Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / V považskobystrickej nemocnici podalo výpoveď 31 lekárov. AKTUALIZOVANÉ: Výpoveď už stiahlo 15 lekárov.

V považskobystrickej nemocnici podalo výpoveď 31 lekárov. AKTUALIZOVANÉ: Výpoveď už stiahlo 15 lekárov.

Autor: redakcia Poslední změna: Středa 30.11.2011 19:50
Kategorie: ,
V Nemocnici s poliklinikou Považská Bystrica pracuje 110 lekárov. 31 z nich v rámci protestov za zvýšenie platov podalo výpoveď. 28. novembra 2011 jeden lekár z detského oddelenia výpoveď stiahol. Ostatní pokračujú v proteste. V prípade, že lekári odídu, v ohrození je prevádzka RTG oddelenia a neurológie, čiastočne aj gynekológie.

So stiahnutím jedej výpovede nesúvisí vládne memorandum - ponuka zvýšenia platu o 300 eur spojená s podpísaním dodatku k pracovnej zmluve.

Vedúca odborov Renáta Piačková: "Nikto z vedenia nedal lekárom podpísať žiadny dodatok, sme nemocnica v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja a vládne memorandum sa nás asi netýka. I preto lekári svoje výpovede nestiahli."

Riaditeľ nemocnice Peter Rendek má podľa informácie zo sekretariátu dovolenku.

Zdroj: agentúrne správy TASR, SITA.


AKTUALIZOVANÉ - 30. novembra 2011, 15:00:

Polovica lekárov v Považskej Bystrici už stiahla výpoveď

Dve oddelenia, ktoré boli ešte ráno sporné, gynekologicko-pôrodnícke a neurologické, budú v považskobystrickej nemocnici pracovať bez obmedzení, v plnom režime. Poskytovať budú urgentnú aj plánovanú lekársku starostlivosť.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Výpoveď stiahlo v považskobystrickej nemocnici 15 lekárov z 31. Takýto bol stav okolo pätnástej hodiny popoludní.

„Zostáva zlá situácia na chirurgii, ortopédii a anesteziologicko-resuscitačnom (ARO) oddelení, kde sme schopní poskytnúť len akútnu starostlivosť,“ informoval Igor Steiner, námestník pre lekársku starostlivosť.

Majú čas do polnoci

Lekári majú možnosť stiahnuť výpoveď dnes do polnoci.

Viac na http://povazska.sme.sk/c/6162339/polovica-lekarov-v-povazskej-bystrici-uz-stiahla-vypoved.html

