Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Zubári sa okresu Považská Bystrica vyhýbajú

Zubári sa okresu Považská Bystrica vyhýbajú

Autor: redakcia Poslední změna: Pondělí 05.10.2009 06:54
Kategorie: , ,
[2009-10-01] Nikto do okresu, kde prestali robiť za posledné tri roky štyria zubári nechce ísť. Bol medzi nimi aj mladý lekár, ktorý chvíľu robil a potom radšej odišiel za lepšími podmienkami do Bratislavy. Nikto nový neprišiel. Nepodarilo sa nám nikoho pozháňať. Sú mladí lekári, ktorí prišli do Trenčianskeho kraja, ale nechcú ísť do Považskej Bystrice. Na jedného zubára v Považskej Bystrici pripadá 2700 ľudí, európsky priemer je 1500 ľudí. Naviac, prestal fungovať systém školských zubných lekárov. - Problematiku podrobne mapuje článok Bernadetty Pitoňákovej na stránke POVAZSKA.SME.SK
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke
http://povazska.sme.sk/c/5042070/zdravy-chrup-je-ohrozeny-nedostatkom-lekarov.html

Zdravý chrup je ohrozený nedostatkom lekárov

Zubní lekári v okrese Považská Bystrica sa sťažujú na to, že kazivosť zubov u detí je dosť vysoká. Okres má naviac v rámci Slovenska jeden špecifický problém, čo situáciu ešte viac komplikuje. Súvisí s nedostatkom zubných lekárov.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Väčšina rodičov nevenuje žiaľ dostatočnú pozornosť starostlivosti o chrup detí.

Ak aj áno a snažia sa dohliadať aspoň na absolvovanie pravidelných preventívnych prehliadok, zubári nie sú schopní fyzicky zvládnuť nápor malých pacientov. Posledné tri roky odišli z okresu štyria zubári. Noví nemajú záujem otvoriť si tu prax. Pri vysokých počtoch pacientov v obvodoch je nemožné stihnúť preventívnu prehliadku dvakrát do roka.

Rodičia neregistrujú zmenu

Nie všetci rodičia sú rovnako zodpovední v starostlivosti o chrup detí.

„Deti majú dvakrát do roka nárok na prehliadku. Nie všetci rodičia to však dodržiavajú. V minulosti boli školskí lekári priamo na školách, lekár si dieťa zavolal, bolo ošetrené a rodič ani nevedel, že má porobené zuby. Teraz je to tak, že do osemnástich rokov sa musí rodič starať o zdravie svojho dieťaťa. Nie pre všetkých rodičov je to však až také samozrejmé. Musia si deti na ošetrenie objednávať sami a stáva sa, že dieťa nemá prehliadku aj dva či tri roky," hovorí o prístupe rodičov stomatologička Oľga Fábryová.

Niekde sa to dá ešte riešiť cez školu. Lekári dajú upozornenie škole, že majú prísť deti na preventívnu prehliadku a škola to oznámi prostredníctvom oznamov v žiackych knižkách rodičom. „Nie so všetkými školami sa však dá takýmto spôsobom spolupracovať. Systematická starostlivosť, ktorá bola v minulosti dvakrát do roka, sa tak stráca," hovorí Fábryová. Problém však nie je len v tom.

Veľa pacientov, málo lekárov

Zubári v Považskobystrickom okrese majú už niekoľko rokov v obvode minimálne okolo 2700 ľudí. Je to vysoký počet, ktorý je ťažké zvládnuť. Naplánovať a uskutočniť tak preventívne prehliadky dvakrát do roka je fyzicky nemožné. Lekári nemajú naviac logicky u malých pacientov dostatok času, aby im vysvetľovali, ako sa správne starať o chrup. Keď aj deti svedomito chodia, zvládať nápor malých pacientov hlavne z mladých sídlisk je ťažké.

„Deti dosť svedomito chodia. Fyzicky je však veľmi ťažké to stihnúť. Systematika školských zubných lekárov bola zrušená, ja aj mnohí moji kolegovia v tom však pokračujeme, aby sme zabezpečili deťom starostlivosť. Dobrovoľne mám naviac aj ja napríklad deti, ktoré nemusím mať, lebo podľa rajonizácie mi nepatria do obvodu. Ale robím ich," hovorí stomatologička Daniela Zedníková, ku ktorej chodia hlavne deti z mladého sídliska Rozkvet.

