Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Blog Jaroslava Semančíka / Aj rekonštrukcia zimného štadióna bude na dlh, prezrádza teraz mestský úrad

Aj rekonštrukcia zimného štadióna bude na dlh, prezrádza teraz mestský úrad

Autor: Jaroslav Semančík Poslední změna: Středa 18.06.2014 14:17
[2014-06-18] Sotva dalo mimoriadne májové zastupiteľstvo zelenú pre úver na umelú trávu, hneď dostane na stôl návrh na ďalšie navýšenie dlhu. Mestský úrad teraz prezrádza, že do rozpočtu na tento rok vedome neuviedol plnú sumu na rekonštrukciu strojovne zimného štadióna, ale len jej zlomok. Skutočné náklady na rekonštrukciu sú štvornásobné a mestský úrad mieni predložiť zastupiteľstvu na schválenie návrh urobiť ju na splátky, teda opäť na dlh.

Hoci mestský úrad už roky vedel, že rekonštrukcia si vyžiada okolo 450 tisíc eur, do rozpočtu dal len tretinu z nich. Odhad potrebnej sumy avizoval poslanec a riaditeľ MŠK Ľubomír Kubovič už v roku 2011 v rozhovore pre týždenník Obzor. Z tohtoročného príjmu 2,8 milióna za predaj mestského majetku by sa rekonštrukcia hravo pokryla.

„Už pri zostavovaní rozpočtu na r. 2014 existoval predpoklad, že uvedená suma [150-tis. v rozpočte] nepostačí na realizáciu tejto rekonštrukcie a že financovanie bude zabezpečované formou splátok v budúcich rokoch, vychádzajúc z vysúťaženej ceny vo verejnom obstarávaní,“ priznal hlavný ekonóm mesta Anton Martaus členom finančnej komisie teraz na konci mája.

Rekonštrukcia sa bude splácať štyri roky

Vysúťažená cena, ktorú má mesto zaplatiť je bezmála 600-tisíc eur. Víťaz verejnej súťaže, firma HPM – COMERCIAL, spol. s r.o., Púchov požaduje, aby cenu pred podpisom zmluvy schválilo mestské zastupiteľstvo. Zároveň má schváliť splácanie chýbajúcich 444-tis. v troch ročných splátkach. Táto suma sa neobjaví medzi úvermi mesta a nebudú sa z nej platiť úroky, ale počas troch nasledujúcich rokov sa bude musieť splatiť. Reálne teda navýši súčasný dlh mesta.

Do programu finančnej komisie bolo prejednanie takéhoto financovania doplnené dodatočne, až na začiatku zasadnutia. Komisia návrh bez diskusie odsúhlasila a odporučila poslancom rekonštrukciu na splátky schváliť. Na druhý deň mal byť tento bod doplnený do programu mimoriadneho májového zastupiteľstva taktiež až na jeho začiatku, uznesenie už bolo pripravené. Nakoniec to však na nezaznelo.

Skutočné náklady poslancom nepovedali

Keď v decembri minulého roka schvaľovali poslanci rozpočet mesta na tento rok, nepadlo ani slovo o tom, že vyčlenených 150-tisíc stačiť zďaleka nebude. Nespomenul to ani Martaus z mestského úradu ani poslanec Kubovič. Hospodárenie so zverenými peniazmi drží mestský úrad do poslednej chvíle pod pokrievkou nie len pred obyvateľmi, ale aj pred poslancami, ktorí majú nakladanie s verejnými financiami schvaľovať. A potom zahmlieva, keď v materiáloch uvádza opticky nižšiu cenu (495-tis.) bez DPH, hoci mesto ju zaplatí aj s daňou.

Celkový mestský dlh s rekonštrukciou strojovne vzrastie na 6,9 milióna a pomaly sa priblíži k dvojnásobku oproti začiatku tohoto volebného obdobia, keď nový primátor Karol Janas avizoval „konsolidáciu mestských financií“.

Vývoj dlhu mesta, s rekonštrukciou strojovne zimného štadiónu

Rozpočet ako nadstavovaná kaša

Nie je to tak dávno, keď Anton Martaus v diskusii k cene pingpongových stolov vysvetľoval, že v rozpočte musí byť naplánovaná suma aj s istou rezervou: „Keď je niečo v rozpočte za nejakú cenu, neznamená to, že za tú cenu sa to bude aj robiť. Bude verejné obstarávanie a vysúťaží sa reálna cena. Ale nemôžeme dať do rozpočtu nejaké naše zbožné prianie, a keď sa vysúťaží trochu vyššia cena, nebudeme to môcť kúpiť,“ uviedol vtedy.

