Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Železnice SR tvrdia, že pri bezdomovcoch sú bezmocní

Železnice SR tvrdia, že pri bezdomovcoch sú bezmocní

Autor: redakcia Poslední změna: Čtvrtek 11.11.2010 11:09
Vyjadrenia a fakty z článku Detty Pitoňákovej v týždenníku Obzor z 10.11.2010, v súvislosti s nedávnym odstránením lavičiek z haly železničnej stanice v Považskej Bystrici.
Dana Hurtová, odbor komunikácie ŽSR  o činnosti železničnej polície: 

„Jednými dverami dvoch - troch vyhodia, druhými sa štyria vrátia. Alebo, ak zbadajú hliadku, odídu a po jej odchode sú okamžite naspäť.  Býva tu často aj štátna polícia, aj mestská polícia, ale s týmto problémom, ktorý nie je problémom ŽSR, si nevedia poradiť. Vestibul je verejne prístupný a títo problémoví občania  to veľmi dobre vedia.  S odstránenými lavičkami sa stretnete nielen v Považskej Bystrici, ale aj v iných staniciach po celom Slovensku a každý prednosta tvrdí o problémoch s bezdomovcami to isté. Po odstránení lavičiek je to lepšie, aj keď zďaleka nie ideálne.

Pokiaľ ide o riešenie, ak sa nezmení výklad zákonných noriem, môžeme považovať problém za neriešiteľný. Samotní občania, bezdomovci sa nezmenia a žiadny právny dosah na nich nemáme. Ak ich nepristihnete pri priestupku, nie je možné ich vykázať z haly a ak aj, nemajú peniaze na zaplatenie pokuty. Tento stav, nevymožiteľnosť práva v tomto prípade, v nich len umocňuje pocit, že si môžu beztrestne robiť, čo sa im zapáči. ŽSR, resp. železničná polícia, ich môže len napomenúť a vyzvať, aby sa nesprávali asociálne, čo v mnohých prípadoch vôbec nezaberá."

Zaujímavá je tiež informácia, obsiahnutá v ďalšom článku - Lavičky zmizli, bezdomovci zostali. Hovorí jeden zo železničných policajtov: „Teraz vyšli von a boja sa vrátiť. Ale vidíte, čakajú. Vedia, že večerným rýchlikom za päť osem odchádzame preč. Keď nás tu nebude, vrátia sa." „Jedni [cestujúci]nás žiadajú, aby sme ich zo stanice vyhodili, iní sa ich zastávajú, ak začneme niečo robiť."

