Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Skládka v Lušteku odmieta prijímať smeti z Považskej, ak obsahujú priveľa "zeleného odpadu"

Skládka v Lušteku odmieta prijímať smeti z Považskej, ak obsahujú priveľa "zeleného odpadu"

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 22.08.2009 09:55
[2009-08-21] Firma Marius Pedersen, ktorá prevádzkuje dubnickú skládku Luštek, odmieta preberať odpad od firmy Megawaste, ak obsahuje priveľa "zeleného odpadu" (vetvy, tráva, lístie). Prevádzkovateľovi skládky to prikazuje zákon. Firma Megawaste reaguje tak, že odmieta odvážať nádoby na odpad, ktoré obsahujú priveľa zeleného odpadu. Podrobnosti priniesla stránka POVAZSKA.SME.SK.
Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovný článok v pôvodnom kontexte na stránke
http://povazska.sme.sk/c/4983162/bystricania-maju-problem-s-ukladanim-komunalneho-odpadu.html

Bystričania majú problém s ukladaním komunálneho odpadu

Firma Megawaste, ktorá zabezpečuje v meste odvoz komunálneho odpadu, začína mať problémy s jeho odkladaním na skládku. Kameňom úrazu je zelený odpad, ktorý sa nesmie nachádzať medzi komunálnym. Prikazuje to zákon.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Do polovice júla sa vozilo do Sverepca, kde bola firma Megawaste aj správcom skládky. Táto skládka sa však musela od polovice júla zavrieť a mesto vozí na inú, neďaleko Dubnice.

Pravidlá pre uloženie sú tu podľa vedenia firmy Megawaste mimoriadne prísne. Nastávajú preto problémy. Zvezený komunálny odpad im občas odmieta správca skládky pri Dubnici prebrať. Ako dôvod údajne uvádzal, že jeho súčasťou bol aj zelený odpad, ktorý sa má podľa zákona kompostovať.

Problémy po zmene miesta zvozu

V súvislosti s problémom narábania s biologicky rozložiteľným, „zeleným" odpadom firma Megawaste tvrdí, že má na starosti len zabezpečovanie odvozu odpadu a koncepciu narábania s ním má zabezpečovať mesto. Rovnako je podľa nej zodpovedné aj za to, aby sa občania dozvedeli, ako majú s odpadmi narábať.

„So zeleným odpadom začína byť v meste problém. Pokiaľ sa vyvážalo na skládku do Sverepca, kde sme správcami, nebolo to až také zlé. Teraz však musíme postupovať inak, čo vyplynulo z podmienok a požiadaviek, ktoré sú nastavené na skládke Luštek," hovorí Viliam Staník z firmy Megawaste.

Prísne podmienky

Dodáva, že podmienky pre uloženie komunálneho odpadu sú v Lušteku nastavené mimoriadne prísne. „Nemôžeme zobrať do auta, ktoré zváža odpad, niečo, o čom vieme, že v komunálnom odpade nemôže byť. Na skládke v Lušteku nám totiž odmietajú dovezený odpad zobrať. Nastávajú problémy. Kto ich bude riešiť? My alebo mesto? Mesto povie, nemali ste komunálny odpad, kde je aj „zelený" odpad brať. A tak sme dali príkaz naším chlapom, aby takýto odpad nebrali," hovorí Staník.

Doplnil, že nad nejakým podružným množstvom sa nepozastavujú ani oni ani správcovia v Lušteku. Informácie o tomto postupe nám potvrdil aj zástupca firmy Márius Pedersen, ktorá je prevádzkovateľom skládky v Lušteku.

Zmiešaný odpad a nejasné pravidlá

Niekedy je podľa Staníka „zeleného" odpadu v nádobách príliš veľa a nastáva problém „Sú prípady, že sú aj dve tretiny nádoby na komunálny odpad naplnené „zeleným" odpadom. Takýto odpad z nádoby zobrať nemôžeme," hovorí Staník. V tomto štádiu by malo podľa neho zareagovať aj mesto a stanoviť jasné pravidlá.

