Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Váhostav pýta za diaľnicu ponad Považskou Bystricou o 30% vyššiu cenu

Váhostav pýta za diaľnicu ponad Považskou Bystricou o 30% vyššiu cenu

Autor: redakcia Poslední změna: Neděle 01.04.2012 17:51
[2012-03-29] Konzorcium na čele s Váhostavom si uplatňuje od Národnej diaľničnej spoločnosti o 25 miliónov eur viac, než bola pôvodná cena diaľnice 125,7 milióna eur. Dozor tento nárok neuznal, spor bude riešiť nezávislý arbiter. Prinášame monitoring médií, venujúcich sa tejto téme.
Váhostav pýta za diaľnicu ponad Považskou Bystricou o 30% vyššiu cenu

Ilustračná fotografia: Rastislav Staník (facebooková stránka autora)

Denník SME: Váhostav chce viac za Ficovu diaľnicu

Úsek D1 pri Považskej Bystrici môže zdražieť o 30 percent. Smer avizoval, že porastú ceny iných diaľnic.

28. 03. 2012

Zdroj: Daniela Krajanová, sme.sk

Bratislava - Cena za takmer päťkilometrový diaľničný úsek medzi Sverepcom a Vrtižerom sa môže zvýšiť až o 25 miliónov eur. Zhruba toľko navyše si totiž nárokuje konzorcium na čele s Váhostavom, ktoré ho postavilo. S výstavbou mu pomáhali firmy Strabag a Bögl­Krýsl.

„Zhotoviteľ si uplatnil nárok od Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) okolo 25 miliónov eur,“ povedala šéfka NDS Viktória Chomová. Keďže tento nárok firmám neuznal ani dozor, ani NDS, bude ho riešiť nezávislý arbiter.

Dôvody, prečo si stavbári nárokujú vyššiu cenu za diaľnicu, NDS nekomentovala. Chomová však dodala, že ide iba o nárok, a tak sa dá konečná výška uznaného nároku ťažko predpovedať.

Fakty a nároky

  • Firmy vedené Váhostavom postavili 4,69 km D 1 medzi Sverepcom a Vrtižerom.
  • Do prevádzky ju dali tesne pred voľbami: 30. mája 2010.
  • Zmluvná cena: 125,7 mil. eur
  • Schválené dodatky: 11,98 mil.
  • Ďalšie nároky: asi 25 mil. eur

Všetko vysvetlia neskôr

Váhostav situáciu komentovať nechcel, pretože to počas rozhodcovského konania ani nemôže robiť. „Po ukončení konania radi odpovieme,“ dodal Rastislav Paďha z Váhostavu.

Detaily sme sa nedozvedeli ani vo firme Bung Slovensko, ktorá na diaľnici robila stavebný dozor. Tvrdí, že médiá môže informovať len NDS.

Pôvodne mal pritom tento úsek diaľnice stáť 125,7 milióna eur. K tomu boli neskôr schválené dodatky v hodnote takmer 12 miliónov eur. Ak by sa nároky stavbárov pod vedením Váhostavu s podnikateľom Jurajom Širokým v predstavenstve uznali v plnej výške, pôvodná cena by sa zvýšila takmer o 30 percent.

Čie diaľnice zdražejú

Na túto diaľnicu podpisovala zmluvu prvá vláda Roberta Fica (Smer). Ten pred časom ohlásil, že dražieť budú diaľnice vysúťažené za ministra dopravy Jána Figeľa (KDH).

Dôvodom sú podľa Fica príliš nízke vysúťažené ceny, za ktoré sa nedajú postaviť kvalitné diaľnice. Dve z takýchto súťaží vyhral práve Váhostav.

„Dáme o polovičku menej betónu, o polovičku menej železa, namiesto kvalitných materiálov na hlukové steny použijeme menej kvalitné, po piatich rokoch sa to bude všetko komplet vymieňať,“ vyhlásil Fico pred voľbami.

„Odmietame porovnávanie so spôsobom výstavby pod vedením ministra Figeľa, kde sú jasne poddimenzované ceny, čo čoskoro potvrdí aj budúcnosť,“ zareagoval hovorca Smeru Erik Tomáš, keď sme sa pýtali na možné zdraženie diaľnice postavenej za Fica. Ján Počiatek povedal, že sa k nárokom vyjadrí, keď bude ministrom dopravy.

Brusel nám nikdy nepovolí vyhadzovať najnižšiu cenu automaticky, pretože tá je dôvod, prečo existuje verejné obstarávanie, píše Konštantín Čikovský.

Pri zákazkách, ktoré stráži nezávislý dozor, je v praxi bežné aj desaťpercentné zvýšenie ceny, hovorí Martin Bakoš, šéf spoločnosti Amberg Engineering, ktorá sa zaoberá dozorovaním stavieb. Je to však horná hranica, dodal.

