Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / servis / OBZOR | Súkromný investor chce stavať v parku pri slnečných hodinách

OBZOR | Súkromný investor chce stavať v parku pri slnečných hodinách

Autor: servis Poslední změna: Čtvrtek 16.07.2009 15:35
[13. 7. 2009] Snahy o zahusťovanie výstavby pokračujú aj v Strojárenskej štvrti, v parku Ivana Krasku. Ako vždy, ide o konflikt viacerých záujmov. Preváži záujem súčasných obyvateľov na zachovaní si príjemného životného prostredia, alebo záujem firmy, ktorá chce postaviť nové byty? Na komisii pre životné prostredie, výstavbu a dopravu to zatiaľ dopadlo nerozhodne.
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na webových stránkach týždenníka MY - noviny stredného Považia:
http://archiv.mynoviny.sk/clanok.asp?cl=4931060

S UMIESTNENÍM NESÚHLASÍ VÝBOR MESTSKEJ ČASTI
Súkromný investor chce stavať v parku pri slnečných hodinách

Zámer stavať bytovku na konci parku pri slnečných hodinách v stavebnej komisii neprešiel. Mestský výbor v tejto lokalite parku s výstavbou nesúhlasí.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. K zámeru dal zamietavé stanovisko výbor mestskej časti (VMČ) Strojárenská štvrť. Nebolo totiž jasné, na akých pozemkoch sa bude stavať a výbor už niekoľko rokov presadzuje zachovať park.
Niektorým členom stavebnej komisie mesta sa zasa nepozdáva, aby sa brzdili investičné akcie. Komisia návrh odložila.

Zamietavé stanovisko

Už pri prvom podaní návrhu do VMČ došlo údajne k omylu v súvislosti s pozemkami. Na výstavbu bola označená parcela nachádzajúca sa v strede parku. Nebola totožná s miestom vyznačeným na výstavbu bytovky v štúdii A. Brezničana, ktorá sa nachádzala na okraji parku. „Prvýkrát sme dostali iné čísla parciel. Ich umiestnenie v parku sa nezhodovalo s miestom, kde chcel záujemca stavať. Upozornili sme na to a mesto sa vyjadrilo, že došlo k omylu. Začalo sa hovoriť o iných parcelách,“ hovorí predsedníčka výboru Magdaléna Fedorová.

Chcú, aby stavali inde

Pôvodne zle vyznačená parcela je majetkom mesta. Nachádza sa v blízkosti parciel, ktoré nedávno mesto vykupovalo za viac ako 2 milióny korún, aby zachovalo park pre obyvateľov tejto štvrte. Je to aj jedna z položiek, pre ktorú bolo potrebné zobrať municipálny úver. Výbor tvrdí, že nie je proti výstavbe, ale vadí mu postup a vytypovanie lokality. „Nie sme zásadne proti výstavbe. Všetko však malo by to byť lepšie pripravené. Už predtým, než to šlo do výboru. Tiež nevieme, prečo sa vo vyhľadávacej štúdii vybrala práve táto časť. Ešte v septembri 2007 sme na rokovaní výboru odporučili mestu lokalitu na výstavbu bytovky, ale súbežne s hlavnou cestou, ktorá ide cez Ulicu športovcov. Tak by sa park od cesty pekne uzavrel,“ hovorí Fedorová.

Naruší relaxačné prostredie

Výhrady má aj člen výboru Ľubomír Kubovič. „Bytovka nie je dobre situovaná vo vzťahu k už stojacim. Architektonicky do prostredia nezapadá a narušovala by relaxačné prostredie pre ľudí. Veď pozemky v parku sme odkupovali so zámerom vytvoriť relaxačnú zónu,“ vyjadril sa Kubovič.
Doplnil tiež, že záujemca žiada o schválenie výstavby na pozemkoch, ktorých nie je majiteľom.

Bude sa krátiť park?

