Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / SME: Za anonymný príspevok dostali aktivisti pokutu

SME: Za anonymný príspevok dostali aktivisti pokutu

Autor: redakcia Poslední změna: Neděle 22.04.2012 15:42
[2011-12-15] Článok Jána Glovička v denníku SME o rozsudku Okresného súdu Považská Bystrica, týkajúceho sa diskusií na webovej stránke PB.OTVORENE.SK
SME: Za anonymný príspevok dostali aktivisti pokutu

Súd nepotrestal diskutéra, ale prevádzkovateľov portálu, ktorý píše o dianí v Považskej Bystrici. Foto: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Za anonymný príspevok dostali aktivisti pokutu

Súd rozhodol, že miestny podnikateľ utrpel na cti. Odškodné však nezaplatí autor urážlivých slov, ale prevádzkovatelia webu, ktorí príspevok nezmazali.

BRATISLAVA. Občianske združenie Klub Strážov musí vyplatiť podnikateľovi Miroslavovi Stachovi päťtisíc eur za poškodenie cti.

Stačilo, že na ich webovom portáli  pb.otvorene.sk Stacha niekto urážal v diskusii pod článkom.

Okresný súd v Považskej Bystrici rozhodol ešte 31. októbra aj o tom, že spravodajský portál musí túto časť diskusie vymazať.

Šéf klubu a poradca premiérky pre životné prostredie Juraj Smatana považuje rozhodnutie súdu za likvidačné, zasahuje podľa neho do slobody prejavu. Aj preto sa proti rozsudku odvolá.

Pisateľa nenašli

Kauza sa rozbehla začiatkom minulého roka, keď anonymný diskutér napísal pod článkami o podnikateľovi, že je zlodej a podvodník.

Ten podal trestné oznámenie, polícia však stíhanie prerušila, pretože sa „nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti konkrétnej osobe“.

Stacho preto podal žalobu na klub, ktorý web prevádzkuje. Smatana tvrdí, že podnikateľ ich pred súdnym pojednávaním nežiadal o vymazanie príspevku.

So Stachom sa SME v stredu nepodarilo spojiť. Spojili sme sa len s jeho právničkou a asistentkou, ani jedna do uzávierky nesprostredkovala odpovede.

Smatana hovorí, že portál slúži na informovanie o dianí v Považskej Bystrici a slobodnú diskusiu k témam v meste.

Diskusiu moderuje, neprimerané príspevky, ktoré zasahujú najmä rodinných príslušníkov, odstraňuje.

„Celá diskusia sa automaticky kontrolovať nedá, to vedia aj veľké portály, že niekedy je diskusia kvetnatá. Navyše, Stacho je verejne činná osoba nielen ako podnikateľ, ale pôsobil aj v komisiách v meste aj v župe,“ hovorí Smatana.

Intenzívny zásah

Súd v rozhodnutí napísal, že konaním Klubu „išlo o zásah značnej intenzity a rozsahu, ktorým došlo k zníženiu občianskej cti a dôstojnosti“.

Súd tiež rozhodol, že zadosťučinenie formou ospravedlnenia nepovažuje za dostatočné.

Advokát Tomáš Kamenec považuje za nerozumné, aby súdy priznávali vysoké nemajetkové ujmy v takýchto prípadoch. Kamenec zastupuje aj SME a zaoberá sa médiami.

Päťtisíc eur za príspevok v diskusii na považskobystrickom webe považuje za absurdný trest. „Nie je rozsahom veľké ako sme.sk. Je to veľké ohrozenie a správcovia serverov budú takýmto rozsudkom ovplyvnení.“

Slovenské súdy podľa neho v porovnaní s českými menej dbajú na hodnotu slobody slova a bazírujú na povesti ľudí.

„Pričom z našich rozsudkov mám pocit, že čím väčší gauner, tým väčšiu má  ochranu.“

Právnik Marek Benedik si naopak myslí, že majiteľ portálu nesie zodpovednosť za obsah a suma je primeraná.

 

štvrtok 15. 12. 2011 19:36 | Ján Glovičko
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)

redakcia
redakcia píše:
Pátek 16.12.2011 20:09
Odporúčame navštíviť zaujímavú diskusiu na stránke SME: http://povazska.sme.sk/disk[…]stali-aktivisti-pokutu.html
Anonym píše:
Pátek 16.12.2011 20:27
Dobrý večer,

dostal som link na Vašu stránku a na rozsudok Okresného súdu - podľa môjho názoru (potvrdeného rozsudkami Európskeho súdneho dvora) je rozhodnutie súsu jednoznačne v rozpore so Smernicou 2000/31/ES Európskeho parlamentu a Rady z 8. júna 2000 o určitých
právnych aspektoch služieb informačnej spoločnosti na vnútornom trhu, najmä o elektronickom obchode.