Desať percent je objektívne pochopiteľné zdraženie aj podľa Ľubomíra Palčáka, šéfa Výskumného ústavu dopravného. Bežne firmy môžu naraziť napríklad na nepredvídateľné geologické podmienky, ktoré stavbu predražia.

Dodal, že podľa nových pravidiel sa už budú ceny zvyšovať ťažšie, pretože sa zmenil spôsob obstarávania. To uznáva aj Bakoš. „Pri dnešných nízkych cenách však stavbár určite využije každú možnosť na podanie nároku,“ dodal Bakoš.

 

SITA: Diaľnica Sverepec - Vrtižer sa môže predražiť, Váhostav pýta doplatokSITA | 29. marca 2012 10:37
Diaľnica D1 Sverepec - Vrtižer, ktorá je v prevádzke od mája 2010, sa môže dodatočne predražiť zhruba o 25 mil. eur.

Stavebné združenie vedené spoločnosťou Váhostav - SK, a.s. za výstavbu takmer päťkilometrového úseku diaľnice pri Považskej Bystrici žiada peniaze navyše od Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), a.s. Ako vo štvrtok informuje denník SME, dôvody požiadavky na zvýšenie ceny nekomentovali diaľničiari ani stavbári.

"Zhotoviteľ si uplatnil nárok od Národnej diaľničnej spoločnosti okolo 25 mil. eur," potvrdila pre noviny investičná riaditeľka NDS Viktória Chomová. Spomínaný nárok stavebným firmám podľa SME neuznal stavebný dozor ani NDS, preto ho bude riešiť nezávislý arbiter. Chomová uviedla, že ide iba o nárok a z tohto dôvodu je ťažko predpokladať konečnú výšku uznaného nároku.

Pôvodná zmluvná cena za výstavbu D1 Sverepec - Vrtižer bola takmer 126 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Neskoršie dodatky cenu zvýšili o 12 mil. eur. Odborníci považujú za opodstatnené zvýšenie ceny v prípade vzniku vopred nedpredvídateľných podmienok počas výstavby diaľnice. Generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného, a.s. Ľubomír Palčák pre denník povedal, že podľa nových pravidiel sa už budú ceny zvyšovať ťažšie, keďže sa zmenil spôsob obstarávania.

Uverejnené v denníku PRAVDA dňa 29. marca 2012

http://spravy.pravda.sk/sk_ekonomika.asp?r=sk_ekonomika&c=A120329_103702_sk_ekonomika_p01

Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Pondělí 02.04.2012 11:52
Nevadí, slovenskí daňovníci to už zaplatia, resp. preplatia. Od toho tu predsa sú. Aby financovali predražené, priamo na mecenášov politických prostitútok ušité tendre.
Anonym píše:
Pondělí 02.04.2012 13:21
 no samozrejme.vsak p cicko povedali,ze dialnice sa financuju cez dodatky. a uz je to tu /dobre vie co rozprava/. p. cicko su pri koryte a uz sa hlasia jeho sponzori o zasluzenu odmenu.
Anonym píše:
Pondělí 02.04.2012 20:57
To sa dalo čakať, že cena bude tradične vyššia, ako sa predpokladalo, teda vytendrovalo
Anonym píše:
Pondělí 02.04.2012 20:57
To sa dalo čakať, že cena bude tradične vyššia, ako sa predpokladalo, teda vytendrovalo
Anonym píše:
Pondělí 02.04.2012 21:09
Je po voľbách, víťaz je istý, tak už sa môžu hlásiť o vrátenie sponzorstva!
Anonym píše:
Úterý 03.04.2012 08:12
Zaužívaná prax stavebných firiem je taká.Po postavení zmluvnej časti firma požaduje vyučtovanie obyčajne nadsadené aj o viac ako 50%.Následne záleží od investora ako dokáže o svoje peniaze zabojovať.Keďže išlo o moje peniaze žiadal som podrobný rozpis vykonaných prác,materiálu,nutnosť prác...Výsledok prekvapil aj mňa,keďže predstavoval 85% pôvodne dohodnutej ceny,čo akceptovela aj stavebná firma ktorá pre mňa realizovala ešte niekoľko ďalších zákazok.
Teraz bude záležať na Cickovcoch ako zodpovedne budú chrániť naše peniaze.Pokušenie bude určite veľké lebo ako sa hovorí"s cudzieho krv netečie".Uvidíme či mal veľký Cicko s tou poctivosťov a nepodplatiteľnosťou jeho odborníkov pravdu.
Anonym píše:
Středa 04.04.2012 20:56
no kde ste cickovolici? co tu nenadavate ludom do modrakov a pod. asi sa neviete z pyrrhovho vitazstva prebrat.vsak uvidite ako ten vas superman privedie slovensko na bubon. grecka cesta je jasna a cesta vzad nemozna. cakaju nas svetle zajtrajsky. dufam ,ze toto vas volicov nacionalsocialistov , pred casom volicov velkeho vodcu muftiho jeho blahorodia otca zakladatela vlada, vyprovokuje a spravne zareagujete. uz sa tesim na tie reakcie.
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Čtvrtek 05.04.2012 13:15
Je vskutku zábavné sledovať, ak volič tzv. pravice, ktorá za pár halierov rozpredala majetok štátu (najskôr však prostredníctvom svojich politických nominantov, ktorých nominovala do správy riadenia štátnych podnikov, tieto podniky vytunelovala) kadejakým špekulantom (domácim a zahraničným), za tučné provízie (do straníckych kás a na osobné bankové konta pravicových papalášov), čím pripracvila štát o ekonomickú výkonnosť, dnes tvrdí, že Smer - SD je synonymom tzv. gréckej cesty - cesty k hospodárskemu kolapsu krajiny. Nie iba Smer - SD, ktorý neurobil nič pre to, aby bol niekdajší majetok štátu prinavrátený do vlastníctva občanov Slovenskej republiky, ale predovšetkým pravicová junta nasmerovala Slovensko do ekonomického nevoľníctva a na cestu hospodárskeho kolapsu, ktorý je už neodvratný. Za posledných 22 rokov bola na Slovensku vykonávaná doslova sabotážna, protislovenská hospodárska politika (zo strany všetkých darebáckych vládnych garnitúr, ktoré však nezabudli neustále a neprestajne vyzdvihovať svoju demokratičnosť a proeurópskosť - ako keby sa z toho mohli nasýtiť masy). Dni zúčtovania sú už blízko. Po rozpade a zániku stávajúceho hospodárskeho poriadku, príde zánik politického poriadku. Režimu už nepomôžu policajné obušky k tomu, aby zastavil a umlčal nespokojných, oklamaných, okradnutých a zneužitých ľudí. Ak boli tzv. protigorilie protesty na niečo dobré, tak určite na to, aby konečne masy slovenského obyvateľstva pochopili, že s tvorcami a nositeľmi súčasného režimu sa nediskutuje, nežiada sa od nich, aby ľuďom splnili akési ich prosby a žiadosti. Požiadavky ulice im musia byť nastolené. Ako povedal Napoleon Bonaparte: "Ja o mier nežiadam. Ja mier nastoľujem."
Anonym píše:
Čtvrtek 05.04.2012 15:06
Od včera klesla cena vajec o 20%. Je to vraj preto, lebo aj sliepky pochopily že keď Cicko prevzal vládu, skončila všetka sranda.
Anonym píše:
Čtvrtek 05.04.2012 15:35
Prečo veľký Cicko po vyhratých voľbách ponúkal koalíciu hocikomu aj keď ju nepotrebuje?Nebude sa mať už na koho vyhovárať a aj ten jeho farizejský úsmev sa mu pomaly stráca z jeho ksichtu.Asi si začína spomínať kde získal 40 melónov vlastnou hlavou a že teraz prišiel čas zúčtovania.
Takže:Pripime si COCA-COLOU
                     Gorile Zdar
Anonym píše:
Čtvrtek 05.04.2012 20:06
Nebudú to náhodov eurká za financovanie predvolebnej kampane?Takto to bude oficialne preplatené a hotovo!Zaujimavé že si na ten doplatok spomenuli až po zmene vlády.Nuž majú to velmi dobre vymyslené.Ozaj si niektorý ľudia ked už nie zaslúžia tak isto prídu na svoje ISTOTY!!!
Anonym píše:
Pátek 06.04.2012 12:43
Ty keket modrooky neciahaj nam na otca zakladatela, nasho VLADKA z Elektry.
Anonym píše:
Pátek 06.04.2012 21:13
Buď hrdý na to, že aj Tvoja rodina mu na Elektu a ostatný majetok významne prispela!!
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Sobota 07.04.2012 09:52
Vladimír založil 2. Slovenskú republiku, aby ju mohol formujúci sa slovenský kapitál rozkradnúť.
Anonym píše:
Sobota 07.04.2012 16:46
Ten Zvadlyk je co za vtaka? ma uzasne nazory a postreh,mohol by aj kandidovat za kss. /posli telefon zavolam/ dam ta na kandidatku do prvej desiatky hned za bilaka.
Anonym píše:
Středa 11.04.2012 19:16
Kôli jeho mladosti voči Bilakovi by som ho dal pred neho!
Nech má" mládež" zelenú!!

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359