Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Voľby do VÚC: Rado Kovács / Dobré ráno, Afganistan

Voľby do VÚC: Rado Kovács / Dobré ráno, Afganistan

Autor: redakcia Poslední změna: Pondělí 16.11.2009 15:58
Búrka ľúteho hnevu sa prevalila intelektuálnou časťou Karpatskej kotliny. Niektorí kandidáti si vraj kúpili hlasy ľudí, na ktorých každý kašle. A títo, ach hrôza, tie evry s vďakou prijali… A prečo ich mali odmietnuť?
Voľby do VÚC: Rado Kovács / Dobré ráno, Afganistan

Rado Kovács, www.inforoznava.sk

Už dvadsať rokov sú štopkaní rečami a úplatkami najrôznejších mesiášov. Mizerné alebo dokonca žiadne vzdelanie z nich na trhu hlasov spravilo najlukratívnejšiu “komoditu”. Prečo by mali kandidáti investovať viac, keď  požadovaný výsledok dosiahnu lacnejšie?

Odkiaľ sa berie to naše pohoršenie, že ktosi zobral 5-eurovku za to, že zakrúžkoval nejaké meno? V čom sa tento model správania líši od toho, keď niekto krúžkuje len svojich kamarátov či rodinných príslušníkov, alebo keď si nás kupujú bilboardmi, igelitkami, prísľubom teplého fleku v miestnom úrade, trinástymi dôchodkami či tragikomickým zvýšením počtu poslucháčov na vysokých školách?

Absolútne v ničom. Podstata ostáva rovnaká, rôzne sú len spôsoby ohlupovania. Väčšina Rómov z osád počúva na šušťanie 5-eurovky, mnohí z nás na svetlé zajtrajšky.

V oboch prípadoch voliči nezískali nič, čo by skvalitnilo ich spôsob života v meste či v regióne. Núkajú nám to, čo chceme – jedni to, druhí ono.

Koľko kandidátov vo svojich programoch spomenulo, že sa budeme mať horšie, lebo nedokážeme šetriť, investovať efektívne do projektov, ktoré budú prinášať profit dlhodobo a len pre tých, ktorí sa budú snažiť? Že sa budeme mať horšie, lebo nedokážeme rozoznať, čo je naozaj dôležité a uspokojujú nás medové motúzy, ktoré olizujeme na počkanie  už dvadsiaty rok a ani nám nenapadne, čo budeme olizovať o rok? Koľkí našli odvahu zdôrazniť, že mnohé je v našich rukách?

Koľko voličov sa zaujímalo o to, ako budú kandidáti narábať s peniazmi, ku ktorým chcú mať prístup? Kto z nás od nich žiadal, aby sformulovali jasné, zrozumiteľné a spravodlivé pravidlá, ktorými sa chcú riadiť vo svojej funkcii?

A v neposlednom rade: koľkí sme ostali doma, lebo nejaké voľby sú pod našu úroveň? Lebo sme “nad vecou”? Toto je ale náš, nie “rómsky” problém. Plesnivou čerešničkou na torte je už len neschopnosť uvedomiť si súvislosť medzi našou apatiou a tým, ako mizerne sú spravované NAŠE veci verejné.

Myslím si, že najschodnejšou cestou je naozaj povinnosť hlasovať. Takáto formálna zmena pravidiel sa však určite minie účinku v prípade, že si čo najviac z nás neuvedomí jednu podstatnú vec: bez permanentnej občianskej angažovanosti sa nezmení nič. Bude len otázkou času, kedy sa aj na toto pravidlo nájde “protiliek”.

Poctivé vzdelávanie, odvaha, kritické a otvorené myslenie a radikálny odklon od ľahostajnosti k veciam verejným môžu byť významnou pomocou, aby sme sa prestali nechávať kupovať.

Je toho veľa? Samozrejme.

Dobré ráno: aj toto je pokračovanie štrngotania kľúčov…

 


Rado Kovács (Rožňava) je redaktorom webovej stránky www.inforoznava.sk a na uverejnenie tohoto článku na PB.OTVORENE.SK dal výslovný súhlas.

