Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Úrad boja proti korupcii začal trestné stíhanie a zároveň obvinil primátora Považskej Bystrice Miroslava A., jeho zástupcu Stanislava H. a mestského poslanca Marcela P.

Úrad boja proti korupcii začal trestné stíhanie a zároveň obvinil primátora Považskej Bystrice Miroslava A., jeho zástupcu Stanislava H. a mestského poslanca Marcela P.

Autor: redakcia Poslední změna: Středa 22.04.2009 18:25
[2009-04-22] Prinášame tlačovú správu s vyjadreniami hovorcu Krajskej prokuratúry v Trenčíne.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovnú správu agentúry SITA na webových stránkach SME.SK:

http://www.sme.sk/c/4809881/policia-obvinila-primatora-povazskej-bystrice.html
Polícia obvinila primátora Považskej Bystrice

TRENČÍN. Úrad boja proti korupcii začal trestné stíhanie a zároveň obvinil primátora Považskej Bystrice Miroslava A., jeho zástupcu Stanislava H. a mestského poslanca Marcela P. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Marián Sipavý.

Trojica obvineniu čelí pre kauzu údajného falšovania uznesenia mestského zastupiteľstva z januára 2007, ktorá sa týkala voľby dvoch viceprimátorov. Primátor, ktorý teraz požiadal o pozastavenie členstva v strane Smer-SD, sa odmietol k veci vyjadriť. Krajská šéfka strany Magda Košútová hovorí, že pokiaľ súd jeho vinu preukáže, bude musieť z najsilnejšej vládnej strany odísť.

Falšované uznesenie

Obvinenie sa týka uznesenia o voľbe dvoch viceprimátorov mesta po posledných komunálnych voľbách. Okresná prokuratúra zaslala mestu protest, lebo zákon vtedy umožňoval zriadiť funkciu iba jedného viceprimátora. Poslanci tak schválili nové uznesenie, a to bolo údajne sfalšované.

S týmto tvrdením prišla poslankyňa považskobystrického mestského zastupiteľstva a zároveň poslankyňa NR SR za SNS Milada Belásová. Podľa jej slov uznesenie, ktoré po proteste prokurátora prijali, bolo vraj v rozpore s tým, čo naozaj na zastupiteľstve prerokovali. K falšovaniu údajne došlo 17. januára, keď poslanci podľa nej nerokovali a nehlasovali o náprave a zrušení postu druhého viceprimátora, no v uznesení sa to píše. Tvrdí, že poslanci vtedy iba schvaľovali kompetencie viceprimátorov.

Trojica čelí aj obvineniu z poškodzovania cudzích práv, povedal Sipavý. “Vyšetrovanie naďalej pokračuje, krajská prokuratúra sa nebude k veci ďalej vyjadrovať,” dodal. Polícia už raz vyšetrovanie zastavila, tento rok ho začala znova.
Bránia sa vyhlásením

“Pripomínam, že šlo o zápisnicu z mestského zastupiteľstva týkajúcu sa voľby dvoch zástupcov primátora, pričom druhý zástupca sa mal nazývať len dlhodobo uvoľnený poslanec a nie zástupca primátora. Nedošlo pritom k žiadnym finančným či iným dopadom a dvoch zástupcov malo aj predchádzajúce zastupiteľstvo,” reagoval na webovej stránke okresnej organizácie Smeru-SD v Považskej Bystrici Miroslav A.

Primátor na stránke tiež vyhlásil, že opätovné vyšetrovanie kauzy je jedným z neustálych útokov voči jeho osobe. Tie sa podľa neho začali po komunálnych voľbách v roku 2006, kedy on a Smer-SD nahradili vo vedení mesta súčasného koaličného partnera - ĽS-HZDS. V uplynulých dňoch sa v meste objavili billboardy žiadajúce Adameho odstúpenie. Podľa billboardov je v meste rodinkárstvo a klientelizmus. Objednávateľ billboardov nie je známy, vraj je ním fyzická osoba.

“Mojou snahou je nedať možnosť napadať stranu Smer-SD. Túto stranu považujem v súčasnosti za najlepšie z možného, čo je na našej politickej scéne, pre prospech väčšiny občanov SR. Požiadal som preto o pozastavenie členstva v strane Smer-SD do vyriešenia prípadu,” dodal Miroslav A. na stránke Smeru-SD.

