Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / EKOFÓRUM: Útočníci na environmentalistu Juraja Smatanu zatiahli do zastrašovania deti

EKOFÓRUM: Útočníci na environmentalistu Juraja Smatanu zatiahli do zastrašovania deti

Autor: redakcia Poslední změna: Úterý 18.01.2011 21:50
(Tlačová správa siete EKOFÓRUM) Považská Bystrica. V piatok 14. januára 2010 o 6.50 ráno dvaja zamaskovaní muži napadli synovca Juraja Smatanu vychádzajuceho z jeho domu na bicykli. Chlapca pustili so slovami "To nie je Smatana." Jeden z nich bol holohlavý a na ruke mal boxer. Nedokonaný útok sa stal niekoľko dní po odvysielaní relácie "Reportéri" redaktorky Kataríny Začkovej o obore v Strážovských vrchoch. V noci zo soboty na nedeľu došlo k ďalším útokom na dom a majetok príbuzných enviromentalistu Juraja Smatanu. Domnievame sa, že cieľom tejto akcie bolo zastrašiť jedného z členov Ekofóra, aby nepokračoval vo svojich verejných aktivitách. Juraj Smatana je konateľom občianskeho združenia Klub Strážov, ktoré prevádzkuje internetovú stránku venujúcu sa boju proti korupcii v komunálnej politike a ochrane občianskych práv: www.pb.otvorene.sk. Je verejne činná osoba ako poslanec Zmena zdola, aktívny člen Ekofóra a poradca predsedníčky vlády Ivety Radičovej pre oblasť životného prostredia.
EKOFÓRUM: Útočníci na environmentalistu Juraja Smatanu  zatiahli do zastrašovania deti

Sieť environmentálnych mimovládnych organizácií EKOFÓRUM

Zdroj: http://www.ekoforum.sk/ts/utocnici-na-environmentalistu-juraja-smatanu-zatiahli-do-zastrasovania-deti

Nevydarený pokus organizovanej skupiny o útok na osobu Juraja Smatanu nebol dokončený, lebo došlo k zámene vyhliadnutej osoby. Na útok takmer doplatil 16 ročný chlapec na bicykli v podobnej bunde a čiapke vychádzajúci zo spoločného rodinného domu.

Juraj Smatana (citát): „Objednávateľom útoku a zastrašovania proti mne chcem odkázať: Útoky na deti a rodinných príslušníkov sú tým najpodlejším prostriedkom nátlaku. Vo svojich aktivitách nemôžem prestať, inak by vydierači zistili, že ich postup funguje a použili by ho znova. Moje okolie, ale ani iní aktívni občania by sa nikdy nemohli cítiť bezpečne. Takéto metódy v našej krajine nesmú byť akceptované.“
EKOFÓRUM sa týmto otvoreným listom obratilo na prezidenta policajného zboru a ministra vnútra so žiadosťou o okamžité vyšetrenie nedokonaného útoku. Žiadame ich, aby dohliadli na prípady zastrašovanie a útokov na verejne aktívnych ľudí a investigatívnych novinárov a zabezpečili, aby podobné pokusy už na Slovensku neopakovali. Žiadame preto aj o došetrenie minulých útokov na aktívnych občanov a a novinárov: zbitie Juraja Lukáča z Lesoochranárskeho združenia VLK, vypálenie domu ochranára Braňa Baláža, zastrašovanie aktivistu Gejzu Goreho a novinárky Lýdie Vereščákovej kvôli boju proti tepelnej elektráni v Trebišove, poškodenie áut trenčianskym poslancom Robertovi Lifkovi a Ladislavovi Pavlíkovi a novinárke Ľuboslave Sedlákovej, vypálenie drevenice ochranárovi Ivanovi Cehelskému, zbitie občana Jána Remšíka z Považskej Bystrice.
K útoku a zastrašovaniu rodiny Juraja Smatanu došlo niekoľko dní potom, ako bola na STV odvysielaná reportáž Kataríny Začkovej o probléme obory v Strážovských vrchoch, ktorá patrí akciovej spoločnosti Biely potok. Reportáž upozorňovala na to, že 244 hektárová zvernica oplotená plotom dĺžky 17,5 kilometra je v chránenej krajinnej oblasti veľmi nevhodne umiestnená. Viacerým občanom, ktorí vystupovali proti tejto zvernici, sa v poslednom období stali doteraz nevysvetlené veci: rozbité okná, vypálená chata, zhorené okno, zvalený plot, kompromitačné materiály roznesené po dedine, internetové ohováranie a útoky proti občanom Ivanovi Cehelskému a Milanovi Olšovskému, ktorý nechcel svoje pozemky predať. V tejto veci občianske združenie Juraja Smatanu podávalo niekoľko podnetov, napríklad na Slovenskú inšpekciu životného prostredia.
Reportérka Katarína Začková už v priebehu prípravy reportáže o zvernici upozorňovala na úniky informácií o jej práci. O pripravovanú reportáž sa osobne zaujímal aj vtedajší generálny riaditeľ STV. Katarína Začková uvádza aj fakt, že počas spracovania materiálu, týždeň po nakrúcaní reportáže, niekto vnikol do strižne Reportérov. Tento fakt nekomentuje. Nevie si ho totiž vysvetliť
Katarína Začková (citát): ,,Tak, ako som to povedala aj v reportáži, nijaké súvislosti medzi útokom na ochranárov a investorom nie sú preukázateľné, ale fakt, že občan, ktorý prejaví svoj názor, je zastrašovaný, vyvoláva hrôzu. A to je odkaz nie pre investora, ale orgány činné v trestnom konaní," dodala.

