Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / SME: Lokálnych politikov dráždia malé nezávislé weby

SME: Lokálnych politikov dráždia malé nezávislé weby

Autor: redakcia Poslední změna: Čtvrtek 27.09.2012 23:58
[2012-09-23] „Keď je poslancovi alebo primátorovi vo voľbách dobrý hlas od anonymného občana, tak nech láskavo strpí aj kritiku alebo otázku od anonymného občana!"

 

 
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke
http://ekonomika.sme.sk/c/6543429/lokalnych-politikov-drazdia-male-nezavisle-weby.html

MÉDIÁ
Lokálnych politikov dráždia malé nezávislé weby

Malé miestne weby spojili sily a založili asociáciu, ktorá im má pomáhať zlepšovať obsah a brániť sa proti rastúcim tlakom.

BRATISLAVA. Keď miestny šéf SDKÚ dosadil za prednostu obvodného úradu v Rožňave svojho syna, dozvedelo sa o tom viac ako päťtisíc Rožňavčanov.

Prečítali si to vďaka nezávislej internetovej stránke venovanej dianiu v okresnom meste, kde na zvolenie primátora stačí aj menej ako dvetisíc hlasov.

Alebo keď zvolili Karola Janasa do správnej rady Ústavu pamäti národa, nezávislý web Považskej Bystrice upozornil, že Janas popri tom musí stíhať aj primátorovanie a dva ďalšie úväzky na vysokých školách.

Oficiálny web mesta si takú kritiku nedovolil.

Vo viacerých slovenských mestách vznikajú popri nekritických radničných médiách aj alternatívne spravodajské portály tvorené priamo obyvateľmi. Pred pár dňami vytvorili asociáciu Infosloboda, ktorá má členom pomáhať skvalitňovať obsah a riešiť spory.

„V poslednom čase zosilneli tlaky proti prevádzkovateľom viacerých nezávislých webových portálov, množia sa žaloby a výhražné telefonáty,“ hovorí jeden zo zakladateľov združenia Juraj Smatana z portálu Považská Bystrica Otvorene.

Hnev vplyvných

info
Infosloboda
Zakladajúci členovia asociácie:

Práve tento portál čelil dosiaľ najvážnejšiemu útoku, ktorý mohol znamenať jeho koniec.

Považskobystrický podnikateľ Miroslav Stacho vlani zažaloval prevádzkovateľa stránky za to, že anonymný diskutér o ňom pod článkom napísal, že je zlodej a podvodník.

Okresný súd mu vyhovel a nariadil združeniu, aby sa podnikateľovi ospravedlnilo a zaplatilo mu päťtisíc eur.

Pokutu v apríli zrušil Krajský súd v Trenčíne, prípad však stále nie je ukončený.

Trestnému oznámeniu čelí aj ďalší zakladajúci člen združenia – portál Inforožňava.

„Mne vôbec neprekáža kritika mesta ani mojej osoby, ale keď ma niekto bude anonymne urážať a klamať, musím sa brániť,“ vysvetľuje podanie na políciu zastupujúci primátor Rožňavy Pavol Burdiga.

Šéfeditor portálu Belo Hefler hovorí, že za päť rokov ide už asi o siedme predvolanie na políciu.

„Nezávislé a kritické informovanie v mikropriestore ako Rožňava má svoje riziká. Bežne nám niekto z miestnych politikov alebo podnikateľov volá, nadáva alebo sa vyhráža, aby sme nejakú informáciu stiahli,“ hovorí.

Spor o prezývky

Dosah nezávislého internetového média v 18-tisícovom meste už politici nepodceňujú.

Príbeh okresného šéfa Smeru, ktorý išiel po voľbách v roku 2010 z parlamentu rovno na úrad práce, aby dostal príspevok na podnikanie, si na stránke našlo takmer štyritisíc čitateľov.

Aj politici v ďalších mestách však tvrdia, že im neprekáža kritický pohľad portálov, ale anonymné diskusie.

„Mestskí poslanci dokonca uvažovali o nejakej finančnej podpore, ale iba pod podmienkou zrušenia anonymných diskusií,“ hovorí primátor Serede Martin Tomčányi.

Tvorca stránky Sereď online Miloš Majko to však odmietol.

„Keď je poslancovi alebo primátorovi vo voľbách dobrý hlas od anonymného občana, tak nech láskavo strpí aj kritiku alebo otázku od anonymného občana,“ mieni.

Výnimku robí iba pri vulgárnych príspevkoch, ktoré z diskusií maže.

Záruku slobodných diskusií si spolu s prehľadnou vlastníckou štruktúrou a zverejňovaním údajov o návštevnosti asociácia Infosloboda dokonca stanovila ako podmienku členstva.

„Naším cieľom je aj skvalitňovať a štandardizovať webové portály, aby umiestnenie bannera Infosloboda znamenalo aj istú garanciu pre čitateľa. Napríklad, že jeho kritické postoje, ak neporušujú pravidlá, sú chránené slobodou prejavu,“ povedal Smatana.

 

nedeľa 23. 9. 2012 20:00 | Michal Piško

Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2012 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 
 
 

Montér sa snaží dostať kábel naprieč bytovkou, pretože kabeláže niekto zle naprojektoval. Fotky, ktoré obleteli Slovensko, zverejnil nezávislý informačný portál v Seredi.