Anonym píše:
Čtvrtek 11.11.2010 14:05
Pokiaľ zákony ochraňujú darmožráčov a postihujú slušných, nikdy nebude poriadok. Aj tak si myslím, že riešenie existuje. Nie je pravda, že celý svet má problémy s bezdomovcami, nie je pravda, že nikde nič na nich nevymleli. Považská ma tú nevýhodu, že s riešením bezdomovcov je nie na začiatku, ale ešte ďaleko pred štartovacou čiarou.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.11.2010 18:06
Pred akou štartovacou čiarou?! Choď sa prejsť ešte teraz okolo azyláku a pozri sa, v kolkých oknách sa svieti. Možno vo dvoch. Je takmer prázdny. Nikto z nás nevie, ako skončí, ale bystrickí bezdomovci majú kam ísť, lenže pre ich neprispôsobivosť ich tam zrejme nevpustia.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.11.2010 18:42
 Lavičky na stanici majú byť a netreba o tom viac špekulovať. Prajem každému, aby MUSEL cestovať vlakom, aby odprevádzal svoju matku alebo otca, aby ich MUSEL posadiť von do zimy a prievanu- a to nie je ešte zima-, aby ich MUSEL oprieť o stenu a bezmocne vysvetľovať, že to je daň za čo? Kapitalizmus, demokraciu, či kedy sa začali objavovať bezdomovci? Ako sa to ten starý režim postaral o všetkých? Pre neschpnosť zodpovedných?
Anonym píše:
Pátek 12.11.2010 06:20
práca s bezdomovcami nezačína a nekončí možnosťou azyláku. Najprv treba zistiť, kto je aký bezdomovec. Niekto hrá na harmonike a rozdáva radosť, niekto predáva Nota bene a spáva v postavenej chatrči a niekto len žobre a pije a otravuje. Keby sa aj vysral bezdomovec pred kanceláriu primátora, nič sa mu nestane. Keby si si sadol ty na lavičku pred úrad a otvoril plechovkové pivo, už sú pri tebe mestskí. Pre mňa je vždy zaujímavé, že privátny sektor si svoje veci chrániť vie. Keby chodili bezdomovci otravovať do pobočky TATRABANKY, tak by boli rýchlo vyvedení, keby chodili spávať ku Stachovi do Orlového, tiež by sa to rýchlo odnaučili, pretože by si dvakrát rozmysleli, či dostanú na hubu, alebo si to nedovolia.
Jaroslav Ševčík
Jaroslav Ševčík píše:
Čtvrtek 11.11.2010 18:41
Riešenie problému s bezdomovcami ŽSR odstránením lavičiek je alibistické. Rovnako ako aj (ne)konanie železničnej polície, ktorá radšej bude buzerovať študentov, ktorí si na stanici skrátia cestu, ako urobiť poriadok s podguráženými ožranmi.
Bezdomovci sú prakticky všade, a myslím si že to bude ešte horšie. Ale nie vždy je bezdomovec výtržník a bezdomovcom sa môže stať každý z nás.
Problém je inde, a to je predaj alkoholu na stanici a v jej bezprostrednom okolí. A to aj vo večerných a nočných hodinách.
Prečo sa nerobí náprava tu???
Anonym píše:
Čtvrtek 11.11.2010 18:53
Lebo mesto povolilo 10 krčiem na meter štvorcový, lebo predalo podnikateľom svoju pôdu a tí chcú zarobiť. V okolí nebývajú ani majitelia ani poslanci a vedenie mesta. Oni len schvália a odpredajú. A ty sa občan potom tráp. Hluk, bordel? Píš sťažnosti, petície a všetko zbytočne, lebo vraj je to súkromné. To je Bzstrica. Chce to nebáť sa a zaviesť poriadok!
Anonym píše:
Čtvrtek 11.11.2010 20:04
Podnikatelia nech zarábajú, ale štát a vedenie mesta nech chráni záujmy aj obyčajných ľudí.
Určite mesto môže vhodným VZN-kom obmedziť predaj chlastu na stanici, resp. v jej bezprostrednom okolí.
Ak to súčasné vedenie nezvláda, nech ide do r..i.
Ševčík, 27. 11. máš môj hlas!
Anonym píše:
Čtvrtek 11.11.2010 20:23
naco platime zeleznicnu policiu.je to uplne neschopna zlozka policie,bez autority.zrusit ich a to iste plati aj na mestsku policiu. ich platy rozdelit tym co dokazu zaistit poriadok t.j. statnej policii.
Anonym píše:
Čtvrtek 11.11.2010 21:25
...prípadne rozdeliť aj upratovačke, čo s mokrou handrou občas urobí poriadok aj za policajtov :)
Anonym píše:
Středa 17.11.2010 13:51
Železničná polícia už dlho samostatne fungovať nebude, tak môžeš byť kľudný. Neviem však, ako dokázala štátna polícia urobiť poriadok s bezdomovcami na stanici inak ako Železničná polícia.
Anonym píše:
Pátek 12.11.2010 11:13
Problém bezdomovcov je v našom meste naozaj vypuklý a riešenia "strieľané" od pása asi nepomôžu. Myslím, že občanom netreba sľubovať nezmysly ako: "Za Kunovcom, alebo za Rybárikovym lazom vykopeme oóóbrovskúú jamu a do nej vyvezieme všetky problémy Považskej Bystrice".