 
Za sieť environmentálnych mimovládnych organizácií EKOFÓRUM:
Ing. Štefan Szabó, PhD., OZ SOSNA, vedúci pracovnej skupiny na pomoc členom Ekofóra
Ing. arch. Mgr. art. Elena Pätoprstá, Nádej pre Sad Janka Kráľa
Ing. Juraj Lukáč, Lesoochranárske zoskupenie VLK

 
Prilohy – výpovede enviromentalistu Juraja Smatanu
a redaktorky Kataríny Začkovej:

 
Juraj Smatana: Snažia sa ma zastaviť a zastrašiť
V piatok 14. januára 2010 o 6.50 ráno neďaleko nášho rodinného domu, na neosvetlenej časti pešej zóny v mestskej časti Lánska v Považskej Bystrici, zadržali dvaja neznámi zamaskovaní muži môjho synovca cestou do školy. Čakali pripravení po oboch stranách cesty, a keď sa k nim synovec na bicykli priblížil, priskočili k nemu a zastavili ho. Jeden z nich ho držal za ruku a druhý mu stál za chrbtom. Prvý páchateľ mal na hlave kapucňu a na tvári šatku. Na prstoch pravej ruky mal navlečený lesklý kovový predmet s hrotmi, pravdepodobne tzv. boxer.
Pozrel sa do tváre môjho synovca a povedal: „To nie je Smatana. Poznáš Smatanu? Kde je?“
Synovec odpovedal, že som asi odcestovaný mimo Považskej Bystrice. Prvý muž povedal, že mi len chcú „niečo doniesť“ a synovca pustili.
Obaja muži boli približne 185 centimetrov vysokí, svalnatej postavy, vo veku medzi 20 až 25 rokov. Jeden z nich bol dohola ostrihaný, hovoril tenším hlasom. Mal červenú mikinu s kapucňou a vreckom na bruchu. Na tvári mal čiernu šatku s drobnými bielymi lebkami a hnátmi. Druhý muž mal čiernu bundu s dlhším nápisom, najvýraznejšie bolo biele slovo SERBIA.
Domnievam sa, že ide o pokus organizovanej skupiny o útok na moju osobu, pretože touto trasou pravidelne ráno chodievam do gymnázia, kde niekoľko dní v týždni učím. Muži pravdepodobne pozorovali náš rodinný dom, v ktorom však býva aj rodina mojej sestry a švagra. Videli z domu vychádzať synovca, ktorý má 16 rokov a je len o trochu nižší ako ja. Podobal sa mi aj tým, že mal bicykel, čiernu bundu, čiapku a batoh. Útok zjavne nebol dokončený len preto, lebo došlo k zámene vyhliadnutej osoby.
Keďže som bol v ten deň pracovne odcestovaný v Bratislave, upovedomil som políciu telefonicky.
V noci zo soboty na nedeľu 16. januára neznáme osoby vysypali pred dvere nášho domu dve vedrá siláže, a o túto kopu opreli odtrhnutú dopravnú značku STOP. Privolali sme policajnú hliadku, aby to zdokumentovala. Člen policajnej hliadky si na ulici pred domom všimol, že zaparkovaná Škoda Oktávia má prepichnuté všetky štyri kolesá a vylomené dve bočné okná. Ja automobil nevlastním, poškodené vozidlo patrí švagrovi. Spôsobená škoda je asi 300 EUR.
Domnievam sa, že cieľom tejto akcie bolo zastrašiť ma, aby som nepokračoval v niektorej zo svojich verejných aktivít. Som konateľom občianskeho združenia Klub Strážov, ktoré je účastníkom viacerých káuz a prevádzkuje internetovú stránku PB.OTVORENE.SK. Tiež som poslancom mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici za politické hnutie ZMENA ZDOLA, a externým poradcom predsedníčky vlády pre oblasť životného prostredia.
Verejnej činnosti v oblasti ochrany životného prostredia a boju proti korupcii sa venujem už asi 14 rokov, preto sa nedá jednoznačne určiť, ktorej kauzy sa tento pokus o útok a zastrašovanie týka. K obom udalostiam došlo niekoľko dní potom, ako bola na STV odvysielaná reportáž Kataríny Začkovej o probléme obory v Strážovských vrchoch, ktorá patrí akciovej spoločnosti Biely potok. Reportáž upozorňovala na to, že 244 hektárová zvernica oplotená plotom dĺžky 17,5 kilometra je v chránenej krajinnej oblasti veľmi nevhodne umiestnená. Viacerým občanom, ktorí vystupovali proti tejto zvernici, sa v poslednom období stali doteraz nevysvetlené veci: rozbité okná, vypálená chata, zhorené okno, zvalený plot, kompromitačné materiály roznesené po dedine, internetové ohováranie z pedofílie a podobne. Žiadny z týchto činov nebol doteraz došetrený. V reportáži som okrem iného požadoval vyšetrenie legálnosti povolení na zvernicu Biely potok, prešetrenie jej vplyvov, a riadne vyšetrenie útokov proti občanom Ivanovi Cehelskému a Milanovi Olšovskému. V tejto veci už naše občianske združenie podávalo niekoľko podnetov, napríklad na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Reportáž vzbudila v regióne veľmi živý ohlas.
