Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / SME: Časť miest a krajov stále rozhoduje tajomne

SME: Časť miest a krajov stále rozhoduje tajomne

Autor: redakcia Poslední změna: Středa 16.12.2009 12:04
Včera prijalo mestské zastupiteľstvo uznesenie, ktorým ukladá mestskému úradu povinnosť zverejňovať podklady pre mestské zastupiteľstvo a mestskú radu aj na internete, 7 dní pred rokovaním. Opatrenie si nevyžiada žiadne dodatočné investície, pretože materiály boli na mestskom webe zverejnené aj v minulosti, len bol prístup k nim chránený heslom, ktoré mali k dispozícii len poslanci. Uznesenie navrhol poslanec Karol Janas. Denník SME prináša hlavné argumenty zástancov i odporcov zverejňovania a uvádza prehľad miest a krajov, kde takéto opatrenie ešte neprijali.
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke
http://povazska.sme.sk/c/5156235/cast-miest-a-krajov-stale-rozhoduje-tajomne.html

Časť miest a krajov stále rozhoduje tajomne

Považská Bystrica bude zverejňovať  materiály  určené na zastupiteľstvo  sedem dní vopred.

BRATISLAVA. Aké zámery má parlament, vláda alebo ministerstvá, môže zistiť každý, kto má prístup k internetu.

Na svojich stránkach zverejňujú  väčšinu materiálov, ktoré mieria do schvaľovacieho procesu. To však stále nie je bežné v mnohých mestách či župách. Rozhodnutia, ktoré prijímajú miestni či regionálni poslanci,  pritom životy ľudí ovplyvňujú často bezprostrednejšie.

Považskobystrický aktivista Juraj Smatana spomína na situáciu spred pár rokov, keď  mestskí poslanci rozhodovali o predaji pozemkov na jedinom priestranstve v centre mesta, kde mohlo vzniknúť námestie.

„Predali ich na zástavbu, pod cenu a firme blízkej vedeniu mesta. Na zastupiteľstve boli dvaja občania, ktorí tam chodia vždy, ostatní o zámere netušili."

Zrušia heslo

Práve v Považskej Bystrici včera poslanci zverejňovanie materiálov určených na zasadnutia mestského zastupiteľstva odobrili. Na internete sa majú objaviť vždy sedem dní pred termínom rokovania.  „Poslanci dostávajú heslo k materiálom na stránke týždeň pred zastupiteľstvom. Nie je dôvod, aby si ich nemohli prečítať všetci," hovorí mestský poslanec Karol Janas zo Smeru, ktorý opatrenie navrhol.

Mnohé mestá či kraje však takúto prax ešte nezaviedli. A netýka sa to len menších miest ako Hlohovec či Stropkov, ale aj krajskej Trnavy či Trenčína, alebo miest ako Poprad či Levice. Materiály pred zastupiteľstvom nezverejňujú napríklad ani Trenčianska a Trnavská župa.

V niektorých samosprávach  poslanci materiály nečítajú ani priamo na zastupiteľstve. A tak sa občan, ktorý na rokovanie príde, dozvie napríklad to, že v bode číslo dva navrhuje predkladateľ v treťom riadku nahradiť číslo päť číslom desať. „Samosprávne kraje nie sú povinné zverejňovať materiály pred rokovaním. Novinárom na požiadanie posielame materiály týždeň pred zastupiteľstvom," hovorí Ivan Krajčovič z Trnavského samosprávneho kraja.

Program nestačí

Podobne argumentujú aj ďalšie samosprávy. „Na webovej stránke zverejňujeme pozvánku s programom zastupiteľstva. Kompletné materiály dostávajú len poslanci a vedenie mestského úradu. Materiály sú však k dispozícii priamo pri rokovaní zastupiteľstva, ktoré je verejné," napísala Martina Dušová z trenčianskej radnice.

