Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Blog Jaroslava Semančíka / Mestský úrad koriguje vyjadrenia primátora, ako je to s čerpaním eurofondov

Mestský úrad koriguje vyjadrenia primátora, ako je to s čerpaním eurofondov

Autor: Jaroslav Semančík Poslední změna: Úterý 04.11.2014 14:02
V polovici júla vyšiel v mestom vydávaných Považskobystrických novinkách nepodpísaný rozhovor pod názvom „Karol Janas: Kráčame po správnej ceste“. Tam primátor k otázke na využívanie eurofondov uvádza, že v tomto volebnom období sa vyčerpalo už viac než 5 miliónov eur. Zarazilo ma to, pretože prednedávnom som čerpanie eurofondov počítal aj ja z mestom zverejňovaných materiálov a dostal len zlomok tejto sumy. Niekto z nás nás sa musí mýliť. Požiadal som preto mestský úrad o informáciu, ako to teda je. Odpoveď znie, že v skutočnosti sa vyčerpalo len trochu viac než tretina tejto sumy.

Na mestský úrad som sa obrátil s otázkami, z čoho bola vypočítaná uvedená 5-miliónová suma a koľko mesto skutočne vyčerpalo v čase, keď rozhovor vyšiel, príp. koľko neskôr. Prekvapilo ma, že si úrad predĺžil lehotu na odpoveď z dôvodu že odpoveď si vyžaduje „vyhľadávanie a zber väčšieho počtu oddelených informácií“. Nemali to teda spočítané už v júli pre ten rozhovor? Alebo sa primátor nepýtal svojho úradu a spočítal si to sám?

Po troch týždňoch mestský úrad v odpovedi vysvetľuje, že na otázku „Ako je to teda s čerpaním eurofondov?“ primátor svojou odpoveďou „Za toto volebné obdobie sa vyčerpalo viac ako 5 miliónov eur z fondov.“ myslel aj peniaze získané z iných zdrojov a tiež tie, ktoré sa ešte nezískali, ale očakávajú sa.

Vysvetľuje, že suma zhŕňa nie len ukončené projekty, ale aj tie, pri ktorých „sa už začalo s implementáciou, a teda aj s financovaním“. Najväčšou položkou (2,4 mil.) je veľký projekt separovaného zberu. Tento projekt bol pritom predstavený v médiách na jeseň slovami, že financie ministerstvo schválilo začiatkom októbra a ihneď sa začne s realizáciou. Nemohlo sa potom začať už v júli, ako tvrdí teraz v odpovedi na infožiadosť.

Celkovo sa podľa mestského úradu v tomto volebnom období vyčerpalo do dátumu vydania rozhovoru z eurofondov 1,8 mil. eur. Takto by v rozhovore znela pravdivá odpoveď namiesto uvádzaných piatich. Odvtedy sa začalo s čerpaním ďalších 2,5 mil. Podrobný rozpis je v nasledujúcej tabuľke:

Čerpanie eurofondov 2011-2014 od MsÚ.

V odpovedi som dostal aj ďalších šestnásť strán tabuliek, koľko získali na svoje projekty školy a škôlky od štátnych inštitúcií, od nadácií, súkromných firiem a občianskych združení. Koľko PX centrum dostalo od úradu práce a koľko mesto od úradu vlády alebo zo štátneho fondu rozvoja bývania. Toto všetko primátor započítal na otázku, ako je to s čerpaním eurofondov. A rovnaké projekty potom vymenúva ešte raz v nasledujúcej otázke ako financované z iných grantov.

Pre veľký úspech vyšiel podobný rovnomenný rozhovor znova v októbri ako inzercia vo volebnej prílohe týždenníka MY Noviny stredného Považia a jeho titulok prevzali aj bilbordy v meste.

 

Celý letný rozhovor si na webe možno prečítať po článkom "Karol Janas: Kráčame po správnej ceste" alebo 3x opakovaná lož sa stáva... na webe mogonov.sk.

Anonym píše:
Úterý 04.11.2014 14:51
tá suma je preto taka vysoká,lebo Janas tam omylom pripočítal svoje bakšičné počas celého volebného obdobia. Jemu sa o tých úplatkoch sníva, vždy sa mu v hlave premietajú euráče stopené z mesta a preto vybliakol takú sprostosť.
Anonym píše:
Úterý 04.11.2014 15:32
No náš primátorsky expert toto nevie ani tomu nerozumie, čo sa deje, ergo zase trepe len nezmysly.To viete skúsenosť, ale v kamuflácii.Keby sa na to neprišlo bolo by to dobre vyzeralo,že?Odporúčanie- po tej jeho správnej ceste treba použiť slepeckú paličku,lebo neviete,kde vás dovedie.
Anonym píše:
Úterý 04.11.2014 18:55
Dovolím si upozorniť, že tá skoro miliónová suma v Eurách - na vodovod do Podvažia BOLA VYBAVENÁ za Adameho, iba kôli nejakým administratívnym nedostatkom peniaze ležali na MŽP!
Bola už aj vysúťažená firma čo to bude stavať!
Za Janasa sa to iba odstránilo, suma sa odblokovala a využila na stavbu!
Keby neboli tie peniaze už vybavené pred Janasovym nástupom do funkcie primátora, Podvažania by v súčasnej dobe mohli vodu chytať tak do kadí a nieto uvažovať o vodovode!
Takže keď sa táto suma odpočíta - lebo ju Janas nevybavil - iba MINUL, čo ostane?
To si každý hravo dokáže spočítať sám!
No ale Janas bez začervenania klame veselo ďalej !
Anonym píše:
Úterý 04.11.2014 20:02
Viete mi niekto vysvetliť prečo MShK Žilina, ktorého je 100% vlastník Mesto Žilina podľa zákona zverejňuje všetky hráčske zmluvy hokejistov a TRANSPARENTNÝ Janas nezverejňuje podľa zákona zmluvy hráčov hádzanej MŠK, keďže Mesto Považská Bystrica je 100% vlastníkom Mestských športových klubov PB? Toto je príklad ako všetko náš Karolko robí transparentne a podľa zákonov
Anonym píše:
Úterý 04.11.2014 20:03
Som psychológ amatér a Janas je môj výskumný objekt. Lebo jeho nemožno neskúmať a výsledky výskumu budú prínosom pre ďaľšie generácie. Výskumná práca ma pracovný názov: Aplikácia v praxifrazeologizmu : Vyliezlo hovno na policu a myslí si, že je torta. Skúmaná vzorka 1kvalitný kus.
Anonym píše:
Úterý 04.11.2014 20:11
Tým smerákom sa to akosi začína rozsýpať!
Na celorepublikovej úrovni prúser, v každom meste, kde gazdoval smerák - kopa prúserov!
No ale asi nikde sa toho toľko nedodrb..lo, ako v Pov. Bystrici!
Tu to má Karol trošku ľahšie, tú sú voliči ešte trošíčka pozadu, tak mu kopa veci prejde asi bez povšimnutia!
Anonym píše:
Čtvrtek 06.11.2014 15:21
Objektívne treba povedať, že naozaj Karol Janas má veľké defekty v povahe. Viem, že zlý učiteľ si vie zasadnúť na dobrého žiaka a to vysvetľuje, prečo si Karol zasadne na každého inteligentného Bystričana. Preto Karol aj podporu má u menej nadaných občanov.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359