Reportérka Katarína Začková ma v priebehu prípravy reportáže o zvernici upozorňovala, že už počas natáčania pociťovala prejavy psychologického nátlaku. O túto reportáž sa začal osobne zaujímať dokonca vtedajší generálny riaditeľ STV.
Okrem tohto a časovej nadväznosti však nemám iné indície, že by útoky súviseli práve s touto kauzou.
Vyhrážky voči mojej osobe i ďalším občanom sa začali objavovať, keď sme na jeseň 2010 na internetovej stránke PB.OTVORENE.SK začali uverejňovať materiály o uvedenej obore, a o pozemkovej kauze v obci Milochov, kde miestny veľkopodnikateľ získal pozemky pod futbalovým ihriskom, pokúsil sa ho oplotiť a premeniť na lodenicu.
29. októbra 2010 došlo k prepadnutiu občana Jána Remšíka, na ktorého zaútočili dvaja muži s kuklami, vyzbrojení teleskopickými kovovými obuškami, pričom udierali na hlavu. Cieľom tohto útoku pravdepodobne bolo zastrašenie občanov, ktorí sa na internete nelichotivo vyjadrovali o viacerých vplyvných osobách.
Uvedené skutočnosti som 16. januára 2011 oznámil Polícii v Považskej Bystrici, ktorá vec vyšetruje pod číslom DU-OOP-70/2011 ako priestupky proti občianskemu spolunažívaniu.
Žiaľ, môj prípad je len jedným z radu útokov na aktívnych občanov, ochrancov životného prostredia na Slovensku: zbitie Juraja Lukáča z Lesoochranárskeho združenia VLK, vypálenie domu ochranára Braňa Baláža, zastrašovanie aktivistu Gejzu Goreho a novinárky Lýdie Vereščákovej kvôli boju proti tepelnej elektráni v Trebišove, poškodenie áut trenčianskym poslancom Robertovi Lifkovi a Ladislavovi Pavlíkovi a novinárke Ľuboslave Sedlákovej. Neviem však o jedinom takomto prípade, ktorý by bol úspešne vyšetrený!
Objednávateľom zastrašovacej kampane proti mne chcem odkázať: Útoky na nezúčastnené deti a rodinných príslušníkov sú tým najpodlejším prostriedkom nátlaku. Vo svojich aktivitách nemôžem prestať, inak by vydierači zistili, že ich postup funguje a použili by ho znova. Moje okolie, ale ani iní aktívni občania by sa nikdy nemohli cítiť bezpečne. Takéto metódy v našej krajine nesmú byť akceptované.“
Juraj Smatana, 17. januára 2011, 14:00
 
Katarína Začková: Takéto útoky som neočakávala
Po zverejnení informácií v reportáži STV (odvysielanej v Reportéroch 10. 1. 2010) okrem iného o čudných praktikách, s akými sa stretli ochranári a občania Považskej Bystrice, ktorí kritizovali aktivity investora a majiteľa zvernice v Strážovských vrchoch, reportérka neočakávala takéto útoky.
Katarína Začková si spomína, že v rozhovore zazneli aj otázky o neštandardných vzťahoch s úradmi. ,,Mimochodom, investor od generálneho riaditeľa STV, ktorému volal, vedel presný dátum vysielania reportáže skôr, ako to s istotou vedeli samotní reportéri.
Pán Harvánek priznal, že naše filmovanie si zaznamenal a vopred poznal kameramana, ktorý sa s ním nikdy predtým nestretol. Odo mňa požadoval korektnú reportáž, inak ,,ma bude strašiť"
", uviedla autorka reportáže Katarína Začková.
,,Tak ako som to povedala aj v reportáži nijaké súvislosti medzi útokom na ochranárov a investorom sú nepreukázateľné, ale fakt, že občan, ktorý prejaví svoj názor, je zastrašovaný, vyvoláva hrôzu. A to je odkaz nie pre investora, ale orgány činné v trestnom konaní", dodala K. Začková.
Fakt, že počas spracovania materiálu, týždeň po nakrúcaní reportáže, niekto vnikol do strižne Reportérov nekomentuje. Nevie si ho totiž vysvetliť.