Teraz, pri rádovo väčšej investícii prišiel mestský úrad s novou stratégiou – do rozpočtu dať len malú časť nákladov a k tomu veľa ďalších lákavých projektov. A keď sa neskôr prezradí, že to stojí viac, nik už nenájde odvahu škrtnúť niečo z toho, čo obyvateľom sľubovali. Poslanci poslušne schvália zvýšenie zadĺženia.

Možnosti nekončia. Po hladkom prejdení posledného úveru na umelú trávu má mestský úrad príležitosť rovnaký postup zopakovať. Aj minulý rok sa totiž z plánovaného úveru 850 tisíc vyčerpali len tri štvrtiny. Zvyšok bol určený na spolufinancovanie projektov z eurofondov, ktoré sa nepodarilo realizovať. Ak vedenie mestského úradu opäť po niečom zatúži, môže zopakovať cestu „len dočerpáme už schválený úver“. Ako by asi poslanci zahlasovali?

Filip Zvědělík, občan mesta
Filip Zvědělík, občan mesta píše:
Čtvrtek 19.06.2014 20:55
Narastajúci dlh musia zastaviť samotní občania mesta. Dokedy má dlh rásť? Dokedy budú mešťanosta a jeho diletantskí úradníci zadlžovať budúce generácie považskobystrických občanov?
klamár janas
klamár janas píše:
Pátek 18.07.2014 19:30
čosi tu nehrá janas vypisuje v novinkách ako skonsolidoval financie a graf ukazuje že on mesto poriadne zadlžuje prečo janas takto sprosto klame?
Anonym píše:
Sobota 19.07.2014 15:01
Zvyknite si - je pred voľbami ...
Anonym píše:
Neděle 20.07.2014 12:55
Ten hovniak sa opisuje ako spasiteľ sveta
Anonym píše:
Neděle 20.07.2014 12:57
On má zásluhu hádam aj za tehotenstva všetkých úradničiek z MsU počas jeho volebného obdobia, on je proste kráľ a spasiteľ
Anonym píše:
Pondělí 21.07.2014 11:40
Ja neviem čo furt riešite. Šak keď som primátor tak si obsadím úrad ľuďmi, ktorým dôverujem. Veď v tomto smradlavom meste je každý každému niečo dlžný, každý každého pozná. Veď stačí, že jeden úradník niečo naschval "pozabudne" načas vybaviť a pri tom, ako je primátor pozorne sledovaný médiami, tak ho za to každý dodrbe. Nech je na úrade kto chce, pokiaľ ten úrad funguje. A mne sa zdá, že oproti bývalému primátorovi tento úrad funguje. Žiadny Janco a Adam nechodia vypaľovať ľudí za akúkoľvek drobnosť, nekšeftuje sa s rôznymi povoleniami, proste veci normálne fungujú. A čo sa týka toho, že sa stavia a strihajú sa pásky? No bodaj by bol volebný rok každý rok. Aspoň sa v meste čosi robí - a keďže je to volebný rok, tak primátor je pod drobnohľadom a nemá priestor čokoľvek z týchto zákaziek ukradnúť, lebo by bol z toho prúser, ktorý si nemôže pred voľbami dovoliť...
Janas
Janas píše:
Pondělí 21.07.2014 18:46
Typický komentár janasovho dobre vydržiavaného poskoka. Niekto napíše niečo objektívne na nenažranca janasa a hneď treba okydať kadekoho len až sa debata presmeruje. Ak si mal dôkazy o vypalovaní mal si ísť na políciu a nie tu drístať do vetra blbeček. Áno máš pravdu, na úrade funguje všetko skvele, tak ako sa teraz kradne sa ešte nekradlo. A napíš aj, že jediný kto berie provízie je teraz len Janas. Kludne rozpisuj Megawaste 5000€mesačne, MDS 10000€ kvartálne + 100000 za predčasný podpis zmluvy xy za predaj POV BYTU.........Dokonca zludovela fráza, že Janas už ani nechce úplatky od cudzích, má predsa iba svojich. A nie sú to drobnosti ale státisíce eur. Inak nefunguje nič. Bordel všade kde sa pozrieš, nekosí sa, dane zdraželi, na spadnutú bytovku sa serie, mesto sa zadlžuje, zákazky dostávajú len kamaráti a stranícky kunčafti – všetky chodníky po meste robí len Briestenský BAX presne ako Sádecký za Adameho. Píš ako má Janas naraz 8 funkcií a ojebáva na dochádzke. Skoro každý poslanec je Janasovi zaviazaný. Kto sa Janasovi postaví toho dá vyhodiť ako nedávno petičiarov z vlastnej strany a predtým odborníkov z komisií. Tak milý (á) pisateľ. Nefunguje skoro nič a jediné čo funguje je plnenie Janasových vrecák a jeho poskokov. Tak to riešime aby si vedel.
