Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Prvé použitie elektronickej aukcie v Považskej Bystrici: cena zákazky sa znížila viac ako o polovicu

Prvé použitie elektronickej aukcie v Považskej Bystrici: cena zákazky sa znížila viac ako o polovicu

Autor: Juraj Smatana Poslední změna: Pondělí 27.04.2009 22:01
[2009-04-27] Pod verejným tlakom, vyvolaným najmä zverejnením faktúr za minulý rok, použilo mesto Považská Bystrica prvýkrát technológiu elektronickej aukcie. Je potešiteľné, že použilo štandardný softvér proe.biz a virtuálnu aukčnú sieň poskytovanú profesionálnou firmou. Hneď prvé nasadenie aukcie prinieslo zníženie ceny za údržbu zelene na Rozkvete na polovicu, oproti najnižšej cene ponúknutej v prvom kole výberového konania. Najlepším riešením do budúcnosti by bolo, keby mestské zastupiteľstvo prijalo uznesenie, zaväzujúce mestský úrad používať elektronické aukcie povinne, vo všetkých typoch obstarávania na ktoré sa dá elektronická aukcia aplikovať. Inými slovami, nasadenie elektronickej aukcie by malo byť štandardným krokom a zadefinované by mali byť presné podmienky, za ktorých aukcia použitá byť nemusí. O priebehu aukcie podrobne informoval týždenník MY - Noviny stredného Považia.
Prvé použitie elektronickej aukcie v Považskej Bystrici: cena zákazky sa znížila viac ako o polovicu

Ilustračný graf: www.well.sk. Kliknutím sa obrázok zväčší.

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovnú správu v pôvodnom kontexte na stránkach www.mynoviny.sk:
http://archiv.mynoviny.sk/c/4816816/cena-zakazky-o-viac-ako-polovicu-nizsia.html

MESTO VYBERALO V ELEKTRONICKEJ AUKCII
Cena zákazky o viac ako polovicu nižšia

Pre výber dodávateľa na údržbu porastov na sídlisku Rozkvet použilo mesto prvýkrát elektronickú aukciu. Cena zákazky sa znížila o viac ako polovicu. V Novej Dubnici realizujú takýto spôsob výberu už dlho.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Mesto použilo pre zabezpečenie prác novú formu výberu prvýkrát. Elektronickou aukciou obstarávalo zákazku s nízkou hodnotou. Jej predmetom je údržba porastov na sídlisku Rozkvet.
Tlak na to, aby sa v samospráve zabránilo predražovaniu zákaziek, bol veľký. V okolitých mestách robia elektronickú aukciu dlhšie. Prím hrá Nová Dubnica, kde vyberajú dodávateľov týmto spôsobom už dva roky.

Ušetrili deväťtisíc eur
Predpokladaná hodnota zákazky na údržbu porastov na sídlisku Rozkvet na plochách pod blokmi H a ploche nad archívom bola stanovená na maximálne 16 596 euro. „Celkovo bolo oslovených sedem uchádzačov z regiónu oprávnených poskytovať predmet zákazky. Do elektronickej aukcie sa prihlásili traja. Najvyššia ponuková cena bola 16 500 eur, v aukcii sa konečná cena znížila o 9-tisíc eur,“ informoval o výsledku Filip Oubrecht, hovorca mesta. Zákazku v konečnej sume 7500 eur bude robiť spoločnosť REAVÝZ z Horného Lieskova.
Elektronické verejné obstarávanie tejto zákazky, ktorého súčasťou bola aj aukcia, prebiehalo v troch kolách - zadávacie kolo, medzikolo, súťažné kolo. Ich začiatok a koniec bol presne vymedzený. Pre samotné súťažné kolo (on line aukciu) bolo stanovených 30 min, ktoré bolo predĺžené o 24 minút.

Obstarávanie išlo cez mesto
Elektronické verejné obstarávanie pripravovali v systéme PROe.biz pracovníci mesta z úseku životného prostredia. Príprava bola konzultovaná s pracovníkmi poskytovateľa prístupu k virtuálnej aukčnej sieni. „V súčasnosti máme zmluvne zabezpečené bezplatné používanie softvérového systému - elektronickej aukčnej siene, na 2 mesiace. Po uplynutí tejto lehoty sa môže mesto rozhodnúť, či má záujem tento systém naďalej využívať. V prípade záujmu bude mestu prenajatý za zmluvne stanovenú cenu,“ doplnil Oubrecht.

