Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / SME | Plánujú postaviť sochu Štefánika

SME | Plánujú postaviť sochu Štefánika

Autor: redakcia Poslední změna: Středa 22.07.2009 23:45
[2009-07-20] Článok v denníku SME informuje o zámere mesta Považská Bystrica postaviť sochu M. R. Štefánika. Článok bol publikovaný ešte pred rokovaním zastupiteľstva, ktoré projekt odložilo, kým nebude vybraté vhodné miesto pre pamätník. V závere článok pripomína históriu pôvodnej Štefánikovej sochy v Považskej Bystrici, ktorá bola postavená za Slovenského štátu a zlikvidovaná komunistami v roku 1955.
http://povazska.sme.sk/c/4940936/planuju-postavit-sochu-stefanika.html

Plánujú postaviť sochu Štefánika

Považskobystričania chcú po rokoch opäť postaviť sochu Milana Rastislava Štefánika.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Po viac ako polstoročí sa zrejme v budúcom roku Považskobystričania dočkajú chvíle, keď bude na území mesta opäť umiestnená socha Milana Rastislava Štefánika. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol primátor mesta Miroslav  Adame.

"Mestská rada na svojom stredajšom (8. júla) zasadnutí odsúhlasila zámer zhotovenia a umiestnenia kamennej repliky sochy M. R. Štefánika, ktorá tvorila v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch minulého storočia dominantu mesta. Ak sa s rozhodnutím rady stotožnia poslanci na budúcotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva, socha by mohla zdobiť mesto niekedy v polovici budúceho roka," povedal Adame. Jej zhotovenie by chcelo mesto zveriť sochárovi Petrovi Rollerovi. Ten je zaťom autora pôvodnej sochy - Vojtecha Ihriského a jeho dielo, Štefánikovu bustu, odhalili na jeseň minulého roku vo vestibule tamojšieho magistrátu.

Replika 17-metrovej sochy

"Malo by ísť o trojmetrovú repliku pôvodnej 17-metrovej sochy a finančné náklady na jej vyhotovenie dosiahnu okolo 33.194 eur (asi milión Sk). Polovicu finančných prostriedkov by sme chceli uvoľniť už v tomto roku, druhú na budúci rok. Sochu by sme chceli odhaliť pri príležitosti výročia Štefánikovho úmrtia," uviedol Adame, pričom dodal, že lokalitu na umiestnenie sochy bude vyberať z niekoľkých alternatív komisia pre životné prostredie, výstavbu a dopravu mestského úradu.

Podľa miestneho historika Milana Belása pôvodnú Štefánikovu sochu dali zhotoviť vtedajší považskobystrickí radní. S jej výstavbou začali v roku 1938 i napriek námietkam Bratislavy a slávnostne ju odhalil 5. mája 1940 šéf Hlinkovej gardy Alexander Mach.

"V decembri v roku 1955 sa rozhodlo o odstránení sochy. Udialo sa tak pod rúškom noci, aby jej demolácia neiritovala Považskobystričanov. Pôvodne ju chceli stiahnuť na zem lanami, no pieskovcové dielo bolo vystužené železnými roxormi, takže na jej likvidáciu napokon použili dynamit. Telo sa po výbuchu rozsypalo, no obrovská hlava zostala prakticky neporušená a údajne je zakopaná niekde v areáli Považských strojární," dodal Belás.

Dôvodom odstránenia sochy, ktorý vtedajší mocipáni oficiálne predostreli verejnosti, bola skutočnosť, že socha prekážala pri pristávaní lietadiel na neďalekom letisku. Pre Považskobystričanov bola Štefánikova socha symbolom slobody a po nežnej revolúcii sa niekoľkokrát objavili snahy o jej znovuzrodenie. Všetky však stroskotali.

pondelok 20. 7. 2009 11:10 | Copyright © TASR 2009
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 07:30

..."V decembri v roku 1955 sa rozhodlo o odstránení sochy. Udialo sa tak pod rúškom noci...

