Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / POVAZSKA.SME.SK: Sestry spísali petíciu, vedenie nemocnice odvolalo vrchné sestry

POVAZSKA.SME.SK: Sestry spísali petíciu, vedenie nemocnice odvolalo vrchné sestry

Autor: redakcia Poslední změna: Pátek 15.06.2012 16:32
Kategorie: ,
[2012-06-14] Článok Viery Žaludkovej o aktuálnom spore v Považskobystrickej nemocnici.
http://povazska.sme.sk/c/6417612/sestry-spisali-peticiu-vedenie-nemocnice-odvolalo-vrchne-sestry.html

Sestry spísali petíciu, vedenie nemocnice odvolalo vrchné sestry

Zdravotné sestry v považskobystrickej nemocnici sa sťažujú. Reakciou na petíciu, ktorú zaslali vedeniu, je podľa nich odvolanie vedúcich sestier na lôžkových oddeleniach. Vedenie nemocnice súvislosť s petíciou odmieta.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Od apríla mali nemocnice podľa zákona zvýšiť zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám platy. V Považskej Bystrici tak aj urobili, avšak vyššiu sumu im nezahrnuli do základu.

Sestrám sa to nepozdávalo, nedostali ani nové platové výmery. Nespokojnosť vyjadrili v petícii, ktorú zaslali 1. júna riaditeľovi nemocnice. Krok zo strany vedenia na odvolanie desiatich z dvanástich vrchných sestier považujú za reakciu na petíciu.

Nespokojné sestry

Na nové platové výmery čakali zdravotné sestry do polovice mája. Vyššiu sumu videli len na výplatách, čo všetko sa im do platu zarátalo, však nevedeli. „Platy sa zvyšovali od 1. apríla, do 31. sme mali dostať dekréty. Nič sme však nedostali,“ posťažovala sa jedna z nich. Podľa sestier dostali zvýšenie v rámci minimálnych mzdových nárokov, nie do základu.

Beáta Habeková z riaditeľstva nemocnice s týmto tvrdením nesúhlasí. „Povinnosťou každej nemocnice bolo urobiť úpravy platov u zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Nemocnica zákon dodržala. Všetky sestry mali platy upravené, ani jedna nezostala na pôvodnom plate. Úprava bola riešená dorovnaním do minimálneho mzdového nároku, je to v zmysle zákona,“ oponuje.

Stanovisko odborov

Zákonný postup nemocnice potvrdila aj šéfka odborov Katarína Briestenská. Podľa nej bolo nesprávne pochopené, že tabuľkové platy sú základ. Nemocnica podľa nej však nepostupovala úplne správne. „Zvýšenie nebolo vopred prerokované, sestry nedostali dekréty, len pásky, kde nebolo uvedené, o koľko im bol zvýšený plat. Preto sme žiadali, aby písomne uviedli, koľko rokov odbornej praxe im bolo uznanej, čo bolo splnené do 31. mája,“ hovorí Briestenská. Na margo neuznania materskej dovolenky do odbornej praxe sestier uviedla, že je to v zmysle zákona.

V petícii sestry žiadali aj o diferenciáciu obtiažnosti pracovísk a písomné informácie o uznaní pomaturitného a certifikačného štúdia. Oba body považuje Habeková za dôležité a budú o nich rokovať počas kolektívneho vyjednávania o novej kolektívnej zmluve. Rokovať o nich mali v pondelok 11. júna.

Odvolanie vrchných sestier

V stredu 6. júna odovzdal riaditeľ odvolacie dekréty desiatim vrchným sestrám lôžkových oddelení z dvanástich. Ich podriadené zostali prekvapené. „Sú to všetko vysokoškolsky vzdelané sestry, do funkcií boli menované na základe konkurzov, avšak nie za tohto riaditeľa. Myslíme si, že boli potrestané za to, že sa podpísali pod petíciu,“ tvrdia s tým, že za vrchnými stoja, sú to podľa nich odborníčky na svojom mieste.