 
Kontakty:
Juraj Smatana, smatana(at)strazov.sk
Katarína Začková, katarina.zackova(at)stv.sk

 
Linky:
Článok pre noviny PRAVDA – Nebezpečná komunálna politika, 27. 11. 2010:
Reportáž Kataríny Začkovej – Reportéri, STV:
Anonym píše:
Úterý 18.01.2011 22:37
polovnici - to bolo jeho posledne slovo v reportazi. polovnicka lobby je ta najsilnejsia lobby na slovensku, ktora si kraja krajinu ako keby patrila im. system je kvalitne prepracovany a ma svoje korene este v totalitnej ere. uz vtedy si kadejaki lenartovia a colotkovia isli zastrielat na zver, ked dostali chut, resp. potrebovali si zvysit ego. dnesni poslanci sa od nich nijako nelisia. ako funguje system? v hrubych rysoch:
1. zakon urcuje ako polovny revir vyse 90% uzemia slovenskej republiky.
2. zakon dava polovnej strazi moznost so zbranou obmedzit slobodny pohyb obcana (garantovany ustavou) a dalsie jeho prava (co je obdoba komunistickych ludovych milicii). posledna novelizacia zakona tuto moznost este zvysila, co je dokazom, ze o slobode staci hovorit, deklarovat ju, neplati pre kazdeho.
3. nadstandardne prava (polovnika) su hierarchicky rozdelene - od polovnika-zakonodarcu, cez uradnikov zivotneho prostredia, riaditelov v statnych lesoch, predsedov polovnickych zdruzeni, az po beznych polovnikov. system ma svojich ludi vsade, na celom uzemi. kazdy ma z prislusnosti k polovnictvu svoj profit- vacsi ci mensi. aj ten najposlednejsi clanok - bezny clen polovnickeho zdruzenia - vsak pocita peniaze. ak si neulovi legalne maso v cene svojho clenskeho prispevku, tak si ho upytlaci. pytliactvo polovnikov je ticho tolerovane. tento hierarchicky clensky princip funguje napr. v mafii, fungoval aj za socializmu clenstvom v ksc.
4. zvlastnou skupinou su skutocni polovnici z presvedcenia, ktori prirodu skutocne chrania, staraju sa o zver, jednotlive kusy poznaju. statneho jelena, ktoreho pozoruju od cias, ked sa narodil, ktoreho chranili v krutych zimach krmenim, by nedokazali zastrelit. tito, ktorym patri cest, cely spolok moralne podopieraju, je ich vsak primalo, aby charakter zlodejskeho systemu zmenili. toho ich vypiplaneho jelena nakoniec s pasiou zastreli pan poslanec so svojou laserovou puskou, ktora je drahsia ako vase rodinne auto, na ktore ste desat rokov setrili a dreli.

je nacase, aby sa o polovnickom zlocinnom systeme zacalo hovorit s cielom uviest polovnictvo do stavu neodporujucemu ustave.
since_lllloloollo
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 18:12
Tie 4 body v hrubých rysoch sú výstižné a ten kto sa okolo toho trochu motá môže to aj rozvinúť. Ano ,problém pán Smatana naozaj trafil ako vždy..Veľa ľudí by aj chcelo, ale takú odvahu nemajú pustiť sa proti takým ako je Harvi, pán nad pánmi, alebo pán Ing. Petrík, stará poctivá štruktúra preživšia všetky volebné obdobia na riadiacich postoch štátneho aparátu, teraz a stále ako prednosta O.U.životného prostredia.. a asi doživotne. Aký je súvis medzi nimi v tejto kauze? No veľký.. Jeden dal kladné rozhodnutie druhý postavil riadny plot. Chce si zastrieĺať na vlastnom území. Preto nie je radno tadiaľ prejsť ako terč ,lebo tam sa strieľa na riadne povolenie a aj ten kto by ho tam kontroloval by bol ohrozený..Z uvedeného sa dá predpokladať aj účasť vykonávacích zložiek o.u.ž.p , ktoré mali toto na starosti.Tiež sa im niečo ušlo...len nevieme koľko.Tá obora dokonca pobúrila okolitých predsedov polov. združení.Človek by sa čudoval aké ceremonie sa robia pri udelovaní banálnych rozhodnutí, ktoré nie sú povedzme mierne uplatené, ba dokonca nebodaj by kladne pôsobili na životné prostredie...to je až na ďalšom mieste v poradí. Pozor na krajský urad ž.p. ten túto kauzu musel posvatiť.
liulqijočíei....

