Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / SME | Vedenie Považskej Bystrice stíha polícia

SME | Vedenie Považskej Bystrice stíha polícia

Autor: redakcia Poslední změna: Úterý 28.04.2009 15:54
[2009-04-22] Ďalší do zbierky článkov o kauze falšovanie uznesenia. Naviac obsahuje informáciu o tom, že dôkazmi proti vedeniu mesta bol nielen televízny záznam z rokovania zastupiteľstva, aj výpoveď úradníčky, ktorá dokument na pokyn nadriadených zmenila. Autor článku Michal Piško sa tiež pokúšal zistiť, prečo Úrad boja proti korupcii prípad otvoril viac ako rok potom, čo polícia trestné stíhanie v decembri 2007 zastavila.
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránkach SME.SK:

http://www.sme.sk/c/4809881/vedenie-povazskej-bystrice-stiha-policia.html
Vedenie Považskej Bystrice stíha polícia

Úrad boja proti korupcii začal trestné stíhanie a zároveň obvinil primátora Považskej Bystrice Miroslava Adameho, jeho zástupcu Stanislava Haviara a mestského poslanca Marcela Péliho.

BRATISLAVA. V prípade falšovania verejnej listiny na mestskom úrade v Považskej Bystrici padli ďalšie obvinenia.

Potom, ako vlani generálny prokurátor Dobroslav Trnka informoval o obvinení okresného prokurátora Tibora Abaffyho zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, obvinil v marci Úrad boja proti korupcii aj primátora mesta Miroslava Adameho, viceprimátora Stanislava Haviara a poslanca Marcela Péliho.
Spätne upravené uznesenie

Mestskí funkcionári sú obvinení z trestných činov falšovania verejnej listiny a poškodzovania cudzích práv. Toho sa mali dopustiť krátko po vyhraných komunálnych voľbách v januári 2007. Nové zastupiteľstvo na čele s primátorom Adamem zo Smeru si zvolilo dvoch viceprimátorov (oboch tiež zo Smeru), hoci zákon v tom čase mestám umožňoval iba jedného zástupcu.

Na porušenie zákona ich upozornila prokurátorka okresnej prokuratúry Gabriela Zlochová. Vedenie mesta však namiesto toho, aby zvolalo mimoriadne zastupiteľstvo a nezákonné uznesenie zrušilo, ho spätne poopravilo. Z jedného z viceprimátorov urobilo takzvaného „dlhodobo uvoľneného poslanca", ktorý má spravidla menšie kompetencie i plat.
Trestné oznámenie

Zlochovej nadriadený okresný prokurátor Abaffy na základe takto upraveného uznesenia protest prokurátorky stiahol.

To, že bolo uznesenie dodatočne upravované, bez schvaľovania mestskými poslancami, však potvrdil televízny záznam z rokovania zastupiteľstva, aj výpoveď úradníčky, ktorá dokument na pokyn nadriadených zmenila.
Na vedenie mesta i okresného prokurátora podali trestné oznámenie opoziční poslanci za HZDS. Polícia trestné stíhanie v decembri zastavila, vedenie mesta sa vraj skutku dopustilo „na základe nedostatku skúseností" a „bez úmyslu dopúšťať sa protiprávneho konania".
Nové skutočnosti

Prečo Úrad boja proti korupcii prípad po vyše roku opäť otvoril, polícia nepovedala. Hovorkyňa policajného prezídia Andrea Polačiková napísala, že k opätovnému začatiu stíhania došlo potom, čo sa „objavili nové skutočnosti". Generálna prokuratúra na otázky neodpovedala.

Primátor Adame medzitým informoval, že požiadal o pozastavenie členstva v strane Smer.„Mojou snahou je nedať možnosť napádať prostredníctvom prípadu, ktorý sa týka mňa a niektorých ďalších osôb, stranu Smer. Túto stranu považujem v súčasnosti za najlepšie z možného, čo na našej politickej scéne je," napísal.

Krajská predsedníčka Smeru v Trenčíne Magda Košútova pre agentúru SITA povedala, že pokiaľ súd Adameho vinu preukáže, bude musieť zo strany odísť.streda 22. 4. 2009 13:37 | Michal Piško
Příbuzné položky
Kauza: falšovanie uznesenia
redakcia
redakcia píše:
Úterý 28.04.2009 20:12
V dnešných Považskobystrických novinkách je reakcia I. zástupcu primátora.
Nemáte niekto trochu času prepísať ten text? Pre ľudí ktorí nemajú možnosť dostať sa k PBn.
Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.04.2009 20:32

no napísal,že sa volá Hasťo dialničný a je poctivý ako panna.Len Laco s Cingom ho osierajú. A že mu je ľúto,že nemôže hájiť nás občanov, keďže nemôže kandidovať do VUC.Lebo by mohol byť už v chládku.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.04.2009 22:19

Tie novinky sú čo za plátok? plátok na sranie?na grcanie?na podpalovanie? Boha jeho, ten hňup zlodejský ma nasrané až za ušami a ide nás kŕmiť talafatkami o osočovaní?toto neustále klamanie a zavádzanie budeme dokedy tolerovať? prac sa už kade ľahšie!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 30.04.2009 08:38

po tomto článku muselo aj inventáru v domove dôchodcov dojsť, čo je náš HaStando zač.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 30.04.2009 17:42

nie je nič horšie ako úplatný a skorumpovaný komunista

« červenec 2018 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359