Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Komentátor denníka SME o Slovensku a Považskej Bystrici: TU SA NOSIA GUMÁKY

Komentátor denníka SME o Slovensku a Považskej Bystrici: TU SA NOSIA GUMÁKY

Autor: redakcia Poslední změna: Středa 02.06.2010 18:38
[2010-05-31] "Keď máte pozemok v zlej chvíli a na nesprávnom mieste, štát vám bez dovolenia na ňom postaví diaľnicu alebo továreň. Tak si to vyžaduje verejný záujem. Vo verejnom záujme však už nie je primerané odškodnenie. Ľudia v Považskej pod estakádou majú kvalitu života i hodnotu nehnuteľností v kýbli. Napokon, keby tie domčeky štát odkúpil, aby ich obyvatelia našli dôstojné miesto na život inde, z najlacnejšieho variantu by už nebol najlacnejší. Aký by to potom všetko dávalo zmysel a hlavne, aký nebezpečný príklad?!"
Komentátor denníka SME o Slovensku a Považskej Bystrici: TU SA NOSIA GUMÁKY

Autor: Ivan Štulajter

http://komentare.sme.sk/c/5400907/tu-sa-nosia-gumaky.html

Tu sa nosia gumáky

Eiffelova veža je dominantou Paríža. Pôvodne to bola kontroverzná stavba, ale nakoniec do ducha metropoly zapadla a zostala. Dominantou Považskej Bystrice sa stal diaľničný most nad stredom mesta.

Absurdné z pohľadu Paríža, ale v súlade s povahou budovateľského štátu. Ten sa pod Tatrami vyskytuje už od vojny. Na Slovensku sa furt musí niečo súrne vybudovať za lacný peniaz, lebo v budovateľskom štáte existujú dlhé obdobia, keď sa vlastne nič nebuduje, ale zaháľa a sprosto kradne.

Keď sa autá budú rútiť tam a späť ponad považskobystrické strechy, myšlienka na tých, čo uväznení žijú pod nimi, nebude pre nikoho morálnou traumou.

Jeden má smolu, že mu v Dúhovom pochode hodia hnedí skalu do hlavy. Druhý, keď mu vedľa domu postavia načierno skládku či v lepšom prípade panelák. Keď máte pozemok v zlej chvíli a na nesprávnom mieste, štát vám bez dovolenia na ňom postaví diaľnicu alebo továreň.

Tak si to vyžaduje verejný záujem. A ľudia v kriticky hojnom počte to aj tak berú, pokiaľ, samozrejme, sami nie sú obeťami verejného záujmu.

Vo verejnom záujme však už nie je primerané odškodnenie. Ľudia v Považskej pod estakádou majú kvalitu života i hodnotu nehnuteľností v kýbli. Veľkí diaľniční otcovia však už nové dielo na tvári miesta vo veľkom oslávili, život pod ním je pre nich nudnou objektívnou realitou.

Napokon, keby tie domčeky štát odkúpil, aby ich obyvatelia našli dôstojné miesto na život inde, z najlacnejšieho variantu by už nebol najlacnejší. Aký by to potom všetko dávalo zmysel a hlavne, aký nebezpečný príklad?!

Odchovanec budovateľského štátu sa na veci pozerá tak, že ak sa vaše potreby, city, majetok stanú prekážkou investičného plánu, neblahé následky sú len vaša súkromná vec. Kradnúť je nutnosť, odškodnenie dielo predražuje. Lenže práve v tomto bode sa delia krajiny s neotesanými mravmi od ich slušnejších náprotivkov, kde sa mocenská garnitúra nespráva k menšine ako k dobytku.

Slovenská ekonomika pôsobí neotesaným, hrubým dojmom rovnako ako slovenská politika. Preto aj keď máte prachy, nežije sa tu najlepšie. Úplne príšerne, keď ste na dne. Ohľaduplnosť a empatia sa tu nenosia, tu sa nosia gumáky.