Anonym píše:
Čtvrtek 20.01.2011 21:36
Kritizujete tu Petríka,právom. Tak potom ale kritizujte aj Paľa Hladkého, že SaS išla v komunálkach s ním do koalície.Či to má byť tak, že rovný si rovného hľadá?
redakcia
redakcia píše:
Pátek 21.01.2011 23:53
Len pre historickú presnosť:
SAS, MOST a OKS boli v koalícii so Stranou zelených.
Ing. Petrík je okresným predsedom SZ, ale v komunálkach nekandidoval.
Anonym píše:
Čtvrtek 20.01.2011 17:17
Je dobré, že koncentračnému táboru jelenej zveri nad Tŕstím sa konečne začala venovať takáto mediálna pozornosť. Skapínajúci kôň začína kopať. Ešte zatiaľ kopať vládze a nešíti sa ani tých najhnusnejších podpásových úderov.
Pán Smatana je poradca pani premiérky. Nech jej poradí, ako urobiť z prosperujúcej popRAVENú firmu, ktorá príde o štátne zákazky, o peniaze, o moc, o vplyv ...
Možno bude o pár rokov v horách okolo Pružiny ruja, ako sa patrí.
Sociálny demokrat, člen strany Smer-SD
Sociálny demokrat, člen strany Smer-SD píše:
Středa 19.01.2011 00:56
Konanie voči pánovi poslancovi a radcovi Smatanovi je odsúdeniahodné a predovšetkým neprijateľné. Zásadným spôsobom proti týmto spôsobom vyvíjania nátlaku na "triednych nepriateľov" protestujem. Tieto metódy rozhodne nepatria do vyspelej demokratickej a civilizovanej spoločnosti. Je zjavné, že pre niekoho sú niektoré aktivity pána Smatanu nepríjemné, čo sa chápať dá, pretože by bolo podivuhodné, ak by tomu tak nebolo, ale nie je možné takýmto spôsobom (pokusom o minimálne závažné ublíženie na zdraví) snažiť sa umlčať pána Smatanu, ak sa ten snaží rozoberať určitý problém. Ak sa niekde koná neprávosť, je nutné na ňu poukazovať a pokiaľ pán Smatana nehovorí pravdu, dotyčný jedinec, resp. dotyčné spoločenstvo, ktoré sa cíti tvrdeniami pána Smatanu dotknuté, môže sa voči tomu brániť právnou cestou. Ak právnu cestu obchádza a uchyľuje sa k tvrdým nátlakovým akciám, zdá sa, že pán Smatana tentokrát trafil presne do čierneho. Niekto má eminentný záujem na tom, aby bol pán Smatana umlčaný. A to je veľmi nebezpečné. Dnes je to pán Smatana, zajtra to môže byť ktokoľvek iný. Bolo by zlé, ak by rôzne nebezpečné skupiny prostredníctvom rôznych nátlakových akcií, zastrašovali ľudí, aby sa tí obávali snažiť sa zistiť to, či sa niekde náhodou nedeje neprávosť a následne o tom informovať aj verejnosť. Spoločnosť musí takéto zločinecké počínanie ráznym spôsobom odmietnuť a postaviť sa mu na odpor.
Zlí silnejú a víťazia dovtedy, dokedy sú dobrí ochotní im ustupovať.
Ivan Capko
Ivan Capko píše:
Středa 19.01.2011 01:08
Chcem vyjadriť moju plnú podporu všetkým ohrozeným za svoj názor v tejto nepríjemnej a už snáď i nebezpečnej situácii a keď bude treba pomôcť, som k dispozícii. A verím, že stále je tu viac normálnych ĺudí, ktorý majú vlastný mozog a chrbticu.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 08:52
Súhlasím s Vami a som tiež s Vami. Súhlasím aj s príspevkom Sociálneho demokrata. Odsudzujem tiež násilnícké správanie mocných tohto štátu. Donekonečna budem v takýchto diskusiách stáť na strane ľudí ako Juraj Smatana.
Po odvysielaní reportáže o obore som nahlas vyslovil obavu:"Som zvedavý, kedy začnú osobné útoky na Jura Smatanu?" Nedali na seba dlho čakať. Vo včerajšich večerných správach na Markíze sa pán Harvánek len lišiacky usmieval s tvrdením, že on s tým nemá nič spoločné. Že môže byť niekto taký pokrytec? On osobne za tým nemusí byť. Ale má kopec kámošov - poľovníkov, bohémov a zazobancov, ktorí majú veľmi blízko k SBS a podsvetiu. Stačí jeden telefón a všetko frčí. Nabehnú vyholené a vypatlané hlavy - bum - bum alebo škrk zapaľovačom a vec je vyriešená.
A poškodený čo? Kedy a kde sa dovolá pravdy, keď na väčšine rozhodujúcich miestach štátnych inštitúcií až po prezidentský palác sedia poľovníci?!
Som zvedaný na reakcie k celej záležitosti od ministra vnútra a predsedkyne vlády (ak jej mocní dovolia sa k veci verejne vyjadriť).
Ak to má skončiť tak, že nebol naplnený trestný čin, tak sa odsťahujem do jaskyne a do smrti nevyleziem.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 19.01.2011 10:38
Vďaka Ivan za skutočnú podporu.
Potešia aj anonymné prejavy, ale skutočná zmena príde len od ľudí, ktorí sa neboja ísť pod vlastným menom.

