Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / TASR: P. Bystrica: Výrub stromov popri ceste prešetruje inšpekcia životného prostredia

TASR: P. Bystrica: Výrub stromov popri ceste prešetruje inšpekcia životného prostredia

Autor: redakcia Poslední změna: Pátek 11.05.2012 22:03
[2012-05-04] Výrub stromov popri štátnej ceste II/507 na asi 30-kilometrovom úseku medzi Bytčou a obcou Horovce v Ilavskom okrese prešetrí žilinská inšpekcia životného prostredia.
TASR: P. Bystrica: Výrub stromov popri ceste prešetruje inšpekcia životného prostredia

Pracovníčka inšpektorátu Martina Martyščáková a Ing. Ševčík merajú vzdialenosť vyrúbaných orechov od krajnice. Výrub bol povolený len do vzdialenosti 2 metre od krajnice. FOTO: Klub Strážov

Pokiaľ je to možné, prečítajte si správu v pôvodnom kontexte na stránke

http://www.aktuality.sk/clanok/206041/p-bystrica-vyrub-stromov-popri-ceste-presetruje-inspekcia-zivotneho-prostredia/

04.05.2012, 15:28 Považská Bystrica 

Podnet na neprimeraný výrub podalo považskobystrické občianske združenie Klub Strážov. Na základe podnetu začal inšpektorát štátny dozor, predbežným opatrením výrub prerušili. Podľa šéfa občianskeho združenia Klub Strážov Juraja Smatanu, Správa ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) nechala vyrúbať niekoľko tisíc stromov a náletových drevín, z toho niekoľko desiatok až stoviek vyrúbali podľa neho v rozpore s povolením úradu životného prostredia. Problém je podľa neho v tom, že povolenie vydali firme, ktorá je motivovaná množstvom vyťaženého dreva.

V čase, keď je obrovský dopyt po dreve do štiepkových elektrární a teplární, to nemohlo inak dopadnúť. "Ak by orgán ochrany prírody a správca ciest vykonával precíznu kontrolu v zmysle povolenia, k takejto situácii by nedošlo. Naším cieľom je vyvodiť zodpovednosť, pretože toto sa deje po celom Slovensku. Najlacnejšie štiepkové drevo sa nezískava v lesoch, ale popri cestách, kde sú minimálne náklady na dopravu," zdôraznil Smatana s tým, že samotný výrub sa okrem toho začal skôr, ako uplynula 15-dňová lehota, po ktorej malo rozhodnutie vstúpiť do platnosti.

Riaditeľ Správy ciest TSK Stanislav Lališ je z krokov občianskych aktivistov rozčarovaný. "Po rokoch sa nám podarilo zohnať firmu, ktorá bezplatne, len za drevnú hmotu, vyčistila nebezpečné úseky cesty. Spokojní sú starostovia obcí, občania, cestujúca verejnosť, a preto ma kroky občianskych aktivistov mrzia," povedal Lališ s tým, že výrub drevín sa robí v čase vegetačného pokoja od konca októbra do konca marca, kedy Správa ciest TSK z dôvodu zimnej údržby nemá kapacity a po škrtoch v rozpočte ani financie na to, aby si výrub robila vo vlastnej réžii. Výrub drevnej hmoty nad rámec povolenia konateľ dodávateľskej spoločnosti - HB Ekostav Malé Uherce Hubert Bencel odmieta.

Nevylúčil však, že po večeroch a počas víkendov ľudia z okolitých dedín nevyužili "ten cirkus" okolo výrubu a drevo ťažili a odvážali si pre svoju potrebu aj nad rámec povolenia. "To sme my ovplyvniť nemohli. Žiadali sme aj políciu, aby zvýšila hliadkovú činnosť v týchto úsekoch a zabránila nielen kradnutiu nami vypílenej drevnej hmoty, ale aj vypilovaniu stromov obyvateľmi obcí," pripomenul Bencel. Riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Považskej Bystrici Ľubomír Dvorský vníma vyčistenie priestranstiev okolo cesty ako jednoznačné pozitívum.

"Cesta je prehľadná, stromy, ktoré boli pevnými prekážkami, sa odstránili. Teraz už v prípade nejakej havárie človek pri náraze do stromu nezomrie. Nie je to možné hodnotiť inak, ako pozitívne," zdôraznil Dvorský. "Na základe štátneho dozoru urobíme šetrenie, miestnu obhliadku a výsledkom dozoru bude konštatovanie, či bol porušený zákon o ochrane prírody, alebo nie," informovala Martina Martyščáková z Inšpektorátu životného prostredia v Žiline. Doplnila, že v prípade, ak sa potvrdí porušenie zákona, začne sa konanie voči vinníkovi a výsledkom bude sankcia. Predpokladá, že štátny dozor by mohol skončiť do mesiaca.
Zdroj: TASR, http://www.aktuality.sk/clanok/206041/p-bystrica-vyrub-stromov-popri-ceste-presetruje-inspekcia-zivotneho-prostredia/

 

