Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Blog Jaroslava Semančíka / Koľko priznáva Karol Janas

Koľko priznáva Karol Janas

Autor: Jaroslav Semančík Poslední změna: Středa 22.10.2014 13:39
[2014-10-21] Začiatkom minulého roka vyšlo najavo, že v čase, keď je primátor Karol Janas zapísaný ako prítomný na fakulte v Trenčíne, v skutočnosti vedie zastupiteľstvo v Považskej Bystrici a spokojne poberá oba platy. Už predtým priniesli médiá prehľad jeho početných ďalších funkcií a odhad príjmov. Primátor medializované informácie spochybnil a odkázal na svoje majetkové a daňové priznania, ktoré ako verejný funkcionár musí každoročne podávať. Koľko teda sám priznáva?
Koľko priznáva Karol Janas

Funkcie Karola Janasa

Získať tieto informácie nebolo celkom jednoduché. „Všetky svoje majetkové aj daňové priznania v marci alebo apríli transparentne zverejním na internetovej stránke mesta alebo svojej internetovej stránke,“ prisľubil Janas koncom minulého roka, ale neurobil to. Mestský úrad ich nechcel poskytnúť ani na žiadosť o informácie, hoci mu takáto povinnosť vyplýva zo zákona. Až po odvolaní a krátkej dišpute o výklad zákona majetkové priznania vydal.

Niektoré informácie z nich však chýbali  zamestnania, okrem tých vo verejnej správe a príjem z nich alebo majetkové pomery. Naštastie je Karol Janas od roku 2009 zároveň krajským poslancom a tzv. Oznámenia funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov (takto sa majetkové priznania nazývajú celým názvom) podáva aj tam. Úrad TSK poskytol tieto informácie bez obštrukcií.

Aké funkcie a zamestnania teda Karol Janas uvádza? Platené funkcie sú označené symbolom (€).

Karol Janas, funkcie

Médiá upozornili, že je tiež okresným predsedom strany a predsedom poslaneckého klubu v krajskom zastupiteľstve. Jednoduchým spočítaním všetkých funkcií sa však radikálne závery robiť nedajú. Je totiž rozdiel zamestnanie na plný uväzok a členstvo v komisii alebo rade, ktorá zasadá raz za mesiac či dva. Významný je celkový pracovný uväzok, popri ktorom človek vykonáva ešte svoje verejné funkcie. Karol Janas má plných uväzkov v zamestnaní hneď niekoľko.

Karol Janas, celkový úväzok

Okrem toho viedol alebo oponoval v rokoch 2010-2011 na vysokej škole Bankovní institut v Banskej Bystrici dvadsať bakalárskych prác. Túto činnosť medzi zamestnaniami alebo obdobnými pracovnými vzťahmi vo formulároch neuvádza.

Nakoľko mestský úrad a krajský úrad poskytli každý trochu iné informácie, zaujímavé je porovnať ich. Mestský úrad vyčíslil príjmy z jednotlivých verejných funkcií, o zamestnaniach mimo verejnej správy však mlčí. Krajský úrad uvádza len celkový súčet ale vrátane všetkých zamestnaní.

 

Rok 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Príjmy podľa MsÚ PB

predn.ObvÚ
262 122 Sk
ost. funkcie
51 759 Sk

predn.ObvÚ
19 754 €
posl. TSK
161 €
ost. funkcie
2 154 €
predn.ObvÚ
16 066 €
posl. TSK
4 985 €
ost. funkcie
2 412 €
primátor
32 822 €
posl. TSK
4 468 €
primátor
32 868 €
posl. TSK
4 728 €
ÚstavP.n.
3 821 €
primátor
31 179 €
posl. TSK
4 738 €
ÚstavP.n.
13 552 €
Príjmy podľa MsÚ PB – spolu 80 € 1 486 € 10 419 € 22 069 € 23 463 € 37 230 € 41 418 € 49 469 €
Príjmy podľa TSK


26 495 € 37 373 € 58 897 € 70 026 € 66 543 €
Rozdiel


4 426 € 13 910 € 21 667 € 28 608 € 17 074 €

 

Rozdiel si teda možno vysvetliť ako príjmy zo zamestnaní mimo verejnej správy alebo z inej zárobkovej činnosti.

Veľmi zvláštny je rok 2009. Rozdiel 4 426 € by mal byť ročným príjmom z univerzity v Trenčíne. Čistá mzda z plného úväzku na univerzite je však podľa taríf viac než dvojnásobná.