Tiež nakoľko pán Stacho je verejná osoba (komunálny poslanec), musí zniesť väčšiu mieru kritiky ako bežný občan - k tomu je veľa rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva - napr. Lingens v. Rakúsko (1986)
, Oberschlick v. Rakúsko (č. 1) (1991), Schwabe v. Rakúsko (1992)
 a Oberschlick v. Rakúsko (č. 2) (1997) príp. aj napr. spor Feldek vs. Slovenská republika (2001).

Je potrebné, aby sa na tieto spory a Smernicu odvolala Vaša právna zástupkyňa pri odvolaní na Krajský súd.

Ak by ste potrebovali pomoc, ozvite sa - v oblasti prava slobody prejavu a prava slobody internetovych medii sa relativne dobre vyznam :-)

Kontak na mna drotovan@yahoo.com

Drzte sa!
Anonym píše:
Pátek 16.12.2011 23:15
Súd ( úd na ňom ) by mal najprv preskúmať, či mal pán podnikateľ Stachoprd nejakú česť a dostojnosť a až potom vynášať rozusdky. Keď prídeš na políciu, že Ti poškodili auto, tiež musíš najprv preukázať, že nejaké auto máš.
Prečo svedok ( poskok ) pána S. vypovedal na súde pod vplyvom alkoholu ? Veď vypovedal, že pána S. pozná ako zásadového a charakterného človeka !! To nebolo sudcovi Róbertovi čudné, že pán Skľenáž takto charakterizoval chlapa spoza Orlového ?!?! Prečo mu nedali po takejto bohapustej výpovedi fúkať ?!?!
Je naozaj Považská Bystrica Kocúrkovo ?!?! Má pán S. chrbtovú kosť ?!?! A čo sa dá kúpiť za päťtisíc eur v ilavskom kaštieli ?
Anonym píše:
Pátek 16.12.2011 23:38
Sudca RJ - dostane on tých päťtisíc vysúdených eur ?
Sudca RJ - dostane sa do učebníc práva ako exemplárny prípad korupcie ?
Sudca RJ - neuvedomil si, že hlas ľudu - hlas Boží ?
Sudca RJ - týmto rozhodnutím došlo k zníženiu občianskej cti a dôstojnosti - sudcovej !
Sudca RJ - aj v Považskej Bystrici sa raz chliev vyčistí a prasce pôjdu na zabíjačku.
Anonym píše:
Sobota 17.12.2011 07:11
Mesto Považská Bystrica hľadá Herakla na vyčistenie Augiášovho chlieva.
Anonym píše:
Sobota 17.12.2011 19:41
Odpovede!
K otázke č.1 - Nevyjadrujem sa, aby OZ Stražov nedostalo druhú pokutu v poradí, ale myslím si svoje !!
         č.2 - Asi áno
         č.3 - Nie
         č.4 - Nie, po tom čo sa tu deje neverím, že uvedená šľachta má nejakú česť!
         č.5 - Toho sa ročníky 1965 a nižšie asi nedožiju! Tu to bude trvať aspoň 30 rokov !!
Anonym píše:
Neděle 18.12.2011 02:25
Už to vidím ako tzv. aktivisti zaplatia pokutu hahaha...otvárať hubu na plné vráta na cudzí účet dokáže každý!!! Ale aby niesli zodpovednosť to už nedokážu. Združenie vyhlásia za insolvetné a tým to pre nich skončí. Potom si založia nové združenie s novým názvom a budú pokračovať v špinavostiach a ohováraní ďalej. No a tento príspevok istotne ten hrdzavec vysušený čo zastupuje túto ,,spoločnosť,, vymaže! Keby tak bol mazal čo mal a nemusel sa dostať do nepríjemností, ale tento človek sa narodil preto aby iných štuchal a stále do niekoho vŕtal je to je životné poslanie, ale každej pesničke je raz koniec a príde na psa mráz!
Anonym píše:
Neděle 18.12.2011 09:41
Tento aktivista má za ušami zdržanie výstavby dialnice cez PB min.o 10 rokov čo zapríčinilo desiatky mrtvych pri dopravných nehodách v PB a okolí.Tiež sa výrazne angažoval v akcii zachráňte kôrovca v Tatrách z ktorej majú lesohospodári v Tatrách riadne hlavu v smútku.
Jeho heslo:Proti všetkému a proti všetkým!
Anonym píše:
Neděle 18.12.2011 10:32
Nevieš o čom píšeš !
Radšej mlč! Tak ako doteraz !
Anonym píše:
Neděle 18.12.2011 11:20
Máš na mysli tých lesohospodárov, ktorí vydrancovaním lesa a premenou stoviek hektárov územia na depresívnu mesačnú krajinu zapríčiňujú povodne?
Pozri si toto, možno ti docvakne.
http://www.ticha.sk/les.htm
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 18.12.2011 15:57