 

Deti prichádzajú neskoro

O zubnej starostlivosti u detí sme hovorili s hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre stomatológiu NEDOU MARKOVSKOU.

Prečo už nemáme sieť školských zubných lekárov?

„Po privatizácii primárnej starostlivosti v rokoch 1993 a 94 bola zrušená. Na niektorých školách síce ešte ambulancie sú, ale ošetrujú len deti, ktorých rodičia podpíšu súhlas s ošetrením u daného zubného lekára a viac sa venujú dospelým pacientom. Zubní lekári tiež nemajú o túto prácu veľký záujem. Ide o veľmi náročnú prácu, ktorá vyžaduje oveľa viac trpezlivosti ako pri dospelom pacientovi. Aj pri najlepšie spolupracujúcom dieťati rovnaký výkon ako u dospelého trvá dva- až trikrát dlhšie. Zdravotné poisťovne to však nerozlišujú."

Ako to riešia iné krajiny únie?

„Vo vyspelých krajinách únie je plná sieť školských zubných lekárov, sú ale inak platení. Buď štátom, alebo ministerstvom zdravotníctva, či z mestských rozpočtov. Ich práca je kontrolovaná a preto spĺňa kritériá Svetovej zdravotníckej organizácie. Index kazovosti chrupu detí je v týchto krajinách výrazne nižší ako u nás."

Na akej priečke sme v kazovosti zubov?

„Dnes patríme v únii na posledné miesto za Rumunskom. Napríklad podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie mali mať päťročné deti do roku 2000 osemdesiat percent zdravých zúbkov. U nás tento stav dosiahlo v tom období iba 18 percent detí."

Kde vidíte chybu?

„Predovšetkým u rodičov. Veľmi podceňujú starostlivosť o chrup svojich detí, neprikladajú jej náležitý význam a ošetrenie hľadajú len v prípade bolesti alebo inej komplikácie. Prehliadky majú byť povinné."

Zdroj: Sme

 

Teória a skutočnosť

S kazivosťou zubov u detí je to podľa zubárky Zedníkovej dosť zlé.

„Je výnimka ak dieťa, čo ešte nechodí do školy nemá kaz. Je aj malá uvedomelosť, čo sa týka starostlivosti o zuby. Máloktorý rodič čistí deťom zuby, čo by malo byť samozrejmé. A keď už aj nečistí, málokto ide s dieťaťom na prehliadku, keď sa dajú ešte zuby plombovať. Už dvoj či trojročné deti by mali chodiť k zubárovi. Keby sme však začali už aj mliečne zuby plombovať, naozaj by sme to už nestíhali. Mám v obvode okolo 2700 pacientov. Najhoršie je to ku koncu roka. Od rána do večera robíme len preventívne prehliadky, aj sto ľudí za deň. Objednávacia doba je päť mesiacov," sťažuje sa Zedníková.

Akútny problém bude podľa nej za 5 rokov, keď viacerí zubári dovŕšia dôchodkoví vek a odídu a mladí si obvod neotvoria.

Problém je hlavne s počtom pacientov

Niektorým zubárom sa zdá, že prístup rodičov je zodpovednejší ako v minulosti. „Keď to sledujem s odstupom dvadsiatich rokov, trochu sa to zlepšilo. Rodičia si uvedomili, že za výkony sa dopláca, a tak sa snažia, aby sa deťom konroloval chrup," hovorí zubný lekár Ľubomír Krekáč.

Aj podľa neho je však v okrese Považská Bystrica iný, oveľa vážnejší problém. „Deti berieme len podľa obvodu. Školskí lekári nefungujú už dlho. Deti majú podľa zákona nárok dve prehliadky do roka, ale to technicky pri veľkých počtoch nestíhame," konštatuje Krekáč.

Nikto nechce do okresu ísť

Mnohí rodičia s deťmi dochádzajú k zubárom aj do iných okresov, kde nie je situácia taká zlá. O probléme v okrese vedia aj na Trenčianskom samosprávnom kraji. Vedúca odboru zdravotníctva a humánnej farmácie Elena Štefíková tvrdí, že lekára sa pokúšali zohnať. Nikto do okresu, kde prestali robiť za posledné tri roky štyria zubári nechce ísť. Bol medzi nimi aj mladý lekár, ktorý chvíľu robil a potom radšej odišiel za lepšími podmienkami do Bratislavy.

