Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / SME / V meste chcú mať integrovaný systém separácie odpadu

SME / V meste chcú mať integrovaný systém separácie odpadu

Autor: redakcia Poslední změna: Neděle 10.05.2009 14:03
[2009-05-06] Poslanci mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici v útorok 5. mája schválili návrh na predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na rozšírenie a zefektívnenie separovaného zberu komunálnych odpadov. Projekt uvažuje o vytvorení integrovaného systému separovaného zberu v meste a v jeho mestských častiach a rozšírení separácie o kovy a biologicky rozložiteľné materiály. V rámci neho sa zabezpečí 18.648 vriec, 1131 kontajnerov, 174 zberných nádob a dve zberové autá s komunálnou nadstavbou a lisom. Niektorí poslanci vyjadrili obavu, že Považská Bystrica sa stane miestom spaľovania odpadu zo širokého okolia, čo negatívne ovplyvní kvalitu životného prostredia.
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovnú správu v pôvodnom kontexte na stránke trencin.sme.sk:

http://trencin.sme.sk/c/4830675/v-meste-chcu-mat-integrovany-system-separacie-odpadu.html

V meste chcú mať integrovaný systém separácie odpadu

V Považskej Bystrici plánujú vytvoriť integrovaný systém separovaného zberu. Niektorí poslanci vyjadrili obavu z možného vytvorenia spaľovne v meste.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poslanci mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici v útorok 5. mája schválili návrh na predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok na rozšírenie a zefektívnenie separovaného zberu komunálnych odpadov. Projekt uvažuje o vytvorení integrovaného systému separovaného zberu v meste a v jeho mestských častiach a rozšírení separácie o kovy a biologicky rozložiteľné materiály. V rámci neho sa zabezpečí 18.648 vriec, 1131 kontajnerov, 174 zberných nádob a dve zberové autá s komunálnou nadstavbou a lisom.

Zákon o odpadoch hovorí, že mesto musí separovať odpad ako taký. "Momentálne sa separuje sklo, papier, plasty, v budúcnosti legislatíva uvažuje so separovaním biologického odpadu, handier a kovu," uviedol pre TASR vedúci útvaru správy, údržby majetku, služieb mesta a životného prostredia mestského úradu Peter Adam.

Ako ďalej povedal, mesto sa rozhodlo vytvoriť v areáli bývalých Považských strojární zberný dvor o rozlohe 0,5 až jeden hektár a následne stojiská na zberové kontajnery. V zbernom dvore bude separačná linka na triedenie odpadu. Náklady na celý projekt majú predstavovať viac ako 1.220.000 eur (36.753.720 Sk).

Schvaľovaniu predchádzala takmer dvojhodinová diskusia, niektorí poslanci vyjadrili obavu z možného vytvorenia spaľovne v meste. K ekonomicky rentabilnej spaľovni treba podľa odborníkov minimálne 200.000 ton odpadu ročne, pričom mesto ho vyprodukuje asi 20.000 ton. Aj preto niektorí poslanci vyjadrili obavu, že Považská Bystrica sa stane miestom spaľovania odpadu zo širokého okolia, čo negatívne ovplyvní kvalitu životného prostredia.

"Poslanci urobili úplne nevinný krok. Separovať treba, tento krok však smeruje k tomu, že v Považskej Bystrici po uzavretí skládky vo Sverepci bude spaľovňa. Tá už je v programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja regiónu a nikto v meste nepripravuje iné riešenie než po uzavretí tejto skládky naštartovať spaľovňu. Predstavitelia mesta síce povedali, že mesto ju nechystá, avšak môže ju súkromný investor. To, čo prijali - separácia zberu a to, čo príjmu možno o dva mesiace - centrálny zberný dvor, to sú všetko projekty, kde súkromná firma pripravuje spaľovňu. Čiže, obávam sa riešenia, že tieto projekty do seba zapadnú ako skladačka a v roku 2012 nebudú mať Považskobystričania inú možnosť než prijať spaľovňu, ktorá bude v centre mesta a ktorá bude spaľovať celý región," povedal pre TASR občiansky aktivista Juraj Smatana.