Predražovanie zákaziek
Elektronickej aukcie na výber dodávateľa pre mestské zákazky sa verejne na zastupiteľstve domáhal občiansky aktivista Juraj Smatana, aj niektorí poslanci. Malo by sa tým predísť predražovaniu zákaziek, ktoré sa vykonávajú pre mesto. Problém predražovania a uprednostňovania niektorých firiem rezonoval hlavne na januárovom zastupiteľstve. Primátor Miroslav Adame vtedy povedal, že mesto pripravovalo aukcie už minulý rok, ale vec sa nepodarilo dotiahnuť do konca.
Občiansky aktivista Juraj Smatana uvítal novú formu pri výbere dodávateľa pre mestské zákazky. Má však aj niekoľko výhrad. „Zo strany mesta, keď pristúpilo k tejto metóde výberu, to bol veľmi dobrý krok. Bolo by však výhodnejšie, keby to zadávala externá firma, priamo motivovaná na dosiahnutí najnižšej ceny. Úrad môže byť motivovaný skôr tým, aby si zjednodušil prácu. Mesto tiež mohlo osloviť viac firiem, konkurencia by bola väčšia,“ vyjadril sa Smatana.

Inde začali skôr
V iných mestách regiónu začali s elektronickými aukciami už skôr. V Púchove uskutočnili výber dodávateľa elektronickou akciou prvýkrát tento rok v januári. Jej predmetom bola výstavba mestského divadla, ušetril sa milión eur oproti pôvodnej sume. Prím vedie v oblasti obstarávania prostredníctvom elektronických aukcií Nová Dubnica, kde spôsob uplatňujú už dva roky. ⋌(BERKO)


© 2009 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

[27. 4. 2009 9:45:00]
Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.04.2009 16:28

Ako, ak to budú robiť ako minulý rok, že to pokosia o týždeň zhrabú a po týždni to spracú, tak dovidenia, ale smrad hnijúcej trávi tu nepotrebujem!

zimná údržba, OMG ako za komunizmu!

Predtým firma mala hlavné "ťahy chodníkov" z rozkvetu posypaných a očistených už o 5:00, teraz som šiel peši 7:30 a ako len začínali, ale najviac ľudí behá od 5:00 do práce,... Takže sme si všetci celú zimu užívali. Predtým prebehli cestu aspoň raz za hodinu, teraz 3 hodiny a ich nikde ;)

čiže peniaze nie su všetko, treba určiť priority a či to firma vôbec zvládne.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.04.2009 19:33

Miro,Stano,balce kufre.Ľubo na hrad!Alebo na kaviareň!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.04.2009 19:58

ale na Považský. Kamene nosiť.

Po tom ako POVBYT vyplával na hladinu je v tejto doline nezvoliteľný.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.04.2009 21:05

na tie strkove zaplaty na cestach bolo tiez elektornicky vyber? tak odjebanu robotu siroko daleko nevidiet vivat tankodrom

Anonymous User
Anonymous User píše:
Úterý 28.04.2009 21:51

ale potom aj odkontrolovať dodávku.

Elektronicky sa zatiaľ dražila len údržba zelene na Rozkvete, nákup smetných nádob a údržba detských ihrísk.

V dražbe nemusí byť jediné kritérium cena, ale napríklad aj pozáručný servis.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 07.06.2009 12:34

poradí , nám všetkým , kde sa dá ma na www. povazska-bystrica.sk nájsť ta dražba . lebo ja som ju tam nenašiel.Tiež mám záujem aspoň sa zúčastniť na aukcii , ako to heslo , keď nevyhrám tak sa aspoň zúčastním.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 07.06.2009 12:48

to nájdeš skôr na pb.otvorene:-) musel by si mať súdružskú príslušnosť ala Všadestav,Políkstav,Haststav....a možno by si sa zúčastnil.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 07.06.2009 12:52

Opýtajte sa v Domaniži,jak sa vychvaľuje novým bazénom za pol melóna.

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 07.06.2009 14:10

a druhý vnútorný

Anonymous User
Anonymous User píše:
Pondělí 08.06.2009 14:40

jedno je koľko má bazenov a čo ja viem čoho, hlavné je aby odvádzal kvalitnú robotu a to sa bohužiaľ nedeje. Kvalita prác ja žalostná!!!!!!!!

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 07.06.2009 13:09

Jaro,kedy budú nové fa z MsÚ?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 07.06.2009 20:14

píšeš, že sa dražila len údržba zelene na Rozkvete, nákup smetných nádob a údržba detských ihrísk. Ako je teda možné, že Sádecký dostal objednávku aj na druhú etapu mariánskeho námestia pred kostolom, ktoré je už beztak poriadne zfušované? Vari sa súdruhovia zľutovali nech si postaví aj tretí bazén? Nech žijú elektronické aukcie fúúúúj

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 07.06.2009 20:38

máš to overené?

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 07.06.2009 20:47

http://www.mountfield.sk/bazeny/

Anonymous User
Anonymous User píše:
Neděle 07.06.2009 21:45

:D mať tvoje problémy

« říjen 2021 »
říjen
PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359