly tyzden cestovala vlakom...s dvoma taskami a knihami do skoly! Clovek je celý den v práci, potom sa unavený trepe do skoly a nema sa kam posadit!!! Pred dvoma týzdnami som zmeskala vlak a tak som musela vyse hodiny cakat na dalsí, to si teraz neviem ani predstavit!! Slusny clovek, co si kupi cestovny listok musi stat ovesany taskami v prazdnej hale v prievane!! Otrasne!!! Tak nech tam chodia policajti kazdu pol hodinu, aj tak sa len prevazaju po meste a nemaju co robit.Zeleznicní ani nehovorim... Neviem preco by nas mali nejakí bezdomovci utlacat!
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 22:25
Videl by som jednoduché riešenie mierne zdražiť lístky a zaplatiť strážnu službu ktorá tam bude non stop a bezdomovca proste nevpustí pokiaľ napadne strážnu službu táto sa môže podľa zákona brániť aj streľbou
Anonym píše:
Neděle 21.11.2010 22:41
Tvoje riešenie odporuje Európskemu dohovoru o ľudských právach , diskriminácia .... pochybujem však, že si prišiel do kontaktu s nejakým bezdomovcom ...sú plachí ... V míestách kde problémy s bezdomovcami majú zvládnuté na slušnej úrovni , je za úspechom rozsiahla dlhodobá systematická činnosť katolíckej charity, rádov a občianskych združení .

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359