Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / POVAZSKA.SME.SK: Štvorčlenná rodina nemá nárok na väčší byt, lebo vlastní garsónku

POVAZSKA.SME.SK: Štvorčlenná rodina nemá nárok na väčší byt, lebo vlastní garsónku

Autor: redakcia Poslední změna: Neděle 22.11.2009 23:58
Pred niekoľkými dňami sme na portáli PB.OTVORENE.SK priniesli niekoľko materiálov o probléme niekoľkých mladých rodín, ktoré boli vyradené zo žrebovania o mestský byt na základe kritéria, ktoré nebolo vopred oznámené: vlastníctvo bytu. Mesto argumentuje tým, že otázky na vlastníctvo bytu boli v dotazníku. Lenže podľa rovnakej logiky mohli vyradiť všetkých žiadateľov, ktorých priezviská sa začínajú na A, H, K a N. Pretože v dotazníku bola aj otázka na to, aké priezvisko má žiadateľ. Kauze sa podrobnejšie venuje redaktorka Bernadetta Pitoňáková na stránke POVAZSKA.SME.SK:
POVAZSKA.SME.SK: Štvorčlenná rodina nemá nárok na väčší byt, lebo vlastní garsónku

Z tejto stiesnenej garsónky chcela ísť štvorčlenná rodina s malými deťmi do nájomného bytu. Foto: BERNADETTA PITOŇÁKOVÁ, POVAZSKA.SME.SK

http://povazska.sme.sk/c/5120720/stvorclenna-rodina-nema-narok-na-vacsi-byt-lebo-vlastni-garsonku.html

Štvorčlenná rodina nemá nárok na väčší byt, lebo vlastní garsónku

Štvorčlenná rodina, ktorá žiadala o mestský nájomný byt, bola vylúčená z losovania, lebo vlastní garsónku. Žiadatelia si myslia, že podmienky neboli jasne stanovené.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Žiadatelia tvrdia, že podmienka o vlastníctve nehnuteľnosti, ktorá zohrávala pri ich žiadosti rolu, nebola  v žiadnych oficiálne schválených podmienkach uvedená. Nikto ich na to údajne ani neupozornil.

Mesto tvrdí, že sa to dá vydedukovať z dotazníka.

Uchádzali sa zbytočne

Mladí rodičia poukazujú na fakt, že mesto nestanovilo kritériá jednoznačne. „V septembri sme dávali žiadosť. Nikto nás neupozornil, že ak sme vlastníkmi garsónky, nemáme nárok, aby sme sa dostali do užšieho výberu žiadateľov, z ktorých sa bude losovať. Nedali nám ani žiadne oficiálne podmienky pre výber do ruky, kde by sa toto uvádzalo," tvrdí žiadateľka. Dodáva, že ak by to vedeli dopredu, nezháňali by potrebné potvrdenia a o nájomný byt by sa vôbec neuchádzali. Mladá mamička žije s dvoma malými deťmi v stiesnených pomeroch garsónky, manžel chodí za prácou do Čiech. Keď príde domov na víkend, spáva na matraci. Ďalšia posteľ sa do jedinej izby a zároveň kuchyne nezmestí.

Aj horšie prípady

Rodina ostatné podmienky splnila. Mrzí ju, že pri posudzovaní žiadosti nebralo mesto do úvahy, že majú dve malé deti a žijú v stiesnených pomeroch garsónky. „Máme aj slobodné mamičky, ktoré nemajú kde bývať, majú oveľa nižší príjem ako rodina, ktorej sme nevyhoveli a nemajú ani garsónku," hovorí vedúca sociálneho útvaru mesta Jana Dudoňová. Zvýhodňovanie rodín s deťmi by bolo podľa nej diskriminačné voči ostatným uchádzačom. Dodáva, že aj horších sociálnych prípadov, ktoré treba riešiť je stále viac.

Vysvetlenie mesta

Žiadali sme opakovane, aby nám mesto zaslalo jasnú citáciu z nejakých oficiálne platných legislatívnych predpisov štátu či dokumentov mesta, kde sa daná podmienka, pre ktorú bola mladá rodina vyčlenená z databázy uchádzačov, spomína.  „Opakovane uvádzame, že mesto pristúpilo k vypracovaniu podrobného dotazníka, v ktorom sú jasne stanovené zákonné podmienky, ako aj podmienky mesta, ktoré musí žiadateľ spĺňať, aby bol oprávneným uchádzačom o byt v predmetných bytových domoch," uvádza sa vo vyjadrení hovorcu Filipa Oubrechta. Hneď na to je vo vyjadrení uvedené: „Z dotazníka tieto podmienky jasne vyplývajú."

Odvolávajú sa hlavne na dotazník

Ani pri opakovanom preštudovaní dotazníka sme podobnú podmienku tam jasne citovanú nenašli. Len kolónku, kde majú uchádzači zakrúžkovať pravdivo, či sú vlastníkmi bytu alebo nie. Jednoznačnú citáciu, z ktorej by to bolo zrejmé, že z iných legislatívnych ustanovení štátu či dokumentov mesta vyplýva, že danú podmienku treba splniť, nám mesto nezaslalo.

