Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / SME: Do ÚPN mieria Baka a Janas

SME: Do ÚPN mieria Baka a Janas

Autor: redakcia Poslední změna: Úterý 04.09.2012 11:00
[2012-09-02] Novými kandidátmi Smeru do správnej rady Ústavu pamäti národa sú primátor Považskej Bystrice Karol Janas zo Smeru a Igor Baka z Vojenského historického ústavu.
http://www.sme.sk/c/6518958/do-upn-mieria-baka-a-janas.html

Do ÚPN mieria Baka a Janas

Strany musia do pondelka odovzdať kandidátov do Správnej rady ÚPN. Most nemá nikoho.

BRATISLAVA. Novými kandidátmi Smeru do správnej rady Ústavu pamäti národa sú primátor Považskej Bystrice Karol Janas zo Smeru a Igor Baka z Vojenského historického ústavu.

Predsedníčka poslaneckého klubu Smeru Jana Laššáková ich v pondelok predloží Výboru pre ľudské práva a menšiny.

Janas v minulosti napísal knihu v spolupráci s ÚPN o perzekúciách Rómov v slovenskom štáte, je historik.

Historička Anna Jurová ju v recenzii skritizovala, Janas s tým nesúhlasí a chce napísať reakciu. O tom, že takáto recenzia vyšla, ani nevedel.

Svojich kandidátov má aj opozícia. SDKÚ navrhuje ústavného právnika Jozefa Vozára, SaS Janu Špankovú, ktorá spolupracuje so Zväzom protikomunistického odboja, a KDH bývalú poslankyňu Máriu Sabolovú.

Most-Híd kandidáta nemá, lebo by ho podľa predsedu klubu Lászlóa Solymosa aj tak nezvolili.

Voľba kandidátov sa musí opakovať po tom, čo z pôvodne navrhnutých nebol nikto zvolený.

V tajnej voľbe neuspeli ani kandidáti Smeru Roman Lebeda a Ján Hrubý z mládežníckej organizácie Smeru. Navrhol ich predseda mladých Andrej Kolesík.

Po voľbe ho vlastní straníci kritizovali, že klamal o tom, ako im pred voľbou rozdával lístočky s menami kandidátov.

 

autor: Martina Pažitková

VIDEO

Poslanec Kolesík klamal, že nerozdával lístočky
video

nedeľa 2. 9. 2012 20:32 | Monika Tódová
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME.

