Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / servis / SME: Považská Bystrica pokutu od PMÚ zaplatí, vedenie je rado, že nedostali viac

SME: Považská Bystrica pokutu od PMÚ zaplatí, vedenie je rado, že nedostali viac

Autor: servis Poslední změna: Pondělí 24.09.2007 23:10 Copyright © SITA 2007
TRENČÍN/POVAŽSKÁ BYSTRICA 2007-09-24. (SITA) - Mesto Považská Bystrica sa nebude odvolávať voči pokute 50 tisíc korún od Protimonopolného úradu (PMÚ) za porušenie zákona o ochrane hospodárskej súťaže. Sú radi, že nedostali väčšiu. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mesta Miroslava Stanislavová, energetická koncepcia mesta, ktorá podľa PMÚ zvýhodnila troch dodávateľov tepla na úkor ostatných, je z roku 1998, teda z čias, keď v meste vládlo ĽS-HZDS a exprimátor Ľuboš Lackovič.
Pokiaľ je to možné, pozrite si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na webe denníka SME: http://www.sme.sk/c/3502487/Povazska-Bystrica-pokutu-od-PMU-zaplati-vedenie-je-rado-ze-nedostali-viac.html
Po posledných voľbách mestské zastupiteľstvo aj post primátora obsadil Smer-SD. "Nové vedenie mesta zdedilo tento problém po predchádzajúcom vedení a hrozila zaň pokuta dva milióny korún. Mestské zastupiteľstvo na konci augusta schválilo návrh Všeobecne záväzného nariadenia o rozvoji mesta Považská Bystrica v tepelnej energetike a Koncepciu rozvoja tepelného hospodárstva mesta Považská Bystrica. Týmto zaniká energetická koncepcia, vypracovaná v roku 1998. Mnohé rokovania medzi predstaviteľmi mesta a Protimonopolným úradom a schválenie koncepcie a VZN vyústilo k tomu, že mestu bola udelená pokuta v najnižších možných intenciách," uviedla Stanislavová.

Exprimátor Lackovič považuje rozhodnutie PMÚ za zaujaté a nekompetentné. Myslí si, že mesto by bolo v právnom pokračovaní sporu úspešné. "PMÚ sa nemá čo starať do toho, či sa odborne preferujú centrálne zdroje tepla, ale či bola obmedzená hospodárska súťaž," hovorí Lackovič. Podľa jeho slov v meste sú traja veľkí výrobcovia tepla a ďalší už neexistujú. "Nie je tu monopol," povedal Lackovič. Domnieva sa, že za rozhodnutím mesta neodvolať sa voči pokute je snaha zakryť vlastné kriminálne sklony odpútaním pozornosti na jeho osobu.

"Na základe vtedy platného VZN o tepelnej energetike bola vytvorená umelá administratívna bariéra pre vstup iných subjektov na trh. Do drvivej väčšiny domácností a iných objektov dodávala teplo firma POV BYT, s. r. o a veľmi malé zastúpenie tu mali firmy OSBD a Tepláreň," tvrdí hovorkyňa mesta Stanislavová.

Podľa Protimonopolného úradu mesto Považská Bystrica zvýhodnilo troch dodávateľov tepla, keď sa odvolalo na všeobecne záväzné nariadenie a odmietalo všetky žiadosti o vydanie stavebného povolenia na výstavbu nových malých zdrojov tepla. "Subjektom, ktoré teplo na území mesta ešte len začínajú odoberať, nedávalo mesto inú možnosť ako napojiť sa na existujúci systém centrálneho zásobovania teplom. Mesto teda vytvorilo svojím konaním umelú administratívnu bariéru vstupu na trh," informovala hovorkyňa Protimonopolného úradu Alexandra Bernáthová. Odberatelia tepla v Považskej Bystrici nemajú možnosť slobodne si vybrať svojho dodávateľa a sú nútení odoberať teplo zo systému centrálneho zásobovania bez ohľadu na jeho cenu a kvalitu. Dodávatelia tepla nemusia o zákazníka súťažiť, nemusia sa snažiť zlepšovať svoje služby a ich kvalitu. Táto situácia umožňuje spoločnostiam dodávajúcim teplo do systému centrálneho zásobovania teplom dlhodobo sa udržať na trhu bez ohľadu na efektívnosť poskytovaných služieb, pretože súťaž na trhu je obmedzená, uviedlo PMÚ v odôvodnení udelenia pokuty.

