Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Blog Jaroslava Semančíka / Nový druh cestovného poriadku chce pomôcť cestujúcim

Nový druh cestovného poriadku chce pomôcť cestujúcim

Autor: Jaroslav Semančík Poslední změna: Úterý 18.03.2014 21:14
Namiesto hľadania najbližšieho spoja v rozpisoch viacerých liniek uvidí cestujúci všetky odchody autobusov do svojej cieľovej zastávky na jednom mieste – to je idea novej podoby cestovného poriadku, ktorý chce Považskobystričanom zjednodušiť cestovanie mestskou dopravou. Nový zápis cestovného poriadku je prehľadnejší než tradičné lúštenie symbolov pri spojoch a pre cestujúceho je pohodlnejší. Dá sa zdarma stiahnuť z internetu a jeho autora prekvapuje, že takýto poriadok sa nepoužíva na zastávkach už dávno.
Nový druh cestovného poriadku chce pomôcť cestujúcim

Ukážka cestovného poriadku od nemocnice ku kúpalisku a SPŠ. Vedľa času odchodu je malým písmom číslo linky.

Dnešný cestovný poriadok na zastávkach zobrazuje pohľad dopravcu – linky, na ktorých prevádzkuje dopravu. Cestujúci však potrebuje iný pohľad. Chce vedieť, kedy mu ide najbližší autobus do zastávky, kde vystupuje a na tom, ktorá linka to bude, nezáleží. Potrebuje cestovný poriadok usporiadaný podľa toho kam cestuje, nie podľa toho akým číslom.

Nový zápis príznačne nazvaný Cestovný poriadok pre cestujúcich je usporiadaný podľa jednotlivých cieľových zastávok a pri každej sú zoradené všetky odchody autobusov, ktoré do nej chodia. Namiesto záplavy symbolov pri jednotlivých spojoch je poriadok rozdelený podľa dňa v týždni, prehľadnejšie sú zobrazené odlišnosti počas školských prázdnin. Nechýba ani označenie nízkopodlažných spojov. Dokonca aj považskobystrická špecialita, autobus pokračujúci z konečnej bezprostredne na inej linke bez nutnosti prestupovať, je uvedený ako priamy spoj. To v súčasnosti nedokáže ani vyhľadávač spojenia na internete.

Tento cestovný poriadok si možno pre ktorúkoľvek zastávku mestskej dopravy v Považskej Bystrici a jej mestských častiach stiahnuť z internetu na adrese www.cpc.sk a vytlačiť pre svoju osobnú potrebu. Na uvedenej webstránke sú aj vysvetlivky ako nový cestovný poriadok používať.

Sám ho mám doma na chladničke a ten na zastávke mi odvtedy pripadá zbytočne komplikovaný. Prekvapuje ma, že s tým už dávno neprišli dopravné spoločnosti. Na zastávkach stále visí cestovný poriadok v podobe, ktorá vznikla pred desiatkami rokov. Dnes sa však už dá vďaka počítačom preusporiadať tak, aby bol čo najpohodlnejší pre jeho používateľa – cestujúceho.

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 18.03.2014 21:27
Chvíľu trvá, kým sa človek "preškolí", ale potom je vyhľadávanie spojov niekoľkonásobne rýchlejšie.
Anonym píše:
Středa 19.03.2014 20:03
Číslo spoja je príliš maličké, pre starších ľudí, a dovolím si tvrdiť, že oni používajú poriadky častejšie ako mladí ľudia, ktorý si nájdu spoj na internete. To by bolo potrebné nejako doladiť, aby sa nestalo, že ľudia nastúpia na ľubovoľný autobus a odvezú sa niakam, kam by nechceli. Ďalší problém - na exponovaných zastávkach, ako napr. Ul. Štefánikova, je to hľadanie dosť náročné, pretože údajov je priveľa. Nedával by som určite zastávky len na spodok papiera, ak je Dom Služieb a pod ním Ul. Šoltésovej, v tom veľkom objeme sa to ľahko prehliadne (musel som prejsť pdfko 3krát, aby som ju našiel). Inak super nápad, ujať by sa mohol. Problém vidím ešte v preškolení konzervatívnych Bystričanov.
Anonym píše:
Čtvrtek 20.03.2014 09:23
Ako budu značené auobusy, ktoré z nástupišťa pokračuju pod iným číslom?
napr. Z Podvažia príde ako č. 2 a z nást.pokračuje ako č.4 ?
Jaroslav Semančík
Jaroslav Semančík píše:
Čtvrtek 20.03.2014 11:47
V cest. poriadkoch zo zastávok pred Aut.nást. do zastávok za Aut.nást. je takýto spoj značený ako 2/4.