Montér sa snaží dostať kábel naprieč bytovkou, pretože kabeláže niekto zle naprojektoval. Fotky, ktoré obleteli Slovensko, zverejnil nezávislý informačný portál v Seredi.

Foto: MILOŠ MAJKO, seredonline.sk

 
 
 
Komisár Alexej
Komisár Alexej píše:
Pátek 28.09.2012 00:07
Nevidím dôvod k tomu, aby sa "historik" Janas správal k tomuto portálu arogantným spôsobom a vyjadroval sa chrapúňsky o ľuďoch, ktorí stoja za jeho prevádzkovaním (nič zlé predsa nerobia, iba sa snažia občanov objektívne informovať o dianí v ich meste - a to má byť zlé a škodlivé?). Ak má čisté svedomie. Ak nie, nadmerná nervozita, fenomenálneho manažéra Janasa, je rozhodne na mieste.
Anonym píše:
Pátek 28.09.2012 05:27
A pritom to je také jednoduché... Celkom postačí, keď sa politici a podnikatelia budú správať tak, aby ich nebolo za čo kritizovať. Je také ťažké pochopiť to?
redakcia
redakcia píše:
Pondělí 01.10.2012 17:22
Z dôvodu úprav verzií webovej stránky sem vkladáme diskusné príspevky čitateľov z obdobia medzi dvomi preinštaláciami stránky:

 Anonymous says:
30. 09. 2012 09:11
Je smutné, že po takej širokej lokálnej diskusii na tejto webstránke, k nominácii primátora Považskej Bystrice do správnej rady Ústavu pamäti národa, vládna strana Smer v zmysle históriou overeného príslovia "psy štekajú a karavána ide ďalej" presadila ako vždy výsostne demokraticky to svoje, jedine správne. Samozrejme si nerobím ilúzie o tom, že by sa aspoň, čo i len z pohľadu štatistiky počtu pozitívnych a negatívnych ohlasov k jej nominácii, diskusiou spoluobčanov zaoberala. Ale po víťazných voľbách, im taká odborná kapacita akou sa v internetovej diskusii ukázal byť okresný predseda Smeru, nestál ani za zvoliteľné miesto na svojej kandidátke do Národnej rady a to tých miest bolo, ako zvyknú hovoriť ateisti požehnane. Žeby po čase došlo k spytovaniu svedomia a teraz presadením jeho zvolenia za člena správnej rady v prvom kroku a v druhom kroku k presadeniu jeho zvolenia za predsedu ÚPN,v zmysle vyššie princípu každej politickej garnitúry v celej novodobej históri Slovenska, že zaslúžilým predsa morálne patria politické trafiky?
Anonymous says:
30. 09. 2012 14:56
Čo sa Vám stále nepáči? Budeme mať človeka v UPN, no a čo. Peniažky pôjdu do mesta na podporu športovcov, alebo nejakého združenia - podľa toho, čo som tu zachytila na webe, tak o čo ide? To že pán primátor nestihne všetky svoje povinnosti? Podľa mňa v prvom rade si robí práve primátorské povinnosti a to či zanedbáva ostatné mi je jedno, to sa nás bystričanov netýka, ak je to vôbec pravda.
Helena
Helena says:
30. 09. 2012 14:57
Čo sa Vám stále nepáči? Budeme mať človeka v UPN, no a čo. Peniažky pôjdu do mesta na podporu športovcov, alebo nejakého združenia - podľa toho, čo som tu zachytila na webe, tak o čo ide? To že pán primátor nestihne všetky svoje povinnosti? Podľa mňa v prvom rade si robí práve primátorské povinnosti a to či zanedbáva ostatné mi je jedno, to sa nás bystričanov netýka, ak je to vôbec pravda. helena
Pragmatik
Pragmatik says:
30. 09. 2012 19:40
O akých peniazoch nešťastný čleveče pre mesto píšete?
Za jedno zasadnutie v mesiaci v UPN zhrabne Janas cca 1 570 Eur v hrubom, ale výlučne pere seba!
Takžemesto z toho nebude mať NIČ, akurát, že ešte menej bude na úrade ako doposiaľ!
Možno je to aj dobre, však aj tak nič nerobí!
A tak počas jeho nepritomnosti sa nebudu páliť energie a to už mesto niečo ušetrí!
Anonymous says:
30. 09. 2012 22:26
Kajko sa vyjadril že tie peniaze si nenechá a venuje ich mládeži. Ak sa nemýlim.
Laco
Laco says:
30. 09. 2012 23:32
Kajko sa vyjadril, lebo tá jeho hrabivosť už bola neúnosná aj pre sprostých mogoňov. Je naozaj zúfalé, ako takýto neschopný prospechár akým je Janas prežiera verejné zdroje a nič nikde v skutočnosti nerobí. Jeden Janas dostáva plat ako 20 poctivo makajúcich ľudí a čo doteraz spravil? Iba rozkradol toto mesto. Za páš šupov predal povbyt a podiely v dexii banke. Je to neschopný trulo, ktorý by s jeho titulmi robil na serióznej škole akurát tak vrátnika.

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359