Anonym píše:
Úterý 29.11.2011 13:42
Tá pani Piačková je príbuznou MUDr. Piačka ? Keďže naši "milovaní doktorkovia " požadujú peniaze z našich daní, bolo by dobre aby boli tu na webe zverejnené ich mená ,až vieme o koho ide a kto sa cíti nedocenený.
Osobne si myslím, že prascovná disciplína u mnohých lekárov v PB je mizerná a často ich pracovný čas je vymedzený časmi 8:00 až 13:00. Dúfam, že dotknutí uznajú neoprávnenosť zvýšenia mzdy ak pracujú len takúto malú časť dňa.
Anonym píše:
Úterý 29.11.2011 15:21
Slovač dovtedy nič proti vrchnosti nedosiahne, kým si bude závidieť a navzájom nohy podkopávať. Namiesto toho, aby ľudia pomohli lekárom zachrániť nemocnice pred privatizáciou finančnej skupiny PENTA, vypisujú zbierky ukrivdených príbehov o zlých doktoroch. Mimochodom, presne podľa scenára PR agentúry ktorú si najal minister Uhliarik - Pentiarik.
Anonym píše:
Úterý 29.11.2011 19:25
Netáraj sprostosti. Pokial dobre rozumiem tomu čo si napísal, tak teraz treba abnormálne na pomery tejto slovenskej čurákovne ,zdvihnúť platy lekárom a potom oni podporia ostatných ? Tak väčšiu kreténovinu som nečítal , iba ak by si bol jeden z tých našich nedocenených doktorkov. Ono totiž na tie zvýšené platy sa týmto často nedoukom s ktorými sme mnohí študovali budeme musieť poskladať všetci cez dane a odvody. Alebo si myslíš, že dobrotivý populista Fico tie prachy na platy vytvorí predajom svojho patentu na rozum ? Preber sa !!!
Anonym píše:
Středa 30.11.2011 07:33
Aj ked nesuhlasim s neprimeranymi poziadavkami lekarskych odborov (teda nie lekarov), chyta ma zurivost pri reakciach roznych debilov, ktori sa snazia vyjadrovat ku vsetkemu, comu nerozumeju a na co ich schopnosti nestacia. Lekari, ktori su zamestnancami nemocnice prevazne pracuju na oddeleniach a okrem toho aj na ambulanciach, nakolko je ich malo, maju casto sluzby a to samozrejme aj cez vikendy, za co su na druhej strane odmenovani. Preto ich platy nie su male. Ale doplacaju na to minimom volneho casu a z dovodu unavy sa casto vystavuju riziku pochybenia. To, ze z dovodu nedostatku lekarov sa sustavne porusuje v nemocniciach zakonnik prace, je notoricky zname. Lekari si vsak musia uvedomit, ze v zdravotnictve je urcity objem penazi, ktory nepusti. Miesto zvysovania platov by ich ale malo v prvom rade zaujimat, aby poistovne preplacali jednotlive zdravotnicke vykony aspon vo vyske vynalozenych realnych nakladov a potom by sa naslo aj na platy. Co ma ale teraz zarazilo, je skutocnost, ze v tomto obdobi ma riaditel nemocnice DOVOLENKU!?
Anonym píše:
Čtvrtek 01.12.2011 07:55
Ak myslíš debilmi kritikov doktorskej nenažranosti, tak ty si dupl debil ! Ty imbecil, porovnaj si skutočnú priemernú hrubú mzdu vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku s priemernou mzdou lekárov a bude vidieť kde je pravda.
Anonym píše:
Čtvrtek 01.12.2011 09:39
ja si radšej porovnám hodinovú mzdu inštalatéra a chirurga a vidím, že čosi neni v poriadku.
Anonym píše:
Pátek 02.12.2011 07:27
Ja poznam aj inzinierov, co robia vratnikov. Vsetka cest, ze pracuju kedze na viac nemaju, ale nemozu len preto, ze su inzinieri vratnici, brat rovnako ako lekari, od ktorych mnohokrat zavisi vas zivot, alebo vase zdravie a to, ako vas zivot bude vyzerat v buducnosti. A porovnaj si priemerne hodinove platy ucitelov a lekarov (nadcaswy, sluzby, prisluzby) a budes doma. Kollar a spol. su dive svine, ktore kazia dobre meno beznych lekarov na verejnosti.
Anonym píše:
Pátek 02.12.2011 11:02
Na toto , ze ma riaditel dovolenku som tu uz pisal prispevok, tiez mi je to nepochopitelne, ako sa vzdy odpracu riadiaci a zodpovedni pracovnici v takychto pripadoch na dovolenku alebo PN, len sa akosi stratil. Dufam, ze tato stranka nie je cenzurovana, lebo potom je to uz vsetko naozaj na dve veci....
redakcia
redakcia píše:
Pátek 02.12.2011 12:41
Táto stránka nie je cenzúrovaná, redakčne vymazávame iba vulgárne výrazy a útoky na rodinných príslušníkov verejne činných osôb. Z tejto diskusie nebol zatiaľ žiadny príspevok vymazaný.
redakcia
redakcia píše:
Pátek 02.12.2011 12:44
Asi myslíte príspevok Anonymous User Nov 30, 2011 07:33 AM (momentálne v diskusii štvrtý zhora):
"Aj ked nesuhlasim s neprimeranymi poziadavkami lekarskych odborov (teda nie lekarov), chyta ma zurivost/.../ Co ma ale teraz zarazilo, je skutocnost, ze v tomto obdobi ma riaditel nemocnice DOVOLENKU!?" Je tam stále :-)
Anonym píše:
Pátek 02.12.2011 20:05
Nie, bol to uplne iny prispevok a nebolo v nom jedine vulgarne slovo, jedine ak slovo "minister" je vulgarizmus...ale to je jedno,hlavne aby sa riaditel nemocnice co najskor vratil z dovolenky. Zaujimalo ma, kto mu v tomto case vobec dovolenku podpisal, ked je v postate krizovy stav, ten tam mal aj nocovat a nie dovolenkovat...
Anonym píše:
Úterý 29.11.2011 13:49
Chudáci, gynekológovia resp. pôrodníci z PB . Trú neskutočnú biedu. Vozia sa na tých najdrahších autách, chodia niekoľkokrát za rok na nie práve lacné dovolenky, je to najskorumpovanejšie oddelenie v nemocnici a oni chcú ešte viac ???? Vyhodiť všetkých, odbornosťou nesiahajú ani obvoďákovi z Hornej, Dolnej po členky. Tí nám isto chýbať nebudú . Hajzli nenažranííííí .......
Anonym píše:
Úterý 29.11.2011 15:50
Stanovisko Priateľov Zeme-CEPA k iniciatíve lekárov za zachovanie systému verejného zdravotníctva – odpor lekárov proti privatizácii zdravotníctva je najsilnejší prejav autentickej občianskej spoločnosti na Slovensku od pádu komunizmu.

