Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Blog Jaroslava Semančíka / Spočítajte si koho voliť

Spočítajte si koho voliť

Autor: Jaroslav Semančík Poslední změna: Čtvrtek 18.11.2010 23:52
Z predvolebných billboardov v meste i farebných letáčikov v poštovej schránke sa dívajú tie isté tváre. Kandidátov, ktorí si to môžu dovoliť. To, či skutočne budú aj najlepšie zastupovať práve vaše záujmy a názory si môžu na serveri KohoVolit.eu vyskúšať už aj Považskobystričania. Názorovo najbližšieho kandidáta vám doslova vypočíta.

Na webstránke KohoVolit.eu odpoviete na sadu konkrétnych otázok, ako by podľa vás mala fungovať správa mesta, doprava, či podpora športu v Považskej Bystrici. S rovnakými otázkami boli predtým oslovení všetci kandidáti na primátora i do mestského zastupiteľstva. Systém KohoVolit.eu vám okamžite zostaví rebríček kandidátov podľa toho, nakoľko sa ich odpovede zhodujú s tými vašimi. U každého z nich si potom môžete porovnať, v ktorých otázkach sa zhodujete a v ktorých nie.

Slovensko-český projekt KohoVolit.eu realizovaný rovnomenným občianskym združením pripravuje takéto „predvolebné kalkulačky“ už od roku 2006, doposiaľ najmä pre oba národné parlamenty. „Pri komunálnych voľbách v Čechách v októbri tohoto roka sme si overili, že záujem o takýto nástroj je i na miestnej úrovni a rozbiehame ho pre niekoľko slovenských miest,“ hovorí Jaroslav Semančík, spoluautor projektu. „Unikátne je, že z princípu fungovania nenadržuje ziadnej strane. Naopak, vyrovnáva rozdiely vo finančných možnostiach kandidátov na kampaň a zameriava pozornosť na samotný program, ktorý chcú zastávať,“ dodáva.

Dotazník s otázkami bol odoslaný všetkým kandidátom v Považskej Bystrici, nie všetci sa naň však rozhodli zareagovať. Doteraz prišli odpovede asi od tridsiatky kandidátov do mestského zastupiteľstva a piatich kandidátov na primátora. Zúčastniť sa je možné aj naďalej, až do volieb, dá sa teda očakávať že kandidáti budú pribúdať. Podľa autorov projektu je to už pred voľbami určitý signál o ochote kandidátov otvorene komunikovať s verejnosťou.

„Chceme ukázať, že vo voľbách je možné ísť aj pod povrch a rozhodovať sa podľa postojov kandidátov ku konkrétnym témam v meste. Výsledok predvolebnej kalkulačky je však samozrejme len pomôckou, treba zvážiť aj doterajšiu prácu, skúsenosti či osobnosť kandidáta. Rozhodnutie koho voliť musí urobiť každý sám,“ uzatvára Jaroslav Semančík.

Na webstránke projektu pre Považskú Bystricu si možno vyskúšať aj podobný test založený na skutočných hlasovaniach mestského zastupiteľstva v uplynulom volebnom období.

 

Odkazy

Názorový test pre Považskú Bystricu
http://sk.kohovolit.eu/sk/povazska-bystrica/vote/2

Považská Bystrica, všetky testy
http://sk.kohovolit.eu/sk/povazska-bystrica

Ostatné mestá na Slovensku
http://sk.kohovolit.eu/sk

 

Anonym píše:
Pátek 19.11.2010 08:16
Neviem čo na to povedať, lebo mi vyšiel kandidát, ktorého by som v živote nevolil, a kandidáti sa zoradili presne podľa úplneho poradia, ako by som si predstavoval v skutočnosti. Mne to pripadá tak, že kto viacej sľúbi, ten vyhráva. Pre mňa je toto úplne od veci.
Anonym píše:
Pátek 19.11.2010 10:21
...presne podľa opačného poradia, ako by som si predstavoval....
Jaroslav Semančík
Jaroslav Semančík píše:
Pátek 19.11.2010 10:38
Áno, aj keď na otázky, nie je vždy jednoznačná "správna" odpoveď, čo ľuďom sľúbiť, vysledky sú podľa toho, čo kandidát *sľubuje*, že bude zastávať. Je práve zaujímavé porovnať si to s výsledkami druhého testu, ktorý je založený na skutočných hlasovaniach, ktoré prebehli v zastupiteľstve - na *činoch*. Tam však z princípu môžu byť zahrnutí, len tí, ktorí sú v dnes v zastupiteľstve a nie všetci kandidáti.
Názorový test nemá byť jediné kritérium, podľa ktorého sa rozhodnúť, len ďalším pohľadom. Druhým efektom je, že dostávame vyjadrenia kandidátov ku konkrétnym témam a potom sa dá kontrolovať, či pracujú v súlade s tým, čo uviedli.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 19.11.2010 12:19
Test funguje, lebo ako kandidát s najbližšími názormi mi vyšiel Juraj Smatana - mám so sebou 92% zhodu :-) A na druhom mieste Jana Veličová, to ma potešilo, lebo spolu kandidujeme za Zmenu zdola, a s dotazníkom sme sa vôbec nekoordinovali.