 

Anonym píše:
Pondělí 16.11.2009 16:30
Hm, zaujímavý príspevok, v mnohom súhlasím, v niečom nie. Napríklad nápad umožniť väčšiemu počtu študentov štúdium na VŠ. Pokiaľ to nebude Univerzita typu "diplom za 6 mesiacov", prečo nie?
Čo sa týka voličov, voličských hlasov, bol by som za iné reformy. Dal by som hlasujúcim rozdielnu váhu. Napr. podľa vzdelania (napr. základné -1 hlas, SŠ,VŠ - 2 hlasy...). Prípadne, podľa výšky IQ. Tým by sa strašne veľa vecí pohlo dopredu.
Jaro Ševčík
Anonym píše:
Pondělí 16.11.2009 17:55
Jaro s týmto nemôžem súhlasiť.Ja sám zamestnávam 2 ing.dá sa povedať na robot.pozíciach a nedá sa povedať,že sú lepší,ako zamestnanci so stredným vzdelaním.Kedysi sa hovorilo lepší dobrý murár,ako blbý ing. V každej dobe sa študovalo rôznymi spôsobmi. Ja by som radšej rozdal ľuďom tých Sulíkových 7 €, a kto chce,nech si kúpi čučo,komu sa jedná o budúcnosť,nech ide voliť.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 16.11.2009 19:19
Nedávno som čítal takú vtipnú myšlienku: volebný lístok bez predpísaných kandidátov. Volič by tam musel meno kandidáta napísať, čitateľne, bez chýb. To znamená hneď niekoľko vecí. 1. musel by vedieť písať :-) 2. musel by prísť do volebnej miestnosti s tým, že vie koho voliť, a nie vyberať podľa toho, kto je koľký v abecede alebo má titulov.

Ale do reality: Vo volebnom systéme v prvom rade treba obmedziť a kontrolovať rozpočet kandidátov na kampaň - tzn. prijať účinný zákon o financovaní volieb. V USA na to prišli už dávno, že neprospieva demokracii, keď miliardár zaplatí volebné víťazstvo svojmu politikovi a potom ho ťahá ako na motúzikoch. Aj Obama si musel vyberať peniaze po 200 USD. A kontrolovali sa výdavky na každý bilbord, žiadne "darovali nám sympatizanti zdarma".

Druhým opatrením by malo byť vyriešenie sociálnej situácie starostov a primátorov, ktorí každým volebným obdobím strácajú svoju profesiu, čo ich tlačí k tomu, aby sa snažili vyhrať hlava-nehlava. V Bavorsku majú skorší odchod do dôchodku, vo Francúzsku tuším príplatky za každý rok vo funkcii... je mi jasné že to je nepopulárne "ešte im pridávať" - ja však nehovorím, že súčasné odmeny majú zostať na tej výške, kedy niektorí primátori zarábajú ako predseda vlády. Keď vieme poslať skôr do dôchodku vojakov a policajtov, prečo nie primátorov? Nechcel by som sa dostať do rúk lekárovi, ktorý 8 rokov predtým neliečil, ale robil politiku.

Podrobiť pravidlám a kontrole média financované z verejných zdrojov - všetky tie "primátorské hlásne trúby". To je ďalšia vec, ktorá skresľuje voľby. Bratia Česi to volajú "volební kampaň za kradené."
Keby si Fico začal vydávať zo štátneho rozpočtu noviny, v ktorých by bol nekritizovateľný, tak začne vrieskať každý, ešte aj zahraničie. Ale čo nemôže Fico, to môže Adame.