 

pondelok 31. 5. 2010 22:00 | Ivan Štulajter
 

Anonym píše:
Středa 02.06.2010 18:51

Obálky pre Fica


Škandál so sponzormi Smeru
musel Fica dosť vážne vydesiť. Dokazuje to svojím správaním. Tým, ako teatrálne sa snaží vec zľahčovať. A hlavne tým, ako často to robí. Denne.

Fico na jednej strane
tvrdí, že Hanzelove obvinenia sú smiešne a bezvýznamné - až tak, že nestoja za reč. A na druhej
strane sleduje každý Hanzelov krok. Keď sa dozvedel, že prišiel na švédske veľvyslanectvo s dôkazmi, okamžite volal
generálnemu prokurátorovi, či bol aj u neho... Nie, Fico nie je z Hanzela pobavený. Je z neho stuhnutý. Rovnako ako celé
vedenie Smeru, ktoré má z Hanzela paranoju.

A celkom opodstatnene. Smer čelí svojmu najväčšiemu finančnému škandálu - podozreniam, že predával štátne funkcie miliardárom z pozadia strany. A nikto pritom netuší, s čím všetkým (a kedy) ešte môže prísť ,,nepriateľ“. Preto sa dodnes v Smere nenašiel nikto, kto by podal na Hanzela trestné oznámenie.

Musí to byť naozaj strašný pocit
. Hanzel videl sponzorskú zmluvu
medzi Ficom a podnikateľmi z pozadia strany (označení sú ako sympatizanti). Predmetom
zmluvy boli investície
sponzorov do strany a "ich“ miesta na kandidátke. Zmluva nie je oficiálny dokument, ale súkromný - medzi Ficom a bosom "sympatizantov“, ktorý sa nevolal ani Dlhý, ani Bystrozraký, ale...

Pritom vôbec nevedia, koľko je kópií tejto notársky overenej zmluvy. Nevedia, koľko ďalších svedkov sa ozve. Nevedia, koľko sponzorov mohlo byť odpočúvaných - a koľko prepisov sa "nájde“. Jednoducho: nevedia, čo všetko je - a môže byť - v Hanzelovej obálke pre veľvyslanca. A kedy sa objavia v hre
ďalšie...

Vedia len to, čo všetko bolo v obálkach pre Roberta Fica.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 17:29
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 19:31
Toto je už úbohé čo všetko sa používa len aby sa očiernila táto vláda.To aj ja poviem že som videl ako Dzurinda a Radičová braly prach a bola na stole sponzorská zmluva!!! Tol´ko nenávisti som ešte nevidel ako je teraz od SDKU a SaS len aby sa dostali k moci. KDH nemusím,ale ešte stále majú v sebe dostatok úcty k súperovi vo volbách a neklesli až na dno.
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 19:48
"ako je teraz od SDKU a SaS len aby sa dostali k moci. " Nie k moci, ale ku korytu. Nebránim nikoho, ale fakt ku korytu. No proste prasce.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 13:11
a takýto nás majú riadiť ??, to majú naše deti a vnuci budúcnosť!!!!
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 15:27
hlavne by mala byť úcta k pravde.
A tie plagáty smeru - "pravicový zlepenec" - to je riadny zgrc.
Prečo? Lebo nič z toho nezrušili, okrem smiešnej 20-korunáčky u doktora.,
Anonym píše:
Pátek 04.06.2010 09:15
Neostáva mi nič iné len súhlasiť s autormi článkov! Veď ani Ježiš Kristus asi nebol taký čistý ako súdruh Fico a jeho družina! A preto si ho nedáme a rozvacačov do gulagov !! Veď vzťahy s Výchoiom sa k tomu ak bude treba upravia ! Len smelo súdruhovia vzad !!!
Anonym píše:
Neděle 06.06.2010 10:09
Príspevok písal niekto kto žil minimálne 6 rokov z hustom lese. Aj moja rodina si uťahovala za Dzurindu opasky - ale krajina sa zveľadovala a bola nádej do budúcna. Deti pracovali vo fabrikách postavených za Dzurindu!! Teraz na Fica sú prepustení a na úrade práce. Veľmi pekne ďakujem za takýto sociálný štát, radšej sa budem nechať vykorisťovať, ale v riadnom zamestnaní !!
Anonym píše:
Čtvrtek 10.06.2010 21:19
ked čítam takéto kraviny...tak do buducnosti sa fakt nedá vidieť...:-))
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 20:01
ÁNO JE PRAVDA,ŽE BOLI POŠKODENÍ NIEKTORÍ OBČANIA POD DIALNICOU,NEVIEM MNOŽSTVO -20-30 ?,,ROZHODNE ALE VIEM ŽE STOVKÁM SA ULAVILO KTORÍ BÝVAJÚ OD KOSTOLA PO KRIŽOVATKU.MNE TAM BÝVAJÚ RODIČIA A TÍ SÚ NADŠENÍ,KONEČNE PO ROKOCH MAJÚ OTVORENÉ OKNÁ !!!
Anonym píše:
Středa 02.06.2010 20:10
No veď, je ich iba pár. Pri tých miliónoch, ktoré išli len do PR kampane pri otvorení, ich mohli slušne odškodniť a boli by všetci spokojní. Ich domy mohli vykúpiť a urobiť z nich napríklad ubytovanie pre neplatičov.
redakcia
redakcia píše:
Středa 02.06.2010 20:23
Presne tak. V čom je problém, keď ide len o odškodnenie cca 30 rodín? Stovky boli "vyriešené", diaľnica bola spustená, je čas vyriešiť tento "detail". Na chlast zadarmo peniaze sú, a na presídlenie pár domov nie sú???

