Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / POVAZSKA.SME.SK: Zelený odpad mesto odpratalo s omeškaním

POVAZSKA.SME.SK: Zelený odpad mesto odpratalo s omeškaním

Autor: redakcia Poslední změna: Neděle 13.12.2009 21:25
Zodpovední pracovníci mestského úradu častokrát v médiách upozorňujú, že obyvateľstvo je nedisciplinované a nerešpektuje určené zberné miesta a stanovené termíny odvozu jednotlivých druhov odpadu. Stránka POVAZSKA.SME.SK uverejnila materiál, ktorý poukazuje na opačný problém: v Považskom Podhradí a na Dedovci občania uložili zelený odpad na stanovené miesto, ale odvoz dlhodobo meškal. Viac v článku Bernadetty Pitoňákovej.
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke
http://povazska.sme.sk/c/5144955/zeleny-odpad-mesto-odpratalo-s-omeskanim.html

Zelený odpad mesto odpratalo s omeškaním

Pri jednom z rodinných domov v mestskej časti ležal odpad, ktorý sem ukladali po úpravách zelene obyvatelia dlhšie, ako mali. Podobná bola situácia aj v iných častiach mesta.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pri jednom z rodinných domov v Považskom Podhradí sa zhromažďoval zelený odpad - zrezané konáre zo stromov a krov z celej mestskej časti. Ľudia ho ukladali k plotu, ktorý ohraničuje súkromný pozemok. Odpratávať sa začal s takmer týždenným oneskorením.

Mestský úrad na otázky, prečo dochádza k omeškaniam pri jeho odstraňovaní, nereaguje.

Rozhorčený telefonujúci

Do redakcie nám volal rozhorčený majiteľ domu. „Mali to odviezť už pred týždňom a stále pri našom dome odpad je. Rovnaká bola situácia aj na jar, počas veľkonočných sviatkov, aj vtedy meškali s odvozom," tvrdil. Keď sme prišli na miesto, našli sme tu už pristavený kontajner. Hŕbu konárov sa pokúšal čo najrýchlejšie odstrániť jeden jediný pracovník.

Odvoz meškal

Susedia majiteľa pozemku, kde sa odpad hromadil, reagovali rôzne. Jedni boli rozhorčení, iných to nezaujímalo. Zhodne však tvrdili, že s odvozom sa mešká. „Vyhlasovali v rozhlase, že treba odpad voziť na toto miesto. Odpratať to však mali už pred týždňom, no stále tu je. Až dnes ho odstraňujú," povedal nám pán, ktorý pracoval v susednom dome v záhrade. Podobná situácia bola aj v iných častiach mesta. Napríklad na Lánoch pri zberni druhotných surovín ležal zelený odpad, ktorý už aj zapáchal, takmer mesiac.

Mesto neodpovedá

Zaujímali sme sa, aké problémy má mesto so zeleným odpadom, keď mešká jeho zvoz a ako je to vlastne s jeho zberom zorganizované. Naše otázky aj otázky obyvateľov zostali nezodpovedané dva týždne. Odpoveď sme dostali od hovorcu mesta koncom minulého týždňa v nasledovnom znení: „V minulom týždni mi bolo oznámené, že odpovede na uvedené otázky vám zašle útvar správy, údržby majetku, služieb mesta a životného prostredia. Budem sa snažiť, aby otázky boli zodpovedané najneskôr v priebehu budúceho týždňa," napísal Filip Oubrecht.

Odpoveď mesta

Odpoveď sme od vedúceho útvaru majetku mestského úradu Petra Adama dostali na poslednú chvíľu, v piatok poobede. „Obe miesta, ktoré uvádzate, sú čiernymi skládkami. Čo sa týka likvidácie biologického odpadu, bol viackrát uverejnený harmonogram vývozu biologickéhio odpadu so súčinnosťou Megawaste a výbormi mestských častí. Bohužiaľ, časť občanov k tomu pristupuje svojským spôsobom, či už z hľadiska časového alebo miestneho uloženia. Pevne verím, že po vybudovaní kompostárne tieto problémy budú minimálne," uviedol vo vyjadrení Adam.

Vyjadrenie výborov

„Zber zeleného odpadu sme v mestskej časti vyhlásili po dohode s mestom a boli sme aj dohodnutí, kde sa to bude ukladať, na aké zberné miesto," povedal predseda výboru mestskej časti v Považskom Podhradí Tibor Fusko. Potvrdil, že zberné miesto bolo dohodnuté presne tam, kde sme nahromadený odpad odfotografovali, a že jeho odvoz meškal.

„Neviem s určitosťou povedať, či bolo dohodnuté na Lánoch práve to zberné miesto, ktoré ste mi spomenuli. Aj na Dedovci mali ľudia takéto zberné miesto, ale ukladali tiež inde. Obtelefonoval som si to, aby odpad odviezli z Dedovca včas. Bolo to však dosť prácne, aby som takto zber zorganizoval a zabezpečil aj odvoz odpadu," hovorí predseda výboru mestskej časti Lány Stanislav Kardoš. Dodáva, že je poslancom a členom výboru, a mal by na problém len upozorniť, nie robiť prácu mestského úradu a organizovať podobné veci. Podľa poslanca sa zaviedol nový spôsob narábania s odpadom, ľudí treba viac informovať, pokiaľ si zvyknú. Viac s nimi aj spolupracovať. Narábanie s odpadmi v tomto smere nie je v meste podľa neho dobre zorganizované.

piatok 11. 12. 2009 8:00 | Bernadetta Pitoňáková
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Pondělí 14.12.2009 08:46
Rada by som videla vyjadrenie mesta k dvom čiernym skládkam, ktoré vytvorili v lete MŠK na Hlinách. Od posledného kosenia hnije pri plote medzi škôlkou Slovanská a ZŠ Slovanská veľká kopa pokosenej trávy, podobne pri trafostanici na ul. Svobodu je už od leta kopa zrezaných konárov - obidve kopy sú evidentne dielom toho, kto sa má starať o poriadok a nie nejakých neposlušných občanov, ktorí tvrdohlavo nosia zelený odpad inde ako im prikázalo Mesto.
redakcia
redakcia píše:
Pondělí 14.12.2009 12:51
Ak pošlete fotky, z ktorých bude zrejmé umiestnenie skládok (stačí odfotiť mobilom), tak to podáme ako podnet príslušnému oddeleniu mestského úradu.
redakcia@pb.otvorene.sk
Anonym píše:
Pondělí 14.12.2009 16:03
Okolo chodnika, ktorý vedie z Rozkvetu popod mosty okolo V. ZŠ a okolo archívu do mesta, boli nahrabané kopy lístia. Pokliaľ by to boli hneď niekde odviezli - hrabanie by malo zmysel. No je nezmysel nahrabať lístie na kopy a toto nechať tak. Megawasste zabudlo premiestniť vetrík a tak je to znova rozfúkané okolo chodníka a bordel je tam väčší ako pred pohrabaním. Pán Staník má zaujímavé technologické postupy. To by chcelo zaviesť do výroby tých Ficových socialných podnikov .Zvýšila by sa takto zamestnanosť !!!!
Anonym píše:
Středa 16.12.2009 21:19
Ale nemusia sa hambiť, okrem nich sneh prekvapil v polke decembra a radu šoferov na letných

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359