Som hrdý na to, že som sa mohol spolupodieľať na obrane Tichej doliny pred barbarským zásahom Štátnych lesov. Čas nám dal zapravdu. Ak sa vám nechce ísť do Tichej doliny, aby ste na vlastné oči porovnali územia obnovené prírodou a územia z ktorých bolo odvlečené padnuté drevo, pozrite si fotografie v článku prírodovedca Michala Wiezika z lesníckej fakulty TU Zvolen:
http://wiezik.blog.sme.sk/[…]/Ticha-dolina-roku-pana-2009.html
Príroda obnovila padnutý les - a úplne zadarmo.
Skúste sa však štátnych lesov spýtať, kam sa podeli peniaze z ťažby kalamitného dreva.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Neděle 18.12.2011 15:46
1. Keby ste sa takto vyjadrovali o komkoľvek inom (útoky na fyzický vzhľad), tak to samozrejme vymažem. Ale s farbou svojich vlasov a typom postavy som sa vyrovnal už niekedy v adolescencii, takže žiadny problém, uľavte si.
2. V žiadnych "špinavostiach a ohováraní" naše združenie pokračovať nebude, pretože tie žalované príspevky určite NENAPÍSAL NIKTO Z NÁŠHO ZDRUŽENIA, a už vonkoncom nie ja osobne. Ale určite budeme pokračovať v prevádzkovaní PB.OTVORENE.SK. Portál skončí až vtedy, keď budú mestom platené médiá slobodné a verejnoprávne.
3. Ďalší postup bude nasledovný: podáme odvolanie na krajský súd. A budeme brániť slobodu internetu až na európsky súd pre ľudské práva, ak to bude potrebné. Našťastie je dosť ľudí, ktorí nás v tomto podporujú.
4. Na príspevku je reálne len to, že majetok Klubu Strážov je skutočne podstatne nižší, než vyrubená suma.
Anonym píše:
Středa 28.12.2011 15:32
Presne! S. nebude nikdy spokojný, potrebuje len vyrývať, akože slobodou prejavu, t.j. aj vulgarizmami, ALE len na tých, ktorí majú iný názor ako on. Fandil som mu, aj ho volil, ale iné som čakal, nie len kritiku za každú cenu,aby sa zviditeľnil.
Anonym píše:
Pondělí 19.12.2011 05:00
Už sa angažuje aj v Terchovej.Tam pokutu nedostane,tam mu rovno rozbijú......
redakcia
redakcia píše:
Pondělí 19.12.2011 22:09
ktože sa angažuje v Terchovej?
Anonym píše:
Úterý 20.12.2011 18:56
Jurko Jánošík a jeho družina - vstali zmrtvých !!
Anonym píše:
Pondělí 19.12.2011 17:55
Anonym píše:
Středa 21.12.2011 12:45
V nedelu sa pán Smatana rozohňoval v Markíze nad situáciou po ťažbe dreva v Terchovej.Nechápem prečo sa teperí po Tatrách,či Terchovej a nejde sa pozrieť ako vyzerá príroda od Papradna po Podjavorník odkiaľ denne nejaká kysucká firma vypravuje desiatky kamionov dreva.Po nich zostáva mesačná krajina.
Vyzerá to tak, že na jar bude Papradno spláchnuté do Bystrice.Ale Papradno a Podjavorník nie je asi dostatočne atraktívna lokalita pre populistické zviditelňovanie na obľúbenú tému ochrany životného prostredia
Anonym píše:
Středa 21.12.2011 18:27
A keby sa k tomu vyjadril, tak sem napíšeš, že sa zviditeľňuje na Papradňanských lesoch a mal by sa ísť pozrieť do Maríkovej :-))
To v celom tom Mogoňove máte len jedného Smatanu, ktorý sa dokáže ozvať?
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 21.12.2011 20:33
Asi myslíte to vyjadrenie pre Markízu - Paľbu, o prípade lesníkmi rozjazdeného súkromného pozemku.

Celé je to jednoduchšie, ako sa tu spletá. Redaktor, ktorý pripravoval reportáž, potreboval človeka z oblasti ochrany životného prostredia, ktorý by bol schopný a ochotný "na kameru" pomenovať veci. Tak prišiel za mnou. Miestni ľudia sa báli hovoriť. Bolo úplne evidentné, že ťažbou dreva bola spôsobená erózna ryha, a pôvodca zanedbal svoje zákonné povinnosti uviesť pozemok do pôvodného stavu. Tiež som dodal, že takýchto (aj oveľa horších) prípadov je plné Slovensko.

V čom je problém?

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359