Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / SITA | Považská Bystrica zrušila súťaž na rozšírenie kanalizácie v Moštenci

SITA | Považská Bystrica zrušila súťaž na rozšírenie kanalizácie v Moštenci

Autor: redakcia Poslední změna: Sobota 21.11.2015 18:19
[2015-09-04] Agentúra SITA priniesla správu o tom, čo bolo zrejmé už niekoľko mesiacov: Mestu Považská Bystrica sa nepodarilo získať realizátora, ktorý by bol ochotný zaviazať sa, že stihne ukončiť projekt kanalizácie v Hornom a Dolnom Moštenci do konca roku 2015. Tým pádom musí Mesto súťaž zrušiť. Projekt sa vliekol už od roku 2011.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si správu v pôvodnom kontexte na stránke http://www.piestanskydennik.sk/sita-detail/?tx_kiossita_pi1%5Bdetail%5D=330746

BRATISLAVA 2. septembra (SITA) - Mesto Považská Bystrica zrušilo verejnú súťaž na rozšírenie verejnej kanalizácie. Zdôvodnilo to zmenou podmienok verejného obstarávania bez ďalších detailov, pričom súťaž bola zverejnená ešte začiatkom júla 2013. Stavebné práce za predpokladanú cenu 4,73 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (5,67 mil. eur s daňou) mesto plánovalo na šestnásť mesiacov, ale zmluvu so zhotoviteľom napokon neuzatvorilo. Investícia mala byť financovaná s využitím európskych peňazí a zo štátneho rozpočtu v rámci Operačného programu Životné prostredie, ako aj z vlastných zdrojov mesta. Podmienkou využitia finančných prostriedkov Európskej únie v programovom období 2007 - 2013 je ukončenie realizácie projektov do konca tohto roka. Projekt počítal s vybudovaním splaškovej stokovej siete v Považskej Bystrici, v mestských častiach Horný Moštenec a Dolný Moštenec. Mala plánovanú dĺžku 17 754 metrov, z toho gravitačná kanalizácia 15 386 metrov a tlaková 2 368 metrov. Súčasťou prác mala byť výstavba 555 kanalizačných prípojok a piatich čerpacích staníc. Verejné obstarávanie pre mesto zabezpečovala žilinská firma Eurokonzult, s. r. o. Považská Bystrica uzavrela s ministerstvom životného prostredia koncom roku 2011 zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na rozšírenie verejnej kanalizácie. Celkové investičné výdavky na realizáciu aktivít projektu boli plánované vo výške 5,98 mil. eur, z toho oprávnené výdavky 4,44 mil. eur. Nenávratný finančný príspevok mal výšku 4,22 mil. eur, čiže 95 % z oprávnených výdavkov. Rozhodnutím ministerstva životného prostredia o zmene projektu z leta 2012 bol pôvodný termín ukončenia realizácie projektu 31. augusta 2012 zmenený na 28. februára 2014 na žiadosť primátora Považskej Bystrice Karola Janasa.

Autori správy: be;dn


Správa agentúry SITA sa nezmieňuje o tom, čo zamýšľa primátor Karol Janas s rozpočtovaným úverom, ktorý bol určený na dofinancovanie tohto projektu. 