„Nikto nový neprišiel. Nepodarilo sa nám nikoho pozháňať. Sú mladí lekári, ktorí prišli do Trenčianskeho kraja, ale nechcú ísť do Považskej Bystrice," skonštatovala Štefíková.

V komisii zdravotníctva pri TSK sa podľa jej podpredsedu Mariána Brídika tento problém neriešil a ani ho nikto nenaniesol. Riešiť by sa však podľa neho mal systematicky priamo na ministerstve. Nejde totiž len o problém jedného okresu.

 

Údaje Slovenskej komory zubných lekárov
 • V niektorých krajoch zubári chýbajú. Dôchodcov nemá kto nahradiť.
 • Tento rok u nás pôsobí v praxi 2523 zubných lekárov.
 • Z nich je 728 v dôchodcovskom veku.
 • Vo veku 56 - 60 rokov je 645 stomatológov.
 • Vo veku 61 - 65 rokov je 415 lekárov.
 • Nad 66 rokov má 313 lekárov.
 • Tento rok promovalo len 50 zubných lekárov.
 • Na jedného stomatológa pripadá vyše 2600 pacientov.
 • Európsky priemer je okolo 1500 pacientov na lekára.
 • Najmenej stomatológov je v bývalých strediskových obciach. Poddimenzovaný počet hlási Banskobystrický kraj a niektoré oblasti Prešovského kraja.
 • V týchto oblastiach pripadá na jedného zubára približne 3000 obyvateľov.
 • Ideálny stav by bol 1200 až 1500 obyvateľov na lekára.
 • Na lekára, ktorý sa zaoberá starostlivosťou o deti, by ideálne malo pripadať 900 až 1000 detí.
 • Na Slovensku pracuje v súčasnosti 20 zahraničných zubných lekárov, z toho jeden z Česka.
 • V Česku robí 92 slovenských stomatológov.
 • V niektorých krajoch zubári chýbajú. Dôchodcov nemá kto nahradiť.
 • Tento rok u nás pôsobí v praxi 2523 zubných lekárov.

štvrtok 1. 10. 2009 12:27 | Bernadetta Pitoňáková
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Úterý 06.10.2009 19:47
V meste Povazska Bystrica to funguje tak,zubari odchadzaju prec a lekari,napr.detskí idu radsej primatorovat...pekne ide nas primator prikladom!
Anonym píše:
Středa 07.10.2009 20:59
Bohužiaľ vo vedení mesta ťahá profesiu t.j. že popužíva detský rozum !!!
Anonym píše:
Středa 07.10.2009 22:43
bojím sa, že kategóriu "rozum" vedenie mesta v§bec nepozná. Ani ten detský!
Anonym píše:
Sobota 10.10.2009 19:21
Bol som optimista, keď som písal o tom detskom rozume. No keď myslíš, že je to hlava deravá - musím s Tebou iba súhlasiť !!!
Aaaaaaaaa
Aaaaaaaaa píše:
Sobota 05.03.2016 07:24
Noo podla mna tu je na vyber tak stredne ani malo ani vela!ale keby tu bolo aj tych zubarov dobrych! Ale to su taky co su na teba odporny a ludia z nich maju panicky strach!ja som od mojej usla!
Aaaaaaaaa
Aaaaaaaaa píše:
Sobota 05.03.2016 07:24
Noo podla mna tu je na vyber tak stredne ani malo ani vela!ale keby tu bolo aj tych zubarov dobrych! Ale to su taky co su na teba odporny a ludia z nich maju panicky strach!ja som od mojej usla!
Aaaaaaaaa
Aaaaaaaaa píše:
Sobota 05.03.2016 07:24
Noo podla mna tu je na vyber tak stredne ani malo ani vela!ale keby tu bolo aj tych zubarov dobrych! Ale to su taky co su na teba odporny a ludia z nich maju panicky strach!ja som od mojej usla!
Anonym píše:
Sobota 05.03.2016 11:31
Ked sa pausalne 3 x vykadis na celu zubarsku kastu a sucastne dokazes napisat - "...to su takY co su na teba odpornY....", tak pises len sama sebe vysvedcenie o dusevnej ubohosti.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359