Ak však obe zastávky, na ktorých nastupujete a vystupujete sú na trase ešte pre Aut.nást., je spoj značený len ako 2. Podobne ak nastupujete aj vystupujete za Aut. nást. je spoj značený len ako 4. V týchto prípadoch informácia, že spoj pokračuje na inej linke alebo z nej prišiel, je pre Vás zbytočný balast.
Anonym píše:
Čtvrtek 20.03.2014 20:04
Omyl, nie je to balast, lebo napr. 2 v Pov. Podhadí už nebude vyznačená, že pokračuje k NsP!
Ľudia necestuju iba medzi aut. nast, a späť. teraz je to dobre, lebo z Rozkvetu bez prestupenia sa príde do Šebešťanovej, Zo Šebešťanovej do Podmanína, KvAšova a pod.
Ako do doznačia, alebo to zrušia a bude sa opäť prestupovať???
Jaroslav Semančík
Jaroslav Semančík píše:
Čtvrtek 20.03.2014 21:57
V tomto type cestovného poriadku hľadáte podľa toho, na ktorej zastávke chcete vystúpiť. Povedzme, že ste napríklad v Pov. Podhradí pri cintoríne. Cestovný poriadok pre túto zastávku je tu:

http://www.cpc.sk/pb/pov-podhr--cintorin.pdf

Ak cestujete k nemocnici, nájdete tam cieľovú zastávku Nemocnica (je v tretej tabuľke vpravo) a tam vidíte napr. spoj 9:10, ktorý má linku 2/3, lebo nastupujete do 2, ale pri Nemocnici z neho vystúpite už z 3. Ak cestujete napr. na Žel. stanicu, nájdete ju v prvej tabuľke, a tam je ten istý spoj 9:10 označený ako 2, lebo na stanici, kde vystupujete je to stále 2. Informácia, že ten autobus neskôr, už po vašom vystúpení zmení číslo na 3 je pre vás zbytočná.

Hľadáte teda vždy v tabuľke priamo pre zastávku, kde chcete vystúpiť a tam vidíte všetky odchody do nej. Vlastne už informácia, že autobus počas jazdy zmení číslo je len tak k dobru, lebo pri vystupovaní vám bude jedno, či má autobus stále to číslo, ako keď ste nastúpili, alebo sa cestou zmenilo. Stačilo by vedieť, že pre cestu do nemocnice mám 9:10 nastúpiť do 2. Je to však označené 2/3 hlavne preto, aby vás nemiatlo, že 2 predsa k nemocnici nechodí. Takto vidíte, že je to akoby priamy spoj vďaka zmene linky na trase.

Na koniec chcem pripomenúť, že nedochádza k žiadnym zmenám v tom ako jazdia autobusy. Toto je len iný spôsob zobrazenia súčasného cestovného poriadku.
Jaroslav Semančík
Jaroslav Semančík píše:
Čtvrtek 20.03.2014 11:37
Ďakujem za pripomienky.
Hliny
Hliny píše:
Pátek 21.03.2014 12:28
No furt chodím do práce autom, víde ma to (ak počítam nákup) za ten istý peniaz ako busom :-(
Ak sme davaja, tak šetríme.... ale zase nemáte ten luxus čo je v buse, napr. tú telku :-D

« červen 2022 »
červen
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359