Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Vychádza nové dvojčíslo Lánovín

Vychádza nové dvojčíslo Lánovín

Autor: redakcia Poslední změna: Úterý 04.12.2012 10:36
Kategorie:
[2012-12-04] Rozprávka o transparentnosti IV. - Mestská dopravná spoločnosť - Nejasná správa o vianočných trhoch / Hladné PX Centrum? - Denník bytovky Dedovec - Prečo slovo aktivista nie je nadávka - Kvietkované detské ihrisko - Stretnutie jubilantov - "Separovanie" na Dedovci - Osobnosť mestskej časti Lány - Protest prokurátora - Socha Jozefa Kronera na Lánoch - Podnety od občanov - Mesto je tu pre nás - Informujeme o činnosti VMČ Lány.
Anonym píše:
Úterý 04.12.2012 11:46
Pre Boha, majte zdravý rozum a Vianočné trhy na Lánskej usporiadajte. Vždy sa všetko tlačilo pred mestský úrad alebo pred kino Mier. Málo kultúry a podujatí sa ťahá do iných končín mesta (v politicko-mestskom slovníku to tuším volajú mestské časti).
A Lánoviny? Vidí snáď niekto v tomto periodiku konkurenciu Noviniek alebo nedajbože mediálne ohrozenie svojho politického stolca? Ja v Lánovinách skôr vidím snahu o rovnováhu v informovanosti.
Anonym píše:
Úterý 04.12.2012 12:26
Sám si si odpovedal. Rovnováha v informovanosti predstavuje konkurenciu Noviniek a mediálne ohrozenie určitého politického stolca.
Ide sa v zmysle zásady "čo môžem, to ovládnem, čo nemôžem ovládnuť, to zničím".
Anonym píše:
Úterý 04.12.2012 13:42
Trošku optimizmu a nadhľadu - bratku.
Anonym píše:
Úterý 04.12.2012 14:21
Realizmus je užitočnejšia platforma, bratku.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 04.12.2012 17:14
Predstava, že je v Považskej Bystrici možné nátlakom a finančnými stimulmi dlhodobo udržať súčasný stav médií, je nerealistická a pesimistická :-)
Lánoviny, či presnejšie autorky zo združenia Pandora nám dokazujú, že je možný lokálpatriotizmus až na úroveň mestských častí.
Ak to niekomu vadí, vydáva svedectvo sám o sebe.
Anonym píše:
Úterý 04.12.2012 19:56
V súčasnosti nebývam v P.B, a tak aby som nestratil prehľad, informácie som v minulosti získaval hlavne z P.B-noviniek.
No nakoľko sa tam iba oslavne písalo o vedení mesta/ a mesto - mimochodom iba chátra/ - prestal som sa o takýto plátok zaujímať a informácie som získaval počas navštev.
Úprimne .
Pozitivné nebolo čo - však to vidieť, a negatívneho je dosť aj inde.