Primátor zároveň podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa vo veci možného spáchania trestného činu ohovárania. Krajská šéfka Smeru-SD Košútová sa tiež domnieva, že primátor musí v meste čeliť rôznym útokom.

streda 22. 4. 2009 13:37 | Copyright © SITA 2009

 

 

 

 

Příbuzné položky
Kauza: falšovanie uznesenia
Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 22.04.2009 18:45

tolko k slubovanej zmene oproti Lackovicovi, som zvedavy, kto vyhra dalsie volby, ale tunelar lackovic a betonar Haviar to urcite nebude:)

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 22.04.2009 19:09

Ak tomu dobre rozumiem z tých informácii a článkov čo som si prečítal tu na webe / kauzy /, v podstate nič takého zlého nespravil, neobohacoval sa, neničil iným ľuďom život a pomaly ho idú zavrieť. Za nepodstatnú vec, ktorá nemá pre obyvateľov mesta žiaden význam, dosah. Za banalitu. Je to podcenenie dôležitosti úradnej listiny. Zo strany žalobcov - hranie sa so slovičkami. Je to uhol pohľadu. Ale, kto chce psa biť, palicu si najde. A dari sa to žalobcom úžasne. Tu podľa mňa nejde predsa o Adameho ako takého, tu ide o primátorský post, o rozhodovanie v meste, prístup k mestským financiam, zákazkám a pod. O politický boj. Tak to v živote chodí, spravodlivosť pre spravodlivých nejestvuje. Nachytali ho /ich/ na blbosti. A zdá sa, že terajší primátor je pre nich ľahká korysť. Uvidíme.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 22.04.2009 21:57

súčasné vedenie mesta má toho za ušami až-až. Zatiaľ nie všetky veci sa vyplavili na povrch. Tie zásadné ešte len prídu. Ale aj tie, čo sa vyplavili, sú myslím si dosť vážne. Zmanipulované výberové konania, dosadzovanie poslancov, resp. ich rodinných príslušníkov do firiem, ktoré sú pod vplyvom mesta (tzv. RODINKÁRSTVO), škandalózne zakázky poslancov, predražené chodníky a iné zakázky platené z ms. rozpočtu (tzv. KLIENTELIZMUS), platy a odmeny nezodpovedajúce schopnostiam primátora a jeho zástupcom, atď.

Kauza falšovania zápisnice nie je len náhodným nedopatrením, je len prirodzenou evolúciu chamtivosti, nedočkavosti a pažravosti jej hlavných aktérov.

Pre pochopenie na začiatok hádam stačilo :)

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 22.04.2009 22:26
Dík za pripomenutie, práve robím poriadky v kauzách, idem spraviť rešerš kauzy "výberové konania" :-)

Súčasne sa ospravedlňujem čitateľom, ktorí používajú záložku "aktuálne zmeny a diskusné príspevky", že sa im tam budú vynárať všelijaké staré články.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 22.04.2009 22:28

Chápem. O.K.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 22.04.2009 23:13

V mest.kuloároch sa spomína meno Kubovič, "skúsenosti" na to má.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 23.04.2009 07:01

môže teraz vyhrať už len súťaž "Mistr ŠTB". Toť vsjo.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 23.04.2009 07:19

Nerád by som sa v meste dostal do utopickej predstavy, že na čele by mal byť človek, ktorý bude "ČISTÝ AKO ZRKADLO". JA totiž neverím, že taký existuje. Podľa mňa sa reálne vylučuje funkcia primátora a bezychybnosť v zmysle, že človeku nie je čo vyčítať z minulosti. Primátorom sa vždy stáva nejaký človek, ktorý je viditeľný, ktorý niečo robil a tak ho ľudia poznajú . A robí aj chyby. A všetko, čo niekto urobí prejde cez takú i takú optiku. Je však pravda, že v našom meste sa striedajú "lepší a eštelepší". Škoda bola, že vo voľbách hodili MUDR.A do bazénu so žralokom. Nemyslím si o ňom, že je zlý človek, že nemá nápady, alebo že je nejak nekompletny. Akurat si myslim, že si nevie udržať pod kontrolu svojich tesne pod a tí to využívajú. A to sa u primátora hodnotí 100 x mínus. Každý môže robiť chyby, ale toto vdenie vsadilo na zlú kartu známu z Dzurndovských, Mečiarovských a vlastne aj Havlovských čias, že každý najprv minul energiu na hanobenie minulého kola, roztrieštenie cudzích škodných a nasadenie vlastných, ľudí chceli opiť rožkom a zase to len nestihli. No a tak sa kolotoč točí dokola. A ozaj minule ma napadlo, ktosi sa tu straaaaašne dušoval, že vyrieši kongresovu halu. Kde to je taraz ?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 23.04.2009 10:32

Je mi primátora úprimne ľúto a tiež jeho rodiny. Sú to totižto úplne normální, bežní ľudia, ako väčšina obyvateľov nášho mesta. Ale to je dnes málo, to nestačí. A vláčia ho po médiach ako lumpa. Bohužiaľ nie je taký vychytralý a dôsledný ako jeho protivníci. Nemal ísť do politiky, fakt máte pravdu, najskôr ho presvedčili aby išiel kandidovať na primátora a potom ho hodili do bazéna so žralokom. Najhoršie, že mu ani nikto zvlášť nepomáha.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 23.04.2009 13:11

Skôr než podľahneme ľútosti nad zadychčaným primátorom hodeným do bazéna zo žralokom, položme si pár kontrolných otázok.

