Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Jaroslav Ševčík / OBZOR: Povbyt bude vymáhať cestou súdu náklady od Považskej stavebnej

OBZOR: Povbyt bude vymáhať cestou súdu náklady od Považskej stavebnej

Autor: Jaroslav Ševčík Poslední změna: Sobota 05.09.2009 16:09
[19. 7. 2007] Zaujímavý článok z Obzoru, autorka -berko-
OBZOR: Povbyt bude vymáhať cestou súdu náklady od Považskej stavebnej

FOTO: OBZOR

Článok je publikovaný na adrese MY - NOVINY

 

http://www.mynoviny.sk/clanok.asp?cl=3395798

 

Povbyt bude vymáhať cestou súdu náklady od Považskej stavebnej

 

Považská Bystrica – Pešia zóna pred Troma vežami v centrálnej mestskej zóne, ktorá bola len nedávno vybudovaná, je rozkopaná. Príčinou je oprava poruchy na potrubí, ktoré patrí spoločnosti Povbyt. „Ide o horúcovodné potrubie, na povrchu ktorého je špeciálna izoláciu a na nej ešte PVC obal, ktorý vydrží dosť veľký tlak a tiež je odolnejší voči chemickým vplyvom. Na tento druh potrubia sa dáva tridsaťročná záruka, je však dosť drahé. Rozhodli sme sa použiť ho preto, aby sa nemusela táto časť mesta tak skoro rozkopávať,“ informoval nás Jozef Bros, riaditeľ spoločnosti Povbyt, v ktorej má 20 percentnú účasť aj mesto. Prečo sa teda muselo rozkopávať už po šiestich rokoch? „Keď sa robili stavebné práce v centrálnej mestskej zóne kvôli osadeniu kvetináčov a hĺbila sa bagrom jama, stroj zachytil lyžicou povrchovú ochrannú vrstvu a odkryl potrubie. Neopravili to, nechali tak a zasypali. Slaná voda zo zimných posypov sa dostala vždy až priamo k potrubiu a nemala ako odtiecť. Potrubie je zohriate približne na 110 °C. Slaná, veľmi agresívna voda tam vrela, preto prehrdzavelo“ informoval nás o predpokladaných príčinách havárie riaditeľ Bros.

Spoločnosť zistila tri poruchy. Stavebné práce pri osádzaní kvetináčov robila Považská stavebná spoločnosť. „Z tejto spoločnosti tam boli, aj si to fotografovali a nemohli nič namietať. Je to však aj vina projektanta, ktorý navrhol veľké základy pre nosníky a neuvedomil si v akej hĺbke sa nachádza potrubie. Je to na ňom položené,“ vyjadril sa riaditeľ Povbytu. Kto bude hradiť náklady na opravu? „Všetky náklady spojené s opravou spočítame a zažalujeme toho, kto to robil. Súd rozhodne, akou časťou sa bude podielať projektant a akou Považská stavebná,“ doplnil Bros. Škody spôsobené únikom vody, ktorá sa strácala od 18. júna, predstavujú podľa jeho odhadu minimálne 600-tisíc korún. Oprava by mohla stáť približne 2 milióny. „Keby stavebník povedal o poškodení hneď, mohlo sa to upraviť veľmi ľahko, náklady by neboli také vysoké,“ dodal.

„Netuším, že sa stala nejaká porucha, ani neviem, o čom hovoríte. Nemám k tomu čo povedať,“ informoval nás konateľ firmy a člen predstavenstva Považskej stavebnej Jozef Mitošinka.

Ladislav Balušík z Arkon Ateliéru, ktorý robil projektovú dokumentáciu, nám povedal, že žiadne ochranné zóny porušené neboli. Stavba bola podľa jeho slov naprojektovaná správne, tak, aby sa mohla ku kvetináčom dostať aj ťažšia polievacia technika a aby sa spevnená plocha jej tlakom neprepadla. Tlaky základov neboli podľa neho také silné, aby potrubie poškodili. „Vzhľadom k terajšiemu stavu je nevýhodné, že sú nosníky také mohutné. Pri opravách to totiž robotníkom zavadzia. Okraj dlažby musel byť takto spevnený, inak by sa to polámalo,“ doplnil Balušík.

Ako sme sa dozvedeli na útvare rozvoja mesta, Povbyt dostal povolenie na rozkopávky pešej zóny. Opravy mali byť podľa nich skončené už koncom predminulého týždňa. Podľa riaditeľa Povbytu mala spoločnosť problémy so zháňaním potrubia. Tento týždeň by sme mala poruchu odstrániť, odskúšať či je všetko v poriadku a povrch upraviť.

 

(berko)

 

[19. 7. 2007]
Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 01.08.2007 21:15

To jsou paradoxy. Lackovičova firma bude žalovať Lackovičovu firmu. A o všetkom spravodlivo rozhodne p. sudkyňa Lackovičová-Loduhová :-)))

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359