No Lánoviny - ako hovoria bratia Češi to je " iné kafe"!
Je perfekné, že sa to dá riešiť cez web.
Veľmi som si " počítal"!
Prajem ich tvorcom veľa zdaru,a sily v boji za lepšiu občianskú spoločnosť a tvár mesta!
Snáď si ľudia v P.B. niekedy zvolia takého primátora a poslancov, ktorých bude zaujímať iba to ako mesto vyzerá a ako sú občania spokojní.
Nie iba osobné záujmy a prospech!
No v P.B. to asi bude ašte " zadlho "!
Anonym píše:
Úterý 04.12.2012 23:07
Regionálne média v PB sú vyslovene poplatné vedeniu mesta. Vzniklo to za házeddesáka Lackoviča, koktavý primár za asistencie eštébé dôvernika Kuboviča a chytrolína Standa Hasta to dotiahol na novú, dokonalejšiu úroveň a terajší Superman Janas Transparentný to dotiahol takmer k dokonalosti.
Novinári a redaktori PBn, ratlíkovej TV Podvažie, ktoré sú platené aj z verejných peňazí daňovníkov mesta robia spravodajstvo vyslovene selektívne. Okrem iného MAJÚ PRÍSNY ZÁKAZ dávať do médií určitých ľudí, ktorí sú pre vedenie mesta (Janasa) a určitej skupiny poslancov nebezpeční.
A naopak, určití ľudia sú v týchto médiach sú nepretžite (Janas, Kubovič, Kardoš, Kardošová...)
Ale to snáď viete,že.
Anonym píše:
Středa 05.12.2012 00:37
No, bola mi podozrivá jedna vec. Bývam na Lánoch a bol som párkrát na schôdzi výboru mestskej časti čo býva v CVČ. Na rokovaní bývajú veľmi aktívni členovia Juraj Smatana a Ladislav Bačík. Smatana navrhuje formulácie uznesení, Bačík je praktik zo stavebnej firmy. Ale keď si pozriete televízne spravodajstvo TV Považie, tak tam dokola hovorí len Kerepecký, Sárincová, Kardoš. No a pani Veličovú, ktorá je tajomníčka výboru a píše aj Lánoviny, tak tú som tiež nikdy nevidel že by jej dali hovoriť v televízii.
Takže to nie je náhoda, ale Janasova MEDIÁLNA POLITIKA!!!
Anonym píše:
Středa 05.12.2012 07:54
Janasova MEDIÁLNA POLITIKA = CENZÚRA.
To bolo rečí po nežnej revolúcii o slobode slova, prejavu, slobode tlače. Ale len pre naivných, ktorých takýmito výrokmi lákali do ulíc. Ubehlo pár rokov a tu ho máš. Ako za socializmu - koho chleba ješ, toho pieseň spievaj. Neviem, či to nie je ešte horšie.
Občanom mesta sú prostredníctcvom lokánych médií prezentované stále tie isté tváre, tie isté názory a myšlienková línia. V odbornej terminológii sa tomu hovorí vymývanie mozgov, po anglicky brainwashing. (To aby som bol medzinárodný, keď sa už otvárame svetu).Keď sa nad tým hlbšie zamyslím, tých vymytých mozgov je v Bystrici neúrekom.
Anonym píše:
Středa 05.12.2012 12:01
Obávam sa že ľuďom sa oči tak skoro neotvoria. Nepríjemnú pravdu vytesnia z mysle a za sa budú voliť tých čo už toľkokrát sklamali.


Článok z wikipedie

Vytesnenie (psychológia)


Vytesnenie alebo represia alebo vytlačenie alebo nesprávne potlačenie (z nem. Verdrängung) je obranný mechanizmus, ktorý vylučuje podnet, vyvolávajuci napätie a nepokoj z vedomia; proces, ktorý vyčleňuje špecifické psychologické činnosti alebo obsahy z vedomia, zo systému vedomého vnímania. Vytesnené obsahy sú neuvedomiteľné, proti možnosti vedomého vnímania týchto obsahov je v psychologickom poli jedinca postavená mentálna hrádza, zabraňujúca možnosti zvedomenia vytesnených obsahov.

Vytesnenie sa chápe ako obranná taktika (obranný mechanizmus) človeka proti vnútorným zážitkom viny, agresie a úzkosti. Vytesnenie sa udržuje tzv. cenzúrou, psychologickým systémom silových vlastností, ktorý zabraňuje vytesneným materiálom, aby sa uvedomili.

Cenzúra však vytesnený materiál prepúšťa do vedomého vnímania vo forme symbolizovaných, zhustených, presunutých obsahov a to najčastejšie v snoch, chybných výkonoch (prerieknutie, prepísanie, prepočutie, založenie, zabudnutie atď.) a v mytologickom spracovaní základných tém ľudského života a spoločenského súbytia. Vytesnený materiál sa uvedomuje iba za určitých špecifických podmienok. Treba rozlišovať medzi vytesnením a potlačením, čo je viac menej vedomé odsúvanie určitých mentálnych obsahov z ohniska pozornosti a vedomého vnímania.

