Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / .týždeň: Bola raz jedna básnička

.týždeň: Bola raz jedna básnička

Autor: redakcia Poslední změna: Pátek 26.08.2011 01:16
Najpodrobnejšie sa zo slovenských médií venuje kauze novinárky Jany Teleki .týždeň, v rozsiahlom článku Mateja Gašparoviča.


Bola raz jedna básnička
Dátum: 22.08.2011

 

 

 

Primátor Považskej Bystrice zažaloval v roku 1998 novinárku Janu Teleki za verše v novinách. Hoci trestné stíhanie bolo ukončené už pred dvanástimi rokmi, súdená je dodnes - pod iným spisom.


.ako je možné, že v očividne absurdnom procese, v ktorom zohrala svoju rolu aj prokurátorka Lucia Čentéšová, manželka, parlamentom zvoleného generálneho prokurátora, sa dodnes pokračuje?
Vráťme sa na začiatok do roku 1998. Vtedajší primátor a niekdajší tieňový minister vnútra za HZDS Ľuboš Lackovič zažaloval novinárku a konateľku považskobystrického týždenníka Aspekt Janu Teleki za nasledovné verše:.....poslanci nevládnu, vládne nám primátor. Majetok mesta rozkradol takmer celý, občania tvária sa, akoby to nevideli. Objekty, pozemky čachruje bez starostí, chudákom bude, kto úradu po ňom sa zhostí."
.považský mečiarland
"Prvý vyšetrovateľ to označil ako 'anonymný veršovaný útvar' - to sa dalo stráviť," tvrdí dnes Jana Teleki v kancelárii nitrianskej firmy Sofi, kde pracuje. "Bol to paškvil, vypľutý v noci počas uzávierky, na 25. strane na vyplnenie medzery. Boli tam fotografie majetku mesta, ktorý sa z nezistených príčin ocitol za prinízku cenu u Lackovičových verných." Hoci Jana Teleki v tom čase písala o vážnych podozreniach na tunelovanie mestského majetku, jej články nikdy napadnuté neboli. "Moje články boli suché, plné faktov bez vaty. Chytili ma akurát na tejto volovine," spomína.
Jana Teleki to na mečiarovskom Považí nemala celkom jednoduché. Jej Aspekt mal v tejto oblasti 20-tisícový náklad a svojím kritickým prístupom veľmi vyrušoval regionálne HZDS. O podozrivých prevodoch majetku mesta informovali v období pred voľbami najmä redaktori Aspektu. Do redakcie prichádzali často žaloby, no Jana Teleki s článkami kolegov na súdoch uspela. Aj preto žalobu za básničku, ktorá prišla koncom roku 1998, považovala viac za zastrašovanie než reálnu hrozbu.
Jana Teleki nebola obvinená len za satiru vo veršoch, ale zároveň aj za názov článku Choré aktivity primátora mesta a dva odseky v texte Zastavme hyenizmus Ing. Lackoviča. Exprimátor podal žalobu aj spolu so sestrou, predsedníčkou Okresného súdu v Považskej Bystrici Helenou Loduhovou a jej manželom, bývalým mestským advokátom Pavlom Loduhom. Prokuratúra vzniesla obžalobu a čakalo sa na rozhodnutie súdu. Ten však nepreukázal nepravdivosť textov a samotnú básničku označil za satiru, ktorú vyšetrovateľ vyhodnotil ako priestupok a obvinenie zrušil. Keďže zrušenie obvinenia nebolo napadnuté, v októbri 1999 sa stalo právoplatným - a zdalo sa, že celému rozruchu okolo básničky by mal byť koniec.
.obnovené konanie
Lenže onedlho sa Jana Teleki dozvedela, že prebieha nové trestné konanie s novým spisom, no s totožnou obžalobou - útok na verejného činiteľa tlačou v súbehu s ohováraním. V tomto prípade šlo už len o básničku. A opäť s rovnakou trojicou poškodených. Je záhadou, kde sa vo veršoch našli sudkyňa Loduhová s manželom.

Pokračovanie článku nájdete v časopise .týždeň, ktorý je aktuálne na stánkoch, alebo na stránke

http://www.tyzden.sk/casopis/2011/34/bola-raz-jedna-basnicka.html

(dostupné pre predplatiteľov systému PIANO)

 « listopad 2021 »
listopad
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359