Anonym píše:
Úterý 22.07.2014 11:40
Uf...trafená hus zrejme zagágala. Koho vypalovali bývalí úradníci? Napríklad ľudí, ktorí odkupovali podstavanosti od mesta. Napríklad ľudí, ktorí riešili bytovú otázku v tej dobe. Napríklad všetkých, kto v tom čase robil akúkoľvek čo i len drobnú stavebnú robotu pre mesto. A nepotrebujem sa tu oháňať dôkazmi - keď to netrápi tých, čo tie úplatky museli dať, tak mne to je úplne ukradnuté. Zato ma zaujal ten rozpis úplatkov - ten by som rád, keby si zdokumentoval. Sláva Petičiarom.
Anonym píše:
Úterý 22.07.2014 13:19
Počujte briestenskí, zase tu zamorujete internet vašimi závistlivými kydami? nestačí vám koľko ste už nakradli v tomto meste a stále kradnete? alebo je úplne košér ako neustále vyhrávate zákazky po meste na opravu chodníkov? zlodej kričí chyťte zlodeja. A k tým faktom. Janas predal pozemky pred manínom a zrazu je v meskej kase dosť peňazí. Osvedčené sú predsa chodníky, na tých sa dá zarobiť najviac viď sadestav. Sádeckého hneď potom čo ho Janas skasíroval ho vykopol zo strany, vraj poslednú čiastku čo mu všadestav dal bolo 1000 euro na kampaň a deň nato bol vykopnutý. Janas nelenil a našiel si vhodnejších baxov ktorí platia ešte viac a vôbec mu nevadilo, že ich predtým volal potkanmi a pohŕdal nimi. Taxa je jasná 20% pre Janasa. A ako je možné že firma, ktorá nikdy predtým chodníky nerobila zrazu vyhráva aj nad takými renomovanými firmami ako je SATES? Stačí aby vopred vybraný (spoľahlivý) úradník vyvesíl podmienky verejnej zákazky len dva dni pred dražbou. Iné firmy sa nestihnú pripraviť a dražby sa tak pre nesplnenie a nedodanie podkladov nemôžu zúčasniť a tak vyhrá ako inak BAX.
Anonym píše:
Úterý 22.07.2014 13:35
potkani vyliezaju z nory a boja sa o zradlo? takymito kokotskymi komentarmi tomu svojmu janaskovi nepomozete len potvrdzujete ako vam dobre dari a na vseckom zalezi bujte radi co mate a drzte radsi huby vypalnikom zdar
Anonym píše:
Úterý 05.08.2014 16:51
Anonym píše:
Úterý 22.07.2014 00:43
Typický komentár Briestenského, ale prečo Baxovi nevadí že ho vypaľuje Janas?
Anonym píše:
Pondělí 21.07.2014 21:50
Úplne presne. Janas kasíruje sám a osobne všetkých
Čumil
Čumil píše:
Úterý 22.07.2014 14:07
Nestačím čumieť, koľko konkrétných informácií o podvodoch, úplatkoch a sprenevere je v tejto diskusii. Možno na niekoľko trestných oznámení. Prečo to neurobíte, Vy svedomití občania, ktorým leží na srdci transparentnosť mestských financií? Alebo ste len tlčhubovia, ktorí si liečia anonymmne svoje ego na takýchto fórach?
Asi nemáte gule, aby ste zosumarizovali Vami uvádzané čísla a "zaručené" argumenty a podali žalobu. Ak by ste nabrali odvahu a dozvedel sa o trestnom oznámení na súčasného alebo ex primátora, to by som ozaj čumel.
čumilovi
čumilovi píše:
Úterý 22.07.2014 14:33
Vieš prečo? lebo janas a baška sú z jednej stajne a policajného šéfa má na starosti práve táto politická stajňa. A aby si tolko nečumel jeden dôkaz dám. Keď Juraj Smatana roznášal letáky kde bolo údajne hanobenie nenažraného 8 funkčného janasa, polícia ešte v ten večer zdokumentovala, zaistila a začala trestné vyšetrovanie. A prečo tak promtne? lebo si to želal Janas. Prešlo trištvrte roka a čo sa vyšetrilo? nič a už to má tretí vyšetrovateľ. Smatanovi zabavili neoprávnene majetok v podobe letákov a doteraz mu to nikto nevrátil. Prečo? lebo si to Janas neželá. Baška Janasa potrebuje lebo mu ako primátor zabezpečuje potrebnú kampaň pre smerákov - novinky,mestom platené akcie, dvíha ruku na VUC zastupiteľstve ako baška píska.......Takže ruka ruku myje.