  1. Keď sa robil vnútrostranícky prevrat v okresnom SMERE, kde bol doktor Adame? Asi len mal nejaký podiel na odstraňovaní Ševčíka cez krajské štruktúry, keď potom zasadol na jeho miesto. 2. Keď sa robili dohody o financovaní volebnej kampane SMERu zo strany podnikateľov, kde bol? Či len tak ráno prišiel do ordinácie a všimol si, že pod oknom sú vylepené billboardy s jeho a Ficovou tvárou, a keďže detičky boli choré, nemal si kedy položiť otázku, kto to zaplatil a v akej forme to bude chcieť naspäť? 3. Keď sa odstraňovali jeho protikandidáti vo voľbách, Martaus, Fábry, keď sa kombinovali vyhrážky s ponukami funkcií, o tom pán doktor nevedel? Určite to bolo tak, že prišiel unavený zo špitála, zapol si TV Mariku a čo nevidí: jeho najväčší konkurent Martaus odstúpil. No toto? povedal si doktor Adame a šiel sa vydýchať. 4. Keď sa delila volebná korisť - miesta viceprimátorov, o tom nevedel? Veď celé falšovanie je len dôsledok toho, že sa plnili predvolebné dohody o rozdelení funkcií. 5. Keď sa robili konkurzy, ktoré viedol syn jedného z poslancov SMERu, tak to nevidel? Bodaj by teraz nezakopával o samých nespoľahlivých ľudí. 6. Keď sa mu schvaľovali kráľovské odmeny, vadila mu tá tupá disciplína poslancov za SMER? 7. Keď viedol zasadnutia zastupiteľstva, nevadilo mu zneužívať rolu moderátora na tie jeho typické postranné útoky? 8. Keď sa dohadovali zmluvy s dodávateľmi, nebolo mu nápadné že sa tam stále opakujú tie isté mená? 9. Keď sa prevalil škandál s faktúrami, nevadilo mu obhajovať neobhájiteľné? 10. Keď podpisoval, tak nečítal a nerozmýšľal? Ak nečítal a nerozmýšľal, tak nech sa nečuduje.

Skrátka, nevidím dôvod roniť slzy nad tým, že Haviarova dobre platená bábka bola pováľaná v blate.

-teo-

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 23.04.2009 14:55

súhlasím až na poslednú vetu bábka je to skôr havranova jeho skladník zabezpečil že aj posledná tehla ide od toho správneho dodávateľa

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 23.04.2009 18:53

zvláštne prepojenia sú medzi terajšími zákazkami a skladníkom Yogim. Treba troška času.....

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 23.04.2009 22:20

ake zvlastne? a preco casu? ved bude mozno uz neskoro

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.04.2009 22:56

Pozoruhodné je, ako rýchlo sa dá zabudnúť na poslanecké a stranícke kšefty a zahaliť to akousi bezvýznamnou čmáraninou nazvanou uznesenie. Možno je to len účelová hra predvolebných mecenášov upriamiť pozornosť inam, aby sa tie správne objednávky pre tie správne firmy podpisovali ľahúčko a bez zbytočného stresu.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.04.2009 23:08

Je to možné, môže to byť aj takto ako píšeš. Zákazky musia bežať ďalej, či sú transperentne, alebo nie...Ale primátor to odsier.. všetko, či chce, alebo nie. A kšefty idú a pôjdu ďalej, či chce alebo nie.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 25.04.2009 06:37

preháňaš.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 25.04.2009 11:28

mate na mysli odstranenie Fabryho tak,ze je z neho sef MSK?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 27.04.2009 12:27

Ano, ved je tam napisane, odstranovanie ponukanim funkcii.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 26.04.2009 09:59

Za Lackovica to bolo biedne,ale teraz to je uz zufale.Pasn Dr.Adame sa bude hrat na naivneho a prenasledovanehao chudacika,divim sa ze este nema nad hlavou svatoziaru aj so svojimi pomocnikmi.Je to vsetko skorumpovana banda,ktora mysli len na vlastny prospech.Je mi z toho na grcanie!!!

Anonym píše:
Úterý 10.11.2009 11:07
To je zásadný omyl, Adame už dávno nemá právo nazývať sa slušným človekom vzhľadom na to s kým sa spojil. Je to zakomplexovaný , cholerický maniak ženúci sa len za karierou a prachami. Vždy bol v tej strane , ktorá bola pri moci a náležite toho využíval. Dá sa začať jeho členstvom v KSS a následne z toho odvodenou funkciou primára. Je to v podstate analógia SMER a jeho primátorstvo, ku ktorému programovo smeroval už od vswtupu do SMERU vďaka tomu,že bol spolužiak a priateľ kraj. predsedu SMERU Chovanca. Samotný Adame ale priateľstvo s Chovancom popieral i keďˇopak bol pravdou.

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359