Priatelia lekári!

Vládna moc, ktorej čelíte, vás možno prevalcuje. Bežní diváci vášho sporu s mocenskými elitami, idiotizovaní masívnou propagandou, ktorej tempu, úrovni ani rozsahu vy nechcete a ani nemôžete konkurovať, vás možno dočasne zatratia. Oproti bežným sporom občanov s mocou ste do tohto boja vy vsadili aj svoju profesionálnu budúcnosť a ak prehráte, prídete o prácu a časť z vás zrejme aj o domov.

V autobusoch budete počúvať táranie bezmocných a vyšťavených ľudí vracajúcich sa zo šícht v súkromných firmách, ktoré sú ekonomicky silnejšie než celý štát a ktoré držia v šachu jeho ekonomiku práve vďaka subvenciám, o ktorých sa nehovorí ani nepíše a ktoré im táto istá vláda bezostyšne sype, kradnúc až po dno z rozpočtov všade tam, kde sa formujú základy kultúrnosti, vzdelanosti, šťastia a zdravia spoločnosti. Na istý čas sa práve vaši pacienti postavia do prvých línií proti vám, nemajúc ani tušenia o tom, o čo sa bojuje.

To ale nie je nič nové pod slnkom. Mocní to robili vždy, za boľševikov aj teraz. A robia to všade. Väčšinou dočasne úspešne. Ani algoritmus rozkladania a pacifikácie občianskeho odporu sa oproti minulosti príliš nemenil. Poznáte to – tento krát ho učebnicovo uplatnili na vás. Keďže od zmeny režimu narazila moc vo vašom prípade na najsilnejší odpor, chce použiť najsilnejšie páky. Možno vás za chvíľu do špitálov predvedú policajti… .

Lenže sú limity, ktoré platia univerzálne. Odolajú akejkoľvek arogancii, hlúposti, sile a bohatstvu. Mocní – ak sú dostatočne hlúpi a hryzú tupo ďalej – si na nich vždy vyrazia zuby. Myslíme si, že práve teraz môžeme vďaka vám tento scenár sledovať v priamom prenose. Chceme vám dať nahlas vedieť, že ho sledujeme pozorne, že vám držíme palce a že si váš boj hlboko vážime. V morálnej žumpe, ktorú vám kope dožívajúci mocenský aparát, poctivejší historici nepochybne raz identifikujú zvyšky tých, ktorí tento cirkus platili alebo prevádzkovali.

Ešte tri veci chceme, aby ste vedeli. Po prvé, tento list nepíšeme vláde, naivní nie sme. Iba jej ho posielame na vedomie, bez akýchkoľvek očakávaní.

Po druhé, váš boj – ak sa spor prenesie aj do obdobia po predčasných voľbách – budeme sledovať ďalej. Veríme, že vaše požiadavky sú úplne nezávislé od straníckych farieb ministrov a ich finančných sponzorov a že váš nekompromisný postoj sa v ničom nezmení po zmene vlády.

