Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / SME uverejnilo prehľad stavu regionálnych skládok odpadu

SME uverejnilo prehľad stavu regionálnych skládok odpadu

Autor: redakcia Poslední změna: Neděle 02.08.2009 12:05
[2009-08-01] Skládka Podstránie pri Lednických Rovniach bola uzatvorená pred dvomi mesiacmi, skládka v Sverepci pred dvomi týždňami. Podielnici skládky v Mikšovej nesúhlasia s tým, aby skládku používali aj obce z okolia Považskej Bystrice. Momentálne Považská Bystrica vozí svoje odpady na skládku Luštek pri Dubnici nad Váhom. Druhá kazeta na sverepeckej skládke nebude otvorená skôr než koncom roka 2009, za podmienky že sa nebude konať posudzovanie EIA a mesto Považská Bystrica prenajme potrebné pozemky firme Megawaste, ktorá má dohodu o prevádzkovaní kazety č. 2 s majiteľom skládky, obcou Sverepec. Uvažuje sa aj o otvorení novej skládky v Lednických Rovniach. Podrobnosti nájdete v článku Marcely Filovej na serveri POVAZSKA.SME.SK.
SME uverejnilo prehľad stavu regionálnych skládok odpadu

Skládka Luštek pri Dubnici nad Váhom. FOTO: Dubnická Environmentálna Skupina

Pokiaľ je to možné, prečítajte si správu v pôvodnom kontexte na stránke POVAZSKA.SME.SK:

http://povazska.sme.sk/c/4952171/kapacitu-skladky-si-budu-strazit.html

Kapacitu skládky si budú strážiť

Po uzatvorení skládky vo Sverepci a Lednických Rovniach zostala najbližšia možnosť, voziť odpad do Mikšovej alebo Dubnice nad Váhom.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Starostovia miest a obcí riešili problém s uskladnením odpadu. Skládku v Lednických Rovniach zatvorili pred dvomi mesiacmi, vo Sverepci sedemnásteho júla.

Otvorenie skládky vo Sverepci závisí od dĺžky posudzovania životným prostredím. Proces môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov.

Sverepec neukladá

„Máme vypracovaný projekt na vybudovanie novej kazety. Potrebujeme však spoluprácu s Mestom Považská Bystrica, aby sme dostali od neho pozemky do prenájmu," hovorí Viliam Staník zo spoločnosti Megawaste. Znovuotvorenie skládky závisí od dĺžky posudzovania. „Ak by nebolo potrebné posúdenie EIA, najbližší možný termín otvorenia novej kazety by bol už koncom tohto roka. Pri dlhodobejšom variante by prvé auto mohlo začať voziť na skládku v polovici budúceho roka," povedal Staník. Kapacita skládky bude podľa neho obmedzená. „Ak bude voziť odpad iba mesto, kapacita vydrží tri roky. Ak sa pridajú okolité obce, lehota sa výrazne skráti," dodal Staník.

Skládka v Mikšovej

„Skládka bola vybudovaná ako regionálna pre okolie Bytče. Ak by pribudli obce z okresu Považská Bystrica, výrazne by sa znížila jej kapacita," hovorí Miloš Ďurajka. Spoločníci nesúhlasia s uzatváraním zmlúv s ďalšími obcami. Skládka prešla posudzovaním EIA pred dvomi rokmi. Podľa Ďurajku by pri zachovaní predpokladaného vývozu odpadu mala mať skládka voľnú kapacitu ešte šestnásť rokov.

Starostovia obcí hovoria, že nevedia, dokedy bude voľná kapacita. „Zmluvy sme s nimi uzatvorili na dobu neurčitú. Nové neuzatvárame a staré sa vypovedať nechystáme, zostávajú v platnosti," dodal Ďurajka.

Podstránie uzatvorili

Skládku v Lednických Rovniach, kam vyvážali obce odpad z okresu Púchov, museli uzatvoriť ešte pred dvomi mesiacmi. Vtedy starostovia našli záchranu v Dubnici nad Váhom. Znamenalo to pre nich zvýšené náklady na dopravu a uskladnenie.

„Koncom tohto mesiaca by sme mali dostať stavebné povolenie na vybudovanie novej kazety," povedal starosta Lednických Rovní Ľuboš Savara (ĽS-HZDS). Po povolení začnú realizovať budovanie novej kazety. Potvrdil, že cena pre obyvateľov už nebude taká, aká bola pred uzatvorením skládky. „Musíme zohľadniť aj finančné náklady, ktoré sme do budovania investovali," dodal starosta.

Jednou z nádejných možností pre obce z okolia Považskej Bystrice by bolo otvorenie skládky v Lednických Rovniach. „Budeme v týchto veciach opatrní a množstvo uskladňovaného odpadu budeme strážiť," povedal Ľuboš Savara.

sobota 1. 8. 2009 7:34 | Marcela Filová

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359