Majetkové pomery Mestský úrad nezverejnil. TSK uvádza byt, od roku 2011 rodinný dom s priľahlým pozemkom a hypotekárny úver. Od roku 2010 osobný automobil a od 2012 úspory v banke. Uvádzajú sa len majetok a záväzky, ktorých hodnota presahuje 35-násobok minimálnej mzdy.

Priznané príjmy odpovedajú v najvýnosnejšom období (október 2012 - január 2013) hrubej mesačnej mzde cca. 8 500 eur. Neskôr, od februára 2013, keď ukončil úväzok na univerzite v Nitre, 7 600 eur.

Verejná kontrola

Všetci verejní funkcionári podávajú každoročne priznania funkcií, zamestnaní, príjmov a majetku. Túto povinnosť im ukladá Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Účelom zákona je umožniť verejnú kontrolu, či napríklad politik nie je v konflikte záujmov alebo či po získaní funkcie podozrivo rýchlo nezbohatol. Považskobystrický mestský úrad si však, ako vidieť, účel podávania priznaní vysvetľoval tak, že sa v zalepenej obálke založia do trezoru.

Majetkové priznania primátora i poslancov sú komukoľvek prístupné prostredníctvom zákona o slobodnom prístupe k informáciám. U vyšších územných celkov a ďalších inštitúcií je dokonca povinnosť majetkové priznania aktívne zverejňovať na webe bez toho, aby o ne musel niekto žiadať. Ako to má vyzerať, ukazuje napríklad Bratislavský kraj. Zverejňuje celé majetkové priznania s vylúčením len tých informácií, ktoré zákon zakazuje (napr. majetok ďalších členov domácnosti).

Trenčiansky samosprávny kraj doteraz zverejňoval len dátum, kedy kto priznanie podal. Po upozornení začne so zverejňovaním aj samotného obsahu, majetkové priznania poslancov a župana sa majú objaviť na webstránke TSK v októbri. Za Považskú Bystricu sú poslancami František Matušík, Igor Steiner, Juraj Smatana, Karol Janas a Viera Zboranová.

Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova píše:
Středa 22.10.2014 00:20
Koľko zarába súčasný primátor mesta zaujíma iba krčmových tlčhubov. Ak má byť toto program či vízia pána Smatanu, zatiaľ ma o svojich kvalitách veru nepresvedčil. Kampaň postavená na výške primátorovho platu je, ako sa zvykne ľudovo hovoriť, mimo misu. A vnímam ju ako prejav absolútneho programového vyprázdnenia a zúfalstva zo strany tzv. opozície.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 02:34
Ako by to z ust samotneho sudruha Fica vyslo. Mas pochvalu Zvedelik, sama demagogia. Par diskusii dozadu si tu donekonecna rozoberal Smatanov boj proti korupcii ale terazu ti vyhovuje si nespomenut.
Rad by som vedel, kto ta za tieto lzi uz druhe volby po sebe plati.
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova píše:
Středa 22.10.2014 08:45
Už niekoľko týždňov očakávam predstavenie programovej vízie zo strany pána Smatanu. Sám som zvedavý, či sa toho dočkám. Ostatné je úplne irelevantné. A pokiaľ ide o primátorovu platovú situáciu, to sú už dávno známe skutočnosti. A nepovažujem ich za niečo, v čom by tkvel problém Považskej Bystrice.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 22.10.2014 07:30
Tento článok nie je programom či víziou pána Smatanu, ale dokladom toho, že pán Jaroslav Semančík je schopný doťahovať do dôsledkov aj témy, ktoré už niektorých "nebavia". Podobne dôkladne spracoval zadlžovanie mesta, nečerpanie eurofondov alebo vyhádzanie nezávislých členov z komisií.
Za tento článok som mu vďačný, pretože prehlbuje tému, na ktorú opakovane upozorňujem, či na zastupiteľstve, v médiách alebo formou plagátov: je absolútnym výsmechom do tváre občanov brať súčasne dva platy v tom istom čase a byť podpísaný na dvoch prezenčkách v Považskej Bystrici aj v Trenčíne. Je neuveriteľné tvrdiť, že je možné naplno vykonávať prácu primátora a súčasne vedúceho katedry v Trenčíne a naplno učiť v Nitre. Kto má len trochu schopnosť vyvodzovať súvislosti, ten pochopí, ako táto téma súvisí z nečerpaním eurofondov a zadlžovaním mesta. A čo o charaktere funkcionára takéto hrabanie funkcií a platov vypovedá.