Po tretie, aj keď je smutné, že vás „rozvinutá občianska spoločnosť na Slovensku“ (o ktorej už u nás armády analytikov napísali stovky kníh, brožúr a najrôznejších správ pre donorov) otvorene a jednoznačne nepodporila, je dobré, že sa postupne kryštalizuje aj tento spoločenský segment. Vaše principiálne a koordinované vystúpenie na ochranu verejného záujmu v zdravotníctve proti predátorským privatizérom a za vytvorenie dôstojných pracovných podmienok lekárov urobilo práve zo stavu lekárov pevný oporný bod autentickej občianskej spoločnosti na Slovensku. Dávate výborný príklad sestrám, učiteľom a vedcom. To nie je málo!
V Banskej Bystrici, 28. novembra 2011

Za Priateľov Zeme-CEPA:

Magdaléna Grambličková, výkonná riaditeľka
Juraj Zamkovský, programový riaditeľ
Anonym píše:
Úterý 29.11.2011 15:59
5 dôvodov prečo lekárom nezvýšiť mzdy

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik ponúkol lekárom k 1. januáru 2012 plošné zvýšenie miezd o 200 € mesačne a od 1. októbra 2012 o ďalších 100 € mesačne. Má sa tak udiať príkazom ministra riaditeľom štátnych nemocníc. Odborári s týmto návrhom nesúhlasia a požadujú zvýšenie miezd o 800 € mesačne. Tu je 5 dôvodov, prečo sú oba tieto návrhy nezmyselné a prečo lekárom mzdy nezvyšovať.
Po prvé, mzda lekára je dvakrát vyššia ako plat pedagóga

Marián Kollár, šéf LOZ tvrdí, že slovenský lekár zarába v priemere 1500 € mesačne. Odborový zväz školstva a vedy tvrdí, že priemer platov pedagogických zamestnancov sa pohybuje na úrovni 713 €. Podľa portálu www.naseplaty.sk zarába hasič v priemere 740 €, úradník a colník zhodne po 770 €, policajt 840 €, profesionálny vojak 850 € a dôstojník 1280 €. Ak by bola priemerná mzda lekára 1500 €, tak by bola dvakrát vyššia ako priemerný plat pedagóga, hasiča, úradníka, alebo colníka a 1,8-krát vyššia ako priemerný plat policajta či profesionálneho vojaka.

Ak by sa priemerná mzda lekárov mala v budúcom roku zvýšiť o 300 € (Uhliarikov variant), tak by to znamenalo nárast o 20 %. Ak by sa mala navyšovať o 800 € (Kollárov variant), tak by to bolo viac ako 50 %. Len pre porovnanie, parlament minulý mesiac schválil zvýšenie platov učiteľov. O 2 percentá.
Po druhé, mzdy lekárov ani v najlepších časoch nerástli o 20 %, tak prečo potom dnes...?

Medzi rokmi 2005 a 2008 vzrástli mzdy lekárov kumulatívne o 47 %, mzdy sestier o 48 %. Priemerné mzdy v národnom hospodárstve tomto istom období vzrástli o 26 %. Zároveň nezabudnime pripomenúť, že šlo o jedny z najlepších rokov Slovenska z hľadiska rastu HDP, rastu zamestnanosti a cenovej stability. A to najmä vďaka reformám druhej Dzurindovej vlády a priaznivej globálnej ekonomickej situácii. Pre lekárov aj sestry bol z pohľadu medziročného nárastu najpriaznivejší rok 2007, keď ich priemerné mzdy vzrástli zhodne o 17 %. O rok neskôr to bolo 14 % v prípade lekárov a 12 % v prípade sestier. Priemerné mzdy v národnom hospodárstve v tomto čase rástli na úrovni 7 až 8 %.

Dnes je však situácie výrazne dramatickejšia. Slovensko zápasí s udržaním dôveryhodnosti pre finančné trhy. Navýšenie miezd o 20 % – alebo dokonca o viac ako 50 % – je úplne mimo realitu v situácii, keď je potrebné konsolidovať verejné financie, výkon ekonomiky klesá a posledná prognóza ministerstva financií pre rok 2012 predpokladá rast priemernej mzdy v národnom hospodárstve len o 3 %.

