Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / SME: Desať rokov chodí po súdoch. Za básničku

SME: Desať rokov chodí po súdoch. Za básničku

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 28.11.2009 16:37
Pred desiatimi rokmi napísala novinárka Jana Teleki do dnes už neexistujúceho týždenníka Aspekt básničku o primátorovi, ktorý ovláda poslancov, rozkradol mesto a prehrá voľby. Súd s Ľubošom Lackovičom sa vlečie doteraz, hoci skutková podstata trestného činu "útok na verejného činiteľa" už bola parlamentom dávno zrušená. A hoci sa medzitým ukázalo, že 80% mestských bytov skončilo v rukách rodiny pána Lackoviča (primátor), Cingela (šéf HZDS) a Brosa (šéf POVBYTu). Podrobnosti prináša redaktorka Veronika Prušová v denníku SME:
SME: Desať rokov chodí po súdoch. Za básničku

Jana Teleki na trenčianskom súde. FOTO: Archív ČTK

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovnú správu v pôvodnom kontexte na stránke
http://www.sme.sk/c/5121617/desat-rokov-chodi-po-sudoch-za-basnicku.html

Desať rokov chodí po súdoch. Za básničku

Nikto nemôže byť dvakrát trestne stíhaný za tú istú vec. Jana Teleki za urážku exprimátora áno.

BRATISLAVA. „Môžu mi zobrať všetok majetok, ale o rozum ma neoberú,“ hovorí po desaťročnom súdnom spore bývalá vydavateľka považskobystrického týždenníka Aspekt Jana Teleki. Prípad považuje najmä za útok na zdravý rozum. Desať rokov sa súdi, hoci jej trestné stíhanie bolo podľa viacerých právnikov nezákonné.

V obžalobe sa spomínajú články, za ktoré Teleki vraj ako šéfredaktorka zodpovedala, aj jej satirická básnička.
Podľa obžaloby sa dopustila útoku na verejného činiteľa a ohovárania. Teleki básničku napísala, no v roku 1998 šéfredaktorkou nebola. Bola vydavateľkou Aspektu.

 

autor: Silvia Pňačková

VIDEO

Jeden prípad, dve konania. Na Slovensku je to tak.
Vo vašom prehliadači chýba
flash player, ktorý treba k prehratiu videa
kliknite a nainštalujte si ho
Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.

 

Teleki zažaloval bývalý primátor Považskej Bystrice Ľuboš Lackovič, jeho sestra sudkyňa Helena Loduhová a jej manžel Pavol Loduha.

V jej prípade konali dvakrát

Teleki je súdená, hoci má v rukách rozhodnutie vyšetrovateľa, ktorý obvinenie voči nej zrušil a pred desiatimi rokmi v novembri 1999 postúpil vec na priestupkové konanie. Okresný úrad ho neskôr zastavil. Postup vyšetrovateľa okresný prokurátor Dušan Križka odobril. „V jeho postupe som nezistil žiadne protizákonné ani neopodstatnené konanie,“ napísal.

Básnička – útok na verejného činiteľa
Mestečko malebné, má veľké špecifiká. Jedinec bežný, ten iba ťažko si zvyká.

Chybička krásy a jeden malý fór poslanci nevládnu, vládne nám primátor.

Majetok mesta rozkradol takmer celý, občania tvária sa akoby to nevideli.

Objekty, pozemky, čachruje bez starostí. Chudákom bude, kto úradu po ňom sa zhostí.

Blížia sa voľby, po veľkej estráde, odzvonia šéfovi, poslancom i mestskej rade.
Jana Teleki, týždenník Aspekt, 3. novembra 1998

Napriek rozhodnutiu vyšetrovateľa sa v marci 2000 začalo nové konanie. V apríli 2001 ten istý prokurátor, ktorý so zrušením obvinenia súhlasil, podal na Teleki obžalobu.

Odvtedy čaká na právoplatné rozhodnutie súdu. Za útok na verejného činiteľa ju už odsúdiť nemôžu, pretože tento paragraf v roku 2003 vypadol z Trestného zákona.