Ale na nejakom piatom mieste mi vyšiel politik, na ktorého som v minulom období pravidelne narážal, prakticky vždy presadzoval opačné veci ako ja, a hľa - v teste má so mnou 77% názorovú blízkosť! Je to len jeho populistický talent, odhadnúť čo chcú voliči počuť, a schopnosť bez zábran im to nasľubovať, hoci presadzuje úplný opak.

Druhá výhrada k testu je, že k niektorým otázkam sa nedá odpovedať ÁNO - NIE, lebo vidím iné riešenie, než je ponúknuté. Taká "medzierka na Lánskej". Jediná šanca je uplatňovanie majetkových práv mesta k chodníku, ktorý predaný nebol (len pozemky pod ním). Takže hoci som vo veci pomerne zorientovaný a záleží mi na nej, musel som klikať "Neviem/Nezáleží mi na tom" - a dôležitosť som mal nastavenú na "Veľmi mi na tom záleží!".
Alebo dane. Daňový systém treba upraviť tak, aby stúpol príjem z daní, to je jasné. Tým spôsobom, že niektoré využitia pozemkov budú zdaňované viac, a iné menej než v súčasnosti. Kritériom by mala byť verejná prospešnosť. Zase som musel zvoliť "Neviem", hoci viem :-)

To sú však len námety na zlepšenie. Ďakujem za to kvantum práce, ktoré ste urobili, a za výborný zlepšovák.
Anonym píše:
Pátek 19.11.2010 17:43
Iba 92%? Tu vidim zarodok rannej schizofrenie... :)

Mashin
Anonym píše:
Pátek 19.11.2010 18:02
mne vysiel ako numero 1 -superpopulista a taraj Jurcik.no katastrofa. ten naozaj naslubuje vsetko,len aby sa dostal k valovu.
Anonym píše:
Pátek 19.11.2010 22:05
zaujmavé,mne tiež a po nom Haviar :-))) haluze...a blbosť..
Anonym píše:
Pátek 19.11.2010 22:17
a mne MUDr.Karásek najlepší svazák, absolvent VUML, člen KSS, šlen SOP, člen SMERu, nalepší tunelujúci riaditeľ Nemocnice, naj. odborník konateľ Mestských lesov a najlepší kandidát s največšími bilbordami za nakradnuté mestské peniaze.
Anonym píše:
Pátek 19.11.2010 22:57
Z toho všetkého jasne vyplýva, že sa treba vysrať na matematiku, ale treba počúvať zdravý rozum a treba sa riadiť aj inštinktom a siedmym zmyslom. Teda tak isto ako vždy.
Jaroslav Semančík
Jaroslav Semančík píše:
Pátek 19.11.2010 23:35
ak vám vyšli známe tváre - dnešní poslanci, to je šanca preveriť si ich na skutočných hlasovaniach zo zastupiteľstva druhým testom, spomínaným na konci. ako vás zastupovali doteraz. a porovnať.
Anonym píše:
Pátek 19.11.2010 17:49
Podla mna velmi uzitocne. Hlavne test zalozeny na predchadzajucich hlasovaniach. Vyslo mi, ze by som mal volit stranu, ktoru by som vobec nepredpokladal. Po blizsom preskumani vsak vyplynulo, ze tej strane dvihal priemer iba jediny poslanec s ktorym som mal 45% zhodu. Jasna volba, ale nekandiduje za moj obvod...