Koho táto téma nudí, nech tie články nečíta a diskutuje o ničom inom. (To je odkaz pre pána Jethra, ktorý nevynechá príležitosť okomentovať každý materiál o odškodnení ľudí pod diaľnicou tým svojím "neplačte".)
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 00:26
Na to aby som pisal mam rovnake pravo ako ty.Okomentovat mozes vsetko aj ty,nikto ti nebrani a ako vidim tak to aj robis. Ale hlavne chcem pripomenut,ze ja som nikdy nic nenapisal proti odskodneniu ludi co touto vystavbou trpeli a trpia. Je samozrejme ze by mali byt adekvatne odskodneni a som plne ze to. Ja som vzdy pisal o vecnom plakani co sa tyka toho ze sa to stavia a bude to postavene,cize bolo rozhodnute a uz sa s tym neda nic robit,neexistuje ziadne odvolania ako na sude a aj tam to raz skonci bez moznosti odvolania a rozsudok najvyssieho sudu plati. A vzdy sa ta strana co prehra citi poskodena,ale je to tak a musime sa s tym zmierit. Takze este raz,ja som nikdy nekritizoval pravo poskodenych na spravodlive odskodnenie. Jethro.
redakcia
redakcia píše:
Čtvrtek 03.06.2010 00:54
To som rád, že na odškodnení sa zhodneme. Už to len presadiť proti záujmom lobbistov, ktorí chcú aj v iných mestách valiť diaľnice bez ohľadu na obyvateľov, a odškodňovanie by im urobilo škrt cez rozpočet.

A to čo ty nazývaš plakanie, ja nazývam udržiavanie historickej pamäti. Aby sa nezabudlo, ako sme k tej nádhere prišli. Teraz téma žije v médiách, tak sem vešiam publikované materiály, pretože v záplave iných správ napríklad na SME sa časom stratia, ale tu sú vytriedené v archíve článkov týkajúcich sa diaľnice.