streda 6. 5. 2009 9:41 | Copyright © TASR 2009
Příbuzné položky
Kauza: zberný dvor a spaľovňa
Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 09.05.2009 20:08

K spalovni: neexistuje uz nijaka moznost rozsirit skladku vo Sverepci alebo vybudovat novu vedla starej sverepeckej? Respektive nebola by tu moznost vybudovat potencialnu spalovnu vedla smetiska vo sverepci? pre mna- za mna, aj cez sukromneho investora, ktory si bude spalovat 200 000 ton rocne- aspon to nebude priamo v Povazskej.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 10.05.2009 01:16

Neviem teda, ja nie som odborník, preto ma opravte ak sa mýlim, ale vychádzam zo svojho sedliackeho rozumu. Nechápem jedno - čo má spoločné slovo separovať so spaľovaním odpadu. Veď keď idem separovať odpad tak ho idem krucinál triediť a to v takej myšlienke, že bude znova použiteľný. Napr: plastové fľaše - znova sa roztavia na plast a vyprodukuje sa z nich zas len plast.

Ale čo sa vyprodukuje zo spáleného odpadu.. okrem škodlivín v ovzduší, ktoré spôsobia samé ochorenia to fakt .. ale skutočne nechápem.

Ak by som takto uvažoval aj o voľbách. Teda nechodíme voliť, ale chodíme si srať na hlavu s prepáčením.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 10.05.2009 10:36

Nuž spoločné majú to, že keď chce silný súkromník rozbehnúť veľkokapacitnú spaľovňu pre celý región, a dohodne sa s pánmi na meste, tak oni mu za eurofondy pripravia potrebné zázemie. Kto by protestoval proti "rozšíreniu systému triedeného zberu" a "zbernému dvoru". Lenže všetko je dimenzované niekoľkonásobne nad potreby Považskej Bystrice. Triedička, skladovacie priestory... všetko v tom istom objekte, ako je krásny vysoký komín, a už legálna, aj keď malá spaľovňa.

Také jednoduché triky fungujú nielen na obyčajných občanov, ale aj na poslancov. Radosť podnikať v údolí dutých hláv.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 10.05.2009 11:45

Páči sa mi, ako na TV Podlažie II.vicedôverník Kubolín z pozície posledného viceprimátora propaguje alkoholizmus medzi mladežou. Samozrejme, oficiálne to bude súťaž v príprave miešaných nápojov a samozrejme pred PX centrom, t.j. pred neskolaudovanou prístavbou jednej krčmy, o ktorej sa všebecne vie, že tichým spoločníkom je aj jeho synak.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 10.05.2009 12:24

Malo by mu tam nabehnúť osadenstvo od fontány, s plastovými flaškami v ktorých si miešajú vodku s džúsom, rum s kolou, alebo čučo s alpou. Aspon sto ľudí. Keď už idú zbúrať fontánu, tak nech mu zaberú tú neskolaudovanú terasu, ako squatteri.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 10.05.2009 19:46

Ha ha, preto sa vyhrážal II. vicedôverník štb Chúpekovi trestným oznámením,zaťal to rebel Chúpek do živého. No jo tak si to zhrnme: terasa načierno, nájom zadarmo a ešte aj propagácia za mestké prachy v mestskej televízii zadarmo.A za takúto bezprostrednú pomoc mu primát nadeluje 90 tisíciek mesačne.Bravóó

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 12:03

A čo ste čakali ked ste ho volili? Keď si vezmeš prostitútku za ženu,ona bude chodiť susedom čítavať bibliu? Ale ved ju môžeš vyhodiť z balkona!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 15:54