Tým, že by sa rozšíril zákaz konzumácie alkoholu aj na stanicu by sme nič nevyriešili - jednoducho sa asociáli presunú do inej najbližšej krčmy, a že ich teda v meste máme dosť! Čo potom? Postupne zakážeme predaj a konzum alkoholu na celom území mesta? Alebo zriadime špeciálne kluby len pre "slušných" občanov s klubovým preukazom, a len oni budú môcť kupovať v nich alkohol a konzumovať ho???
Nie som síce nejaký priaznivec vysedávania po krčmách, ale na druhej strane dokážem pochopiť partiu chlapov, že keď sa vracajú zo "šichty" dajú si po vystúpení z vlaku ešte nejaké to pivko v staničnej reštaurácii.
Niektoré fenomény a javy tu proste vždy boli a budú, bez ohľadu na negatívne asociácie, ktoré po celý čas vyvolávajú v spoločnosti. Staničné reštaurácie predsa existovali už za C.K. monarchie!
Ak chcem riešiť nejaký problém, musím ísť do hĺbky a nájsť jeho podstatu. Prečo sa asociáli zgrupujú práve na stanici? Primárnym problémom nie je možnosť kúpy alkoholu (kúpia si ho aj kdekoľvek v okolitých potravinách), ale možnosť prístupu do priestoru čakárne, kde je sucho a teplo, a kde zdanlivo "nemusia" dodržiavať žiadne pravidlá. Inými slovami, ak im neponúkneme (nielen z nášho pohľadu) rozumnú alternatívu, budú vždy voliť najjednoduchšiu cestu - zostanú na stanici.
Prečo by nemohlo mesto po rokovaní so ŽSR mať k dispozícii budovu "starej" železničnej stanice, aby ju mohlo upraviť na zariadenie dvojakého typu:
1/ podprahové centrum pre bezdomovcov na prízemí - vykachličkovaná miestnosť s vyspádovanou podlahou a odpadom uprostred (kvôli jednoduchej dezinfekcii) a masívnymi kovovými lavičkami , k tomu nejaké WC "balkánskeho" typu (proste žiadny hotel) - tu by mohli fungovať "ako doteraz"
2/ nízkoprahové centrum na poschodí - trochu "ľudskejšie" zariadené priestory, ktoré by boli prístupné len pre tých, čo sú ochotní "fungovať" podľa pravidiel (správcom ich soc. dávok by bolo mesto a z nich by si aj financovali toto zariadenie)
To všetko monitorované kamerovým systémom a zaistené možnosťou okamžitého razantného zásahu mestskej, štátnej či železničnej polície. Ako potvrdil aj spracovateľ komunitného plánu sociálnych služieb, v našom meste oficiálne ani sami nevieme, aké rôzne záujmové a charitatívne organizácie tu máme a preto verím, že by nebol problém nájsť niekoho, kto by rád prevzal záštitu nad takýmto zariadením. (niekto proste hrá golf a niekto zase chce pomáhať ľuďom v núdzi)
Áno už počujem hlasy oponentov - načo budovať zariadenie, ktoré sa stane "magnetom" pre asociálov z celého Slovenska. Kľud, zariadenia podobného typu sú aj inde a takýto extrémny "problém" tam nenastal - jednoducho už aj bezdomovci zistili, že policajti sú všade rovnaký a všade platia nejaké pravidlá!
Alebo hlasy, že sa zbytočne zničí jedna z mála historických budov? Z pohľadu pomiatkárov je už budova znehodnotená necitlivou rekonštrukciou, ktorá potlačila pôvodný monarchizujúci vzhľad objektu a ten kamerový systém tam predsa nebude nadarmo...
Takže sa môžeme ďalších 20 rokov uspokojiť s vyhováraním, prečo sa "veci" nedajú riešiť, alebo už konečne poďme niečo urobiť (www.)spolu pre bystricu(.sk)
Roman Bátora
Anonym píše:
Pátek 12.11.2010 11:26
Nazor je OK len to spolu pre Bystricu prečo tam zase musí byt SaS ktora ako celeok spolu pre bystricu financuje.
Spolu pre bystricu ale všetci žiadne ti si SaS a ty si Smer.
Anonym píše:
Pátek 12.11.2010 13:03
Názor dobrý, reakcia dobrá. Konečne súlad. Takto by mala vyzerať spolupráca. Riešme problémy spolu, pre občanov a nie najskôr hľadať chyby na druhom, osočovať ho a riešenie pálčivých problémov ostáva na druhej koľaji.
Anonym píše:
Středa 17.11.2010 13:48
Toto je konečne v tejto diskusii jediný normálny a podľa mňa aj dobrý a celkom bezproblémovo zrealizovateľný nápad.
Super, len to skúsiť nejak posunúť k praktickej rovine.
Anonym píše:
Středa 17.11.2010 13:48
Toto je konečne v tejto diskusii jediný normálny a podľa mňa aj dobrý a celkom bezproblémovo zrealizovateľný nápad.
Super, len to skúsiť nejak posunúť k praktickej rovine.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359