V čase krízy by namiesto miezd mala rásť produktivita. Podľa analýzy analytika HPI Karola Morvaya bol rast miezd lekárov v roku 2007 dvakrát vyšší ako rast produktivity práce a podľa neho pretrvávanie takejto disproporcie nie je v súlade s princípmi udržateľného rozvoja. Dnes, v čase krízy by mal byť trend presne opačný. Pracovať viac za menej peňazí.
Po tretie, lekári okrem mzdy majú aj ďalšie formálne a neformálne príjmy

Okrem mzdy disponujú lekári ďalšími formálnymi a neformálnymi príjmami. Medzi tie formálne určite patria legálne príjmy plynúce z výskumnej činnosti pre farmaceutické firmy. Radím sem aj príjmy plynúce z vedľajších úväzkov. Podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne má 20 až 25 % lekárov veľkých nemocníc vedľajší úväzok v súkromnej ambulancii. Patria sem aj príjmy z rôznych poplatkov od „nemocničných“ pacientov, ktorých ošetrujú paralelne aj vo svojej praxi. Lekár tak vlastne legálne inkasuje platbu, ktorú by za normálnych okolností mala inkasovať nemocnica. Ale tá ju prijať nemôže, nevie alebo nechce. Legislatíva by určite mohla byť k legálnym platbám v zdravotníctve ústretovejšia, ale nemocniciam chýba motivácia vymýšľať služby, za ktoré by pacienti boli ochotní platiť.

Za neformálne príjmy považujem príjmy z korupcie, ktoré lekári nepriznávajú ako oficiálny príjem. Podľa analytika HPI Romana Mužika, v slovenskom zdravotníctve nedochádza ku korupcii z núdze, ale z nenásytnosti. Z jeho prieskumu vyplýva, že tí lekári, ktorí zarábajú viac, sú zrejme i viac korumpovaní, lebo majú vyššie kompetencie a možnosti podieľať sa na korupčnom správaní. Podľa neho je preto otázne, či by zvyšovanie miezd v zdravotníctve viedlo k znižovaniu korupcie.

Ešte zaujímavejšie sú postrehy Romana Mužika o tom, odkiaľ korupcia prichádza. Z jeho výskumu vyplýva, že podľa samotných lekárov 33 % neoficiálnych platieb prichádza od pacientov, 33 % od dodávateľov liekov, 19 % od dodávateľov zdravotníckych zariadení a 15 % od dodávateľov zdravotníckych potrieb. Slovenskí lekári uvádzajú, že od farmaceutických firiem prebieha korupčné správanie hlavne formou hmotných darov (32 %), ale výrazne aj protislužbou (30 %) a minimálne formou peňazí (12 %).
Po štvrté, výsledky práce lekárov nie sú verejne dostupné

Rebríčky nemocníc nie sú už niekoľko rokov novinkou. Verejne dostupné hodnotenia sa však obmedzujú na nemocnice ako celky. Podľa výskumu analytičiek HPI Simony Frisovej a Jany Červenákovej sa len veľmi ojedinele môžeme stretnúť so zverejneným hodnotením vybraných typov oddelení. Informácie o výsledkoch práce jednotlivých lekárov alebo lekárskych tímov v nemocniciach verejne dostupné nie sú.

Ak však takéto informácie k dispozícií nie sú, tak pacienti ako spotrebitelia majú veľmi komplikovanú situáciu pri výbere gynekológa, chirurga, či gastroenterológa. Ich rozhodnutia sú výsledkom šuškandy v rodine, dobre mienených rád od známych a priateľov, či odporučení spriaznených lekárov. Na začiatok by stačilo začať informáciou o počte a náročnosti operácií a výkonov, ktoré daný lekár so svojím tímom vykonal za posledných 12 mesiacov.
Po piate, plošné zvýšenie nediferencuje schopných a neschopných lekárov

Je absurdné, aby mzdy lekárov, ktorých výšku a zloženie majú plne v rukách riaditelia nemocníc, si cez médiá dohodovali minister zdravotníctva a odborári. Minister zdravotníctva v tomto prípade nemal s odborármi o mzdách vôbec rokovať. Kompetenciu rozhodovať o výške miezd má riaditeľ nemocnice, lebo on je zodpovedný za riadny chod nemocnice. Práve preto sme v rámci zdravotnej reformy v roku 2004 spolu s Rudolfom Zajacom centrálne mzdové tabuľky lekárov zrušili.