Nebol to náhodou posledný vícedôvernik, kto tak brojil proti pitiu na verejnosti? V neskolaudovanej putike jeho vicesynka to už problém nie ja. Naopak, treba tomu urobiť dobrú reklamu cez TV Podlažie za peniaze daňových poplatníkov!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 19:56

Ostáva mi iba dodac, pán Kubovič na zdravíčko!! bodaj sa vám takto darí nafurt!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 20:08

Asi som Sybyla, resp. mám podobne vlohy. Hneď ako mestskí poskokovia Smeru a im podobní príjmali opravované Všeob. zav. nariadenia / cca pred pol rokom ? /- som písal a určite by sa to dalo dohľadať, že to je iba humbuk na to, aby si mladí nekupovali lacno v Hypernove a potom pri fontane pokecali, ale aby títo " zákaznici" išli do putyky mladého Kuboviča a tam sa otriasli k koruniek, teraz už eura. O tom to všetko je !!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 11.05.2009 23:06

Dnes o 21.07 som si pozrel predmetný príspevok na TV Podvažie. Zrejmé sú z toho 4 konštatovania: 1.Evidentne starý uj už neriadi ani sám seba, keď pripustil niečo také odpropagovať v štedro dotovanej ms TV. 2.Propagovať pitie mladých pol roka po schválení VZN obmedzujúcom pitie práve predkladateľom tohto VZN Kubolínom je drzosť a výsmech všetkým slušným občanom tohto mesta, ktorý nemá obdoby ani v skorumpovanej Ukraine. 3.Posledný vicedôverník štb týmto 5min reklamným TV spotom iba potvrdil to o čom sa už rok šepká, jeho priame prepojenie na dané pohostinstvo. 4.Jedno pozitívum ale predsa. Konečne vieme čo je pracovnou náplňou viceprimáta za 90.000 mesačne:propagovať chlast medzi mladými a pozývať ich do krčmy vlastného syna. s pozdravom čestíček a čo sme si volili to máme

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 13.05.2009 00:04

primator pekne do noviniek o amnesty pise a kubo bez zabran kaviaren v telke propaguje cosi mame o tej primatorovej snahe zase mysliet?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 13.05.2009 07:21

Je to jednoduché. Nepodliehať marketingovým ťahom a kecom, ale sledovať a kontrolovať skutky.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 13.05.2009 08:13

ako nacasovane to prislo uz vidim stareho uja ako sa na pravidelnej tyzdnovej porade s Havranom bavi o tom ako transparetne sa bude dodavat na kazdu mesku zakazku stavebny matros a prislo to naozaj v najvhodnejsom case predane a vymene je uz asi okrem meskeho uradu secko od tepla az po polovne reviry najlukrativnejsie zakazky rozdane poslanecke ovecky nakrmene aj s mecenasmi a dokonca aj ceresnica spalovna odklepnuta tak podme teda uz poriadne hospadarit ved nam az hovno ostalo boze ake naivne

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 12.05.2009 17:54

nielen bystrickí poslanci dvíhajú rúčky ako si praje:

Kšefty s lesmi Skalica skryla za kúpu nemocnice Pavol Machovič, Zuzana Petková, Pravda | 5. mája 2009 11:52 Mesto Skalica sa chystalo pomôcť nemocnici, namiesto toho pomohlo podnikateľovi Ivanovi Kmotríkovi k miliónovému majetku. Skalica narýchlo predala takmer 500 hektárov lesa Kmotríkovej spoločnosti Grafobal Group po 30 centov za štvorcový meter. Dôvodom malo byť, že mesto súrne potrebuje peniaze na kúpu nemocnice od trnavskej župy. Teraz však vyšlo najavo, že tá nijakú nemocnicu nepredáva.

Biznis po záhorácky: Skalickí poslanci sa rozhodli, že nemocnicu kúpia, aj keď Trnavský samosprávny kraj ju nepredáva. Autor: Pavol Machovič, Pravda

"Predávať skalickú nemocnicu? To počujem prvýkrát, o tom by som niečo vedel," reagoval trnavský župan Tibor Mikuš. Ten nechcel veriť, že kúpu odhlasovalo skalické zastupiteľstvo pred šiestimi týždňami. Mikuš dodal, že o predaji nemocničných budov by muselo rozhodnúť najmenej 21 poslancov kraja, ale on taký návrh ani nedá.