Politológ Ivan Rončák upozorňuje, že takýto postup svedčí o nezáujme samospráv o to, aby mali obyvatelia aj novinári  informácie včas. Ak je v pozvánke bod majetkové prevody, človek nemá šancu zistiť, či mesto nechce predať napríklad aj pozemok pred jeho domom.

„Nemôžu žiadať, aby človek trávil každý mesiac jeden deň na zastupiteľstve v obavách, či tam nebude niečo, čo sa ho týka," povedal  aj Smatana.

Väčšina oslovených samospráv na otázku, prečo materiály nezverejňujú, odpovedala, že to zvažuje. „V opačnom prípade oslabujú princíp verejnosti zastupiteľstva," hovorí Rončák.

streda 16. 12. 2009 | Michal Piško
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

Anonym píše:
Středa 16.12.2009 17:22
prečo nežiadal toto už na začiatku poslancovania? prečo až teraz pred voľbami? veď by mohol odpovedať-číta túto webku to vieme ((((:
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 16.12.2009 17:57
Pokiaľ viem, tak mestský úrad vytvoril "schránky" pre poslancov na mestskom webe len pred niekoľkými mesiacmi:
http://www.povazska-bystric[…]-informacie.phtml?id3=42856

Osobne nevidím dôvod "mlátiť" poslancov ktorí podali dobrý návrh, že prečo až teraz.

Skôr ma zaujíma, kto z nich ako prvý podá návrh na povinné a automatické zverejňovanie zmlúv. Alebo návrh na vytvorenie redakčnej rady a etického kódexu Považskobystrických noviniek. Alebo návrh na stransparentnenie činnosti mestských firiem (napríklad mestských lesov).
Anonym píše:
Středa 16.12.2009 18:08
trošku mi to príde ako obrana p.karola a niekto ho tu mláti? Tak dobre,otázka znie :prečo Janas už dávno nepodal návrh na vytvorenie schránky nielen pre poslancov a nepodal návrh na zverejňovanie zmlúv a..... dúfam že neodpoviete zaň vy p.Smatana (((:
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 16.12.2009 18:51
Ja ho nebránim, len možno mám chorobu z povolania: keď chcem podporovať nejaké správanie, tak ho nebudem trestať. Pretože potom si človek povie: navrhol som to, presadil, a ešte mi za to na pb.otvorene.sk vynadali.

Máme 23 poslancov, z rôznych strán. Nič im nebráni preštudovať si martinský protikorupčný balík (celý je zverejnený na webe) a postupne ho presadzovať do praxe. Hoci aj rok pred voľbami.

Rovnako nič nebráni opozícii, aby na každom zastupiteľstve priniesla nejaký dobrý nápad, alebo upozornila na problém.

Pre mňa sú podstatné systémové zmeny, a nie to, kto ich presadí. Nech sa potom politici škriepia, kto má na nich väčšiu zásluhu, to im rád prenechám.
Anonym píše:
Středa 16.12.2009 23:06
pekne nám to urobili pred kostolom,môžme tam hrať hokej,dobrá práca páni z mesta,neviete niečo o chodníku v Moštenci,ktorý zrenovoval poslanec Štábel iba za cca 4.000.000,-Sk???
Anonym píše:
Čtvrtek 17.12.2009 20:42
pochvala pánu Janasovi za aktivity a začal pekne a móže pokračovať tým štáblom a tým námestím pred kostolom tam sa preinvestovalo dokonca 12 miliónov a chodník na strede bol tiež pekný kšeftík pár metrov za 1,2 milióna.
Anonym píše:
Čtvrtek 17.12.2009 21:20
a došla ti už z mesta odpoveď na tú subdodávku chodníka na strede?
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 17.12.2009 21:23
áno, pred pár dňami, idem to zavesiť. Je tam aj rozpočet po položkách.
Anonym píše:
Čtvrtek 17.12.2009 21:54
Peter Adam už je primátor ???? Luník a potkani zasahujú? Jurko, hoď sem i smajikov. ;
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 14:29
Juro už to tu vešáš tretí deň nebuď ako súdruhovia na meste drístať a sľubujeť
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 19.12.2009 17:28
Prepáč, nabudúce... nebudem nič sľubovať.