V tomto kontexte je vládny návrh zákona, ktorý má od apríla 2012 garantovať sestrám minimálnu mzdu od 640 do 928 € v závislosti od dĺžky praxe krokom späť. Odníma totiž riaditeľom nemocníc ich základnú kompetenciu – stanovovať cenu práce zdravotníckych pracovníkov. Skutočným problémom plošného zvýšenie však je, že rovnako pridá schopným, ale aj neschopným. Vyššia odmena teda nebude založená na zlepšení individuálneho výkonu, ale na kartelovej dohode.
Lekársku elitu nevymedzujú výsledky, ale hierarchia

Pri čítaní týchto riadkov budú viacerí lekári nahnevaní, že som voči lekárom nespravodlivý a že ich všetkým hádžem do jedného vreca. Som presvedčený o tom, že na Slovensku existuje veľa lekárov, ktorí majú vynikajúce výsledky práce. Žiaľ, za dvadsaťdva rokov od pádu socializmu v zdravotníctve nevznikol tlak na lepšie odmeňovanie dobrých lekárov a vytesňovanie menej dobrých lekárov. Lekárska elita ešte stále nie je vymedzená verejne dostupnými a pre spotrebiteľov zrozumiteľnými informáciami o výsledkoch svojej práce, ale komplikovanou politickou hierarchiou v rámci jednotlivých nemocníc. Ak sa dobrí lekári cítia týmto článkom dotknutí, možno je to preto, že neurobili dosť preto, aby to bolo inak.