Ak vás zaujíma program našej kandidátky, musíte pár dní počkať, kampaň ešte nezačala.
Zatiaľ skúste nájsť, kde je program a vízia SMER-SD v Považskej Bystrici. Hoci aj z minulých volieb. Kto obieha jednu oslavu za druhou, kto je zamestnaný na plný úväzok naraz na dvoch-troch miestach, tomu na program, vízie a prácu veľa času nezostáva.
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova píše:
Středa 22.10.2014 08:49
Na to, že Smer-SD nemá program, tobôž už víziu, sme si dávno zvykli. Pokiaľ sa ale uchádzate o dôveru ľudových más a voľby sa uskutočnia už onedlho, očakával by som, že elektronicky zverejníte aspoň svoj program v hrubých obrysoch. Mali ste tak totiž učiniť práve v okamihu ohlásenia svojej kandidatúry.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 13:02
pán Zvedlík, čítate s porozumením? Kampaň ešte nezačala. Možno nechce Smatana iba porušovať moratorium.
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova píše:
Čtvrtek 23.10.2014 14:29
Aké moratórium? Zverejnenie volebného programu sa robí pred začatím oficiálnej, tzv. zákonnej volebnej kampane, ktorej termín aj tak nik nerešpektuje a kampaňuje kedy sa mu zachce. Aj taký lichvár Kiska začal s kampaňou už na sklonku roku 2012, aby sa mu podarilo ohlúpnuť dostatočné množstvo tupovoličov. A táto stratégia mu dokonale vyšla.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 04:12
Absolutne nepodstatné kto ho platí ale kto je pisateľ.(zistiť to,je detail)
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 08:12
No ten Zvědelík musí byť dobre trafený!
Že nikoho nezaujíma zárobok primátora?
To je na veľkom omyle - každého normálneho občana - platiteľa daní mestu zaujíma, čo sa deje s jeho mestu odovzdanými financiami!
Či sa za ne niečo vybuduje, alebo si ich v podobe platov rozdelí primátor s bandou poslancov!
A primátor keď sa dal zvoliť - by sa mal venovať svojej práci - primatorovaniu pre rozvoj mesta, a nie na súkromné naháňanie si kšeftov do svojej súkromnej kapsy a primátorská funkcia aby mu k tomu pomáhala!
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova píše:
Středa 22.10.2014 08:51
Môžem Vás ubezpečiť, že z daní odovzdávaných mestu z peňaženiek občanov, nedostanú primátor, poslanci či úradníci ani cent.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 09:51
Hranie so slovíčkami. Sú platení z našich daní, aj keď tie dane neodovzdáme priamo mestu.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 10:15
Presne tak,primátor ma pracovať pre mesto a ľudí žijúcich v ňom. A ten Bc hore dole v pravo v ľavo: paráda.
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova píše:
Středa 22.10.2014 12:41
Aj pána Smatanu budete platiť vy, ak sa dostane do koženého kresla na radnici. Tiež bude poberať zákonom stanovený plat. A zaiste ho za to niekto podrobí kritike, pretože ľudia nemajú radi, keď niekto zarába veľa peňazí. Nemyslite si totiž, že pán Smatana by sa svojej primátorskej mzdy vzdal, či nebodaj by opustil iné volené funkcie, resp. funkcie v rôznych tzv. treťosektorových organizáciách. Vyčítať primátorovi Janasovi jeho veľkú multifunkčnosť je v poriadku, ale neznie to príliš dôveryhodne, ak táto kritika zaznieva od niekoho, kto tiež trpí multifunkčnosťou a žije z verejných zdrojov presne tak isto, ako objekt jeho kritiky.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 12:53
Pán Zvědelík, alebo aká opička to ste.
Ešte raz a pomaly!
Mňa ako občana nezaujíma plat aký má primátor, na to sú stanovené zákonné mantinely, tak niet o čom špekulovať!
Mňa štve, že keď primátor poberá tento plat, tak zaň nech aj vykonáva činnosť v prospech mesta a občanov, ktorí sa mu naň vyskladajú!
Nie naháňať si svoje súkromné kšeftíky LEN PRE SEBA, a za ten primátorský plat v prospech mesta a jeho občanov NEVYKONÁŤ NIČ!!
Toto je problém pracovnej činnosti primátora pána Janasa!
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 16:00
presne tak
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 22.10.2014 13:46
Pán Zvědělík... vidím že donekonečna treba niektoré veci opakovať, lebo ľudia radi zabúdajú.
1. Nemám žiadne platené funkcie v treťosektorových organizáciách.
2. Netrpím žiadnou multifunkčnosťou, pretože v škole učím na polovičný úväzok a iný pracovný pomer nemám. Mestskí poslanci zasadajú raz mesačne a krajskí poslanci tiež.

Takže nie som nútený vyskytovať sa na dvoch miestach súčasne a nepoberám dva až tri platy.