Inak veľmi by mi pomohlo, keby sa našlo pár ľudí, ochotných občas niečo na web zavesiť, keď im to prepošlem mailom. Nie je to nič zložité, ale pár minút si to vyžiada. Pb.otvorene si začína žiadať stále viac času, sám to stíhať nemôžem.
Anonym píše:
Neděle 20.12.2009 14:35
Kúp si obzor, tam to máš.Realizovala to firma Krajčí s.r.o.(mimochodom táto firma sa zaoberá iba elektro a plyn-kurenárskými prácami) koštovalo to celé ako to vidíš pred weckami v plnej kráse 40000€teda 1,2 milióna.Je tam aj spomenutá subdodávková firma MGM tuším,z celej transakcie je jasný úmysel čo najviac zahmlieť fin.tok a preprať slušný balík peňazí.Idú predsa vianoce.
Anonym píše:
Čtvrtek 17.12.2009 16:31
kde to učí?na tej slávnej trenčianskej univerzite?budúci primátor? p.Smatana,on si to určite nepovie rovnako si nevičíta že zmeškal hlasovanie o protikorupcii.či ste v jeho počtoch už? (((:
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 17.12.2009 17:45
V akých počtoch?
Anonym píše:
Čtvrtek 17.12.2009 22:29
Ko ko ko ko žirafa ?????? :-((!!! odstúp prosíííím..... veď si za blba ..
Anonym píše:
Čtvrtek 17.12.2009 22:37
už ani Karas nevie prísť ti na meno ... Bačík ... haluzííííí ... dedo na okraj kecá ... má za to ,,, že, PBN je jeho hlasnou trúbou ... rušíí Juraja, veľmi vecne podľa primáta, a ten ešte pokračujeee ... dementoš totaleeees bruuuuutalllleeešššššššššš...
Anonym píše:
Čtvrtek 17.12.2009 22:41
dedo, starý, neschopnýýýý ...
Anonym píše:
Čtvrtek 17.12.2009 22:47
Haviar káže vínoooo ??? On je odpad Mesta ...
Choď sa prejsť na Manínec a vychladneš a odčervenieš Brumtelessss....
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 18.12.2009 08:52
To som očakával, že sa budú pokúšať vykopnúť problém do autu, poukazovaním na túto webovú stránku.

LENŽE:
- webová stránka PB.OTVORENE.SK na rozdiel od Noviniek nie je platená z mestských peňazí

Keď si bude pán Haviar alebo Adame vydávať noviny za vlastné peniaze, alebo za peniaze ktoré im darujú občania, tak nech sa páči, píšte si tam čo chcete.

Som zvedavý, kto z poslancov sa chytí iniciatívy a začne pracovať na založení redakčnej rady, a tvorbe záväzných pravidiel upravujúcich činnosť PB noviniek.

Inak, príjemne prekvapil poslanec Matušík. Pokiaľ sa Novinky nemajú radikálne zreformovať, tak by ich zrušenie prinieslo značné úspory a vyčistenie mediálneho priestoru.
Anonym píše:
Pátek 18.12.2009 12:03
Keby tak dali zistovat IP adresy ludí čo davaju príspevky.
Ako je otvorene.sk pripravené na takuto varintu dokáže Admin z SQL zmazta všetky IP adresy prípadne články, sme chraneni voči mestu ?
A prípadnej žalobe???
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 18.12.2009 13:40
Každý pisateľ je právne zodpovedný za svoje príspevky. Administrátor nebude nikoho kryť, pretože by sa to mohlo považovať za marenie vyšetrovania. Naopak, už to máme automatizované tak, že len čo príde dotaz od polície, náš administrátor si spustí aplikáciu, zadá počiatočný dátum, konečný dátum, číslo vyšetrovania a rovno sa napáli CDčko s požadovanými časmi a IP adresami.
Články sa dajú odstraňovať, ale nemá to zmysel, pretože keď niekto dáva žalobu, doloží k tomu snímku obrazovky alebo vytlačený článok.