Ak sa vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk


článok bol publikovaný v časopise .týždeň 48/2011
Anonym píše:
Úterý 29.11.2011 16:02
Utorok, 29. november 2011 11:50 | Peter Pažitný /autor/
Anonym píše:
Středa 30.11.2011 16:07
Porovnanie platov pedagógov a nemocničných lekárov asi nie je vhodné. Lekár svojich "priemerných" 1500€ môže dostať len v prípade, že odrobí pohotovostné služby - t.j. aj 280 hodín mesačne (priemerný mesačný pracovný čas je 165 hodín). Koľko hodín odrobí pedagóg???
A čo sa týka platov sestier - musia byť vysokoškolsky vzdelané, robia v nepretržitej prevádzke, striedajú sa im denné a nočné tak, že keď sa zobudia nevedia, či je ráno alebo večer a vyjde im jeden voľný víkend v mesiaci, často má v službe jedna sestra na starosť 20 - 30 pacientov a ešte aj ich príbuzných - kto si to s nimi vymení za cca 300 - 400 €????
Anonym píše:
Úterý 29.11.2011 19:30
Odkaz tupcom , čo napísasli tento rozsiahly a nasprostastý traktát - v tomto meste je veľa malých firiem a živnostníkov, ktorí nikdy žiadnu subvenciu od prašivého slovenského štátu nedostali . Poctivo drú a odvádzajú stále vyššie zdravotné odvody , za ktoré si môžu ísť v prípade že onemocnejú často pozrieť maximálne aroganciu lekárov.
Anonym píše:
Úterý 29.11.2011 20:24
Chodím dosť často do nemocnicwe v pov. Bystrici!
Lekári bývajú prevažne na Dedovci a ostatných lukrativných častiach vo vilách!
Autá majú lepších značiek ako je šedý priemer v P.B.
Ako to robia?
Ako to dokážu z tých 700 eur čistého?
Poznám kopu ľudí čo zarobí nad 1000 eur čistého, no v inom sektore ako je zdravotníctvo, pritom ani nežiju títo ľudia nejakým nadštandardným životom - no na životnú úroveň väčšiny lekárov nik nemá
!/ Mimo mega podnikateľov typu Stacha a pod./
Ako to robia?
Nedali by sa vymeniť ich 700 eurové platy za tie 1000 eurové, ale aj s výškou ich životnej úrovne?
Ja by som to ihneď bral a menil aj zatra!
A čo sa týka samotmnej lekárskej starostlivosti v P.B - to je na managmente Nemocnice ako to porieší.
No kopa ľudí v strednom veku čo príde napr. na traumatológiu,a zoberie si číslo - nemá ale istotu či skôr nedostane starobný dôchodok, kým podľa čísla príde na rád na ošetrenie!!
U niektorých obvodákoch je to to isté!
Anonym píše:
Středa 30.11.2011 16:14
čo majú obvoďáci spoločné s nemocnicou??? pokiaľ viem, sú to súkromní lekári a v nemocničnej poliklinike majú len prenajaté priestory.
len ľudia nadávajte na lekárov a zdravotníkov, píšte ako vám je jedno, že nemocnicu v pb zavrú... ale domyslite aj to, že tu nebude ani úrazovka, ani rtg a s každým akútnym prípadom pobežíte do tn. prajem vám šťastnú cestu a aby ste tam stihli dobehnúť živí
Anonym píše:
Pátek 02.12.2011 08:01
Niekomu sa Kollar vymkol z ruk a zavinil vlastne to, ze sa problem zdravotnictva zvrhol na problem lekarskych platov. Tu ale nejde o platy, lebo pokial sa neudeje naprava v celom systeme, otazka platov nemoze byt na programe dna. Tych tristo eur, ktorymi vlada zachranovala situaciu, vyrobilo obrovsky problem do buducnosti, ktory moze byt velkou prekazkou prave pri pripadnej rekonstrukcii celeho systemu. Pokial jednym dychom KOllar a spol. ziadaju zvysenie platov a odmietaju privatizaciu zdravotnictva svedci o tom, ze haja zaujmy niekoho ineho. Kto ma zaujem na tom, aby mu dalej tiekli cez fakultne nemocnice obrovske peniaze do kesene? Iste, ani lekarom tam nie je najhorsie, maju tam vybudovany taky svoj maly komunizmus. V akciovkach je iny rezim. A hlavne sa tam setri, netuneluju sa peniaze zo zdravotneho poistenia cez tendre na lieky, zdravotny material, pomocky a pristroje. A vyuziva sa pracovny cas, je tam vyssia produktivita, menej ludi zvlada viac vykonov. Pokial budu peniaze zo systemu tiect do stranickych a sukromnych vrecak, roznym exekutorom, pokial sa bude plytvat materialnymi a ludskymi zdrojmi, dovtedy nech sa realne na platy zabudne.
Anonym píše:
Středa 30.11.2011 17:01
chudaci doktorkovia.ked ich vidim ako bojuju proti zlemu kapitalistovy co im plati ,len priemerne 1500 ecok za mesiac,tak som rozhodol ,ze im ponuknem mojich 300ecok dochodku. a to bude aspon pre jedneho sice menej ako pozaduju /+700ecok za mesiac/ stat da 300 e+300 mojich = 600ecok. nuz co viac nemam za 45 rokov prace som si viac nezasluzil.ale aspon ten jeden by mohol stiahnut vypoved a ist pracovat.alebo nech ju radsej nezrusi a mne ostane mojich uslintanych 300 ecok a on moze ist od 1.12. na urad prace.
Anonym píše:
Pátek 02.12.2011 07:58
Treba zverejniť mená milionárov z Dedovca,ktorí riskujú životy a zdravie ľudí,ktorých používajú ako rukojemnkov pri vydieraní vlády.Pacienti ich považujú za polobohov ktorí im vrátia zdravie pritom sú to obyčajný mamonári ktorí sa nezastavia pri zhrňaní majetku pred ničím.
Anonym píše:
Pátek 02.12.2011 12:39
nejde len o milionárov z Dedovca, oni sú roztrúsení po celom meste. Aj mimo PB. Nečudujem sa odborníkom z veľkých fakultných nemocníc, no tí naši šuflikanti z Považskej majú fin. ohodnotenie až nadštandartné. Veď napr. pôrodnici majú k svojmu platu na "páske" ešte min. 2-3 krát viac ako "všimné". K akej sume sa dopracujeme ? Aký výkon vyprodukujú ? Čo robia počas nočných služieb ? Neuvedomujú si, že týmto spôsobom len pútajú na seba pozornosť ?
Anonym píše:
Pátek 02.12.2011 23:11
Vidím to asi takto.....