Bezcharakternosť a farizejstvo súčasných bolševických a štb-áckych pohrobkov v PB typu Adame.Haviar, Kubovič, Bačík, Pekár,.. nemá hraníc. Kde ste boli soudruzi a kde bola vaša angažovanosť za Štefánika doteraz???

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 10:18

Áno, bývalí členovia komunistickej strany chystajú pamätník antikomunistovi, ktorý organizoval légie proti bolševikom v Rusku :-) Kto zostal v strane po roku 1968, alebo do nej potom vstúpil, ten by sa mal verejne kaja, a nie stavať pomníky Štefánikovi. Ale možno bude na novom pomníku tabuľa: V roku 1955 súdruhovia za naše peniaze zbúrali, v roku 2010 súdruhovia za naše peniaze postavili.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 10:24

Na tú sochu by sa mali vyskladať bývalí členovia KSČ, ktorí sú teraz vo funkciách! Ako ospravedlnenie za podporu zločineckého režimu!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 11:36

že by s tvojím návrhom naši soudruzi súhlasili. Oni sú naučení brať, nie dávať!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 12:20

Pozri, ono je to jednoduché. Súdruhovia chcú stavať sochy, lebo si myslia, že si tým pred voľbami u voličov pomôžu. Že aha akú my máme úctu k histórii. Tak treba tým voličom pripomenúť, ktorí z tých sochárov boli v strane, ktorá dala ten pomník zvaliť, a doteraz sa za to neospravedlnili.

Nech majú súdruhovia "pamätník" aký si zaslúžia.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 10:59

Nie som zástanca komančov ale hore menovaný soudruzi v tej dobe -rok 1955 boli male detváky čo ťahali za sebou dreveného káčera, takže asi za toho nášho Štefánika by sa nemali kajať, ale celkovo za iné veci ma serúúú...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 11:27

Prečítaj si to ešte raz a poriadne. Nikto našich premaľovaných soudruhov tu neobviňuje za likvidáciu sochy Štefánika. Ale poukazujem na značný paradox, že do 89 r. s tým súhlasili, po 89 r. im to nevadilo a teraz pred blížiacimi sa voľbami zrazu pocítili neskrotnú túžbu obrátiť svoje názory o 180 stupňov :)))

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 12:28

Adame - určite Haviar - 100% Kubovič - bol? mohli verbovať komunistov ako dôverníkov ŠtB? Z poslancov - Bačík - 100% Gregušová - neviem Janas - asi primladý, neviem Pekar - ako SDĽkár asi bol Kavecká - ako KDH asi nie Péli - asi primladý Matušík - neviem Keruľ - ako učiteľ na učňáku možno bol Babušík - asi primladý Kardoš - neviem Karas - neviem Strašíková - neviem Kostelanský - neviem Jurčík - neviem Tomanová - neviem Belásová - neviem Karásek - neviem Fortuníková - neviem Štábel - neviem Korbaš - neviem

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 14:06

Jurčík bol vedúci pracovník v Považských strojárňach, takže si doplň do zoznamu +

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 27.07.2009 23:51

perestrojková szmáčka na družstve v podhradí

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 29.07.2009 14:17

Kto sa cez tangáče dostal do politiky??? Víťaz súťaže môže stráviť večer so súdružkou z JRD- ona je ta milionová odmena.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 14:16

Zaujímavé čítanie:

http://www.ksc-cssp.komunisti.sk/Preco_musela_byt_ZOKSS_PB_zrusena.htm

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 14:20

Regionálne zastupiteľstvá sú živnou pôdou pre podnikateľské kruhy, ktoré si cez ne zabezpečujú lukratívne zákazky. Príkladov je neúrekom. Zároveň je to priestor pre získavanie nemalých finančných prostriedkov, či už spomenieme podiely na zákazkách, alebo možnosť obsadenia viacerých teplých pracovných miest na úradoch. Poznáme povolebné striedanie nelojálnych vedúcich pracovníkov na úradoch...