Už som bol asi štyrikrát vypovedať na polícii ako svedok.
Neviem však o prípade, kedy by došlo k odsúdeniu nejakého diskutujúceho. Pretože provajderi (Orange, T-com...) doteraz nemali povinnosť dávať takéto údaje bez príkazu sudcu.

Ale raz sa už prešetrovali počítače a notebooky na mestskom úrade, pretože IP adresa ohovárača bola odtiaľ...
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 15:04
Marcel a Peťko :-)) sú to hviezdy
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 21:09
Prečo sa nemôžem podísat pod članok čo napíšem ...Možností je viac

1.Jednoducho nechcem
2. Robím sem tam niečo pre mesto keby zistili kto som už by som prácu nedostal viac od mesta
3. Pracujem na meste takže radšej nie ak chcem robit dalej na meste.

A preto anonymne bude lepšie.

to bol vlastne odkaz pre našho primátora prečo tu ludia píšu anonymne ako hovorí on hnoj.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 19.12.2009 21:51
Dôležitý príspevok. Lebo poukazuje na zvrátenosť argumentácie ľudí, ktorí vládnu mestu.

Veľakrát ukázali, že ani na minútu nezaváhajú a dajú to _vyžrať_ človeku, ktorý si dovolil nebyť voči nim lojálny. Glabazňová. Cenklová. Sekretárka ktorá vytiahla rukopis k falšovaniu uznesenia, a oni ju preradili z primátorskej kancelárie ku vchodovým dverám. KAŽDÝ občan, ktorý si dovolí kritizovať ich na zastupiteľstve - okamžite proti nemu nasleduje osobný útok. Že Ševčík platí dane v inom meste, že Smatana píše svoje diskusné príspevky pomedzi vulgarity.

Napriek tomu neváhajú vyzývať "kto nás chce kritizovať, nech sa podpíše".
Ako sa kedysi hovorilo - kto je za, nech zdvihne ruku. Kto je proti, nech zdvihne obidve ruky a postaví sa čelom k múru.

Teším sa na čas, kedy na pb.otvorene budeme žiadať od diskutujúcich, aby boli na takej úrovni, aby sa podpisovali.
Bude to na druhý deň potom, keď prídu politici, pre ktorých bude pod ich úroveň pomstiť sa kritikom.


Anonym píše:
Pátek 18.12.2009 13:48
Ak chceš aby ťa nevystopovali odľa IP adresy, tak sem píš cez anonymizér.
Najjednoduchšie je ísť na http://www.anonymouse.org,
klikni na anglickú vlajku, do okienka zadaj pb.otvorene.sk , klikni na "surf anonymously", a si tu a ťažko ťa niekto vystopuje.