Vysvetlenie mesta

„Od roku 2006 je zakázané ukladať „zelený" odpad na skládku komunálneho odpadu, čo názorne dokumentuje skládka Luštek v Dubnici nad Váhom. Tu nie sú „prísnejšie podmienky", ale firma, ktorá prevádzkuje skládku, striktne dodržiava zákon. Ten jednoznačne určuje povinnosti jednotlivých subjektov, riadiť sa nimi musí mesto aj občania. Každý občan je povinný podľa možností „zelený" odpad likvidovať vo vlastnej réžii.

Mesto svoj „zelený" odpad, ktorý vzniká pri údržbe verejnej zelene, likviduje dodávateľsky cez Mestské športové kluby. Pre uľahčenie likvidácie hlavne konárov a trávy pre občanov, ktorí nemajú možnosť likvidovať tento odpad podľa zákona, mesto ponúka určité možnosti," vyjadril sa k problematike „zeleného" odpadu hovorca mesta Filip Oubrecht.

piatok 21. 8. 2009 6:51 | Bernadetta Pitoňáková
Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 22.08.2009 10:25

Prečo by sa mal vyvážať za drahé peniaze zelený "odpad", ktorý sa dá relatívne ľahko zrecyklovať vo vlastnej réžii? Tým mám na mysli v réžii predovšetkým Megawasteste. Aj Chudovský, aj títo na to s prepáčením sr.li, drbali všetko na kopu a hlavne brali za ten debilizmus veľké prachy. Len v PB poznám min. dve firmy, ktoré úspešne recyklujú tento zelený "odpad", akurát že sa realizujú mimo tohoto údolia dutých hláv.

Ak to nedokážete, practe sa preč. Určite sú takí, ktorí to ovládajú. Len by museli byť INÉ výberové konania, bez patronátu Starého uja, prvého vícečirokéza, druhého víceeštébaka a prečínskeho elektronického kutila!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 22.08.2009 12:07

čudoval by si sa ako začína to elektronické kutilstvo kaziť kšefty

a čo ešte keby sa to rozšírilo aj na stavebné zákazky, no strach

preto sa chcú zbaviť kutila, aby im neprekážal vo voľkolepej akcii "po nás potopa"

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 22.08.2009 17:12

Mysliš kutila Adama čo predáva pozemky a iné na zastupitelstve? Alebo Adameho, primátora mesta, či koho degeneruješ na kutila?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 22.08.2009 23:41

prečínsky, špecialista na elektronické "aukcie" bez pekárov je len jeden :)

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 22.08.2009 21:34

Možné je všetko a aj tá potopa. Rok a poldozadu dozadu sa páni usmievali nad vyrovnaným rozpočtom. V súčastnosti je manko metského rozpočtu 170mil Sk. Je načase začať podniknúť nejaké kroky, ostáva tým smradom totižto ešte rok a takýmto tempom zadlžovania to budú splácať ešte naši vnuci.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Sobota 22.08.2009 20:34

To snad nie je možné. Mali sa dohodnut na kontajneroch, do ktorých by sa dával zelený odpad a ten by vysýpali do Váhu... napr :o))). Nech vozia odpad do Chorvátska do mora, aspon by tam mohli tí de... z mesta chodit na služobky. Toto nie je normálne. Prečo to až sem došlo????

Anonym píše:
Pondělí 24.08.2009 19:54
Musí byť predsa riešenie dostupné a vyhovujúce aj pre ľudí aj pre mesto aj pre Megawest !
Anonym píše:
Pondělí 24.08.2009 20:05
Odstúpenie Adameho - odvolanie dvoch vícezbytočností - zrušenie Mega a seriózne výberové konanie na odpadové hospodárenie.
redakcia
redakcia píše:
Pondělí 24.08.2009 20:48
tak tomu chýba jediná vec - volá sa "deux ex machina". Boh spustený na kladkostroji doprostred gréckej drámy, ktorý všetky neriešiteľné zápletky vyriešil, dobrých odmenil a zlých potrestal.