Pamätám si na jednu z členských schôdzí. V diskusii ktorá bola mimoriadne búrlivá vyjadril Martin Jágrik názor, že v dobe, kedy je KSS v rozklade a potrebuje v prvom rade vyriešiť svoje vnútorné problémy bez akéhokoľvek otáľania, je dokonca aj účasť na regionálnych voľbách nežiadúca a povedie len k ďalším rozporom. Tento názor nezostal nepovšimnutý a najviac vyľakal funkcionárov Jozefa Fučeka (starostu obce Vrchteplá a člena PÚV KSS) a RsDr. Milana Šlapku (dlhoročného člena ÚV KSS a funkcionára OV).

A tu sa dostávam ku samotnému názvu článku – ROZUZLENIE. V návrhu OV KSS Považská Bystrica na „rušenie“ ZO KSS 1 Považská Bystrica sa objavila následná veta: „Žiadame SÚV KSS o urýchlené rozhodnutie z dôvodu konania parlamentných a komunálnych volieb v roku 2006, aby sme zabránili ďalšej aktívnej činnosti proti KSS“ a SÚV naozaj rozhodol urýchlene. Kiežby každé rozhodnutie SÚV bolo také promptné...

Následná účasť na komunálnych voľbách v roku 2006 nepriniesla strane nijaký mandát v mestskom zastupiteľstve. Strana nepostavila kandidáta na primátora mesta rovnako ako v tých minulých (dnes vieme, že v úmysle neodoberať voličov víťazovi volieb M. Adameovi). V minulých voľbách bola KSS na spoločnej kandidátke s inými stranami pod názvom „Šanca pre mesto“. Spoločný kandidát na primátora bol Ing. Stanislav Haviar, bývalý funkcionár KSČ a mimoriadne úspešný podnikateľ v stavebnom odvetví. Nakoľko nebol úspešným a nedokázal poraziť vtedajšieho primátora nominanta HZDS Ľuboša Lackoviča, rozhodli sa odstavené podnikateľské kruhy v minuloročných voľbách postaviť ako kandidáta uznávaného primára MuDr. Miroslava Adameho, ktorý kandidoval za stranu Smer. Tento krát sa podarilo podnikateľskej skupine zvíťaziť masívnou kampaňou a použitím kandidáta za vládnu stranu Smer a získali vysnívané kreslo na mestskom úrade.

Následne bol na prvom zasadaní mestského výboru v Považskej Bystrici zvolený za viceprimátora Ing. Stanislav Haviar, neúspešný kandidát na primátora z minulých komunálnych volieb. A keďže je úspešným majiteľom stavebných spoločností a nechcel spadať do tzv. „konfliktu záujmov“, prestal oficiálne figurovať ako štatutárny zástupca – konateľ svojich spoločností. Menovite ide o spoločnosti HAST ALFA s.r.o. a HAST s.r.o. Následne za konateľa svojich spoločností od 21. januára 2007 urobil bývalého dlhoročného člena ÚV KSS a funkcionára OV KSS Považská Bystrica RsDr. Milana Šlapku. Toho Milana Šlapku, ktorý tak aktívne bojoval proti akejkoľvek kritike ktorá bola vyjadrovaná na pôde ZO KSS 1 Považská Bystrica a rovnaký Milan Šlapka, ktorý tak aktívne pôsobil v snahe vytlačiť mimo iných kritikov aj Vladimíra a Martina Jágrika z radov KSS. Ten Milan Šlapka, ktorý je predsedom tej "správnej", nezrušenej ZO KSS, ktorá združila odídencov zo "zrušenej" organizácie. Ten Milan Šlapka, ktorý tak masívne spolu so starostom Jozefom Fučekom, členom PÚV KSS, loboval za účasť KSS v komunálnej politike a neváhali ani nadväzovať úzke kontakty s podnikateľskými kruhmi ktoré dnes čelia obvineniam z tunelovania mestskej pokladne v Považskej Bystrici. Keď kriticky poukazoval Vladimír Jágrik starší na nepriateľnosť pravidelného stretávania sa funkcionárov OV a KV KSS v reštaurácii Poľovník (ktorej vlastník je tiež bývalý funkcionár KSČ) v Považskej Bystrici (ktorých sa zúčastnil aj terajší predseda ÚV KSS Jozef Hrdlička!!! a naďalej pokračujú!!!) s podnikateľskými kruhmi, stal sa "agentom", "dogmatikom", či dokonca "hoptovcom"...