Anonym píše:
Pátek 04.09.2015 10:58
pán Smatana, vykašlite sa konečne na tú nezmyselnú antiruskú propagandu a začnite robiť niečo pre toto mesto. Inak skončíme ako totálna zapadnutá diera.
Anonym píše:
Neděle 06.09.2015 23:27
Za primátora ste si zvolili Janasa a poslanec za Moštenec je Zvak. Dovi dopo.
Anonym píše:
Pátek 04.09.2015 11:52
Neviem čo s tým má Smatana? že zrušil sôtaž v Moštenci?
Anonym píše:
Sobota 05.09.2015 22:16
tu nejde čo ma so sutazou tu ide o to nech sa nevenuje blbinam s ruskom ale bystrici, tu mame skorumpovany hnoj a on furt riesi akéhosi putina kapisto? to ako Bolek povedal delas machri a hajzl mas na chodbe, tak neriesme putina alebo ameriku ked mame nasrane a poriadne priamo predo dvermi
Anonym píše:
Neděle 06.09.2015 22:52
Smatana sa Janasa na tento projekt pýtal už asi pred pol rokom, ak sa dobre pamätám. Na mestskom zastupiteľstve. Že či sa Mestu podarí zohnať realizátora na taký veľký projekt, pol roka zbytočne odkladaný. Janas niečo zatáral,lebo už vtedy vedel, že to žiadna firma za takých podmienok nezoberie.
Anonym píše:
Pátek 04.09.2015 17:19
Toto je výsledok kvalifikovanej odbornosti primátora a jeho odborného tímu.Toto je už finančná strata,ktorú treba zodpovedným zosobniť.A voliči z tejto mč.budú takýchto kazisvetov určite opätovne voliť.Táto šanca je vskutku trestuhodne a diletantsky zahodená.
Anonym píše:
Sobota 05.09.2015 08:31
Pán ananás sa tvrdí, že pochybila firma, ktorá mala kanalizáciu realizovať, ale keby to tak bolo, tak by pri jeho (ne)schopnosti určite podal podnet na prešetrenie. Čo nespravý, lebo to bola a je jeho vina.
Takže mesto pripravil len o ďalších 5 miliónov €.
Hlavne, že má nový domček, auto ... ale v meste sa nič poriadne a nové nespravilo.
Anonym píše:
Sobota 05.09.2015 18:22
Ananás hlúpych Bystričanov opije aj rožkom namočenom vo vode!
Moštenec padol kôli tomu, že mesto nekonalo, a čas letel.
Keď už bol necelý rok ku kolaudácií a ohľadne kanalizácií ešte nebolo ani kopnuté do zeme, mesto to chcelo rýchlo cez dodávateľa riešiť.
No dodávateľ nebol tak hlúpi, vie že každý druh stavby potrebuje určitý čas na realizáciu, a napr. kanalizácia sa nedá urobiť za pol roka!
Tak proste o dielo nemal záujem, lebo nebolo na jeho zhotovenie dostatok času!
To je všetko.
Tu je chyba jednoznačne na strane ananása, a niekedy v zime som aj videl v TV Podlažie šot zo zastupiteľstva, kde Smatana na to upozorňoval - to pri tom braní úveru.
Ako vždy, ananás ho uzemnil, že tomu nerozumie, robí si propagandu a podobné jeho kecy pre retargovaných Mogoňov. Teraz sa ukázalo kto mal pravdu.
Ale nevadí, však ananás je so Zvakom super kámoš, ten urobí nejaké guláše pre chulaš, ananás sa tam príde povyškierať a Moštaňacii mu odpustia.
Anonym píše:
Sobota 05.09.2015 10:25
90% ludi to aj tak netrapi necitia sa byt Bystricania len aby boli v tej svojej marikovej alebo papradne ... Tak koho to trapi ??
piatok
piatok píše:
Středa 07.10.2015 12:42
A čuduje sa tým papradňancom a maríkovčaonm ja nie čo malo nohy utekalo ved cisár je holý a niektorý poslanci náhý
Anonym píše:
Středa 07.10.2015 18:06
Pozrel som si fa fy Eltodo Košice.Za takýto spôsob fakturácie by sa nehanbil ani Juro Jánošík.Ale je to uhradené vidno ,že odborníci na Msu vedia kvalifikovane rozlíšiť za čo to vlastne platia.No keby to platili z vlastného ktovie.Cisár nie je holý ale aj nespôsobilý.
Anonym píše:
Neděle 06.09.2015 09:19
Nadpis hlavného článku je chybný!
Považská Bystrica nezrušila žiadnu súťaž!
Súťaž už bola ukončená, dôvod nekonania ďalších prác je to, že firma, ktorá mala kanalizáciu robiť nakoniec túto zákazku odmietla.
A odmietla ju preto, lebo minimálne 2 roky vec " spala " na meste a tento rok, kedy už mala byť aj kolaudácia, tak zrazu mesto chcelo aby to firma rýchlo zrealizovala.
No každé dielo potrebuje na svoju výstavbu určitý čas, čo v tomto prípade asi 3/4 roka nestačí!
Preto keď primátor zaspal - firma nemala záujem zaň potom niesť zodpovednosť za nesplnenie časového harmonogramu!
Takže Moštenani ďakujte primátorovi - je to výsledok jeho" maximálneho úsilia " - aby ste nemali rozkopané cesty a chodníky kôli kanalizácií.
Anonym píše:
Neděle 13.09.2015 16:04
odmietla ju preto lebo nebola schopna dat tolko kolko ananas pozadoval uplatok ono v dnesnej dobe sa uz neda zakryvat a tlacit fiktivne faktury ako tomu bolo kedysi
Anonym píše:
Úterý 06.10.2015 20:44
No a do novej výzvy na výstavbu kanalizácie v Programovom období 2014 - 2020 sa PB zatial neprihlásila, hlavne že iné mestá, obce a vodárenské spoločnosti áno... takže p.primítor bude síce rozprávať ako je z ministerstvom dohodnutý, ale kto len trošku pozná skutočný svet eurofondov vie že sa PB zase ujde toľko eurofondov čo doteraz...
PS - no a v existujucom obstarávaní na zrušenom projekte firma odstúpila leboo to reálne nevedela postaviť, ale predtým tie obstarávania museli byť zrušené nakoľko ich mal vyhrať "špeciálna firma"... ministerstvo sa seriozne ponúkalo že pomôže urobiť normálne obstarávanie aby sa stihli vyčerpať peniaze nakoľko reálne prepadajú avšak také obstarávanie sa primátorovy nepáčilo...
Anonym píše:
Pátek 13.11.2015 18:58
Presna informacia,ktora sa tyka aj obcanov Pov.Teplej, neviem preco poslanci Panak a Zvak nechcu povedat svojim volicom pravdu a kryju klamstva primatora!Teraz uz mohla byt kanalizacia hotova.
Anonym píše:
Neděle 06.09.2015 15:44
A preto by sa mala vytvoriť zodpovednostná komisia z radov pslancov i občanov a nech sa celá záležitosť vysvetlí a vyvodí zodpovednosť.Takéto zlyhania sú neodpustiteľné.Samozrejme treba prizvať aj tú firmu nech vnesie do toho viacej svetla.Nedá sa to inak nazvať ako lajdáckosť,nezodpovednosť a ľahostajnosť ,toto vlastne vystihuje aj zatiaľ prvého dopiesku hlavu pchajúceho muža mesta PB.
Anonym píše:
Pondělí 07.09.2015 18:40
veľmi rád by som vedel na koho by v tomto prípade ananás zhodil zodpovednosť
:)
Anonym píše:
Úterý 08.09.2015 17:05
Asi nepoznáte tých dvoch Japoncov ,čo šecko doserinkajú - volajú Samo a Sato- to oni môžu za poserinkanú kanalizáciu .Primčo má nejaké pracovné výkony a zodpovednosť v paži, šak skvelý plat beží.Teda tých páchateľov máme...
maros
maros píše:
Pátek 09.10.2015 19:24
Netušené súvislosti utečeneckej krízy