To ešte netušíš, že sa chystáme na postupné zverejňovanie všetkých článkov o diaľnici cez PB, ktoré sú v mojom archíve od roku 1995. Bude ich treba prepisovať, ale sú to z historického hľadiska veľmi zaujímavé kúsky. Ako politici menili názory, aké plané sľuby toto mesto dostávalo... Takže si rovno nakopíruj to svoje "už neplačte".
Mimochodom, téma diaľnica je na tomto webe druhá najnavštevovanejšia, hneď po kontrolovaní diskusií.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 07:51
Bohuzial lobisti boli aj budu a v komunizme riadili sudruhovia a teraz peniaze.Mozes zverejnovat clanky ake chces ohladom vystavby,mas na to pravo a ze politici prevracaju kabaty a to hlavne v Povazskej nie je nic nove,to vieme vsetci.Ak ta to uspokoji tak tie clanky uverejnuj,mne sa to uz zda zbytocne,nakolko sa tym nic nezmeni(podotykam,nehovorim o odskodneni). Myslim ze rozumnejsie je venovat sa tomu,co este tato narusena partia vo vedeni mesta chysta urobit. Uz teraz ti mozem povedat,ze k teme co uz je za nami sa nebudem vyjadrovat,lebo to nevidim zmysluplne.Ale vela stastia,snad to bude este ludi zaujimat.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 17:52
Kde boli médiá, SME, Štulader keď sme ich potrebovali, aby nám nešla cesta ponad hlavy? Teraz to je na čo dobré, okrem toho aby vulgárni "inteligenti"-iné nevedia, len urážať a vyhrážať sa, nadávali na Fica. Svokrovi zbúrali dom za vlády Dzurindu. A nikdo ani nepípol. Redaktori napr. zo SME boli mimo republiky, alebo majú vymazanú pamäť?
 
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 13:01
jethro tvoje cervenohnede postoje cez krvave oci od placu asi nad stratou veducej ulohy strany v spolocnosti su trapne .aj ked tvoji sukmenovci su teraz pri vesle ,ale len docasne ,volby sa blizia. daj sa zabalzamovat na cervenu ploscad vedla iljica.. ten ta bude chapat,mozno ta ani nestrci do gulagu.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 21:01
Presne klasicky utok praviciara-cize modreho.Ak si si vsimol tak ja tu nijak neutocim na pravicovych volicov tak ako to mate vo zvyku vy.A nenadavaj mi do cervenych a roznych sukmenovcov, nikdy som v strane nebol a ani clenom ziadnej partaje,ci uz pred 89 alebo po.Akurat mi vadi ta nenavist ktora z vas uplne srsi. Ja by som tak strasne rad videl (keby sa zapisovalo kto ako volil)ako volili v minulych volbach teraz ti najvic sa bijuci do prs ktori maju vo vsetkom pravdu,nevraviac ako boli mnohi v KSČ.Ak je zle mat socialne citenie,tak sorry ja ho mam. PS: este jeden napad,bolo by uzasne keby mohli prispievat iba ludia,ktory budu zaevidovany aby sa mohla zistit ich totoznost a potom by som si rad preveril ich minulost ci neboli v KSČ alebo ŠTB?!?!?,,Ja sa nemam coho obavat,mna by si tam nenasiel,ale strasne vela ludi by prestalo prispievat.A okrem toho ty nemas ani sajnu koho ja som volil a koho budem,tak si neprisvojuj patent na rozum ze vies kto som. Jethro.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.06.2010 21:46
To čo píšeš nemá z demokraciou nič spoločné.
Skôr by som povedal že si pôsobil v zložke ktorá kontrolovala kto čo povie, alebo kto čo na koho nabonzuje.
Anonym píše:
Čtvrtek 10.06.2010 21:24
Problém je ten že odzačiatku pod vedením multiaktivistu Smatanu ,bojovali za životné prostredie...miesto toho aby bojovali sa náhradné pozemky a domy...ved keby sa to bolo postavilo v 1996 je to x krát lacnejšie 100 vky mil korun. čiže 30 domov po 3-5 mil korun je cca 100 mil....rozdiel si mld !!! Štulajter si opeť našiel tému... ked boli posudzované varianty v 96 tak rozdiel bol 6 mld....čiže pekne trepe...A čo sa týka boja za odškodnenie,ved nech vyskušaju ja by som to urobil...ale tá pozícia je už velmi oslabená....

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359