Alebo použi TOR alebo JONDO.
Anonym píše:
Pátek 18.12.2009 18:00
to bola podívaná.v roku 2009 by chceli zakázať debaty na internete!? že tu o nich ľudia píšu že sú zlodejské kur.y a dementíci ich trápi.áááno súdruhovia,vieme že kradnete a ste smradi!vieme že to tu sledujete tak vám odkazujeme ťahajte do psej riti vy šmejdi! a ten kandidát na primátora karol im nevie vysvetliť že štbácke chúťky sú minimálne 20 rokov nemoderné?čučí.zle by to mohlo pôsobiť na jeho voličov-z domovov dôchodcov (((: to sú tie jeho počty (((:
Anonym píše:
Pátek 18.12.2009 18:09
Sledoval som to zastupiteľsto.Úbohosť nad úbohosť.Nikto z poslancov a už vôbec z vedenia tam nemá čo robiť.Banda tupcov to je.Keby bolo po ich,zatvárali by ľudí za názory ako v rusku za Lenina.Ani jeden nepovedal nič rozumné.
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 13:00
Chudáci a takí čo by chceli všetko riešiť ale bohužiaľ ničomu nerozumejú.Prečo chce napr.Karas vymýšľať niečo čo je dávno vymyslené-ohľadom noviniek.Strašne mi je to jeho rozumovanie smiešne.A to je ten lepší prípad.Ferko Polepetko a spol,to je už iný tupák
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 14:12
Ak myslíš Ferka Matušíka, tak ten povedal jednu rozumnú vec. Že by sa tie noviny kľudne mohli zrušiť. A to je svätá pravda a občania by o nič neprišli.
Pravdepodobne by veľmi rýchlo vznikli nejaké súkromné noviny, ktoré by vyplnili dieru na trhu, a robili tú spoločenskú kroniku a ostatné podobné somariny. Len s tým rozdielom, že by to nemohli politici zneužívať na svoju volebnú propagandu.
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 19:44
Zrušiť, presne tak!
A ak vznikne nejaké nové súkromné médium, tak ak aj tam bude balast, tak nebude platený z naších daní. Kto je zvedavý furt na starého blekotu.
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 14:01
Keby sa sem dalo niake právne povedomie čo je ohováranie a za čo môže byt človek žalovaný atd..
Možno by to tento portal trochu aj prečistilo od nadaviek.
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 14:16
Skutková podstata trestného činu ohovárania je upravená v zákone č. 140/1961 Zb. Trestnom zákone, v znení neskorších predpisov. Podľa paragrafu 206 ods. 1 Trestného zákona sa dopustí trestného činu ohovárania ten, kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý môže značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, najmä poškodiť ho v zamestnaní, narušiť jeho rodinné vzťahy, alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu. Potrestá sa odňatím slobody až na dva roky alebo peňažným trestom. Podľa paragrafu 206 ods. 2 Trestného zákona sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov alebo peňažným trestom alebo zákazom činnosti páchateľ potrestá, ak spácha takýto čin tlačou, filmom, rozhlasom, televíziou alebo iným podobne účinným spôsobom.

Z uvedenej skutkovej podstaty vyplýva, že predmetom útoku, resp. dotknutou osobou môže byť iba jednotlivec, nie právnická osoba, prípadne úrad alebo podobná inštitúcia. Z hľadiska naplnenia skutkovej podstaty je dôležitá skutočnosť, že musí ísť o oznámenie nepravdivého údaju, teda uvedenie informácie, ktorá je v rozpore so skutočnosťou, a to z hľadiska možnej objektivizácie. Oznámenie pravdivých skutočností nie je ohováraním.

Nepravdivý údaj musí spĺňať tú podmienku, že je spôsobilý značnou mierou ohroziť vážnosť osoby u spoluobčanov. To je potrebné posudzovať a hodnotiť vždy podľa okolností jednotlivého prípadu, najmä s prihliadnutím na postavenie dotknutej osoby, jej charakterové vlastnosti, ako aj vzhľadom na povahu oznámeného údaju, okolností, za ktorých došlo k oznámeniu a pod. Trestný zákon napríklad uvádza ohrozenie vážnosti v podobe poškodenia v zamestnaní, za ktoré možno považovať predovšetkým preradenie na inú, menej kvalifikovanú prácu, narušenie rodinných vzťahov alebo ohrozenie v podobe inej vážnej ujmy.

Zároveň sa pre naplnenie skutkovej podstaty tohto trestného činu vyžaduje úmysel páchateľa, teda minimálne vedomosť páchateľa, že údaj, ktorý o inom oznamuje, je nepravdivý a že takýto údaj je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov.