Zámer výstavby sa nestretol ani s jednoznačnou podporou členov stavebnej komisie mesta. Poslanec František Matušík upozornil na rozpor medzi tým, čo požaduje investor a aké kroky vykonalo v poslednom čase mesto. „Na rokovaní zastupiteľstva, keď sa zvyšoval rozpočet pre zámer vykúpiť v tejto lokalite pozemky, sa hovorilo o zachovaní parku. Ako to teda je? Ľudia tomu nerozumejú. Bude sa stavať v parku alebo nie? A bude sa stavať na tých pozemkoch, ktorých výkup zdôvodňovalo mesto zachovaním existujúcej zelenej plochy?“ zaujímal sa Matušík.
Podľa zástupcov mesta, ktorí boli prítomní v komisii, je v novom územnom pláne lokalita určená na bytovú výstavbu. Zámer teda nie je v rozpore s územným plánom. „Papierovo“ teda ku kráteniu parku nedôjde, fyzicky však áno. Pri výstavbe bytovky sa totiž musí zabrať aj časť doteraz zelenej plochy. Lokalita bola vybraná ako vhodná pre bytovú výstavbu na základe vyhľadávacej štúdie, ktorú zostavil architekt Ladislav Balušík. Matušík dostal tiež odpoveď, že pozemky v parku určené na výstavbu, nie sú totožné s tými, ktoré mesto vykupovalo.

Zosúladenie zámerov

Juraj Smatana na zasadnutí komisie upozornil, že treba brať do úvahy vyjadrenie výboru. V lokalite je zároveň viac zámerov na výstavbu a komisia nepozná vyjadrenie Kongressu, ktorý odkúpil nedostavanú kongresovú halu a okolité pozemky, ani súkromnej prevádzky pána Solíka k výstavbe v tejto časti. Kongress zároveň vlastní časť pozemku, na ktorom sa má stavať.

Výstavba bytov je potrebná

Stanislav Haviar na stavebnej komisii poznamenal, že by nebolo rozumné investora celkom odradiť. Tvrdil, že na jednej strane sa musí rešpektovať vyjadrenie výboru, ale zároveň v meste chýbajú byty. Prišiel s návrhom ponúknuť investorovi inú lokalitu. Jaroslav Ďurkovský a Milan Ješík nepovažovali za rozumné, aby sa investorská aktivita celkom zabrzdila. Podľa Ďurkovského by malo mesto v čase, keď je núdza o investorov, zvažovať opatrne. „Komisia by mala povedať áno a doriešiť problémy,“ navrhol Ješík.

Zatiaľ odložené

Komisia nakoniec návrh odložila. Odporučila zorganizovať stretnutie výboru mestskej časti, firmy Kongress a A. Brezničana. V prípade neúspechu ponúknuť investorovi náhradnú lokalitu.
Ak by nakoniec zámer výstavby v Strojárenskej štvrti prešiel, môže postaviť len objekt so štyrmi nadzemnými podlažiami a podkrovím.
⋌B. PITOŃÁKOVÁ

© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

[13. 7. 2009 8:36:02]

Komisia pre životné prostredie, výstavbu a dopravu sa týmto problémom zaoberala na svojom zasadnutí dňa 12. mája 2009. V zápisnici zo zasadnutia ho nájdete pod bodom 1/ f.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 16.07.2009 20:57

su niekde na internete vizualizacie tohto projektu? okrem bytovky by ma tiez zaujimalo, ako to vyzera s firmou Kongress... nechcela niekedy v blizkej dobe zacat stavat nejake Kongress center alebo nieco podobne? myslim, ze nie som v obraze...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 17.07.2009 06:40

nech zburaju osarpanu halu a moze tam byt bytovka :-)

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 17.07.2009 12:18

Osobne som proti stavaniu, tam sa nová bytovka nehodí, bolo by to ako päsť na oko. MK.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 17.07.2009 13:17

v hre je zase aj bytovka na lanskej

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 17.07.2009 13:29

Opäť Pribinova? Vlček zase podal nejaký projekt alebo čo? Už sme sa dosť dlho v našej bytovke neorganizovali, treba sa precvičiť

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.07.2009 10:57

neurobyte nič len sy trocha ponadávate a zdvihnete adrenalín ved v územnom pláne je to už pripravené,najprv garáže a potom bytovka

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.07.2009 06:48

Myslím si, že za pár grošov predaju všetko, keď sa im to hodí.