Vy viete o nejakom slovenskom politikovi, ktorý dobrovoľne odstúpil z funkcie? Ja viem len o Radičovej a Budajovi.
Anonym píše:
Pátek 02.10.2009 21:30
Adame sam od seba urcite neodstúpi. Je to úbohý ješiťák, ovládajúci ako tak intrigánske ťahy, schopný za ojráčik podraziť kohokoľvek a kedykoľvek. A pri primátorskej stoličke tie ojráčiky su zaručené. Zo stoličky ho môže dostať len ak ho ako trestne stíhaného (čo už je aj s Haviarom), súd aj právoplatne odsúdi. Resp. ak vykoná nejaký iný trestný čin s podobným postupom. Druhý spôsob jeho odvolania by bolo, ak by o tom obyvatelia rozhodli v referende, co pri tupých mogoňských hlavách určite nehrozí.

Odvolanie dvoch vícezbytočností je pomerne jednoduchšie. Stačilo by keby ti priblblí poslanci urobili to, čo im Ševčík otrieskava o hlavu na každom zastupiteľstve. A síce tých dvoch blbečkov jednoducho odvolali. Sami neodstúpia.
Anonym píše:
Pátek 02.10.2009 09:47
nie ho vyvážať práve do Váhu ale urobiť z neho kompost ktorým by sa mohla po case hnojit napr. mestska zelen.....
Anonym píše:
Pátek 02.10.2009 10:45
Vy rozmýšlate za nich a oni berú platy za čo priatelia?Čo ste ich už nenakopali a nezvolili toho Smatanu.Mogoni,Mogoni...
Anonym píše:
Pátek 02.10.2009 14:21
Tak voliť Smatanu ?

Tak to radšej nikoho... Toho si pamätám ešte z gymnázia keď miesto dejepisu vyučoval svoje názory a choré postoje aktivistu !!! Je to proste chuj ktorý sa "rozumie" všetkému od Dialnice cez lesy až po atómovú energiu !!! Tak ak zvolia jeho tak sa radšej z PB odsťahujem. To už aj Haviar by bol lepší ako tento " marihuanový učiteľ"
Anonym píše:
Pátek 02.10.2009 23:22
Smatana je naozaj zelený extra exot, ale porovnávať ho s týmito skorumpovanými hovadami čo sa teraz motajú po úrade, ktorých jedinou náplňou je kradnúť považujem za silné kafe.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 02.10.2009 23:32
Ak ti moje vyučovanie nevyhovovalo, mal si sa ozvať. Skôr si však myslím, že sa tu niekto len hrá na môjho bývalého žiaka.

V súčasnosti tvorí polovicu môjho úväzku vyučovanie žiakov, ktorí si moje semináre z dejepisu a geografie vybrali dobrovoľne. Semináre sú plné. Nie je taký učiteľ, ktorý by vyhovoval všetkým. Je dobré, keď je možnosť výberu.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 02.10.2009 23:36
marihuanový učiteľ... to je zas čo za haluz? Pár rokov som bol koordinátor protidrogovej výchovy, to je tak všetko...
To je dosť bieda, keď už takéto "argumenty" musíte vyťahovať. Minule dokonca bolo aj také, že som rodičom málo pomáhal na záhrade. A taký človek má odvahu kandidovať za poslanca! No hrôza.
Anonym píše:
Sobota 03.10.2009 10:14
zamestnanci na úrade majú povinosť robiť záškodnícku činnosť na tejto stránke a očierniť tentoraz Smatanu keď vidia že má podporu obyvateľov.v tom vidia veľké nebezpečenstvo pre ich ciele.špiny tak by som ich nazvala
Anonym píše:
Sobota 03.10.2009 13:05
Osobne Smatanu vôbec nepoznáš, do PB si sa ako väčšina prisťahoval a ohrozuje tvoje terajšie pôžitkárstvo. Preto vznikol pojem marihuanový učiteľ.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Čtvrtek 15.10.2009 11:25
Zástupca firmy Megawaste de facto priznal, že na sverepeckej skládke niekoľko rokov porušovali zákon. A teraz sú celí prekvapení, že na Lušteku by ho mali dodržiavať.
Čarovné.

« květen 2018 »
květen
PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359