Žiaden sudca konanie voči nej nezastavil, hoci zo spisu je jasné, že bola dvakrát trestne stíhaná za tie isté skutky, čo zákon nepripúšťa. Lucia Kurilovská z Katedry trestného práva Univerzity Komenského hovorí, že takýto postup „je zvláštny a nie celkom v súlade so zákonom.“

„Len čo je raz vznesené obvinenie a potom sa v tej veci rozhodne, že sa postúpi na priestupkové konanie, čiže sa trestné konanie úplne skončí, tak v rámci toho istého skutku a tej istej osoby znova to trestné konanie nie je možné začať,“ hovorí Kurilovská.

Prokuratúra chyby nevidí

Prokuratúra pochybenie nevidí. Jana Tökölyová z generálnej prokuratúry tvrdí, že v prípade Teleki „ide o jeden skutok a dva trestné činy“. Na generálnej prokuratúre sa tvária, ako keby konanie pred podaním obžaloby v apríli 2001 neexistovalo.

 

autor: Silvia Pňačková

VIDEO

Teleki: Do redakcie stále chodili policajti
Vo vašom prehliadači chýba
flash player, ktorý treba k prehratiu videa
kliknite a nainštalujte si ho
Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.

 

Ako sa dá teda vysvetliť, že aj v súdnom spise je vyjadrenie zástupcu trenčianskeho krajského policajného riaditeľa Zdenka Pastoreka, ktorý opisuje obe trestné konania? „Pokiaľ sa pýtate na vyjadrenia policajta, obráťte sa priamo na hovorcu polície,“ odpovedala Tökölyová.

Hovorca trenčianskej krajskej prokuratúry Marián Sipavý prvé konanie priznáva. Hovorí však, že rozhodnutie vyšetrovateľa o postúpení veci na priestupkové konanie bolo „nesprávne a teda nezákonné“. V čom bolo nezákonné, nepovedal. Kurilovská upozorňuje, že o každom rozhodnutí vyšetrovateľa musí prokurátor rozhodnúť do 48 hodín. Ten ho odobril.

Napriek tomu sa začalo nové konanie pod novou spisovou značkou, hoci s tým istým zdôvodnením ako pôvodne. Podľa Sipavého to, že druhé konanie bolo označené novou spisovou značkou a nepokračovalo sa v starej, malo „čisto administratívny význam“. Navonok sa tak môže zdať, že obe konania spolu nesúvisia.

 

autor: Silvia Pňačková

VIDEO

Jana Teleki: Pred sudcami už nemám mať prečo rešpekt
Vo vašom prehliadači chýba
flash player, ktorý treba k prehratiu videa
kliknite a nainštalujte si ho
Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.

 

Štrasburg je na strane Teleki

Trestný poriadok aj v čase, keď sa voči Teleki znova začalo konať, hovoril, že trestné stíhanie nie je možné začať proti niekomu, voči komu už skoršie stíhanie bolo zastavené alebo sa skončilo právoplatným rozhodnutím iného orgánu na stíhanie trestného činu oprávneného. Podľa Sipavého sa na rozhodnutia vyšetrovateľa tieto ustanovenia nevzťahovali.

Chronológia
1. júna 1999: vyšetrovateľ vzniesol na Teleki obvinenie, voči čomu podala sťažnosť
7. októbra 1999: vyšetrovateľ pôvodné uznesenie zrušil
18. novembra 1999: prípad Teleki postúpil vyšetrovateľ na priestupkové konanie
9. decembra 1999: okresný prokurátor postup vyšetrovateľa odobril
15. decembra 1999: okresný úrad priestupkové konanie zastavil
8. marca 2000: okresný prokurátor opäť dáva pokyn na obvinenie
9. apríla 2001: prokurátor podáva obžalobu
30. januára 2003: Okresný súd v Bánovciach nad Bebravou odsúdil Teleki trestným rozkazom na osemnásť mesiacov podmienečne; Teleki sa odvolala, odvtedy čaká na právoplatné rozhodnutie

„Bez ohľadu na to, čo hovorí Trestný poriadok a ako si ho vykladajú domáce orgány, Štrasburský dohovor zakazuje, aby za to isté konanie, za ktorého bol niekto potrestaný v priestupkovom konaní, bol následne aj trestne stíhaný,“ hovorí právnik Radoslav Procházka.