Komisár Alexej
Komisár Alexej píše:
Úterý 04.09.2012 11:25
Bolo by v poriadku, ak občan Janas mieri do SR ÚPN, ale iba v tom prípade, ak by sa plnohodnotne venoval práci historika (je pre mňa nepochopiteľné, že až do týchto dní nebol oboznámený s recenziou na svoju prácu. A možno ani nie, ak si predstavím, čo všetko musí vykonávať, aké funkcie musí obhospodarovať) a nie x-funkciám, z ktorých ani jednu nemôže vykonávať zodpovedne a profesionálne. Občan Janas je obyčajný zberateľ funkcií. Skutočne profesionálny historik sa nespráva tak, ako sa správa občan Janas, ktorý sa za historika vydáva. Žiaľ, iba vydáva. Je nemožné, aby sa občan Janas v súčasnosti zaoberal historickým výskumom a publikoval ich závery. A pokiaľ tak historik nečiní, je to na jeho hanbu. Taký človek nemá morálne a ani profesionálne právo tvrdiť o sebe, že je historik. Historikom sa človek nestáva iba na základe akademického titulu. "Renóme" akademických titulov na slovenských "univerzitách" je, dovolím si vyjadriť taký postoj, na veľmi biednej úrovni. S akademickými titulmi sa na Slovensku obchoduje ako na trhu niekde v Bagdade. Netvrdím, že je to prípad občana Janasa, spomínam to vo všeobecnosti. Občana Janasa chcem upozorniť, že pokiaľ chce byť profesionálnym historikom, mal by k tomu pristúpiť profesionálne a zaoberať sa iba prácou historika. Nie kadejakými ďalšími funkciami, na výkon ktorých ani nedisponuje potrebnou kvalifikáciou. Prácu každého vysokoškolského pedagóga si vážim, ale nie som si úplne istý, či by mal vysokoškolský pedagóg (z oblasti histórie, politológie) vykonávať funkciu primátora mesta. Ak by som bol na mieste občana Janasa, určite by som sa do takejto veľmi zodpovednej pozície nehrnul. Jednoducho, moja profesionálna kvalifikácia nie je dostatočná, aby som dokázal riešiť problémy, predovšetkým ekonomické, mesta. A na zbor poradcov sa neradno vždy spoliehať, pretože primátor, ak nemá znalosti v určitých veciach, by sa mohol veľmi ľahko stať bábkou v rukách záujmových skupín, ktoré chcú mesto ovládnuť. A nebudeme si klamať, ak napíšeme, že tieto záujmové skupiny majú svojich ľudí na samotnej ústredni mesta.
Anonym píše:
Středa 05.09.2012 19:16
Neviem ako Vy ale trochu my to akosi nesedi s Panom Janasom ako kandidatom do UPN.Na svojej internetovej stranke tvrdi ze jeho otec bol prenasledovani STBakmi .A na meste sedi na jeho navrh STBak Kubovic .Tak ako to potom bolo s jeho otcom.Nebolo to presne naopak .Kubovic a Janas su prepojeni a spolu robia zlodejstva na meste .Dokonca Kubovic este aj ludi podplacal aby volili Janasa .Mne to vychazda e jeden nadruheho ma nejake resty ateraz si to vyrovnavaju a drzi jeden druheho v hrsti .
Anonym píše:
Středa 05.09.2012 23:01
SPRÁVNE.
Ruka ruku myje.
Komisár Alexej
Komisár Alexej píše:
Pátek 07.09.2012 15:37
To, že niekoho otec bol za socializmu monitorovaný ŠtB, rozhodne neznamená, že existuje důvod k tomu, aby bol jeho syn inštalovaný do funkcie v ÚPN. Argument Karola Janasa, ktorým chce podoprieť svoj "nárok" na funkcionárske miesto v ÚPN, je na úrovni argumentu - "doma musím živiť hladné krky, potrebujem tú prácu". Karolovi Janasovi ide iba o získanie ďalšej funkcie. A kto zbiera funkcie a užíva ich iba kvůli tomu, aby ich mal, je duševne nevyrovnaný.
Anonym píše:
Středa 05.09.2012 19:18
Neviem ako Vy ale trochu my to akosi nesedi s Panom Janasom ako kandidatom do UPN.Na svojej internetovej stranke tvrdi ze jeho otec bol prenasledovani STBakmi .A na meste sedi na jeho navrh STBak Kubovic .Tak ako to potom bolo s jeho otcom.Nebolo to presne naopak .Kubovic a Janas su prepojeni .Dokonca Kubovic este aj ludi podplacal aby volili Janasa .Mne to vychazda ze jeden na druheho ma nejake resty a teraz si to vyrovnavaju a drzi jeden druheho v hrsti .
Anonym píše:
Čtvrtek 06.09.2012 06:53
Pracovný týždeň má 5 dní. Do týchto 5 dní musí Karolko vtesnať svoje povinnosti smeráckeho funkcionára, učiteľa a školského funkcionára,futbalového fanúšika a funkcionára, VUC-kárskeho poslanca...no a koniec-koncov aj nášho primátora. V praxi to vyzerá asi tak - že dva dni v týždni je v Trenčíne kde intriguje na vucke a v škole, aby sa dostal ku vytúženému profesorskému titulu... Dva dni si zachraňuje smerácky zadok v Bratislave, kde sa motá po parlamentke a snaží sa votrieť do pozornosti spolustraníkom, aby mu prihodili nejakú tú dobre platenú a pokiaľ možno úplne nepodstatnú funkciu... A keďže skoro každý týždeň je nejaký ten futbal - tak je na futbale. Tento týždeň je na futbale dokonca dva dni,lebo šak musel ísť do Litvy pozrieť ako sa naši budú naháňať za loptou v kvalifikačnom zápase... Ako môžete očakávať, že by mohol pri takto vyťaženom pracovnom týždni nejako systematicky pracovať na lepšej budúcnosti nášho mesta?!
Anonym píše:
Čtvrtek 06.09.2012 07:48
Ešte si nenapísal, že Karol nevynechá žiadnu príležitosť otvárať, vítať, oceňovať, ďakovať a prestrihávať (a dať sa pritom fotiť).
Na tieto reprezentačné účely bola pôvodne vytvorená funkcia viceprimátora, že aby mal primátor viac času na prácu.
Karol však nedopustí, aby nebol v médiách č. 1.

Pritom keby sa mesto netopilo v problémoch, a keby mestské firmy nebačovali od buka do buka...
 
