Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / SME.SK: Diskusie na webe súd neobmedzil

SME.SK: Diskusie na webe súd neobmedzil

Autor: redakcia Poslední změna: Pátek 27.04.2012 00:46
[2012-04-27] Občianske združenie Strážov nemusí zaplatiť pokutu päťtisíc eur a zverejniť ospravedlnenie považskobystrickému podnikateľovi Miroslavovi Stachovi za to, že anonymný diskutér o ňom na webe združenia napísal, že je zlodej a podvodník. Diskusný príspevok však musia zmazať. Krajský súd v Trenčíne tak včera zvrátil rozhodnutie považskobystrického okresného súdu, ktoré aktivisti považovali za likvidačné a ktoré by bolo závažným precedensom aj pre všetky weby s diskusnými fórami. Aktivisti ešte v roku 2010 zverejnili na svojej stránke článok regionálneho týždenníka o tom, ako sa občianske združenie, v ktorom je Stacho členom, dostalo k mestským pozemkom. Na majetkovej komisii mesta, ktorá o predaji hlasovala, zastupoval združenie Stacho, ktorý bol zároveň aj členom komisie.
http://www.sme.sk/c/6354674/diskusie-na-webe-sud-neobmedzil.html

Diskusie na webe súd neobmedzil

Súd rozhodol, že prevádzkovateľ webovej stránky nezodpovedá za diskusie.

BRATISLAVA. Občianske združenie Strážov nemusí zaplatiť pokutu päťtisíc eur a zverejniť ospravedlnenie považskobystrickému podnikateľovi Miroslavovi Stachovi za to, že anonymný diskutér o ňom na webe združenia napísal, že je zlodej a podvodník. Diskusný príspevok však musia zmazať.

Krajský súd v Trenčíne tak včera zvrátil rozhodnutie považskobystrického okresného súdu, ktoré aktivisti považovali za likvidačné a ktoré by bolo závažným precedensom aj pre všetky weby s diskusnými fórami.

Aktivisti ešte v roku 2010 zverejnili na svojej stránke článok regionálneho týždenníka o tom, ako sa občianske združenie, v ktorom je Stacho členom, dostalo k mestským pozemkom. Na majetkovej komisii mesta, ktorá o predaji hlasovala, zastupoval združenie Stacho, ktorý bol zároveň aj členom komisie.

Sloboda diskusií

Stacho tvrdí, že reakcie diskutérov pod článkom poškodili jeho dobré meno i podnikateľské aktivity a prevádzkovateľa stránky žaloval.

„Výrazy, ktoré sú obsiahnuté v príspevkoch, súd vyhodnotil ako protiprávne, a preto je žalovaný povinný ich odstrániť,“ tlmočil včerajšie rozhodnutie krajského súdu jeho hovorca Roman Tarabus. Pokutu a ospravedlnenie však súd zamietol.

„Prevádzkovateľ internetovej stránky nenesie zodpovednosť za anonymné príspevky používateľov a zásah do osobnostných práv nespôsobil,“ povedal Tarabus.

„Rozsudok považujeme za dôležitý precedens pre slobodu prejavu na Slovensku. Pre prevádzkovateľov webových stránok znamená, že nenesú zodpovednosť za obsah diskusií a o porušení niečích práv môže rozhodnúť len súd,“ reagoval šéf združenia a bývalý poradca premiérky Ivety Radičovej Juraj Smatana.

Rozhodnutie však chcú aktivisti napriek tomu napadnúť na Najvyššom súde. Sú totiž presvedčení, že Stacho ako člen mestských komisií musí ako verejná osoba strpieť aj expresívne vyjadrenú kritiku.

„Tam nebola diskusia o jeho privátnych záležitostiach, ale akým spôsobom nadobúdal pozemky, ako pracuje v mestskej komisii a aké veci tam presadzuje,“ vraví.

Teror skrachovancov

Rozsudok mieni napadnúť aj Stacho. „Budeme pokračovať ďalej, tu ide o vytvorenie precedensu, či je človek chránený voči rôznym indivíduám a skrachovancom, ktorí si chcú takýmto spôsobom budovať popularitu,“ povedal. Spochybňuje i to, že by bol verejne činnou osobou. Výroky podľa neho ublížili aj jeho rodine.

Verdikt súdu naopak privítali administrátori webových portálov. „Ak by súd potvrdil pôvodné rozhodnutie okresného súdu, diskusie by sme zrejme museli obmedziť. Pri tisícoch príspevkov denne nie je v našich silách prečítať všetky, vyhodnotiť, či sú protiprávne, a zasiahnuť,“ hovorí administrátor blog.sme.sk Karol Sudor.

Príspevky dnes administrátori diskusií mažú po upozornení na ich zjavnú protiprávnosť alebo urážlivosť.