Čo sa týka súbehu mestského a krajského poslanca... všetci krajskí poslanci za Považskú Bystricu sú súčasne aj mestskí/obecní poslanci, a majú aj svoje riadne zamestnanie. Na rozdiel odo mňa na plný úväzok.

Takže multifunkčnosťou naozaj netrpím.

A ako som už zverejnil v tlačovej správe, v prípade zvolenia za primátora sa budem venovať len tomuto jediného zamestnaniu. Prípadný mandát mestského poslanca zanikne sám, nie je možné kombinovať poslanca a primátora. Príjem z funkcie krajského poslanca venujem na založenie nadácie na podporu občianskych aktivít v Považskej Bystrici, ktorá bude mať aj štipendijný fond pre talentovaných študentov.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 16:02
je to tĺk,
kritik
kritik píše:
Středa 22.10.2014 11:36
čo sa navažate do smatanu???? pozrite sa na janasa a vyhodnotte jeho volebné obdobie, zbohatol na nas občanoch pov. bystrice, trenčína, nitry, futbalových zväzov a kde čoho ešte, je na jeho hambu, koľko si privyrobil v rovnakom čase na niekoľkých miestach, ale mesto chátra. všetko chce robit transparentne, ale iba ustami, ktorý nás všetkých klame, teraz stihol pred voľbami urobiť chodníky a snaží sa dohodiť kšeft na umelú trávu, lenže to nejako zlyhalo a tak zasa v nedohľadne. občania, priaznivci športov, pozrite sa otvorenými očami , čo kam dotiahol
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 11:43
Janas je jednoducho bača, ktorý nechá vlkom zožrať gazdové ovce. Ide o to, že vlci mu z každej nechajú kožušinu.Normálny bača vlky zaženie, vezme si trochu oviec a o ostatné sa vzorne postará. Ale ako hovorím - normálny.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 11:53
Myslím si, že tohto Lukáša Pavlíka platí Janas, aj keď to tak nevyzerá. Dôchodkyne pod vedením Šupolíkovej a Hatalovej má chytené a tento trtko má odchytiť mladých od Smatanu. Janas by kľudne vyšiel aj s fašizmom len, aby zostal pri válove.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 13:57
Možno sa túto metódu výroby kandidátov, ktorí sa objavia len pred voľbami aby rozbili hlasy, pán politológ Janas naučil počas svojho pobytu v Rusku, kde to presne takto funguje. "Strany vznikají zpravidla v kancelářích poradců ruského vůdce Vladimira Putina a fungují pouze jako loutky. Donedávna je ovládal především Vladislav Surkov, považovaný za tvůrce tamní řízené demokracie. Kdykoli bylo potřeba, založil občanské sdružení bojující za práva menšin, proti němu postavil nacionální stranu, která chtěla naopak menšiny potlačovat, zakládal opoziční strany a pomáhal jejich vůdcům do té míry, aby vzbudil dojem svobodné politické soutěže, ale aby neohrožovali vliv Putina. Koupit novináře je podle Surkova jenom otázka ceny."

Ťažko sa dozvieme ako to so Vzdorom naozaj je.
Ale môžeme sa spýtať, kde bol Lukáš Pavlík doteraz? Zrazu sa vynoril a kandiduje rovno na primátora, s populistickými heslami. Proti ktorému xoligarchovi sa doteraz postavil?
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova
Exkomunista Bc. Filip František Zvědělík, tieňový robotnícko-roľnícky mešťanosta Mogoňova píše:
Čtvrtek 23.10.2014 12:34
Minimálne proti krvavopaprčníkovi Prasačenkovi.
odkaz dôchodcom
odkaz dôchodcom píše:
Středa 22.10.2014 13:57
Jasný dôkaz aký je Janas klamár a nenažraný zlodej. Toto by mal vidieť každý dôchodca, ktorý Janasa obdivuje. A že ich je požehnane, Janas teraz obieha všetky dôchodcovksé akcie v rámci mesiaca úcty k starším. Je to hanba násho mesta.
Anonym píše:
Středa 22.10.2014 18:40
A keďže každý dôchodca by mal mať aj nejakú rodinu -tí mladší ale aj starší čo majú rozum na poriadku by mali medzi nimi robiť osvetu!
Tu ide predsa o nás Bystričanov a akom meste budeme žiť a ako nám tu budú vyrastať deti!
Jaroslav Semančík
Jaroslav Semančík píše:
Pondělí 09.02.2015 12:55
Majetkové priznania všetkých poslancov TSK za rok 2013, sú už na webe TSK:

http://www.tsk.sk/[…]/majetkove-priznanie-poslancov-za-rok-2013.html

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359