Anonym píše:
Pátek 07.09.2012 10:48
Buduje lepšie zajtrajšky. Počul som, že na tom futbale v Litve majú byť čírou náhodou aj ľudia z GGE - Povbyt, Tepláreň. Je od neho veľmi obetavé, že pracuje aj v čase osobného voľna. Akurát by ma šialene zaujímalo čo tam budú spolu dojednávať. Žeby odpustenie pokuty čo majú dostať od mesta?! Veď čas ukáže...
Komisár Alexej
Komisár Alexej píše:
Pátek 07.09.2012 15:43
Ak by mal Karol Janas aspoň trochu chochmesu, tak by na post primátora mesta okamžite rezignoval. To však politický nenažranec, ktorému ide iba o funkcie a peniaze z nich plynúce, nikdy neurobí. Radšej dopustí úplný rozklad mesta, než by mal opustiť teplé miesto radničného pána. Zdá sa, že ľavo-pravý zlepenec nebol k občanom pred voěbami celkom úprimný, keď im tvrdil, že Karol Janas je ten správny manažér, ktorého mesto potrebuje.
Anonym píše:
Pátek 07.09.2012 20:19

Dopravnú nehodu v obci Dolný Lieskov neprežil starší vodič (†54)
Anonym píše:
Sobota 08.09.2012 05:45
Aké sú súvislosti s Janasom?
Anonym píše:
Pátek 07.09.2012 21:12
Potom už vidím len riešenie úspešne používané v minulosti - okamžitá defenestrácia. Len treba presunúť kanceláriu primátora do výškovej budovy na 13. poschodie. Konečne by sme sa zbavili jedného nenažraného a bezcharakterného karieristu disponujúceho len bezhraničnou schopnosťou sa pichnúť niekomu dôležitému do prdele.
Anonym píše:
Sobota 08.09.2012 10:33
Keď si chudoba zvykne na postupne sa znižujúci životný štandard, nebúri sa. Efekt pomaly variacej sa žaby vylučuje aj to, že by u chudobných došlo k náhlej mobilizácii a zopakovali sa udalosti, ktoré si Slovensko pamätá z roku 2004. Vtedy v dôsledku náhleho poklesu sociálnych dávok došlo v niektorých regiónoch k rabovaniu v potravinách.
smilan
smilan píše:
Sobota 08.09.2012 13:39
Kto sú najdôležitejší ľudia na svete?

   Ešte existujú ľudia, ktorí držia našu zem. Bez nich by sa už dávno všetko zrútilo. Nie je ich veľa, ale je šťastím pre svet, že sú. Kto je to? Kto k nim patrí?

Viac sa dozviete na: http://kusvetlu.blog.cz/[…]/kto-su-najdolezitejsi-ludia-na-svete
Anonym píše:
Sobota 08.09.2012 17:07
Ľudia si zaslúžia istoty: Róbert Fico. V posledných voľbách dostal 44% . Výborný rečník s charizmou, sľúbi to čo Vám nik nesľúbi. V histórii jedného veľkého národa bol tiež jeden výborný rečník, čo dokázal nasľubovať všetko možné, klamal až sa prášilo a ten národ mu to žral a zaplatil za to krvou.. Vždy sa čudujem, ako sa chovajú ľudské masy, ako sprosté ovce, ktoré idú za baranom, hoci aj na bitúnok...Veríme divadlu, čo na nás politici hrajú, pestrým bilbordom o ISTOTÁCH, vysmiatym , retušovaným ksichtom a pritom sú to podvodníci, čo šklbú práve tu spodinu, čo ich volila.. Zrejme stačí zahrať na city, ako sa to robí na MDŽ, rozprávať vtipy, žehliť košele a urobiť prehliadku fešákov zo SMERU, a % sú isté...Čo teraz nejde SMER zabávať tie ženy zo SLOVTEXU? Poroprávať vtipy, a tak?
Anonym píše:
Pondělí 10.09.2012 10:36
Sýty hladnému neverí

Slovensko sa prepadlo do veľkých sračiek už počas dvadsiatich rokov vládnutia všetkých politických strán a politikov, ktorí túto krajinu rozkradli a zdevastovali až na nepoznanie. Autá nás nenakŕmia, poľnohospodárstvo bolo zničené a zlikvidované súdruhom Čarnogurským a teraz už môžeme len dúfať, že po krachu EU a pádu ekonomiky Slovenska, budeme mať povolené chodiť si zbierať nejaké korienky do našich lesov pre našu obživu. Samozrejme, že všetci politický rozkrádači sú za vodou, lebo si nahrabali kopu peňazí, ktoré ich nejakú dobu udržia nad vodou, čo ale potom súdruhovia????????

Každý by rád sedel na 10-tých stoličkách a bral zato peniaze .
To že sa nevenuje žiadnemu pre neho lukratívnemu fleku už nie je podstatné.