Hlavne, nezabúdajme na mediálne menej známych ľudí, ktorým sa stali oveľa horšie veci, ako mne:
Ivan Cehelský, Ján Remšík, viacerí ľudia v Tŕstí.

Nesmieme sa zmieriť s tým, že 20 rokov po Novembri sa tu ľudia boja otvorene povedať pravdu, obrátiť sa na úrad keď sa deje niečo zlé.

Inak sa k nám budú správať ako k stádu ovcí.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 16:01
No teda ja by som rád videl toho synovca. Lebo pomýliť si s niekým Smatanu je asi veľký problém.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 16:14
Ráno pred siedmou bolo šero.
Ale hlavne - ty jediný si nepochopil podstatu problému.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 08:47
Najcitlivejším miestom zbohatlíkov je ich peňaženka.
Zbohatli len vďaka tomu, že ľudia využívali ich tovary a služby, bohatstvo im zatemnilo svedomie, ak ho vôbec niekedy mali, a začali ho využívať práve proti tým, ktorí im k tomu bohatstvu prispeli.
Spriahli sa s politickou mocou, manipulujú zákony vo svoj prospech, neštítia sa ani útokov a zastrašovania a my občania sme dostatočne pocítili, že sa nás nikto z vrchnosti nezastane. Písomné protesty sú bezzubé, ako keby ani neboli. Preto to musíme vziať do vlastných rúk. AKO?
Zistime si, u koho nakupujeme a čie služby využívame - ako sa správa k okoliu, k zákazníkom, k zamestnancom, k susedom.
Odmietnime nakupovať tovar a služby u tých, ktorí sa nevedia vpratať do kože a sú podozriví z porušovania zákonov a korupcie. Nakúpme radšej niekde inde, u tých, ktorí rešpektujú zákony a morálku, aj keby to stálo viac.
Odmietnime pre nich pracovať, aj keby sme mali na nejaký čas skončiť na Úrade práce.
Zistime si, ktorý politik je podozrivý z toho, že sa so zbohatlíkmi spriahol, berie od nich "sladkosti", a nevoľme ho.
To sa netýka len jedného zbohatlíka, dá sa to použiť ako bič na všetkých ostatných. Bojkot porušovateľov zákonov je len malý bič, ale aspoň taký, ak nám zákony a svedomie nedovoľujú brániť sa inak.


---------------------------
Kto súhlasí s touto nenásilnou formou odporu proti mocným, nech tento text vylepší, aktualizuje, kopíruje aj do iných diskusných fór, napríklad na Zozname, na Azete aj inde, preposiela svojim známym, vytlačí a hádže do poštových schránok svojich susedov. Za pokus to stojí.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 09:06
Dobré! Len tam rovno treba dať konkrétne predajne. Ja viem len o predajni Ravenu v Jelšovom, sanitárna technika.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 09:38
To, že nebudú mať obrat im môže veľmi znepríjemniť život. Len do nich!!!!!! Prečo hrabaljanas kandidoval na primatora? malo mal, na vysokej škole sa ku peniazom nedostane, lešie je hrabat na primatorskom mieste a nechať si záverečné práce písať od kolegov, ktorých potom nepozna.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 09:55
Ich najväčším zákazníkom je štát, ktorý im za predražený tovar platí z našich daní. Tržby od radových občanov predstavujú len zlomok ich obratu, ale aj napriek tomu to treba rozbehnúť.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 15:48
Keby sa násilníkov a úplatkárov podarilo vylúčiť z verejných obstarávaní na všetkých úrovniach štátnej správy a samosprávy, a nielen priamo, ale aj ako dodávateľov a subdodávateľov, tak to by pekne pocítili.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 10:20
Tak to si nemusel takto po.srať. Netrep sem politiku a osobnú nenávisť. Ak patríš medzi tých, že za všetko môže Fico, tak choď na iné stránky, máte ich dosť. Reč je o Smatanovi, ktorý rýpe a rozumie všetkému- tiež nemá podľa teba dosť?-, preto môže a má určite veľa neprajníkov.A môže to byť z úplne inej oblasti. Súhlasím, sú to svinstvá a treba po nich ísť, ale všetcia,bez rozdielu politických názorov. Ak aj z toho chceš robiť body pre "svoju" politiku, skončíme zase na nule.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 10:35
No ja si skôr myslím, že politika a peniaze sa oddeliť od seba nedajú a tretí atribút...MOC.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 15:16
Čítam to a veď to je na grcanie keď takýto mafoši ovládajú mesto. Maliara Sopčáka bolo niekoľkokrát vidieť v Harvanovej prítomnosti, Janas ten riešiť nič nebude ibak ak vlastnú peňaženku a Tona Haviara. Kedy tento národ marikovský pochopí koho voliť a koho nie.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 15:16
Čítam to a veď to je na grcanie keď takýto mafoši ovládajú mesto. Maliara Sopčáka bolo niekoľkokrát vidieť v Harvanovej prítomnosti, Janas ten riešiť nič nebude ibak ak vlastnú peňaženku a Tona Haviara. Kedy tento národ marikovský pochopí koho voliť a koho nie.
Anonym píše:
Čtvrtek 20.01.2011 10:41
Súhlasím z Tebou, nie je on taký dokonalý, len si preverte jeho schopnosti na TN univerzite. Kolegovia by Vám porozprávali všeličo, ale to by sa Vám tie ilúzie o dokonalom primátorovi rychle rozplynuli.ja som bol tiež jeho fandom, ale čo už...
Iva Posluchová
Iva Posluchová píše:
Středa 19.01.2011 22:01
Arogancia moci a peňazí versus bojkot sanity?
Doporučujem: http://nazory.pravda.sk/[…]/sk-nkom.asp?c=A110119_105501_sk-nkom_p29
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 10:54
Riešenie je jednoduché. Celú kauzu vyšetriť orgánmi mimo trenčianskeho kraja, a ak došlo k porušeniu zákona, alebo k poškodeniu prírody, oboru zrušiť a čierne stavby odstrániť.