Habeková opäť nesúhlasí, odmieta súvis medzi petíciou a odvolaním. „Je to úplne prirodzený proces, že organizácia dá možnosť rotácie zamestnancom a uchádzania sa o vyšší post. Nie je v tom žiadny úmysel poškodiť sestry, lebo podpísali petíciu. V nemocniciach majú bežne zakotvený takýto úzus o výmene v kolektívnych zmluvách. Je to proces, ktorý sa začal minulý rok. Do konca tohto mesiaca by sa mali konať aj výberové konania na vedúcich odborov na riaditeľstve,“ vysvetlila postup nemocnice. Či boli vrchné sestry o úmysle vedenia odvolať ich vopred informované, to Habeková nevedela.

Pokus o zmier

V deň oficiálneho ukončenia menovania vrchných sestier sa uskutočnilo aj rokovanie s riaditeľom nemocnice. Zúčastnila sa ho i odborárska predáčka Katarína Briestenská, ktorá je tiež medzi odvolanými. „Riaditeľ nás uisťoval, že odvolávanie nebol úmysel, pripravuje sa odvolanie ďalších vedúcich pracovníkov. My s týmto tvrdením nesúhlasíme. Odovzdali sme riaditeľovi list, v ktorom chceme pokus o zmier. Ako dôvody uvádzame, že nie je žiadny písomný zápis z vedenia nemocnice, v ktorom by sa uvádzalo, že sa vrchné budú odvolávať. Ďalej ani jeden primár oddelenia o odvolávaní nevedel, čo si myslím, že mali byť informovaní. Preto naďalej odvolávanie spájame s petíciou,“ uviedla Briestenská. „Petícia bola odovzdaná 1. júna, vtedy sa riaditeľ ani slovkom nezmienil o odvolaní, ale už 4. júna sa písali odvolávacie dekréty, doručené boli 6. júna s tým, že oficiálne vo funkcii končíme 8. júna, ďalej budeme len poverené,“ vysvetlila.

V prípade, že pokus o zmier nebude úspešný, chcú podniknúť ďalšie kroky. Briestenská nevylúčila, že sa obrátia na ministerstvo zdravotníctva a samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom nemocnice.

štvrtok 14. 6. 2012 8:48 | Viera Žaludková

Riaditeľ odvolal desať vrchných sestier. Tvrdí, že na to má právo, sestry v tom vidia súvis s petíciou.

Riaditeľ odvolal desať vrchných sestier. Tvrdí, že na to má právo, sestry v tom vidia súvis s petíciou.

Foto: VŽ

Anonym píše:
Pátek 15.06.2012 21:12
Žiaľ odbory premrhali svoju silu v 90-tých rokoch minulého storočia.

Dnes sa už nemá kto zastať pracujúcej časti spoločnosti.


Anonym píše:
Pátek 15.06.2012 23:48
Toto je na dlhú a ťažkú debatu. Pošlem názor zajtra. A viem, že podnietim diskusiu.
Anonym píše:
Úterý 19.06.2012 22:42
ja dám teda hneď.... prd si zaslúžia, aby dostail iba oni a toľko veľa v národnom hospodárstve, to by museli kurniť aj makať najviac a to vieme, že tomu tak nie je.
Vydieraním (i keď oni si to vydupali omnoho slušnejšie ako doktori !! ) získali iba to, že dostali čosi na papiery, ale aj sestričky musia trošku tej matiky pochytiť, že keď nie je, tak nebude ani s papierom. Súhlasím, že je kde uberať, že kradnú hlavne poistovne, ale to nech si riešia s nimi, takto iba väčšie dlhy robia a správajú sa na oddeleniach ako hlúpe husi.

čiže asi toľko k tomu, akurát tak,čo spolu s doktormi nasrali celý pracujúci národ, lebo my makáme furt a nám nikto nepridá, keď si "zaštrakujeme"

Dobre, že ich vyhodili, 20sť ich stojí v rade na ich miesto a v ukraine budú žobroniť pre ich miesto aj za 50% mzdy a nemyslite si, že tam to robiť nevedia.
tada aj ja ako anonym
tada aj ja ako anonym píše:
Úterý 01.04.2014 20:27
Ked budes mat vysoku skolu ako sestra a makat piatok a sviatok , dlhe roky nepoznat Vianoce a ine sviatky, nespat nekonecne noci, skus si to za tych 500 eur den c den odmakat a byt stale jednou nohou v base!!!

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359