Anonym píše:
Pátek 11.05.2012 19:14
Koľko je v úseku medzi Bytčou a Horovcami zdokumentovaných prípadov úmrtia po náraze auta do stromu?
Anonym píše:
Pátek 11.05.2012 20:48
Asi mu to vozili ku kotlu do Papradna - preto je rozčarovaný z toho, že sa muselo prestať káľať!!
Anonym píše:
Pátek 11.05.2012 21:26
To je otazka odveci. Ked zistime, ze niekto zahynul po naraze do stlpu poulicneho osvetlenia, budeme odstranovat lampy?
redakcia
redakcia píše:
Pátek 11.05.2012 22:08
Vážení, ale veď tu vôbec nejde o stromy, do ktorých by niekto mohol naraziť. Pozrite sa na fotku, na ktorej pracovníčka inšpekcie a Ing. Ševčík merajú vzdialenosť vyrúbaných orechov od krajnice. Do týchto stromov sa NEDALO naraziť ani keby ste to chceli urobiť naschvál:

http://povazska-bystrica.otvorene.sk/[…]/image_view_fullscreen
Anonym píše:
Sobota 12.05.2012 13:49
Prepána, načo tu máme nejaké úrady životného prostredia, keď toto dovolia ????
Anonym píše:
Pátek 11.05.2012 22:11
Zaujimavé, že firma, čo podľa Lališa Rozčarovaného "zadarmo" čiscela stromoradia zdravých orechov 14 metrov od cesty sa vyprdla na orezané kriaky 2 metre vedľa cesty od PB smerom na Plevník a na Visolaje, hoci to bolo presne to, čo mala v zmluve. Asi to nebolo pre ňu to "pravé orechové" :-)))
Anonym píše:
Sobota 12.05.2012 17:05
Lalis a Knazko jeden vacsí zlodzej ako druhy papradnanský sedliaci
Anonym píše:
Sobota 12.05.2012 18:05
To si myslite Vy pan JANCO.
Anonym píše:
Sobota 12.05.2012 18:58
S prečínskym ujom Mamisom, dokonalá trojka.
Anonym píše:
Neděle 13.05.2012 14:23
ostáva nám si zaspievať:Lališ Kňažko Mamis a všeckých stromô sa zbavíš
Anonym píše:
Neděle 13.05.2012 14:44
Nechápem prečo nebol názov tejto debaty oveľa pragmatickejší, dajme tomu výrub ako dobrý kšeft. Každému je jasné, že išlo o dobrý kšeft Lališa a jeho cestárskych kumpánov. To by nebolo to nahoršie, nestalo tak ani prvý a bohužiaľ ani posledný raz. Horšie je ako stým naložili naši ctení poslanci TSK pod ktorých táto výrub partia patrí a mohli ju zastaviť. Len pre osvieženie: Janas, Adame, Zboranová, Kňažková a Jurčík. Ani jeden ani necekol. Vlstne Janas ano, na poslednom zastupiteľstve, vraj on s tým nič nemá a to cestári. Ostatní mlčali. Tak nenariekajte, koho ste si zvolili, ten rúbe.
Anonym píše:
Pátek 11.05.2012 22:20
A koľko je v úseku medzi Bytčou a Horovcami zdokumentovaných prípadov vodičov jazdiacich pod vplyvom alkoholu?
Anonym píše:
Pátek 11.05.2012 23:56
Pán Smatana, nedali by sa nejako bodovať príspevky asi takým spôsobom, že napr. od -5 do +5. Kto nazbiera určitý počet mínusových bodov (teda jeho jedinečná IP adresa, či ako sa to volá) mal by týždeň dištanc. Kto by bol vysoko v pluse, jeden mínusový týždeň by sa ho netýkal. Máme tu totiž veľa rozumných príspevkov, k veci, posúvajúcich debatu dopredu, ktorí prinášajú informácie, ktorým sa dá aspoň zčasti veriť a potom tu máme niekoľko debilov, ktorí o čo majú menej dôvodov na písanie, o to viac píšu a zamorujú túto milú stránku svojimi komplexami a svojou hlúposťou. Takto by sme tu vytvorili akýsi prirodzený výber. Je mi jasné , že na slnečnom Slovensku sa môže stať, že debili diskvalifikujú ostatných a ovládnu diskusiu, ale to by bolo pre diskvalifikovaných celkom srandovné čítanie, či nie?
Anonym píše:
Sobota 12.05.2012 06:40
Zdá sa mi, že môj príspevok vyznel naopak ako som chcel. Vodič jazdiaci podľa predpisov, triezvy a dodržiavajúci predpísanú rýchlosť má minimálnu šancu vraziť do stromu.
Anonym píše:
Sobota 12.05.2012 09:42
Nie, porozumel som. Len som chcel podtrhnúť, že mimo ciest vyletia v drvivej väčšine vodiči pod vplyvom alkoholu. A za to stromy naozaj nemôžu. Je potrebné tvrdé postihy na potenciálnych zabijákov za volantom s alkoholom v krvi.
Anonym píše:
Pondělí 14.05.2012 21:43
O čom táto debata je? Keby si zodpovední plnili svoje povinnosti tak, ako majú, neboli by okolo cesty žiadne stromy ani kríky a pod., tráva by bola pokosená a nebol by žiadny problém. Keď sa stavala ktorákoľvek cesta, tak chce niekto z múdrych povedať, že dva metre od cesty boli stromy? A to Vám má ktorý debil uveriť???? A kto tam tie stromy nasadil? Tu vidieť, ako strašne sa všetci vrátane zelených starajú o životné prostredie. Len samý populizmus....
Anonym píše:
Pondělí 14.05.2012 22:48
Tak ty žiadny malý debil nie si. To zaprvé.
Za druhé, nikde 2 m od cesty strom ani nenajdeš. Za tretie, strom vedľa cesty nemúže byť, aby sa nejaké ožraté tela za volantom náhodou neprizabilo. Za to betónový stĺp, alebo ocelový kandeláber môže byť aj 1 meter od cesty, to už sa zabiť môže!

« září 2021 »
září
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359