Proces vytesnenia je jedným z hlavných vysvetľujúcich princípov vývoja spoločnosti v psychoanalytickej antropológii.
Anonym píše:
Středa 05.12.2012 23:40
Medzi tými, čo sú nevítaní v regionálnych médiach a na základe priamych inštrukcií od Primátora Janasa sú napr. p. Veličová, Mgr. Smatana, p. Bačík, Ing. Ševčík.
Pre primátora sú naopak vítaní okrem jeho samého najmä Kubovič, Kardoš, Kardošová, Kerepecký, Sárincová. Ktovie prečo.
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 07:33
Lebo mu lížu anál. Pre Janasa je prijateľnejšie bľabotanie pripitého Kerepeckého ako tvrdý a priamo k veci monológ p. Smatanu.
A Kardoš?Veď bude súčasťou svojej školy mediálnou podporou Janasovi do VUC.Deti skákajúce ako opice sú prijateľné pre babky a dedkov ktoré sa akože na bežné vystúpenie prídu pozrieť do skrachovaného kina, ktoré ma na svedomy ďalšia osôbka menom Kardošová. No a počas vystúpenia, ej koťuha, vyskočí z veľkej krabice sá veľký docent Janas s darčekmi pre babky.
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 08:30
Súhlasím s Tvojim názorom, ale to, že osôbka menom Kardošová má na svedomí skrachovanie kina si, mierne povedané" prehnal.
Pokiaľ si myslíš, že sa mýlim, daj konkrétne príčiny čím, akými rozhodnutiami, pokynmi spôsobila skrachovanie kina. Rád by sa s nimi oboznámil. Ďakujem.
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 09:19
Podporu zmien vysielania kina na digitálnu formu podporuje audiovizuálny fond spolu súčinne so samosprávou. Tak došlo k rekonštrukciam vo viacerých mestách Slovenska. druhá možnosť sú vlastné zdroje a tretia spolupráca so spoločnosťou ktorá prevádzkuje kiná hlavne v obchodných centrách. Ani o jednú vec sa Kardošová nepokúsila. Dôvod pre verejnosť je jasný, do kina nik nechodí. Skutočný dôvod je neobmedzené vystúpenia súkkromnej umeleckej školy s kombináciou politických koncertov a vystúpení. Zdarma. Cinema alebo iný prevádzkovateľ by určite neposkytol zdarmma priestor pre hopsajúce deti zneužívané pre ego Janasa niekoľko krát do týždňa.
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 10:56
Hmmm, sú to technické veci. Pokrok nezastavíš a zmeny sa v tejto oblasti fakt udiali. Tušil som, že za tým bude asi technika.
Na druhej strane mi do mozaiky chýba ešte ekonomická stránka danej veci. Koľko by rekonštrukcia stála? Aká bola návštevnosť kina napr. za posledné 3 roky? Aká by bola návratnosť investovaných financií do rekonštrukcie? Osobne si myslím (je to len dojem ničím nepodložený), že ľudia do kina moc nechodili a návratnosť v nedohľadne.
PX Centrum, ako prevádzkovateľ kina a rozpočtová organizácia mesta, asi nemá toľko síl, aby si to dalo do rozpočtu na niektorý rok a práve túto položku by pred mestskými "ekonomickými" virtuózmi aj obhájilo.
Téma vystúpenia zverencov školy Kardošovcov je úplne na inú tému. Nie som zástanca, aby na vystúpeniach neustále hopsali stále jedni a tí istí. To je tak, akoby si stále jedol len kapustu. Čo by sa stalo? :-))
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 11:39
Treba spísať zoznam všetkých takýchto hopsajúcich aj spievajúcich súborov a amatérskych hudobných skupín a divadelných súborov a poslať mestu formou otvoreného listu, nech všetci vedia že tu nie sú len kardošovci a ich trblietavé dievčatká vrtiace zatiaľ nevyvinutými panvami ako to vidia vo videoklipoch.
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 15:52
.....a furt nič. donášková služba zamrzla :-)))) a toooľko okolo toho rečiiii a chvály ...........
redakcia
redakcia píše:
Čtvrtek 06.12.2012 17:11
Iba dnes bolo aktuálne číslo privezené z tlačiarne. Roznášajú sa dobrovoľnícky, na profesionálny roznos nie je zatiaľ dosť peňazí.
Takže ak chcete mať vytlačené Lánoviny už dnes, ozvite sa redakcii a dostanete info, kde si ich môžete prevziať osobne. A dostanete aj pár výtlačkov naviac, pre susedov.