Vysvetlite mi prosím, ako je možné postaviť rozsiahlu stavbu v EXTRAVILÁNE, teda mimo osídlených oblastí? Veď je to v rozpore s územným plánom!

Územný plán- Kardoš je zastrašovaný, dodatočne bol aj územný plán dopracovaný.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 15:00
číame tieto riadky, je to hrozné, pán Smatana podporujeme Vás, ale ak je to možné opravde dátumy - najmä rok 2010 na rok 2011, pretože v roku 2011 bol vysielaný program "Reportéri" a incident sa tiež stal v roku 2011
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 16:20
Pravda je taká,
Že dotyčný pán si v uvedenom regióne robí, čo chce. Zvernica vznikla za veľmi divokých podmienok, keď vlastníci pozemkov museli predať svoju podu, ináč ich bude "strašiť". No a vraj Jojka a Markiza sa toho nechytila, lebo pan podnikatel pozna ludi "hore" a ludia z "hora" radi poluju (vraj aj sam najvyssi ujo). Klasicky Balkan, kde ruka ruku myje. Uz ste videli oploteny potok? Nie? Chodte do Pruziny... Pocul som veci, z ktorych ide mraz po chrbte - ze uvedeny pan moze vsetko.
Som zvedavy, ako to vsetko dopadne.

Už Černák mal svoju SBS na zastrašovanie a likvidáciu, podobnosť s Ing. Harvánkom čisto nahodna.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 16:32
PRVÁ HLAVA
Prvý oddiel
ZÁKLADNÉ USTANOVENIA

Článok 4

Nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemné vody, prírodné liečivé zdroje a vodné toky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky.

Alebo to už neplatí?
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 16:53
Ja vidim problem v tom, ze spolocnost je uz prilis pohodlna a zhyckana, leniva a ustrachana urobit radikalny krok. Vsetci si myslia, ze daky pomyselny zdrap papiera s nazvom ustava alebo zakon vyriesi vsetko za nich. A samozrejme, ze pri takejto pasivite sa ani ti "mocni" neboja, lebo im nic nehrozi a zakon obidu cez znamosti.

Mam taky pocit, ze by bolo dobre sa pozriet spat do minulosti ako sa riesili problemy v stredoveku. Ak bol mocipan "zly" alebo sa diali neprijatelne veci, ludia zobrali vidly, kutace, palice a islo sa vyhadzovat uradnikov a mocipanov z okna.

Samozrejme, ze ludia mozu argumentovat tym, ze uz nie sme v stredoveku ale v modernej demokraci, a ze je to pod uroven. Ale co sa da takto dosiahnut? Hole nic. Ked sa vtedy ludia nastvali, tak sa mocipani bali, a to az tak velmi, ze zacali nacuvat ludu a vydavat charty, buly a diali sa zmeny. Nehovorim, ze treba teraz ist vyhodit uradnika z okna (aj ked by sa niekedy zislo), ale ked je zle a su ohrozene zakladne slobody a bezpecie ludi, tak sa mozno treba uchylit k radikalnejsim praktikam.