Sulíkov nápad je vtipný, lebo zvyšuje nákupcom hlasov cenu za jeden hlas z troch eur na osem, ale súčasne dehonestuje voľby. Pri všetkej úcte, podobne ako tie "tomboly" akože na zvýšenie volebnej účasti ("choď voliť a vyhraj").
Staré národy, napríklad Gréci, Rimania počas republiky, alebo Anglosasi, považovali voľby za posvätné. Samozrejme že aj tam boli pokusy kupčiť, ale ešte to posvätiť zákonom? Myslím že ani sám Sulík to nemyslel vážne, len chcel vyprovokovať diskusiu o tom, že hlas špičkového ekonóma alebo vedca ma rovnakú váhu ako hlas človeka, ktorý žije od jednej krabice čuča k druhej.
Anonym píše:
Pondělí 16.11.2009 16:33
Vyjadrite sa ako a prečo takto ponižujete ľudí.Súdruh Fratišek,Milada,Jozef čo ste zostali pod čiarou ale aj vás zvolených največších priatelov domovov dôchodcov.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pondělí 16.11.2009 16:41
Kým budú chodiť k voľbám len starí ľudia a ľudia, ktorým niekto kúpi pivo, politici budú obiehať domovy dôchodcov a krčmy.
Keď začnú chodiť k voľbám vzdelaní, podnikatelia, alebo mladí, tak sa zmení aj správanie politikov.

Počkajte čo sa stane, keď budú zverejnené výsledky z jednotlivých okrskov MESTA Považská Bystrica. Lány, Stred, Rozkvet. Veľa poslancov sa začne učiť ako sa to zapína ten internet a čo že to vlastne chcú tí mladí.
Anonym píše:
Pondělí 16.11.2009 16:59
Zančú a potom to nikto nezastaví. :D P.K.Chicago,USA
Anonym píše:
Pondělí 16.11.2009 19:33
zabudol si Jurajdodať, že kým budú počúvať ľudí ako ty, čo vodu kážu a víno pijú. Kritizuješ spolu s tou tvojou žumpovou smečkou všetkých a všetko,moralizuješ, tváriš sa ako najspravodlivejší, kritizuješ, že čierny stavbár kupuje čierne hlasy, že niekomu visia bilboardy skôr ako by mali /v zákone je diera, takže bohužiaľ môžu/, nenecháte na nikom nitku suchú. Ale keď ty porušíš zákon, čiže volebné moratórium ako kandidát na poslanca, to je podľa teba a tvojej smečky v poriadku. Nikto ta tu nekritizuje. Ty môžeš asi všetko, druhí nič. A že ťa tu za to nikto neskritizoval, to len svedčí o IQ a charaktere tvojich fanúšikov. Ten Kovács písal vlastne aj o tebe Juraj.
Anonym píše:
Pondělí 16.11.2009 19:33
zabudol si Jurajdodať, že kým budú počúvať ľudí ako ty, čo vodu kážu a víno pijú. Kritizuješ spolu s tou tvojou žumpovou smečkou všetkých a všetko,moralizuješ, tváriš sa ako najspravodlivejší, kritizuješ, že čierny stavbár kupuje čierne hlasy, že niekomu visia bilboardy skôr ako by mali /v zákone je diera, takže bohužiaľ môžu/, nenecháte na nikom nitku suchú. Ale keď ty porušíš zákon, čiže volebné moratórium ako kandidát na poslanca, to je podľa teba a tvojej smečky v poriadku. Nikto ta tu nekritizuje. Ty môžeš asi všetko, druhí nič. A že ťa tu za to nikto neskritizoval, to len svedčí o IQ a charaktere tvojich fanúšikov. Ten Kovács písal vlastne aj o tebe Juraj.
Anonym píše:
Pondělí 16.11.2009 21:02
Zaujala ma myšlienka povinnosti hlasovať. Navrhujem zaviesť povinnosť hlasovať, a to od 18 rokov až po odchod na dôchodok, čo je myslím okolo 65 rokov. Produktívni ludia produktívne názory.
Anonym píše:
Pondělí 16.11.2009 21:08
Z výsledkov volieb som sklamaný. Najviac ma dožral výsledok blekotu Adameho.
Anonym píše:
Pondělí 16.11.2009 22:27
V domove dôchodcov sa hrajú ľudovky. Majú nový adafón.
Anonym píše:
Středa 18.11.2009 00:03
nemusis byt sklamany,babicky co volili tak doktorka,aj ludia co nemaju prehlad,inac by to inak vyzeralo..
Anonym píše:
Čtvrtek 19.11.2009 12:35
Ja nič,ja volič.
Voliť nejdem,kritizovať budem.

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359