štvrtok 26. 4. 2012 21:10 | Michal Piško

Prípadu sa venuje aj komentár zástupcu šéfredaktora SME Lukáša Filu "Radosť z nadávania". (Dostupné len pre predplatiteľov systému PIANO):

http://komentare.sme.sk/c/6354694/radost-z-nadavania.html

Podrobný prehľad kauzy nájdete na http://povazska-bystrica.otvorene.sk/kauzy/zodpovednost-webu-za-anonymnu-diskusiu

Anonym píše:
Pátek 27.04.2012 07:36
Vláda Roberta Fica chce konsolidačné opatrenia konzultovať aj na úrovni Európskej komisie. Slovensko ako druhá najchudobnejšia krajina z hľadiska príjmu na obyvateľa sa totiž podľa Fica nemôže sústreďovať na štandardné konsolidačné opatrenia, ktoré sa dajú urobiť v ostatných krajinách. Vláda sa podľa premiéra bude "trápiť" aj s opatreniami ako je napríklad spomínané znovuzavedenie daní z dedičstva a darovania, keďže nechce ísť cestou zvyšovania DPH a chce dodržať záväzok znížiť deficit verejných financií pod 3 % výkonu ekonomiky v budúcom roku. "Tak buď pôjdeme na úkor tých, ktorí majú a tam budeme hľadať tie zdroje, alebo budeme drhnúť tých najslabších, ale potom nechcem byť predsedom vlády. Nech drhne tých najslabších niekto iný,“ vyhlásil Fico.
Anonym píše:
Neděle 06.05.2012 11:13
...všetci by ste mali íst do prdele aj s vaším fickom
Výbor verejného blaha
Výbor verejného blaha píše:
Pátek 27.04.2012 09:23
Zdá sa, že pán Stacho sa nachádza v stave krajného znepokojenia.
Anonym píše:
Pátek 27.04.2012 12:33
anonymné budovanie popularity, to je naozaj hodné skrachovanca :-)
Anonym píše:
Pátek 27.04.2012 12:42
Ten komentár zástupcu šéfredaktora SME je fajný, tak ho sem dám pre tých čo nemajú piano.