Dovtedy si ich môžete prezrieť na obrazovke počítača:
http://povazska-bystrica.otvorene.sk/[…]/file
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 18:23
Verím ,že nebude čítať tieto urážky ani jedno dieťa milujúce - hopsajúce - tanec.Tie deti majú aj rodičov? V akom sú veku: Dedkovia? no drzé
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 18:30
Tanec je tanec, ale vrtenie panvou na spôsob kopulačných pohybov podľa raperského videoklipu nemá s tancom veľa spoločného. Kapišto?
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 06.12.2012 19:00
Nedávno - počas stretnutia s jubilantmi - som sa na túto tému rozprával s riaditeľkou PX Centra pani Kardošovou. Jej argumentácia bola ekonomická - nízka návštevnosť kina, časté predstavenia, kde sa čakalo ešte na jedného diváka, aby sa mohlo vôbec začať premietať. Plus finančná situácia mesta - digitalizácia si vyžaduje spolufinancovanie od samosprávy.
To všetko je určite pravda.
ALE.
Nedávno boli digitalizované kiná v Pezinku (ťažká konkurencia z blízkej Bratislavy), Nových Zámkoch a Michalovciach. Na Slovensku je digitalizovaných 34 kín, keďže sme 13-te najväčšie mesto, očakával by som, že by to nemusela byť stratová investícia.
V spomínaných Michalovciach sa práve po digitalizácii hospodárenie kina zlepšilo:

Digitálne kino v Michalovciach láka divákov aj z okolia

Michalovské kino Centrum je jediným v Zemplíne, ktoré premieta aj v 3D formáte. Preto láka návštevníkov z celého okolia. Jeho návštevnosť od digitalizácie stúpla.

MICHALOVCE. Michalovské kino Centrum v priestoroch Mestského kultúrneho strediska (MsKS) je jediným v Zemplíne, ktoré premieta filmové tituly aj v 3D formáte. Zo strany priaznivcov strieborného plátna je oň veľký záujem.

Digitalizácia kina v Michalovciach bola podľa primátora mesta Viliama Zahorčáka (Smer-SD) správnym rozhodnutím.

„Projekt ukázal po niekoľkých mesiacoch aj napriek nemalej prvotnej investícii svoju opodstatnenosť. Pre Mestské kultúrne stredisko priniesol zvýšenie návštevnosti kina a jeho návštevníkom väčší filmový zážitok,“ poznamenal pre TASR.

Životaschopnosť jediného digitálneho kina v Zemplíne potvrdzujú aj slová riaditeľky MsKS Milady Tomkovej.

„Návštevnosť nám naozaj stúpla. Je to aj vďaka tomu, že k nám prichádzajú nielen Michalovčania, ale aj diváci z Humenného, Trebišova, Vranova nad Topľou či Veľkých Kapušian a Sniny. Najbližšie kinosály vybavené digitálnou technológiou sa totiž nachádzajú až v Prešove a Košiciach.“


Čítajte viac: http://michalovce.korzar.sm[…]z-okolia.html#ixzz2EIPe8vsZ
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 19:12
http://spravy.pravda.sk/[…]/sk_domace.asp?c=A121130_085700_sk_domace_p70