Z uvedeného vyplývajú základné predpoklady pre to, aby sa určité oznámenie informácií, resp. údajov o konkrétnej fyzickej osobe mohlo považovať za ohováranie. Posúdenie, či došlo k spáchaniu trestného činu ohovárania v danom prípade, však bude závisieť len od orgánov činných v trestnom konaní,
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 16:26
Trestný zákon a trestný poriadok boli vydané nové a to v roku 2005!! Niektoré zákony sa mierne pomenili, niektoré boli pridané ako žiada doba, ale treba pozrieť na vebe . Zák. č. 140 z roku 1961 Zb. už neplatí !!!
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 18:53
Šak píšce tak aby vas nezavreli, mogoni.
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 19:00
Mas pravdu, kukol som to zastupko a naozaj Karas mudroval, dalo sa to okecať par vetami. Ale aj Juro Smatana občas mudruje. Asi kazdy chce byt troška zaujimavy. No cloveku rychlo stupne "slava" do hlavy ked ho vidno obcas v telke. Asi to bez toho nejde.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 19.12.2009 19:50
Lekári a učitelia majú mudrovanie ako chorobu z povolania.
Nesúvisí to s kamerami alebo komunálnou politikou. Každý učiteľ a liečiteľ musí denne opakovať samozrejmé veci. Prvá svetová vypukla v 1914. Keď budete fajčiť, ochorejú vám pľúca.

Čo to vlastne je, mudrovanie? Asi hovorenie vecí, ktoré poslucháč vie aj sám.
Lenže keď všetci vedia, že považskobystrické novinky sú primátorská hlásna trúba, a mali by byť verejnoprávne, alebo zaniknúť, tak prečo ešte stále pretrvávajú v súčasnej podobe?

Poslanec Karas bol jedným z poslancov, ktorí podporili myšlienku reformovania PBn, a to je dosť.
Ešte či sa nájde poslanec, ktorý pripraví návrh na hlasovanie. Lebo to žiadny občan nemôže.
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 19:56