Kmotrík zaplatí za lesy v rekreačnej oblasti Zlatnícka dolina 1,3 milióna eur (40 miliónov korún). Nijaká verejná súťaž sa nekonala. Predávalo sa potichu na mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva.

Predaj približne tretiny lesov v Zlatníckej doline zdôvodnil kúpou Nemocnice s poliklinikou Skalica za 663-tisíc eur (20 miliónov korún) primátor Stanislav Chovanec (nezávislý). Po obchode mali pre nemocnicu nastať dobré časy, preto Chovanec zdôrazňoval, že treba konať rýchlo.

"Mesto sa dostane do pozície, že sa stane vlastníkom nehnuteľností, budov a pozemkov nemocnice a bol by tak prísun financií do nemocnice," opisoval pred vyše mesiacom Chovanec. Za predaj lesov sa prihovoril aj poslanec Národnej rady za Smer Anton Bobrík, ktorý je zároveň prednostom mestského úradu. Chovanec včera nebol vo svojej kancelárii, celý deň mal rokovania.

Primátora pri predaji podporili aj poslanci, hoci viacerí z nich pripomenuli, že pre Skaličanov je to "rodinné striebro" a s Chovancovým návrhom súhlasili práve pre nemocnicu. Poslanec František Kadlečík konštatoval, že mu je ťažko rozlúčiť sa s lesmi, ale "nevidí žiadne iné východisko voči povinnosti starostlivosti o občanov". Podobne sa vyjadrila aj poslankyňa Júlia Horváthová, podľa ktorej by sa rodinným striebrom mala stať nemocnica, preto za obchod s lesmi zdvihla ruku.

Horváthová ani teraz svoje rozhodnutie neľutuje. "Je to určitá stratégia. Veríme, že nám vyjde," skonštatovala.

Župan Mikuš pripustil, že v budúcnosti bude potrebné získať pre nemocnice strategického investora, mestá to asi nebudú. "Mal by to byť investor so skúsenosťami v zdravotníctve, s odborníkmi na zdravotníctvo a peniazmi na ďalší rozvoj," vysvetlil.

Aké plány má s lesmi v Zlatníckej doline, Grafobal Group včera nespresnil. Manažér zodpovedný za komunikáciu s médiami Peter Kresánek uviedol, že je v súčasnosti v Egypte a vyjadrí sa až koncom týždňa.

Grafobal patrí známemu podnikateľovi Kmotríkovi, jeho firmám sa počas súčasnej vlády darí. Napríklad spoločnosť EHC Service, ktorú vlastní aj Grafobal Group, dostala priamym zadaním od ministerstva vnútra zákazku na monitorovanie východnej hranice v hodnote 20 miliónov korún (664-tisíc eur).

Anonymous User
Anonymous User píše:
Čtvrtek 14.05.2009 20:57

Dufam že obyvatelia Sverepca si konečne uvedomia že vozenie odpadu do vlastnej dediny je najväčšia hluposť s ktorou sa už davno mali vysporiadať!(dedičstvo) Aktivisti ako p.Smatana nech si uvedomia že zbavenie sa "bordelu" vyvezením do druhej obce je len povrchné riešenie!(tak "mudre" riešienie da aj prvak) Teraz ked hrozí spalovňa priamo v meste,tak už sa im to nepači!"Prečo sa to doteraz vlastne sverepčanom pačilo?" Nehanbili sa ani trochu za to že všetok hnus zo širokeho okolia sa im tam vozí? Dufam že poslanci Sverepca sa znovu nedaju oklamať a že aj starosta zabojuje!!! Separacia odpadu? - to už tu malo davno pradavno fungovať!

« květen 2020 »
květen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359