Kardošovej vyhovuje spadnúť do podpriemeru Medzibrožia, Detvy a obdobných mestečiek. vyhovoriť sa na podpriemernú návštevu kina je to najjednoduchšie. Bystričania okupujú kina v Žiline v nákuoných centrách a nie je dôležité či ide o predpremiéru trháku alebo nedeľnú rozprávku. A podstatné je že Kardošová neurobila absolútne nič, nepožiadala o dotáciu, neurobila analýzu investície, nevyhodnotila spádovú oblasť pre ktorú by bolo digitalizované kino,aké služby poskytnúť. Nechcem sa jej dotknuť, ale s obchodnou akadímiou a funkciou sekretárky p. Stacha (nie Miroslava ale jeho brata)v bývalých mestských službách, kde jej hlavná náplň bola zadovážiť alkohol a kryť opytého šéfa, to by sme od nej chceli veľa. A preto bude Bystrica hopsoť ako Kardošovci budú hrať v rytme latino:-)
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 19:32
"Kardošová neurobila absolútne nič, nepožiadala o dotáciu, neurobila analýzu investície, nevyhodnotila spádovú oblasť..."

Niekto vie analyzovať, a niekto len anál lízať.
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 19:47
presne tak! absolútne nereaguje na potreby súčasnej generácie, len sa vyhovára, že nemá peniaze! keby bola aspoň trošku šikovná, nebol by vždy problém ani to! je ťažkopádna, zastaralá a odolná voči novým veciam. Kedy ju konečne vymenia??? verím tomu, že by sa našlo x ľudí, ktorý by s tým čo má ona dokázali podstatne viac!!
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 19:56
Keď chce pani managerka Kardošová argumentovať návševnosťou kina - nech ide do Žiliny do Mirage.
Pri premietaní je tam minimálne štvrtina ľudí z P.B a okolia P.B.
Tam chodia - pričom sa im to navyšuje o náklady na PHM.
No ale kino má zaujímavé tituly, a je poplatne dnešnej dobe.
proste kino dáva divákovi to čo v dnešnej dobe očákava.
Isť porezať na cievku do kina Mier a zastaralé tituly, tak viac sa dá pozrieť va webe, alebo dokonca aj v telke!
Proste spúdruhovia sú tak naučení a myslia si že doba sa b ude prispôsobovať im nie naopak!
Potom ich troška prebudí, že kino krachne - čo sa aj stalo!
A čo sa týka digitalizácie, nech Janas vráti aspoň 50 % platu, aj tak ani toľko neodpracuje a bude i na kino!!!
Anonym píše:
Čtvrtek 06.12.2012 21:08
pre Kardošovské kreatúry platia jednoduché sedliacke počty. Čím menej pôjde na kino a ine kultúrne aktivity tým viacej zostane pre nich. V tom sú nekompromisní a vytrvalí. Keby mohli a nebáli sa, tak už dávno zlikvidujú aj súbor Považan, lenže to je pre nich príliš riskantné. Takže zatial sa zbavili aspoň kina!
Iva Posluchová
Iva Posluchová píše:
Čtvrtek 06.12.2012 22:48
Citované zo zápisnice zasadnutia Komisie pre vzdelávanie, kultúru a šport pri MsZ Považská Bystrica - 24.9.2012