Anonym píše:
Středa 12.09.2012 14:50
 Nemecká podmienka

Nemci boli poslední, kto ESM a fiškálny pakt ešte neschválil.

Súd v Karlsruhe dal však podmienku: Nemecký príspevok do záchranného fondu ESM sa v budúcnosti nebude za žiadnych okolností navyšovať a zostane na - v minulosti dohodnutých - 190 miliardách eur. A to aj v prípade, keď niektorý z prispievateľov (nejaká iná krajina EÚ) "vypadne" a v ESM nebude toľko peňazí, koľko tam má byť.

Ratifikácia bude v Nemecku ukončená až vtedy, ak bude táto podmienka zakotvená v medzinárodnom práve, povedali sudcovia z Karlsruhe.

Dostatočný prístup k informáciám o záchrannom fonde navyše musia mať ako poslanci nemeckého Spolkového snemu, tak zástupcovia krajín v Spolkovej rade.
Anonym píše:
Středa 12.09.2012 20:55
Vážený pán poslanec/ redakcia,

Pred dvoma týždňami som mienkotvorným médiám a predstaviteľom politickej moci prezentoval list, v ktorom som jasne dokázal, že doc. Karol Janas, primátor mesta Považská Bystrica, člen strany SMER- SD a nominant tejto politickej strany na člena Správnej rady Ústavu pamäti národa porušil a zneužil akademické archívne materiály a vydáva ich za vlastné diela. Janas oponoval na web portáli : http://povazska-bystrica.ot[…]iku-historicky-anny-jurovej kde sa snažil „vysvetliť“ svoje pochybenia a dovolím si stále tvrdiť svoje plagiátorské spôsoby písania prác. Janas ako člen SMER –SD sa však v danom článku zmienil: „Pritom podotýkam, že za viac ako desaťročie svojej bádateľskej práce som nazbieral viac ako tisíc rôznych dokumentov, fotokópií a xerokópií rôznych materiálov. Mnohé sa vôbec nedajú identifikovať, lebo nie sú z archívov ale zo súkromných zbierok a dostal som ich darom počas výskumu, prípadne som ich zakúpil od majiteľov.“

Z nasledovného stanoviska jasne vidno, že primátor mesta porušil zákon č. 618/2003 o autorskom práve. Ako vedec musí vedieť, že v prípade kúpy alebo darcovstva umeleckého diela, čím fotografie v jeho archíve sú, musí mať uzavretú s autorom licenčnú zmluvu podľa § 40 spomínaného zákona, kde sa jasne tvrdí, že:

(1) Licenčnou zmluvou udeľuje autor nadobúdateľovi súhlas na použitie diela (ďalej len „licencia“). Licenčná zmluva musí obsahovať spôsob použitia diela, rozsah licencie, čas, na ktorý autor licenciu udeľuje, alebo spôsob jeho určenia a odmenu alebo spôsob jej určenia, ak sa autor s nadobúdateľom nedohodol na bezodplatnom poskytnutí licencie.

(2) Licenčná zmluva musí mať písomnú formu, inak je neplatná.

(3) Ak majetkové práva autora vykonáva iná osoba (§ 50),na udelenie licencie sa primerane použijú ustanovenia o licenčnej zmluve.

Keďže spomínané archívne dokumenty podliehajú tiež autorským právam, Doc. Janas úmyselne porušil ustanovenie § 283 trestného zákona č. 300/2005, kde platí:

(1) Kto neoprávnene zasiahne do zákonom chránených práv k dielu, umeleckému výkonu, zvukovému záznamu alebo zvukovo-obrazovému záznamu, rozhlasovému vysielaniu alebo televíznemu vysielaniu alebo databáze, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Pred dvoma týždňami mi zo straníckej štruktúry strany SMER-SD neprišla žiadna odpoveď týkajúca sa mojich domnienok o porušení nasledovných zákonov. Z toho vyplýva, že stranícka štruktúra strany SMER kryje trestný čin porušenia autorského práva a nomináciou Karola Janasa dochádza k naplneniu skutkovej podstaty spolupáchateľstva trestného činu podľa spomenutého § 283 trestného zákona č.300/2005. Nominácia Karola Janasa slúži skutočne na zakrytie jeho akademických prác, kde sám autor potvrdil, že jeho konanie je porušením predmetného autorského zákona.

 

V neposlednom rade verím, že tento list pomôže UPN a politickej scéne k vyčisteniu ľudí akou je dotyčná osoba a UPN si zaslúži lepších kandidátov, a nie osoby páchajúce trestné činy.

 

S pozdravom Peter Smrek

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359