Toho si je vedomá aj Teleki a jej právnik, ktorý Okresný súd Trenčín, kde sa vo veci koná, na nezákonnosť celého procesu upozornil. Bez úspechu. Ako je možné, že súd koná, hovorca Roman Tarabus neodpovedal.

Teleki má na to vysvetlenie. Ak by sudcovia zastavili konanie, dali by jej za pravdu a za nezákonné konania by musel byť niekto potrestaný.

Tým by mali byť podľa nej všetci sudcovia a prokurátori, ktorí v prípade konali. Za tie roky stratila Teleki nádej, že by sa tak stalo. Zanevrela aj na justíciu. „Nemám pred ňou ani rešpekt ani úctu. Sú to chudáci zahalení v akejsi čiernej handričke, ktorá im na vážnosti ani na úcte občanov nepridá,“ hovorí.

 

autor: Silvia Pňačková

VIDEO

Jana Teleki: Sudcovia ublížili viac mojej rodine ako mne
Vo vašom prehliadači chýba
flash player, ktorý treba k prehratiu videa
kliknite a nainštalujte si ho
Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.

 

 

autor: Silvia Pňačková

VIDEO

Teleki: Sudca vedel, že konal v právoplatne skončenom konaní
Vo vašom prehliadači chýba
flash player, ktorý treba k prehratiu videa
kliknite a nainštalujte si ho
Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.

 

pondelok 23. 11. 2009 | Veronika Prušová
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

 
Anonym píše:
Pondělí 30.11.2009 08:33
Nikdy nie je nič čierne ani biele. Ani keď Váš úhlavný nepriateľ je špina, neznamená to, že Vy ste anjel. Občas som si kúpil Aspekt. Vždy keď ma niekto upozornil, že opäť niekoho známeho škandalizujú. Aspekt bol žumpa. Noviny tak nízkej úrovne som nečítal predtým, ani potom. A to máme na Slovensku kadejaké špeciality. A na rozdiel od pani T. jej obete nemali ani šancu sa brániť, ako mala ona na súde. Aby zabezpečili predajnosť plátku, neváhali spraviť gaunera ani z toho najslušnejšieho človeka, pokiaľ sa im to hodilo do scenára. Je iba iróniou osudu, že poslom spravodlivosti pre obete pani T. sa stali takí spravodliví, ako pán LL a jeho sestra.
Anonym píše:
Pondělí 30.11.2009 10:07
Výstižne napísané.
Anonym píše:
Pondělí 30.11.2009 17:55
Ktorého spravodlivého máš na mysli? Z ktorého slušného spravili gaunera?
Anonym píše:
Úterý 01.12.2009 16:26
LL je teda poslom spravodlivosti podľa teba.Tak ty si rýdzi KOK.T podľa mňa.A niesi rovno LL?
Anonym píše:
Středa 02.12.2009 19:39
Synku, to je na zivote to krasne. ta farebnost, tie paradoxy. Preto sa moze stat, ze za urcitych okolnosti sa stane LL poslom spravodlivosti, ako sa Ty mozes stat za urcitych okolnosti poslom mudrosti.
Kristína Pupáková
Kristína Pupáková píše:
Pátek 11.12.2009 10:03
to ale musela byť básnička...
Anonym píše:
Pátek 11.12.2009 12:18
obyčajná neumelá veršovánka. Viackrát bola zverejnená aj na tomto webe.

Ale nahlas povedala to, o čom sa mlčalo: že Lackovič a jeho partia sa zmocňujú mestského majetku.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359