Čumil
Čumil píše:
Úterý 22.07.2014 14:54
Ďakujem za dôkaz. Sledoval som skrivodlivosť, ktorá sa stala pánovi Smatanovi a odsúdil som konanie polície vtedy a odsudzujem jeho praktiky aj dnes. Je fakt, že utíchol tento spor a nie je nikde mediálne živený, aby bol v pozornosti ľudí.
Z Vašej odpovede je viac ako jasné, a život nám to potvrdzuje, že politické špičky VÚC sú politické nominácie a tie si ozaj ruky navzájom umývajú. Súhlasím. Ak sa ale obzrieme do minulosti 20 rokov, tie politické nominácie tu boli vždy. Lackovič - HZDS, Janás - SMER. Zámerne som vynechal Adameho, ktorý bol figúrka záujmovej skupiny čo chcela z politiky dostať Lackoviča. Nadávalo sa na oboch primátorov, obviňovaní boli z korupcie, obohacovania, rozkrádania a zadlžovania mesta. Trpel obyvateľ a trpí aj teraz. Myslíte si, že po voľbách, ak sa podarí odstaviť Janása, príde niekto, kto toto mesto postaví na nohy a bude robiť (nie politiku) ale skutky pre občana, plátcu daní, teda nás?
Anonym píše:
Úterý 22.07.2014 15:15
chlapci neviem ako vy ale ja dôverujem Jurovi Smatanovi. Pevne verím, že on tieto zlodejské praktiky poruší a konečne zavedie transparetné hospodárenie.
Anonym píše:
Úterý 22.07.2014 17:36
No ja som počul že Smatana vycuval s toho aby išiel kandidovať
Anonym píše:
Úterý 22.07.2014 18:35
hadam bude kandidovat potom mu dam hlas aj ja
Anonym píše:
Úterý 22.07.2014 17:40
Ej Marcel,Marcel...
Anonym píše:
Úterý 22.07.2014 18:39
Len totálny zapredanec sa môže zastávať súčasného primátora janasa. Dochádzka ho usvedčila ako mal byť v rovnakom čase v škole a on bol súčasne v rovnakom čase bol na zastupiteľstve. Jednoznačný podvod. Reakcia prokuratúry a polície? žiadna. Až veľký Fico sa rozhodl riešiť tieto parazity v našej spoločnosti. Ako môžete chváliť takého človeka keď takto primitívne klame nás občanov. Ako potom narába s našimi peniazmi nad ktorými má neobmedzenú moc?
Anonym píše:
Úterý 22.07.2014 19:39
Je to smutne ale je to tak Primátor zaliať žiadno nevyvrátil že podpis bol sfalšovaný.
Anonym píše:
Středa 23.07.2014 12:28
MŠK už k tomu zverejnili zmluvu
http://msk.sk/dokumenty/zml[…]ne-chladenia-zs-0704hpm2014
Veru je to presne tak, ako sa píše v článku, s daňou 600tisíc a splácanie do 2017.
Anonym píše:
Středa 23.07.2014 14:27
Keď som pozeral na stránku MŠK - nemalo by byť nejaké výberové konanie a uverejnený nejaký výsledok?? Alebo to nie je nutné?? Však ide o mestské - štátne peniaze, či??Alebo si tu už dnes každý robí čo len chce (teda iba s primátovým dovolením)?
Anonym píše:
Středa 23.07.2014 13:49
toto je Kubovičov životný kšeft - zabezpečenie sa na blížiaci sa dôchodok. Veď ľudia čo to vyhrali chodili okolo tohto kšeftu minimálne 5 rokov - ešte chodievali za Adamem. Konečne sa im to podarilo, ked sa dostal Kubovič za šéfa MŠK. Môj odhad je taký,že ku dôchodku si prilepší niečo medzi 150 až 250 tisíc. Hlavne, že rodičia si musia kupovať pre hokejachtivé deti ešte aj puky na tréning.
Anonym píše:
Středa 23.07.2014 18:15
p.primator urobi vsetko transparentne....uz aby opät vyhral a Vam plčkom zasa vytrel oci pre plač..

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359