Vo vyjadrení sa okrem iného ešte uvádza: „Žiadatelia, ktorí v časti bytové pomery žiadateľa uvádzajú, že sú vlastníci bytu, nájomcovia bytu, vlastníci rodinného domu a ďalšie (body 1 až 10 dotazníka), teda žiadatelia, ktorí majú zabezpečené bývanie, boli zo žrebovania vyradení. Mesto ako vlastník predmetných nájomných bytov bolo oprávnené stanoviť horeuvedené podmienky v záujme zabezpečenia čo najväčšej spravodlivosti pri prideľovaní týchto novopostavených bytov, pričom účelom bolo zabezpečiť bývanie pre obyvateľov mesta, ktorí nemajú žiadnym spôsobom zabezpečené bývanie."

Vyradených bolo viac

Uchádzačov, ktorí boli vyradení z týchto dôvodov, bolo viac. „Do 30. septembra bolo na mestský úrad doručených celkom 212 žiadostí o pridelenie 42 nájomných bytov na sídlisku Rozkvet. Z nich bolo 134 vyradených pre nesplnenie požadovaných kritérií na pridelenie nájomných bytov postavených z dotácií ministerstva výstavby a Štátneho fondu rozvoja bývania. Z tohto počtu bolo ešte 19 žiadateľov vyradených z dôvodov uvedených v bodoch 1 až 10 dotazníka - bytové pomery žiadateľa, teda, že sú vlastníkmi respektíve spoluvlastníkmi bytu, rodinného domu, nájomcami bytu a ďalšie, teda z dôvodov, že nespĺňajú podmienku naliehavosti zabezpečenia bývania," uvádza sa v stanovisku mesta.

nedeľa 22. 11. 2009 6:20 | Bernadetta Pitoňáková


Anonym píše:
Pondělí 23.11.2009 00:04
Každý kto vie pochopiť písaný text si urobí názor za dve minúty.
KLAMÚ.
Hra podľa jasných pravidiel, to súdruhovia nemajú radi.
Anonym píše:
Pondělí 23.11.2009 00:07
prečo "súdruhovia"? ten iich hovorca je príliš mladý na to aby bol súdruh.

On vlastne nie je hovorca, ale skôr oblbca, lebo ho platia za oblbovanie ľudí.

Anonym píše:
Pondělí 23.11.2009 14:26
a prečo by ho to malo trápiť, keď mu platia.... Či vari má byť radšej nezamestnaný ?
Anonym píše:
Pondělí 23.11.2009 16:59
hm... žeby - svedomie?
Anonym píše:
Pondělí 23.11.2009 17:12
Ak by mal kvôli špinavostiam vo svojej frme/podniku/úrade kadý zamestnanec zosta doma, resp. ísť tam, kde sa špinavosti nedejú, tak sa obávam, že by si si zajtra ráno ani chleba nekúpil.
Anonym píše:
Pondělí 23.11.2009 23:02
Teda tak toto je uz vrchol. Ako niekto uz fakt nevie citat??? Garzonka nie je byt. Vid stavebny zakon a zakon o vlastnictve bytov a nebyt. priestorov. Uz ti nasi sudruhovia nevidia cez tu cervenu zastavu. Cest ich "praci".
Anonym píše:
Úterý 24.11.2009 00:45
Ak je to zákon v poriadku.Prosím povedz mi,čo potom prenajímam? Kam to zaradiť?
Anonym píše:
Úterý 24.11.2009 12:46
Neviem co tym myslis. Konkretizuj to.
Anonym píše:
Úterý 24.11.2009 14:54
KUA,PREDSA ČI JE TOTO MESTO ZÁZRAKOV ALEBO ZÁZRAKOU.NENI TOTIŽ KUA AKO KU.VA.TIE MINULE BOLI RIADNE A TIETO TERAZ SÚ PORIADNE KU.VISKÁ.
Cia
Cia píše:
Úterý 15.12.2009 10:31
 moja kamaratka 23 r. s muzom a dvoma malymi detmi maju vo vlastnictve jednoizbovy byt o rozlohe 42 m, a napriek tomu dostali ten dvojizbovy byt..... a dalsie vec ..aj ja som tam mala mat byt.. a bez akehokolkvek prietahu a vyberania.. a to som cerstvo zosobasena 22r. bezdetná. a hovorim to uprimne a otvorene. staci mat znamosti,napr, jedneho zo spoločníkov firmy, ktora bytovku stavala :D, nastastie mam byt na dedine, kde som aj chcela... rozkvet nie je premna, byvala som tam.... tak chcem len podotknut, ze viac ako polovica bytov sa tam dostala nie na zaklade podmienok, ktore splna, ale bud nahodne alebo po znamosti....a nie su to len moje vymysli....su to slova niekoho, kto to ma narok povedat :D
 smutne je na tom, že sa to robi tak tajne, že o tom vedia všetci...
Cia
Cia píše:
Úterý 15.12.2009 10:33
zabudla som dodat ze ten byt by som dostala, aj ked mam v osobnom vlastnictve rodinny dom / ale byvam v nom spolu s otcom a surodencami/ takze majetkove pomery idu bokom..

« červenec 2018 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359