24. 9. 2007 15:36:00 | Copyright © SITA 2007
Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 27.09.2007 20:07

Do histórie P.B sa Laco viditeľne zapísal. Pre národ v P.B. bude večne živý ako Lenin pre proletariát. No Laco pre občanov je a bude večne iba ako - kokot.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 27.09.2007 22:05
  1. 3 mio za 3 dni...to je kšeft, to aj ja chcem. Laco si to vedel zariadiť.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 27.09.2007 22:18

ja by som to premenoval na show byt

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 28.09.2007 18:14

To je nič. Ale Mengele s Jancom chceli, aby Haviar staval byty v zosuvnom území pod Rozkvetom a este aby nato dostal pozemky pred hotelom Manín.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 28.09.2007 20:02

Pre Alilibabu -píšete nezmysly, hoci Adame je pre mňa smiešná postavička - s tými pozemkami - a oboma akciami to bolo ináč: Stačilo pozerať Mariku, veď zasadanie Mest. zastupiteľstva dávala si 2 týždne v kuse - dokola - teba byť trocha spravodlivý !!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 29.09.2007 10:58

Toto zastupiteľstvo je vždy také divadielko pre nezainteresovaných. Hlavní aktéri (napr.HAnt-on...), sú v pozadí, strední aktéri (primát, HaSt-ando, dlhodobo uvolnený dôverník KUBO-vič) sa podľa potreby striedajú v vedení zastupiteľstva a podľa potreby vstupujú do diskusie. Vedlajší aktéri robia nadháňačov (napr. JANC-ek). A plénum, t.j. poslanci a občania vstupujú do diania viac-menej okrajovo, alebo vôbec, podľa miery (ne)informovanosti a (ne)zainteresovanosti.

Ak si sledoval(a) dôsledne priebeh na Marike, bolo zrejmé, že scenár bol dopredu pripravený a Adame podla neho išiel. Zainteresovaní boli predovšetkým poslanci Babušík, Tomanová, a najmä prednosta Jancek. Keď celú trasakciu začali spochymňovať niektorí z pléna (najmä polankyňa Gregušová, Bačík, Janas a asi dvaja občania), zaktivizoval sa predovšetkým Janco a situáciu sa znažil ovplyvniť aj hlanvejší aktér víceprimátor Haviar, ktorý dovtedy len ticho sledoval a snažil sa nebyť príliš nápadný. Podobne ako Kubovič.

To už ale Adame zaregistroval, že okolo celej akcie je príliš veľa vzruchu (veď sa tam jednalo o kšeft kde by bol zisk cca. 70 mil. Sk) a jeho podiel na nej mu nestál za to, aby riskoval ďaľšiu kauzu (na krku má falšovanie úradnej listiny). Toto by mu zrejme definitívne urýchlilo jeho koniec. A tak bez okolkov rýchlo zatrúbil na ústup a kšeft neprešiel.

Okrem uvedeného, zaujalo to, že za tento zaujímavý kšeft hlasovali okerm iných aj poslanci, ktorí by mali byť logicky v opozícií a brániť takýmto podozrivým transakciam. Za napr. hlasoval poslanec KERUĽ, MATUŠÍK, FORTUNÍKOVÁ,... Vynára sa otázka PREČO ?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 29.09.2007 11:11

zrejme si chybal na zakladnej skole kde sa pocitali do tisic. Hektar ma 10000 metrov stvorcovy. Ka by sa teda jednalo o 70 mil Sk, bol by teda meter po 7000. a K tomu este 2 hektare pod Rozkvetom. Kde si potom bol ked Laco predal v priamom centre mesta minuly rok(tri veze a fontana pri hypenove) po 500 sk resp 1000 Sk za meter. a spolu su to 2 hektare. To je potom kseft za kolko za miliardu? Mily pisatel, zrejme ti je luto ze si ten pozemok nekupil za facku ako vsetky ostatne co este v meste ostali. Teda ved vieme kto si. No prisiel si o moznost ho vyhandlovat a teraz sa realizujes. Prave toto je demokracia, dat to do plena a nechat to posudit a nie ako v minulosti nechat si jednomyslene schvalit.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 29.09.2007 11:16

tak toto mohol napisat jedine Belas. Zrejme mal s tym on plany a nevislo mu to. Ako s tymi pozemkami na Rozkvete, ze?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 29.09.2007 16:53