Poskodzovanie majetku "mocnych", sprejovanie ich budov atd. Je to jednoduche, sproste a nevhodne ja viem. Ale niekedy mozno treba dat tym ludom pocitit to iste co oni davaju pocitovat druhym. Mozte ma za to odsudit, ale ja presne viem, po ktorom aute prebehnu moje kluce az ho uvidim niekde stat. Dufam, ze pan Harvanek pozna dobreho lakyrnika. A k tej obore, to je taky problem to rozkradnut? Je zahadne ako sa na Slovensku vsetko rozkrada, a vela krat pride o majetok clovek co dlho setril. Ale cierny majetok takychto mocnych zostava nedotknuty... Stacilo by pozvat tam skupinku 10-clenov nemenovanej mensiny a ukazat im najblizsiu zbernu kovov.

Nazvite ma hulvatom kludne, ale mam za to, ze pasivitou sa nikam nedostaneme, policia je neschopna, uradnici skorumpovani a obycajny clovek moze akurat tak pri pive lamentovat pokial nezoberie do ruk tie pomyselne vidly.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 17:12
Smatana je z Lánskej, takže Považská bude opäť slávna a neustále na obrazovke. Tŕste je aký okres??? Aj tých zapojíme?
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 17:48
SBS-kári Ravenu strážia 24-hodín tento plot.
Autá, motorky,štvorkolky,pištoľe,goľovnice,brokovnice,kamerové systemy to je aj na našu menšinu priveľa.
Jedine žeby ich zunoval život.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 17:12
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 21:09
A ja som bohovo zvedavý, ako sa budete tváriť pred súdom, keď budete platiť za to čo tu o nevinnom človeku píšete.... a čo vaše RODINY ??? :-)))
Salvator Zanty
Salvator Zanty píše:
Čtvrtek 03.02.2011 10:35
Tak tieto vety nemohol napísať zdravý človek. Normálne ho ľutujem a nech sa ide liečiť. lebo ani netuší čo je pán GENERÁL za človeka.
Nechá sa oslovovať GENERÁL a je pritom riaditelom firmy , ktorá má cirka 400 zamestnancov ( smiešne ) .
Vysvetli mi ako sa mal oslovovať riediteľ v 80 rokoch v Pov stroj. ktoré mali 14500 zamestnancov.......a ty hovoríš že tvoj Generál je nevinný , to je tvoja úbohosť..
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 21:14
to sa asi nedá predstaviť ani v najhorších a najtemneších morách....
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 21:31
Ale to je pravda, že Vy ste začali ako prvý špiniť jeho rodinu - nechcel by som byť vo vašej koži ani za sto milonov eur
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 21:38
Sledujem to ale o Harvánkovej rodine nikdy reč nebola. Či?
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 23:03
Tak hovorila skutočná šľachta.
Anonym píše:
Středa 19.01.2011 23:23
V Priedhorí vraj "niekto" vykupuje pozemky a lesy po 20 centov za štvorcový meter, viete o tom niekto niečo? Chystá sa ďalší plot?
Anonym píše:
Čtvrtek 20.01.2011 09:08
Ano. Chystá...Chodte na OUŽP Pov. Bystrica. Tam vám to povedia...ale až to bude hotová vec. Pred odchodom na dôchodok treba z uradnej moci ešte niečo ziskať...nie ?
§§§§§§
Anonym píše:
Čtvrtek 20.01.2011 09:09
Ano. Chystá...Chodte na OUŽP Pov. Bystrica. Tam vám to povedia...ale až to bude hotová vec. Pred odchodom na dôchodok treba z uradnej moci ešte niečo ziskať...nie ?
§§§§§§
Anonym píše:
Čtvrtek 20.01.2011 00:02
Ja dnes už neverím nikomu a ničomu, jeine tomu, že považská je stará rozbitá diera- tunel, práčka na peniaze, že celé mesto má pod palcom mafia a mám pocit, že zo stavu v ktorom je, najmä morálne, sa už nikdy nedostane. Jedine genocída by pomohla.
Anonym píše:
Čtvrtek 20.01.2011 09:29
co robi policia prokuratura sudy naco mame BIS a po 15 rokoch nicnerobenia dochodok
Anonym píše:
Sobota 22.01.2011 21:46
Pán Smatana, aspoň slovne vám vyslovujem podporu... nedajte sa, chápem, čo je to riskovať život rodiny, ale tiež by som konal rovnako (max. by som si opatril zbraň). Polícia nič neurobí, to viete asi aj vy... všetko je to jedna ruka, ale netreba tým zákerným sviniam podľahnúť !

Ako bolo písané, asi jediná cesta je cez vyššie miesta a peňaženku, ale treba to aj po regióne rozšíriť, aby aj keď majú niektorí peniaze, nemali šťastie a priateľov, aby im každý pohľad suseda každý deň povedal, čo si o nich každý myslí !
Anonym píše:
Středa 26.01.2011 20:58

« leden 2021 »
leden
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359