1. lekári sú možno nedocenení, ale nechali sa vtiahnuť do politickej hry, čiže sú v podstate sprostí
2. ak im je 300 evri málo, soráč, sú to nenažrané prasce

Mnoho ľudí robí (aj s titulmi) za 600-700e hrubého. Mnoho ich má zodpovednosť, inú ako lekári, ale zase takú čo ich vyhodí z práce do hodiny. Samozrejme, toto nie je pre lekárov argument, oni nepoznajú trh práce, nevedia čo je to realita, žijú v socializme. Prial by som im nech idú za pás na týždeň a potom nech si hľadajú prácu sami, keby neboli lekármi, nikde by sa nezamestnali. Mali by si vážiť, že majú istú prácu a dosť slušný plat. OK, pridať im treba ale nie zo štátneho rozpočtu, ale zmenou v systéme. Keby štrajkovali iba za zmeny spôsobu financovania, ľudia by boli aj na ich strane, ale takto sa iba ukázali, čo sa politickej hry týka ako sprostrí, čo sa financí týka ako nenažranci.

A ruku na srdce, koľkí sme dávali úplatky (lebo sme vedeli, že len s nimi sa to vybaví lepšie a rýchlejšie) na operácie rodičov, narodenie detí... kde sú tie tisíce a tie litre becherovky... ??
Ale povedzme si aj pravdu o kvalite, nemyslím, že si zasúžia aj tie prachy čo majú, za tú kvalitu. Už 2 roky nejdem na jednu operáciu, lebo nemám peniažky na to ísť do Ba na to a ísť do PB to je ako sadomasochyzmus, človek ide iba dobrovoľne trpieť a riskuje vážny prúser...


Jediné, čo mna na tejto kauze hnevá je že riaditelia už dávno pred začatím štrajku nezajednali lekárov u ukrainy či maďarska. Všade majú nižšie platy a vedia rovnako robiť, navyše si častokrát (hlavne ukrainci) vážia naše stroje, ktoré nie sú také zlé ako u nich. Trebalo tento plevel u nás vymeniť a tých našich kľudne zamestnať za pás ku šikmáčom. Do mesiaca by si uvedomili, ako žije zvyšok slovenska a potom by prišli prosiť o prácu lekára aj za 70% plat !!!

nenažranci... !
Anonym píše:
Pátek 02.12.2011 23:27
Preco stale zamienate skupinu okolo Kollara za lekarov ako takych? Ti hlupaci, ktori sa nechali nahovorit Kollarom, ti sa tvrdo poucia. A Kollar? Ten je v pohode. Sukromna prax mu bezi, krasne stredisko v Oravskej Lesnej stoji a dedinu zdobi, jedine co ho moze nastvat, je nedostatok snehu. Ale na druhej strane Fico sa vrati a nejako mu to vrati. A ked Fico skonci, tak sa Kollar zase vrati. ATĎ.
Anonym píše:
Sobota 03.12.2011 22:38
som presvedceny ,ze ten mengele kollar bol riadeny s. Fickom.a caka zasluzenu odmenu.lenze sa jej nedocka.predsa vodca sa nebude blamovat a kompromitovat pred svojimi volicmi.volici smeru su penzisti co smrdia eurom /nie ich vinou/ a toto im riadne pohlo zlcou.Takze navod na pouzitie: po pouziti megeleho zahodit.
Anonym píše:
Sobota 03.12.2011 07:16
Nájdite si na internete flm Sicko od Michaela Moorea. Podaktorí ho síce obviňujú, že je manipulačný, ale aj tak na ňom pekne vidno, aký systém sa nám tu Penta pokúša zaviesť. Podľa tohto systému nebude dobrý ten lekár, ktorý pacienta naozaj vylieči, ale ten, ktorý "poisťovni" ušetrí čo najviac peňazí a zväčší jej zisk.
Problém je v tom, že zdravotníctvo sa zo služby pre verejnosť zmenilo na podnikanie.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359