Radosť z nadávania (komentár)
Keby mohol autor tohto komentára vysúdiť za každú nadávku v internetovej diskusii čo i len tisíc eur, bol by milionárom. A označenia ako "zlodej" a "podvodník", za ktoré mal dostať peniaze považskobystrický podnikateľ, by ešte pokladal za extra láskavé. Ale nie je to neprajnosť, ktorá vedie ku konštatovaniu, že verdikt trenčianskeho súdu, ktorý zrušil povinnosť platiť za osočovanie na webe, je dobrou správou.
 Samozrejme, aj v ére internetu musia ostať zachované nástroje na ochranu dobrého mena. Facebookové statusy alebo blogy dokážu zničiť niekoho povesť pomaly dokonalejšie než akákoľvek iná forma komunikácie, čiže na čo iné by sa už paragrafy mali používať? Ale treba pri tom pamätať na dve veci. V prvom rade prípadné žaloby by vždy mali smerovať proti konkrétnemu autorovi. Nie je v silách žiadneho prevádzkovateľa blogov ustrážiť všetky príspevky, ktoré blogeri zverejňujú, či, nedajbože, skúmať ich pravdivosť. Každý autor si musí uvedomovať svoju zodpovednosť za to, čo uverejní, a znášať následky, ak tým niekomu uškodil.
 Áno, v druhom rade musia existovať aj páky na prevádzkovateľov stránok, pretože v prípade anonymov môže byť problém dopátrať sa ku konkrétnemu vinníkovi a problematický obsah je na "ich" stránke. Ale diskusia o zodpovednosti prevádzkovateľa webu by mala nastupovať až v bode, keď ho niekto vyslovene upozorní na protiprávny obsah a on sa zaň postaví. A aj potom treba skúmať hranice slobody slova a hľadať primerané sankcie. K tomuto smeruje včerajšie súdne rozhodnutie. Aspoň táto správa by mohla potešiť aj večne naštvaných diskutérov.
Lukáš Fila
Anonym píše:
Pátek 27.04.2012 19:48
Stachovič a jeho skorumpovaní klamaráti, ktorí sa ho zastali v P.B. chvalabohu nemajú dosah na KS!
Sudca, ktorý vydá rozsudok, ktorý nasledne vyššia in štancia musí revidovať - vyprodukoval zm§tok.
Mal by dostať nejakú sankiu, aby sa v budúcnosti vyvaroval takých konaní, čo oslabudú dôveru v súdy!
Takto si veselo súdi ďalej podľa toho ako to potrebuju Tí jeho kamaráti!!
Anonym píše:
Sobota 28.04.2012 12:57
Aj ja si myslím, že sudca okresného súdu, po ktorom musia opravovať rozsudky na kraji, by mal byť sankcionovaný. Preradiť na inú ( nižšiu ) pozíciu, ubrať z platu, v PB novinkách uverejniť pekný článok o praktikách okresného sudcu ...
Anonym píše:
Středa 02.05.2012 13:50
ako sa prosim vas vola ta sudkyna ktora vydala na okresnom sude to rozhodnutie?
diky vopred!
Anonym píše:
Středa 02.05.2012 18:27
sudkyna sa vola JUDr. Jankovsky ;-)
Anonym píše:
Čtvrtek 03.05.2012 12:10
Pan Stacho,rad by som vedel ako ste uplatil pracovnikov mesta aby ste mohol zacat stavat parkovisko medzi domami na Mierovej ulici v Kolonii? Je tood Va s neuveritelne chrapunske ked chcete mat parkovisko medzi obytnymi domami kde je pieskovisko pre deti ktore sa tam hraju a kde je este aspon trochu zelene medzi domami.To uz naozaj nemate trochu tej obycajnej ludskej slusnosti a spolupatricnosti? Toto Vase jednanie presne ukazuje aky ste clovek,posadnuty majetkom s neuctou k mladym i starym ludom,ktori tam ziju. Verim ze sa Vam vsetko vrati ked budete stat pred tym najvyssim apotom sa budete smazit v ohni pekelnom.Nic ine si nezasluzite!!!
Anonym píše:
Čtvrtek 03.05.2012 14:33
ale nekecajte, peklo neexistuje, ani nic take. Ale niekto tu by mu to mohol nazorne vysvetlit a predviest ako sa chrapunsky sprava...
Anonym píše:
Čtvrtek 03.05.2012 14:53
Kus pozemku, ktorý nie je bohvieako udržiavaný, nech tam aspoň čosi je. Auta tam stoja po ceste, ked maš tadial prejsť tak máč problem.Aspon sa odpracu s cesty. Nemoselo tam byt parkovisko, ale možno aj niečo iné, ale nech je tam niečo, lebo takto to tam nevyzera bohvieako.A jak je to jeho, tak ma na to právo. Ty si tieš môžeš postavit na svojem čo chceš.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.05.2012 18:44
Zaujímavé, že v Milochove chce stavať na cudzom. Keby mu to nevyšlo, tak by to bolo celkom zaujímavé a hlavne jeho komentáre o skorumpovanom meste a úplatných úradníkoch.
Anonym píše:
Středa 09.05.2012 19:25
Tvoja odpoved je poriadne hlupa,chcel by som ta vidiet keby ti postavili parkovisko hned pod oknami medzi tromami domami.A pozemok je udrziavany,je tu detske pieskovisko a travnata plocha.Auta parkuju na jednej strane cesty popri skolke a nam obyvatelom to staci,to nie je hlavna cesta.Je pravda ze je to jeho sukromny pozemok,ale vsetko je o normalnom a podotykam ludskom spravani a nie len o byznise.Vari si myslis ze to bude parkovisko pre obyvatelov okolitych domov ?,,,,omyl a ked tak riadne spoplatnene.Rubanie stromov a nicenie akojkolvek zelene na takom malom mieste je proti zdravemu rozumu a bohuzial pan Stacho ho asi nema.
Anonym píše:
Čtvrtek 03.05.2012 21:04
Nasypte mu hrachu, budete bez Stachu!
Anonym píše:
Pátek 04.05.2012 21:48
Niektori ľudia si jednoducho myslia, že su niečo viac a nezaoberaju sa potrebami inych. Skúsme si ale zrekapitulovať čo niektorí ľudia - považujúci sa za vyvolených a vyššiu vrstvu - vlastne vybudovali. Riaditeľ družstva, ktoré budovali ľudia počas socializmu bol v pravú chvílu na pravom mieste...uchmatol rozbehnutý biznis, ktorý vzásade dokázal iba postupne likvidovať, až nakoniec nedokázal držať krok s progresívnymi reťazcami a celý biznis predal, pričom majetok, ktorý budovali celé generácie mu dnes slúži na jeho vlastné obohacovanie a dáva mu zrejme pocit, že je ten vyvolený a úspešný, ktorý má právo diktovať ostatným, čo majú robiť. Príbeh ako prišiel ku tenisovým dvorcom všetci poznáte, takže ho netreba nejak špeciálne rekapitulovať. Príbeh ako prišiel ku športovému areálu v Orlovom všetci poznáte, takže ho netreba nejak špeciálne rekapitulovať. Vidíte nejaký prínos takýchto ľudí pre naše mesto? Premeniť majetok všetkých na majetok svoj sa v lepšej spoločnosti volá aj krádež. A v lepšej spoločnosti takýmito ľuďmi zväčša opovrhujú alebo ich dokonca spoločensky vytlačia na okraj komunity. Tu u nás z takýchto ľudí robíme členov rôznych finančných a odborných komisii, kladieme ich za príklad a bojíme sa ich hnevu, toho, že majú peniaze a môžu nás zničiť... Takí ľudia sú všade a vždy budú, s tým nič neurobíme. Ale mali by sme si v hlave upratať, či sa necháme takýmito ľuďmi zastrašovať, manipulovať a naďalej okrádať. Alebo ak vie niekto o nejakom pozitívnom počine, ktorý urobil pre naše mesto tak možno zmením svoj - možno prehnane negatívny názor.
Anonym píše:
Sobota 05.05.2012 08:37
Podsypte mu hrachu, budete bez Stachu! Pomohlo to na Ďurka Jánošíkech, pomôže to aj dnes. Hľadajte vhodný hrach !

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359