   Je nepochybné, že sa v dnešnej dobe stávame svedkami určitého exodu národov. Do pohybu sa dali masy, ktoré v krátkodobom i dlhodobom horizonte zmenia tvár Európy. A blahobytná Európa vo svojej zaslepenosti netuší, že z tohto vzájomného stretu kultúr výjde napokon víťazne tá, ktorá je duchovne a morálne progresívnejšia. Alebo maximálne zjednodušene povedané tá, ktorá vykazuje intenzívnejšiu vieru v Boha.

   Keďže európske národy starnú a to znamená, že v budúcnosti bude čoraz menej ľudí v aktívnom veku a čoraz viac ľudí v dôchodkovom veku, rozhodlo sa Nemecko riešiť túto situáciu prijímaním utečencov, ktorých chce ročne prijať až okolo milióna.

   Áno, západný svet je zvyknutý dívať sa na všetko iba cez peniaze. Najskôr vyciciavali africké i ázijské štáty ako svoje kolónie. Neskôr, po ich formálnom osamostatní tak činili prostredníctvom hospodárskeho kolonializmu, čiže ekonomickým ovládnutím všetkých strategických zdrojov daného štátu. A ak sa niektorý z afrických, alebo arabských štátov nechcel dať ožobračovať, alebo ak sa inak vymkol ich kontrole, jednoducho ho zničili vojensky. Viď Líbya, Irak, či teraz najnovšie Sýria.

   Okrem toho je ešte treba vziať do úvahy nepriaznivé zmeny klimatických podmienok, spôsobené ekologickým znečistením. Toto znečistenie má opäť v najväčšej miere na svedomí práve takzvaný vyspelý svet, zatiaľ čo jeho najhorší dopad je predovšetkým na africké krajiny.

   No a teraz, keď na základe všetkých, vyššie uvedených činiteľov dochádza k masovému exodu ľudí, unikajúcich z neznesiteľných životných podmienok, vo veľkej miere priamo vyvolaných, či spôsobených západným svetom, chce si teraz Západ riešiť vlnou prisťahovalectva svoje populačné problémy.

   Avšak z krčahom sa chodí na vodu iba potiaľ, kým sa nerozbije! Masový exodus obyvateľstva islamskej viery bude mať za následok deštrukciu súčasnej podoby Európy, pretože Európa hodnotovo upadá a dôsledkom toho sa dostávajú do popredia hodnoty islamské. Lebo všetko to, čo v je zákonitostiach nášho univerza progresívnejšie si nakoniec musí podrobiť to a zvíťaziť nad tým, čo upadá.