K bodu 5 Aktuálne informácie z činnosto PX Centra
Predseda komisie vyzval prizvanú Annu Kardošovú, riaditeľku PX Centra v Považskej Bystrici, aby prítomných oboznámila s aktuálnym stavom a problémami, s ktorými sa v súčasnosti stretávajú pri práci. Informovala prítomných o aktuálnom počte zamestnancov, priestorovom a technickom vybavení, ktoré je v správe organizácie, možnostiach digitalizácie kina, zrušení filmového klubu a dôvodoch, ktoré k tomu viedli. Ďalej prítomných oboznámila s finančnou situáciou, čerpaním rozpočtu a s nesúladom medzi výškou príspevku mesta a rozsahom plánovaných podujatí a mimoriadnymi podujatiami mimo plánovaný rozpočet, vďaka čomu sú v nepriaznivej finančnej situácii.
Mgr. Posluchová sa informovalo, koľko a aké projekty realizuje PX Cntrum, na aké výzvy reagovalo a zaujímala sa o organizovanie podujatí v meste a formu spoluúčasti výborov MČ a PX Centra.
PhDr. Ďurný sa vyjadril, že neboli prednesené konkrétne kroky, koncepcia ako situáciu riešiť.
Mgr. Macháč sa pridal a povedal, že je potrebné predložiť konkrétne návrhy na zlepšenie finančnej situácie.
Stanovisko komisie:
Komisia berie informácie na vedomie a odporúča, aby bol odstránený nesúlad medzi požiadavkami mesta a finančným rozpočtom, ktorý PX Centrum dostáva.

a/ Riaditeľka A. Kardošová sa v rozsiahlom monológu posťažovala na nedostatok financií a pracovných síl v PX Centre.

b/ Kino riaditeľka A. Kardošová zargumentovala nízkou účasťou a nenávratnosťou financií, ktoré by sa použili. Na digitalizáciu boli grantové peniaze z ASFK, ale mesto by vraj nezvládlo spoluúčať.

c/ O zrušení filmového klubu kolujú po meste rôzne fámy. Fakt je, že bol presunutý z 19:30 na 18:30 a to filmáč definitívne dorazilo. Nie digitalizácia. Otázkou zostáva, prečo bol zrušený, keď väčšina filmov Projektu 100 2012 je vo formate 35 mm, čo Kino Mier dokáže premietať.

d/ Na moju otázku, koľko projektov vypracovali a na aké výzvy reagovali, mi riaditeľka odpovedala, ale jej odpoveď zanikla v "švitorení" nerozlučnej trojky - p. Ježková, p. Cenklová a p. Kulišíková, ktoré komisiu oblažujú svojou invenčnou prítomnosťou.

e/ Som presvedčená, že naša cesta nevedie cez mestskú kultúru, ale nezávisle iniciatívy (napr. PB log, Umelci K2...). Problém je v tom, že sa na mestskú kultúru skladáme... Ale nemôžeme narábať s mestským majetkom, ako mi bolo vysvetlené riaditeľkou Kardošovou - "kauza" Vianočné trhy na Lánskej.

f/ Úplná maličkosť, ktorá odráža stav vecí: Kedysi bol v Kine Mier klavír. Neviem posúdiť, akej kvality a hodnoty. Vraj sa predal (keď bystrické deti hrajú v kinosále divadlo, ktoré si vyžaduje korepetíciu, organizátor podujatia musí klavír požičiavať, organizátor samozrejme nie je PX centrum...)

g/ Nabudúce v Lánovinách...
Anonym píše:
Pátek 07.12.2012 00:22
Niekde medzi bodom b/ a c/ si vravím - zrazu je tá zápisnica akási živšia :-)))
Anonym píše:
Pátek 07.12.2012 07:36
K bodu c/
presunutie filmáča na 18:30 filmáč dorazilo, lebo o 18:30 ide na STV 2 Večerníček.
Anonym píše:
Pátek 14.12.2012 11:53
PRÁVE SOM TADIAĽ PREŠLA - VIANOČNÉ TRHY NA LÁNOCH SA PREMENILI NA POĽSKÝ TRH S PODPRSENKAMI, GAŤKAMI A ŠMEJDOVÝM TOVAROM!!!

ĎAKUJEME PX CENTRUM, ĎAKUJEME PANI KARDOŠOVÁ, ĎAKUJEME PÁN JANAS!
Anonym píše:
Pátek 14.12.2012 12:58
a čo ste čakali od Janasa?veď predvoľbami iba klamal a zavádzal ľudí aby sa dotal ku korytu.Tu je jeho pravá tvár.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359