Mashin
Anonym píše:
Pondělí 06.12.2010 21:08
Čo to bol za poslanca čo mal s tebou 45%? Mne nevyšiel poslanec ale jedna známa poslankyňa,zhoda až na 50%. Neuveriteľné, to by som v živote nepredpokladal.
Anonym píše:
Pátek 19.11.2010 21:53
Volím Miroslava Adameho!
Anonym píše:
Pátek 19.11.2010 22:48
Dobre, milačik. A teraz si umy zúbky, vycikaj sa a choď spinkať.
Anonym píše:
Sobota 20.11.2010 13:24
a Nespokojni obcania su pokakani,ze pan primator znovu kandiduje.co ak by nahodou vyhral.nech si vymenia pampersky ruzovi plagatovi buzici...
Anonym píše:
Sobota 20.11.2010 13:31
a ja idem pred spanim este hodit kosu lebo mi je na grc ze pan z Troch vezi ide vratit mestu Dostojnos,keby radsej vratil prachy o ktore mesto a ludi odrbkal
Anonym píše:
Sobota 20.11.2010 10:08
Ak budeš aj ďalej otravovať s takýmito tupinami, požalujem primárovi, že sa Ti zhoršil zdravotný stav a on Ťa dá na uzavreté oddelenie kde nebueš mať prístup na net!
Tak opatrne kámo !!!
Anonym píše:
Úterý 23.11.2010 19:54
Aj ja. Aby už konečne odišiel.
Anonym píše:
Sobota 20.11.2010 13:48
ľudia, pomoc, vyšiel mi Haviar... to je na slučku...
Anonym píše:
Sobota 20.11.2010 15:38
Adame Miroslav NEKA – opakuje si novú mantru – „to ja nie, to Adam E.!“
Ďurkech Štefan NEKA – rozmýšľa, aké posolstvo by ešte ponúkol voličom. Ale nevie si spomenúť na ďaľšiu značku granulí.
Firit Juraj NEKA – maturant s praxou v pizérii sa pred očami voličov mení na vzdelaného hoteliéra. Z jeho zahraničných skúseností ide strach. Len škoda, že nekandiduje za hokejového trénera. Vtedy by ich mohol aj využiť.
Gajdošík Richard SDĽ – tento nedocenený muž je veľkou neznámou. Našťastie ňou zostane.
Harant Ján SNS – jeho kampaň naberá na obrátkach. Preliepa svoje bilbordy s dieťaťom bilbordmi, kde má na rukách dvojičky. Obe majú nádherné podväzky v národných farbách.
Haviar Stanislav NEKA – snaží sa zistiť, kto je ten ostrý chlapík na jeho bilbordoch.
Chalupka Ľubomír NEKA – trávi množstvo svojho voľného času pred zrkadlom a snaží sa naučiť úsmev, ktorý sa mu podarilo vyčariť pri fotení na letáky. Tento úsmev naposledy použila Marilyn Monroe po atentáte na Kennedyho a do Corelu si ho môžete doinštalovať za príplatok.
Chudovský Marián NEKA – Vaša netradičná kampaň, keď ste svoje meno umiestnili na všetky smetiaky v meste, je ohrozená. Niekto to popreliepal anglickým heslom „megaodpad“
Janas Karol SMER, KDH, SDKÚ-DS – opakuje si novú mantru – „to ja nie, to Adame!“
Jurčík Pavol NEKA – rozčúlilo ho zneužitie plavárne na politické účely. Svoju neúčasť sa snaží ospravedlniť tvrdením, že sa tam plávalo voľným spôsobom a on má radšej prsia. Jadrankine.
Kirsch Marian SaS, MOST-HÍD, SZ – v rámci svojej štvavej antikampane uštrikoval maňušky pre svojich protikandidátov. Tí ich apriori odmietajú a hovoria o zneužití slovenských výrobcov vlny v politickej kampani.
Kubík Ladislav NEKA – požiadal o vygravírovanie svojho výroku „zmena bude v tom, že primátorom budem ja“ do lešenárskej trubky
Magdech Milan SF – jeho hodinky neúprosne odčítavajú čas – do ďašieho gélovania vlasov. Obľúbil si nový rodinný rituál – každé ráno si ako prevenciu zmätočného správania členovia jeho rodiny rituálne pripomínajú, za koho vlastne kandidujú
Papšo Marian NEKA – dokedy bude ešte Považská Bystrica ignorovať Vašu osobu?! Tak ja Vám to teda poviem... Alebo idem radšej na Ševčíka.
Ševčík Jaroslav NEKA – nikdy by som neverila, že sa dá robiť kampaň tak, že necháte, nech ju za Vás robia protikandidáti. Janas, Adame, Haviar, Jurčík majú tých istých voličov. To isté Firit a Kirsch. Len aby sa nestalo, že Vám, Chalupkovi, Ďurkechovi, Kubíkovi, Magdechovi, Chudovskému už žiaden volič nezostane...

                                    Vaša Vajgla – týmto sa s Vami lúčim, beriem honorár a idem predpovedať na blížiacu sa súťaž Miss železničnej dopravy 2010
Anonym píše:
Sobota 20.11.2010 18:33
Vďaka Vajgla. Budeš mi chýbať :-)
15.
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 17:01
Díky, malý Ševč... Drž sa!
Anonym píše:
Úterý 23.11.2010 20:26
Konečne.
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 13:57
K+ :))))))))))
Anonym píše:
Pondělí 22.11.2010 20:11
Anonym píše:
Úterý 23.11.2010 19:55
To je málo. To je na ukameňovanie.

« červen 2022 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359