Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Slovenský rozhlas: V okolí Považskej Bystrice neprimerane vyrúbali pri cestách stovky stromov

Slovenský rozhlas: V okolí Považskej Bystrice neprimerane vyrúbali pri cestách stovky stromov

Autor: redakcia Poslední změna: Pátek 11.05.2012 22:05
[2012-05-07] Prepis rozhlasovej reportáže Ctibora Michalku, odvysielanej v Slovenskom rozhlase dňa 7. 5. 2012.
Slovenský rozhlas: V okolí Považskej Bystrice neprimerane vyrúbali pri cestách stovky stromov

Pracovníčka inšpektorátu Martina Martyščáková a Ing. Jaroslav Ševčík merajú vzdialenosť vyrúbaných orechov od krajnice. Výrub bol povolený len do vzdialenosti 2 metre od krajnice. FOTO: Klub Strážov

Nina KRAJČOVIČOVÁ, moderátorka: 
"V okolí Považskej Bystrice neprimerane vyrúbali stovky stromov pri cestách druhej a tretej triedy. Tvrdia to ochranári zo združenia Klub Strážov. O výrub požiadala Správa ciest trenčianskej župy. Tá sa bráni. Výrub mal podľa nej pomôcť zlepšiť dopravnú situáciu. Aktivisti ale dali podnet na Inšpekciu životného prostredia, ktorá už vo veci začala štátny dozor. Pokračuje Ctibor MICHALKA."

Ctibor MICHALKA:
"Správa ciest trenčianskej župy zabezpečila výrub drevín pri cestách po dlhých rokoch. Podľa jej šéfa Stanislava LALIŠA dohodla firmu, ktorá nechcela peniaze ale odvoz spíleného dreva na výrobu štiepky. Pripustil, že mohlo dôjsť k pochybeniu, ale prevažuje zvýšenie bezpečnosti na cestách i výhodnosť zákazky."

Stanislav LALIŠ: 
"Viac-menej sa brali nielen stromy, tam bolo veľa kríkov, veľa šípov a ďalších vecí. Aj toto všetko museli odstrániť a to bola naša podmienka, že aj to ostatné čo tam bolo a bránilo rozhľade tej ceste."

Ctibor MICHALKA:
"Sami by na to podľa neho nemali peniaze. Za spílenie drevín z hľadiska bezpečnosti sa postavil aj šéf Dopravného inšpektorátu v Považskej Bystrici Ľubomír DVORSKÝ."

Ľubomír DVORSKÝ:
"Jednoznačne je to pozitívna vec, pretože ona je tá cesta prehľadná. Ozaj tie pevné prekážky, tie stromy sú odstránené."

Ctibor MICHALKA:
"Proti tomuto faktu nenamietajú ani ochranári. Podľa Juraja SMATANU im však prekáža, že minimálne časť výrubu bola v rozpore s nariadením štátnej správy."

Juraj SMATANA:
"Výrub začal skôr než prebehla zo zákona stanovená 15-dňová lehota, kedy to rozhodnutie vstúpi do platnosti a nedošlo k tomu, aby bola urobená nejaká čiara na mape pokiaľ sa má rúbať."

Ctibor MICHALKA:
"Podľa konateľa firmy Huberta BENCELA prácu za drevo a nie za peniaze robia bežne. Ak aj niečo bolo vypílené nezákonne, ide to vraj mimo nich."

Hubert BENCEL:
"Ľudia, ktorí sú z okolitých dedín využili ten cirkus, ktorý tu bol a cez soboty, nedele po večeriach sa jednoducho pílilo a to som ja nemohol ovplyvniť."

Ctibor MICHALKA:
"Podľa neho požiadali aj o častejšie hliadky polície, no nepomohlo to. Opäť aktivista SMATANA."

Juraj SMATANA:
"V tejto situácii vydať povolenie na výrub firme, ktorá je motivovaná tým, koľko dreva vyrúbe, nekontrolovať ako ten výrub prebieha, tak to musí dopadnúť len takto tragicky."

Ctibor MICHALKA:
"Slovenská inšpekcia životného prostredia už spustila vo veci štátny dozor. Martina MARTIŠČÁKOVÁ zo žilinského inšpektorátu."

Martina MARTIŠČÁKOVÁ:
"Sa urobí šetrenie a výsledkom tohto štátneho dozoru bude konštatovanie či bol porušený zákon o ochrane prírody alebo nie."

Ctibor MICHALKA:
"Ak áno, vinníka čaká sankcia, konkretizovať ju ale nechcela. Predpokladá, že štátny dozor uzavrú do mesiaca."

Autor reportáže: Ctibor MICHALKA
Médium: Slovenský rozhlas

Anonym píše:
Pátek 11.05.2012 22:27
To, čo sa už deje v tejto gubernií, to už prekračuje hranicu normálneho chápania. Za čo tie kreatúry, čo sú za to zodpovedmé, berú vlastne plat?

« leden 2022 »
leden
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359