   Porovnajme si preto hodnoty priemerného Európana s hodnotami islamských utečencov, aby sme pochopili, prečo musíme padnúť a byť nakoniec porazení. Prečo musíme nevyhnutne padnúť a byť porazení, ak sa hodnotovo opäť neschopíme a tým sa nestaneme vývojovo progresívnejšími. Ak totiž toto nedokážeme, zhltne nás islam! Ale tak to napokon bude spravodlivé, pretože kvôli nášmu hlbokému vnútornému úpadku si ani nič iného nezaslúžime.

   Európa bola postavená na kresťanských hodnotách a prostredníctvom nich dospela k svojmu rozkvetu. Tisíce chrámov, katedrál i obyčajných kostolíkov po celom území Európy sú toho rukolapným dôkazom. Viera kresťanskej Európy v Boha a s touto vierou spojené hodnoty predstavovali teda onen progresívny základ, z ktorého vzniklo všetko, čo tu dnes máme.

   Rozkvet, smerujúci až do súčasnej podoby blahobytu mal však za následok bujnenie pýchy a domýšľavosti ľudí na to, čo dosiahli. Začali sa totiž domnievať, že všetkého bolo dosiahnuté iba vlastnými silami a že teda náboženstvo, duchovnosť a viera v Boha, ktoré im boli dovtedy životodárnou morálnou oporu už nepotrebujú. Že takéto niečo je už prežitkom. A svoju vieru v Boha nahradili vierou v peniaze, zisk a matériu.

   Duchovnosť sa v Európe čoraz viacej stráca a ľudia sa stávajú čoraz väčšími materialistami. A ich materializmus a ateizmus deštruuje a relativizuje skutočné hodnoty, ktoré boli oporou obyvateľstva Európy po celé stáročia.

   V prvom rade je relativizovaná základná bunka spoločnosti, a síce rodina. Klasické manželstvo sa pomaly stáva minulosťou a ľudia žijú vo voľných partnerských zväzkoch. Relativizované je však i partnerstvo ako také, pretože partnermi sa môžu stať aj osoby rovnakého pohlavia. Ba dokonca najnovšie je už relativizovaná i sexuálna orientácia každého jednotlivca, pretože túto si je možné v slobodnej spoločnosti úplne slobodne vyberať, ako tvrdí teória rodovej rovnosti.

   Túžba ľudí modernej spoločnosti mať čo najviac a čo najviac si užiť má za následok klesajúce počty novo narodených detí, ktorých vyšší počet v rodine vnímajú moderní rodičia ako prekážku vo svojom osobnom, nerušenom užívaní si života.

   Média, či už elektronické, alebo printové sú preplnené množstvom nízkosti, vulgárnosti, násilia a plytkosti, ktorých sledovanie je považované za oddych a za určitý spôsob trávenia voľného času.

   A navyše, vedomie a podvedomie ľudí je prostredníctvom pôsobenia médií neustále smerované k pseudohodnotám dnešnej západnej civilizácie, ktorými je mať a užiť si. Toto je moderné náboženstvo Európy! Toto je naša modla, ktorej sa klaniame!

   No a v protiklade s uvedenými hodnotami priemerného Európana sa teraz pozrime na hodnoty islamského sveta, ktoré ku nám prinášajú davy utečencov.

   V prvom rade je to silná viera v Boha. Lebo napriek mnohým negatívam, ktoré je možné vytknúť utečencom, či islamu ako takému, je už iba táto jedna jediná vec hodnotou, veľmi ostro kontrastujúcou s narastajúcou bezbožnosťou Európy.

   V bývalých kresťanských chrámoch, ktoré už nemá kto navštevovať, trebárs v Holandsku, sa zriaďujú sklady, obchody, alebo reštaurácie. Mešity však prázdnom nezívajú a na Európskom území je ich naopak budovaných čoraz viac. Toto hovorí samo za seba! Toto nám jasne ukazuje, čo je dnes na ústupe a čo na vzostupe.

   A od úpadku viery v Boha sa nevyhnutne a logicky odvíja i úpadok všetkých ostatných hodnôt s tým súvisiacich.

   Oproti európskemu rozkladu rodiny preferuje naopak islam rodinu pevnú, z ich pohľadu tradičnú a súdržnú. Nezdravé precedensy, ako napríklad registrované partnerstvá sú v islamskom prostredí pravdivo označené ako niečo, čo nie je správne a preto ani spoločensky prijateľné.

   Veriaci islamského náboženstva nie sú natoľko zmanipulovaní blahobytom, aby sa im túžba po užívaní stala prekážkou populačného rastu. Ich populácia bude teda celkom určite perspektívne vrastať, kým ta naša ubúdať.

