Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / Blog Jaroslava Semančíka / Ako hlasovalo mestské zastupiteľstvo

Ako hlasovalo mestské zastupiteľstvo

Autor: Jaroslav Semančík Poslední změna: Sobota 20.11.2010 11:59
Že pred voľbami padajú sľuby ostošesť je známa vec. Určite sa preto oplatí ohliadnuť a vyhodnotiť aj skutočné jednanie poslancov mestského zastupiteľstva zvolených v minulých voľbách – ich hlasovania. Projekt KohoVolit.eu analyzoval hlasovania mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici v uplynulom volebnom období a prináša niekoľko zaujímavých štatistických údajov. Zároveň vybral najdiskutovanejšie hlasovania, ktoré si teraz na webstránke KohoVolit.eu môže vyskúšať každý a dozvedieť sa, ktorý poslanec, ho najlepšie zastupoval.

 

Záznamy, ako poslanci hlasovali, boli čerpané z webstránky mesta. „Asi tretinu, ktorá tam chýbala, sme si museli vyžiadať podľa informačného zákona. Dostali sme ich, ale na webstránku dodnes pridané neboli,“ sťažuje sa Jaroslav Semančík, spoluautor projektu.

Test nazvaný „Inventúra hlasovaní“ umožňuje každému vyskúšať si, ako by v zastupiteľstve hlasoval sám a zistiť, či poslanci, ktorých volil, skutočne najlepšie zastupovali jeho hlas. „Je to test na základe skutočných činov, nie predvolebných sľubov. Zároveň približuje témy, o ktorých sa v zastupiteľstve jednalo aj ľuďom, ktorí sa o politiku bežne nezaujímajú a ukazuje, že tieto rozhodnutia sa týkajú všetkých,“ vysvetľuje Semančík.

V rámci veľkej inventúry hlasovaní mestského zastupiteľstva boli ďalej štatisticky spracované všetky hlasovania o uzneseniach od zavedenia hlasovacieho zariadenia, teda od októbra 2007 do konca septembra 2010, keď sa analýza pripravovala. Spolu 621 hlasovaní.

Veľká väčšina návrhov na uznesenie bola jednoznačne schválená. Neschválené boli takmer výlučne len niektoré požiadavky na predaj či prenájom mestského majetku. Okrem nich už len protikorupčná stratégia mesta, návrh na odvolanie Jaroslava Petríka, niektoré zmeny územného plánu a vyhotovenie zmenšeniny sochy M. R. Štefánika.

Hlasovanie o soche M. R. Štefánika bolo jedným z najtesnejších – na schválenie chýbal jediný hlas. Zároveň ide o ukážku zvláštnosti hlasovacieho systému na Slovensku, kde sa možnosti zdržať sa či nehlasovať na výsledku neprejavia ako neutrálny postoj, ale sú len iným názvom pre hlas proti. Návrh totiž prejde, len ak je viac ako polovica všetkých prítomných za. A tak hoci v tomto prípade nebol proti nik a za boli desiati, uznesenie nebolo schválené. Zvyšní desiati prítomní sa buď zdržali alebo nehlasovali. Jedinou možnosťou ako v súčasnosti vyjadriť v hlasovaní neutrálny postoj je nebyť na ňom prítomný.

V plnej zostave sa mestské zastupiteľstvo zišlo len na dvoch zasadnutiach, naopak v najmenšom uznášasniaschopnom počte rokovalo o zriadení redakčnej rady Považskobystrických noviniek v júli 2010, v čase letných dovoleniek.

Najlepšou dochádzkou sa po oboch viceprimátoroch môže pýšiť poslanec Kardoš. Všetci traja vynechali z viac než šesťsto hlasovaní sotva dvadsať. Najviac naopak chýbali poslankyňa Belásová, a poslanci Janas, Keruľ a Péli, ktorí vynechali asi tretinu hlasovaní. Ťažko to však nejak prísne hodnotiť, na časti z nich sa mohli len z hlasovania odhlásiť ako vyjadrenie neutrálnosti.

Najneistejším bol poslanec Jurčík, ktorý v 40 percentách svojich hlasovaní uznesenie nepodporil tým, že sa hlasovania zdržal alebo nehlasoval.

Spolu s väčšinou hlasovali najčastejšie poslanci Kardoš a Kubovič, len na jednom z pätnástich hlasovaní hlasovali proti väčšine. Najväčším „rebelom“ bola naopak s náskokom poslankyňa Belásová, ktorá hlasovala proti väčšine v každom treťom hlasovaní, po nej poslanec Jurčík.

Dvojicou, ktorá hlasovala vzájomne najpodobnejšie boli poslanci Kardoš a Petrík. V dvoch tretinách hlasovaní hlasovali rovnako a len v jednom z dvadsiatich hlasovaní rozdielne. Pri ostatných hlasovaniach niektorý z nich chýbal. Najmenej si naopak rozumejú poslankyne Belásová a Kavecká, ktoré hlasovali rovnako len v jednom zo štyroch hlasovaní, rozdielne takmer v každom piatom.

Priemerný vek v zastupiteľstve bol pri zvolení 48 rokov, dnes je o štyri viac. Vekový priemer dnešných kandidátov je 46 rokov, o dva roky menej než bol v minulých voľbách. Vzrástol podiel mladých, kandidátov do 30 rokov je však stále len 11%. Najstarší kandidát má 64 rokov. Rovnaký priemer, 48 rokov, je aj u kandidátov na primátora a oproti minulým voľbám sa nezmenil.

Dvadsať z 23 súčasných poslancov kandiduje znova.
 

 

Odkazy

Test „Inventúra hlasovaní“
http://sk.kohovolit.eu/sk/povazska-bystrica/vote/1

Všetky testy pre Považskú Bystricu
http://sk.kohovolit.eu/sk/povazska-bystrica

Testy pre iné mestá Slovenska
http://sk.kohovolit.eu/sk

 

 

Příbuzné položky
Spočítajte si koho voliť
Anonym píše:
Sobota 20.11.2010 13:46
fajn, že mi so všetkými vyšli záporné percentá... kladné som mal iba sns- 4% zhoda :D všetko sa hlasovalo presne proti mne :D
Anonym píše:
Pondělí 06.12.2010 20:54
Ja obdobne, akurát zhoda so SNS 24 percent.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359