Neviem či sa ľudia v meste vôbec vedia, že pozemky v mieste jediného možného umiestnenia mestského námestia, miesto medzi cestou pod starým cintorínom a Domanižankou (miesto kde je fontána), už nepatrí mestu, ale súkromnému investorovi! A keby ešte ľudia vedeli čo za socialistické stavby sa tam chystajú invesori stavať!!!

V odborných kruhoch (architekti,projektanti) sa hovorí, že mesto týmto stratilo jediné možné námestie !!! Nečudo, keď v mestskom zastupiteľstve sedí banda nekompetentných sedlošov!!! Stačí sa pozrieť do Púchova ako sa robí mestská architektúra a urbanizmus !!!

A ešte jeden postreh: Mám jednu príhodu, keď za mnou prišli známi z ďaleka, chceli si pozrieť mesto stále a sa pýtali: "A kde máte historické jadro a námestie !!! ". Ten šmajchelplatz pred uradom ?!

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 18.07.2009 11:00
Naozaj tu nechcem byť za obhajcu súčasného vedenia mesta, od toho mám veľmi ďaleko, ale tie pozemky kde je fontána predala ešte Lackovičova garnitúra, firme pána Mitošinku, za pomerne smiešne peniaze. Viackrát sme tu o tom písali.

Bystrica by mohla znovu získať centrum len zrušením hlavnej cesty medzi poštou a kostolom, ale správa ciest je silne proti, je to dôležitý ťah. Nehovoriac o dopadoch budovania preložky.

V Považskej je ešte veľa pekných (len neudržiavaných miest), a zahusťovanie výstavby je asi najväčšia hrozba. V tomto prípade je na rane parčík pri slnečných hodinách v Kolónii, ale týka sa to aj Lánskej, SNP, nehovoriac o Rozkvete (kde by kvôli sklonu terénu nové bytovky až tak netienili, ale - parkovacie miesta).

Krásny mohol byť projekt revitalizácie Domanižanky, ale to akosi utíchlo.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.07.2009 17:40

Lackovič, to bol iný frajer, ten sa nebabral s aukciami, alebo nejakými výberovými a pod. Zadal to rovno svojej stavebnej firme a bolo. A predal bez problémov, čo ho napadlo, ako tomu Mitošinkovi a pod. Jediný kto sa ozýval, bol p.J.Smatana, Obzor a ešte ma môžete doplniť. A pritom ho volilo aj v týchto voľbách veľké množstvo ľudí. A ešte vačší frajer je Slota. Ten môže všetko a aj tak ho budú voliť. O takých peniazoch sa môže bývalému primátorovi L.L. len snívať ako má SLOTA. A naš doktorko primátorský M.Adame? Ten sa nechytá ani na svojich najbližších na úrade. Ale drží statočne chrbát za všetkých. No proste NEPOCHOPITEĽNÉ.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 18.07.2009 17:50
Dopĺňam medzi tých, čo sa ozývali, TV Považie (to už po voľbách stíchlo) a občana Ševčíka, vtedy ešte predsedu SMERu.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 18.07.2009 19:21

Pán Smatana, máte pravdu. Ďakujem za doplnenie. Vidíte, pamäť je krátka a pravdepodobne voličov ešte kratšia. No, čo už.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 20.07.2009 20:22

Opakujem sa a som vulgárny, no ináč sa to nedá povedať. Cca 60 % obyvateľom P.B. su magori. Je to podložené aj štatistikou - výsledkam i volieb. Opakovane - zlodejské strany a spiatočnické. HZDS, KSS, SNS. Smer. Teda ničomu sa nečudujme !! Klientelizmus, kamaradčof !!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 20.07.2009 20:24

Keď chce stavať, veď nech si zbúra kongresovú halu a na tom mieste nech stavia !!

« listopad 2021 »
listopad
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359