   Okrem toho si islam striktne zachováva svoje osobitosti, neabsorbuje nič cudzie, neprispôsobuje sa a ani sa neasimiluje.

  A keďže všetko je v islame pevne spojené s náboženstvom, ich spoločenstvá nepreferujú mediálne šírenie najrozličnejších úpadkových hodnôt, ktorými sa dennodenne sýti bežný Európan. Namiesto každodennej dávky mediálneho balastu sú naopak muslimi každý deň päť krát vyzývaní k modlitbám.

   Samozrejme, že existuje veľmi mnoho chýb a nedostatkov, ktoré je možné vytknúť islamskému svetu. Ale zároveň existuje i veľké množstvo toho, čo je možné vytknúť bežnému Európanovi. Avšak z hľadiska základného hodnotového smerovania a z hľadiska vyšších, univerzálnych zákonitosti začína byť islam progresívnejším a z tohto dôvodu je i na vzostupe.

   Nech nás totiž nemýli skutočnosť, že utečenci prichádzajú do Európy ako chudáci, potrební pomoci. Tak to síce na prvý pohľad vyzerá, avšak morálne už začínajú mať nad nami navrch. Oni majú vieru v Boha, zatiaľ čo my len vieru v peniaze a hmotu. Ich viera je teda rádovo omnoho vyššia a v zákonoch tohto univerza vždy nakoniec zvíťazí to, čo stojí vyššie. To progresívnejšie totiž nemožno zastaviť! Je to čosi ako evolúcia! Čo sa nie je schopné udržať vo vyšších hodnotových štandardoch univerza musí nevyhnutne ustúpiť z cesty tomu, čo sa stáva hodnotovo progresívnejším. A práve tohto sme dnes v Európe svedkami.

   Zachovanie Európy v takej podobe, v akej ju poznáme dnes je možné jedine návratom k duchovným a morálnym hodnotám, na ktorých bola pôvodne vybudovaná a prostredníctvom ktorých dospela k svojmu rozkvetu.

   Ak sa však úpadkové, zúfalé relativizovanie všetkých vyšších hodnôt a tupý, prázdny materializmus zažrali do nás až tak hlboko, že toho schopní nebudeme, potom si nezaslúžime nič iného, ako to, k čomu sa v Európe schyľuje. Lebo nami samými zvolená cesta úpadku nie je a nikdy nemôže byť progresívnou cestou ďalšieho vývoja v účinkoch dokonalých zákonov nášho univerza, ktoré takéto niečo z dlhodobého hľadiska ostro vylučujú.

http://kusvetlu.blog.cz/ v spolupráci s M.Š.
nedeľa
nedeľa píše:
Neděle 11.10.2015 15:25
dobrý deň
sledoval som posledné zastupiteľstvo na "Považie" veľmi som sa pobavil na tej poslaneckej žumpy(česť výnimkám)keď po mlátení prázdnej slamy čo je pre bystricu typické prečo sa to nedá schváliť - rokovací poriadok a pán primátor jednoznačne pánom poslancom oznámil-nielen koľkí majú hlasovať ale on za nič nemôže veď všetko schvaľujú poslanci ktorí sú zvolení obyvateľmi mesta asi preto im žumpa znova dovolí vystúpiť iba vtedy ked sa vyspia.Čerešničkou na tej satyre bola povinná ďakovačka beztvarých útvarov za ! dostali sme stoličky pán primátor nám dal opraviť pán primátor nám sľúbil ešte...
páni zastupitelia ste na smiech ved pán primátor vás pri každej príležitosti upozorňuje že on robí len to čo mu zastupiteľstvo nariadi začnite sa už konečne správať(česť výnimkám) ako poslanci a nie PRÍMATELIA POZORNOSTÍ OD PÁNA PRIMÁTORA.
UPOZORŇUJEM NA HLBŠÍ(pravidelný) PREDKLON POSLANCOV ktorí zmietli zo stola zmenu rokovacie poriadku

Anonym píše:
Neděle 11.10.2015 17:24
Ten hlbší predklon má svoj význam.Je to asi pracovná poloha a uhol- nie pohladu, či smer pri pchaní sa do zadku.To sa potom šéfuje.Žiadny odpor,žiadna oponentúra, servilný a lokajský nevoľnícky postoj.Kde sa má ale takto toto pristupené mesto posunúť? A to sa radšej nevyjadrujem k odbornosti a obhajovaniu legitímnych záujmov občanov.Nakoniec to bolo vidieť na veselej súkromnej Karčiho TV.Veľká "vďaka " za stupídny herecký výkon.

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359