Veď je to také jednoduché, pán Šlapka nositeľ titulu RsDr len hájil svoje záujmy – nutno však dodať, že nie záujmy proletárske, lež konjukturálne!

-vjml-

Menované informácie si môžete overiť na internetovom portáli Obchodného registra Slovenskej Republiky na adrese: www.orsr.sk po zadaní mena „Milan Šlapka“ a na oficiálnych stránkach mesta Považská Bystrica

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 23:50

sila. Ak Haviar sám neodstúpi, tak skončí zrejme s rozkopanou riťou. Špina!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 27.07.2009 09:18

nehaj tak tie komunisticko stbacke svine sa nakopu do riti sami hadam co najskor a nebudeme musiet cakat az do volieb

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 27.07.2009 11:14

Nie sme v Indií a ja nie som Ghándi. Niekedy treba evolucií v slovenských podmienkach aj pomôcť :)

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 27.07.2009 23:34

aha, radíš teda súdruhov nakopať do riti čo najskôr?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.07.2009 07:39

včera bolo neskoro!!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 27.07.2009 23:49

Žiadna členka ÚV, ale už vtedy sa istila členstvom v správnej strane.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.07.2009 00:02

či bol Kubovičk komunista? Nestačí ti dôverník štb? Asi si bol vtedy mladučký, ale štb bol nástroj ako udržať komoušov za každú cenu pri moci aj za cenu udávania, špehovania a niekedy aj mučenia slušných ľudí.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.07.2009 00:17

takže minimálne 9 bolševikov tam sedí doteraz. Nečlenovia alebo nezistení - Gregušová, Janas, Kavecká, Péli, Matušík, Keruľ, Babušík, Kardoš, Karas, Kostelanský, Tomanová, Karásek, Fortuníková, Štábel, Korbaš. Určite sa ešte zopár medzi nimi nájde!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.07.2009 20:13

najvacsia svina uradu

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.07.2009 20:49

na minulom zastupitelstve predviedol, co ho v StB naucili. Ked tecie do topanok, skompromituj oponenta. Cakal som, že na Sevcikov navrh odpovie tym, ze vysvetli aky je jeho prinos mestu. Lebo ked trencin nepotrebuje zastupcu primatora, a my mame dvoch... Namiesto toho nechutne okydavanie, ktore uz nemohol vydrzat ani HZDS Jurcik.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.07.2009 22:33

aj Martin má iba jedného

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.07.2009 23:00

koho, vicedôverníka typu Luboš? Alebo takého normálneho?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Středa 29.07.2009 18:28

Ale Trenčín má v kresle primátora šikovného chalaniska Cellera, ktorý nie je ani HZDS, ani smerácky boľševik!!! Vie si dupnúť nohou a nemusí počúvať regionálnych podnikateľských primitívov typu ...... (doplňte si sami)...

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 18:05

Pán Poslanec Piekár, to je ten, čo má na každom zastupiteľstve plnú hubu múdrych a poctivých reči a potom sa zachová ako potkan a nehlasuje za antikorupčný balík? Si sa vyfarbil ty prevlečený komunistický had. V tej KSČ čo si bol spolu s ďalšími mestskými súdruhmi si sa to veľmo dobre naučil.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pátek 24.07.2009 23:34

Pán Poslanec Piekár je skokan jeden z najonakvejších. Ak správne počítam, potom čo sa úspešne po 89-tom zbavil kompromitujúcej legitimácie KSČ (či KSS ?), stihol ešte skok k SDĽ, SDA. Nie som si istý, či teraz je majiteľom aj smeráckej preukážky, ale myslím si že skôr áno.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 27.07.2009 00:22

prekvapeny,na mna robil dobry dojem p.Pekar,diplomaticky vystupuje na zastupitelstvach a pritom je takáto pretvarka?,nemam slov

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 27.07.2009 08:33

Tak ja už som z takých naoko uhladených smradov typu Pekar VYLIEČENÁ. Je to len chodiaca faloš, pretvárka a nezrealizované ambície.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359