Vidieť že nechodíš na VMČ tam by si pochopil že ako nezávislý môže sa jedine opierať o podporu z ľudu ak chce byt v zastupiteľstve a to aj robí.
Jeden z mála čo je schopný kritizovať mesto to je Karas.
Keby ich bolo viac.....
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 20:17
tiež si myslím, že ak sa treba do niekoho obuť, tak nie do Karasa, alebo so Smatanu, ktorý otvoril dôležitú tému.
Ale do ľudí, ktorí obhajovali súčasný stav PBn: Haviar a Adame, ktorým sa nečudujem, lebo PBn im otrocky slúžia, a BAČÍK, ktorý nevyužil možnosť mlčať.
Zase mu jeho neochvejný, desaťročiami vyvinutý politický inštinkt ukázal riť, do ktorej sa oplatí vopchať.
Že novinky sú taký mestský spravodajca... cha cha... nebolo to tak dávno, keď Novinky okydávali jeho, ale teraz je na druhej strane barikády, a koho chlieb žere, toho pieseň škrieka.
Fuj, Bačíkovi voliči.
Anonym píše:
Sobota 19.12.2009 20:28
Nech admin spraví hlasovanie všetky mená v zastupiteľstve
kto je podľa občanov najlepší pre ľudí tomu nech dajú najviac percent.
O prvé miesto sa bude sa bude deliť Karas , Janas
O posledné ....
Anonym píše:
Neděle 20.12.2009 13:58
Ak tu niekto napíše že mu je Karasovo mudrovanie smiešne,prečo sa do neho obúvate a proste to nerešpektujete ako názor? Nebudete o pár rokov žiadať aby písal o ňom iba pekne? Každý rozumný človek musí žiadať zrušenie toho propagandistického plátku-noviniek- a to ani jeden z nich nežiadal.Nikto nežiadal ani odstúpenie vedenia za tie nehorázne predražené zákazky,prehraté súdy,sprosté chovanie voči tým čo ich kritizujú,čierne stavby a podobne.Podľa mňa ani jeden poslanec nestojí ani za povšimnutie.Ale som zvedavý na váš názor.Ja si nikoho z nich nevážim za ich poslancovanie.Pre mňa sú to možno dobrí doktori,učiteľ,stavbár či zlodejale pre mňa nič nespravili.Ani to čo by mali urobiť a už vôbec nie to čo sľubovali.Prosto tárajkovia či tlčhuby.Ak niekto teraz niečo také spraví tak len preto že sa zvolebnieva.Ale som za aby ste tu spravili hlasovanie kto je z tých neschopných a falošných najlepší.Či sa podarí napr.Matušíkovi vyhrať,ľahko sa môže stať...
Anonym píše:
Neděle 20.12.2009 14:18
Poviem Vám to otvorene keď sa to tu tak volá.Chcete tuším stavať na Karasovi či Janasovi ale myslím že oni na Vás nie.Nebuďte naivní a hlúpi.Mnoho ľudí vkladá nádeje do Sulíka a Sas.On už rokuje s Dzurindovcami,lebo snaha panovať,vládnuť a rozdeľovať vládne zakázky sa dá maskovať len do volieb nejakou starosťou o ľud.Kto z Vás nechce mať po volbách zasa ten sprostý pocit NALETEL SOM,nech na to myslí už teraz a vyhne sa tomu.Alebo ste nepoučiteľní?
Anonym píše:
Neděle 20.12.2009 14:24
Presne ako píšeš, je to len jedno veľké divadlo a najlepší herecký výkon sa podáva obvykle pred voľbami. Novinky treba zrušiť, okrem chválenia tých zlodejských bolševikov a oblbovania dôchodcov tam nie je nič, prepáčte je tam niečo HOVNO. O tých predražených zákazkach to tiež nie je žiadna sláva, podľa toho čo predniesol Matušík už malo byť dávno podané trestné oznámenie a dalo by sa pokračovať aj ďalej. Preto milí poslanci, nehrajte to na nás a začnite naozaj aj niečo pre ľudí robiť. Zatial pozitívne hodnotím jedine Karasa a trošku ešte aj keď je to mnohokrát účelové Janasa a Matušíka. Ostaní (Bábušík, Haviar, Kubovič,Bačík Pekár.......)stojíte za jedno velké skorumpované HOVNO.
Anonym píše:
Neděle 20.12.2009 14:39
Ani Karas sa nepostavil a nepovedal že ľudia môžu písať o zlodejoch že kradnú.Takých slabochov je na našej ulici 1000.Účelové kvákanie sleduje prospech kvákajúceho a nie voličov.A Janas či Matušík? Si sa napil z ružového vínka? Veď to je pre ženy.
Anonym píše:
Neděle 20.12.2009 14:46
HEJ,kvákajúci vypečenci sú to.Jeden balamutí dôchodcov druhý pacientov a tretí platí cigošov.Vraj to naše najlepšie.Ste rozum potratili.Čistí mogoni.Čo na to poviete p.Smatana?
Anonym píše:
Neděle 20.12.2009 16:53
No ani jeden poslanec neni dobrý to by museli byt v zastupiteľstve ty ktorý tu píšu príspevky a ty
nebudú kandidovať radšej pri pive nadávať.
Takže vyberáme z toho čo máme ...
Anonym píše:
Úterý 22.12.2009 18:41
Všimli ste si v zastupitelstve tretiu radu ako sedia poslnci
Tá trtia rada poslancou len tíško sedí a zdvíha ruky pri hlasovaní kto to je oni nás zastupujú????
Kto to je prečo nemaju žiadnu pripominku nič len sedia zdvíhaju ruky.
Anonym píše:
Pondělí 21.12.2009 14:04
A fakt, ide to ako po masle, hoc je vonku sneh...
Diky
Anonym píše:
Pondělí 21.12.2009 15:17
Ste prekvpený,že to tak chodí?
Považska Bystrica a okolie-tu by chcel vladnuť Geňo Ravenu.

Svojich ludi dosadza na mestsky úrad a tiž na posty prednostov okresu,
Slovenský pozemkov fond,starostov obcí a iných významných postov v okrese.
Veď jeho peniaze dokažu zavrieť usta každemu.
Kto by si nechcel prilepšiť a mať teplý flek?

« listopad 2021 »
listopad
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359