Áno, trafil si do čierneho. Pozemok, kde teraz stojí Lacove krematórium, chcel kúpiť jeden investor z PB a chcel zaň zaplatiť cca.7400,-Sk/1m2. Laco mu to nepredal a potom si to predal sám sabe, pardon, Ing. Konečnému za (teraz neviem či tých 500, resp. 1000,- Sk/1m2). Takže o koľko obral mesto, je pomerne ľahké vyrátať. A to bolo asi pred 7-8 rokmi a ceny pozemkov odvtedy riadne stúpli. No čerešničkou na PB torte je asi predaj ms. pozemkov pred nejakými 2-3 rokmi za plavárňou o vymere vyše 2 ha (od tenisových kurtov Prima po plaváreň, kde cena (oficiálna :) bola tuším 50!!! Sk/1m2!!!

Treba sa na to spýtať poslancov Jurčíka, Matušíka, Keruľa. Tí to budú vedieť úplne presne. Ale aj súčasná vedenie mesta ma všetky podklady v rukách. A teraz futbalisti miestnej časti P. Teplá nemajú kde hrávať.

Takže tak. Ale platí, že tržná hodnota pozemkov v centre PB dnes je 7000,-Sk a viac

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 30.09.2007 07:56

A kto boli ti stastni kupci?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 01.10.2007 10:52

... a je cicho po plešine :)

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 01.10.2007 11:47

No najlepšie to budú vediet určite starý a nový primát. Ten starý (služobne), Laco, má na to zrejme hrejivejšie spomienky. No ale určite to vedia aj poslanci z toho obdobia ako už bolo povedané, Jurčík, Matušík, Keruľ, prípadne Bačík. No a je samozrejmé, že tie ceny neboli také nízke preto, že by sa to predávalo nejakým nesolventným chudákom :). NAopak...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 01.10.2007 12:14

mňa zaujíma kto kúpil stred mesta tuším ešte minulý rok, tam kde je fontána, viem len že sa predal za 500Sk/m. Za toľko sa nepredávajú ani v Pružine.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 01.10.2007 19:45

Ak si občan tohto mesta, máš právo položiť túto otázku primátorovi alebo aj hociktorému zvolenému poslancovi a oni sú ti povinný na ňu dať odpoveď. Jedná sa totiž aj o TVOJ majetok a oni ho len spravujú. A TY máš právo na to dohliadať.

A mimochodom, keby s tým otáľali, tak im pripomeň ako pred voľbami sa dávali do pozícií sluhov a skromne tvrdili že ich najväčším snom a cieľom je služba občanovi, teda TEBE :)

A keby si predsa nepochodil, tak choď za Ševčíkom a on ich to spýta ešte raz.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 01.10.2007 19:47

...povinní...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 01.10.2007 19:56

ake i tam das, podstata je co si tam chcel napisat, hm len kde bol ten Sevcik ked sa za take smiesne peniaze v minulosti predavalo

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 01.10.2007 20:35

A čo je Ševčík jediný , ktorý má dávať pozor na prsty všetkým PB-darebákom? Ale pokiaľ viem, tak on bol tuším jediný, ktorý dostal Laca pred Ústavný súd a vyhral. A pokiaľ sa pamätám, tak to bolo práve v súvislosti s jeho „slávnym“ Krematóriom.

Otázka je ale, kde boli vtedy borci typu Adame, Haviar, Kubovič a ďalšie „nové zvieratká“.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 02.10.2007 20:34

Čučali ako vši pod chrastu. A čakali na správny vietor a šup ho Ficovom chrbáce ku ceplým válovom!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 01.10.2007 13:27

a práve o to ide. Noví sú ešte amatéri, tak stačí bububu a zavolať nejakú telku a noviny a staré kšefty sa zatiaľ pekne zahladia. Na toto by sa mal dať pozor.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 03.10.2007 13:34

Je pravda že na post sekretárky primátora Adameho nastúpila jedna zamestnankyňa od p. Harvánka (fy.Raven)?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 03.10.2007 23:23

A?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 04.10.2007 11:05

Šak sa spýtaj Mengela!

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359