Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / 6.ročník programu Priestory – Krajšie zákutia pre stretnutia susedov

6.ročník programu Priestory – Krajšie zákutia pre stretnutia susedov

Autor: redakcia Poslední změna: Úterý 29.09.2009 17:18
Nadácia Ekopolis vyhlasuje 6.ročník programu Priestory – Krajšie zákutia pre stretnutia susedov. Banská Bystrica, 28.septembra 2009. Témou 6. ročníka programu PrieStory, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis, je úprava priestranstiev pre skvalitnenie života obyvateľov - susedov. O podporu sa v otvorenom grantovom kole môžu uchádzať skupiny občanov a mimovládne organizácie. Žiadatelia získajú okrem finančnej čiastky 5 000 € na projekt aj technickú pomoc a poradenstvo pri jeho realizácii. Termín uzávierky prijímania žiadostí je 21. 10. 2009. Dlhodobým partnerom programu je ČSOB Finančná skupina.

Tento ročník sme zamerali na vytváranie a obnovu menších námestí pre skvalitnenie života obyvateľov, obnovu verejných priestorov medzi panelovými domami či hustejšou zástavbou v mestskom prostredí tak, aby sa tu mohli stretávať obyvatelia – susedia aj návštevníci z okolia. Podporené však budú aj iné zmysluplné projekty, “ upresnila Martina Paulíková, manažérka programu.Cieľom programu PrieStory je podporovať účasť ľudí na plánovaní, vytváraní a skrášľovaní verejných priestorov a zlepšovaní prostredia, v ktorom žijú. „Nevyhnutným predpokladom pre udelenie grantu je účasť občanov, ktorí v danej lokalite bývajú alebo pracujú, na plánovaní, príprave a realizácii úpravy verejného priestoru, “ doplnila M.Paulíková.

 

Za uplynulé roky sme vďaka tomuto programu pomohli obnoviť niekoľko nevyužitých schátralých priestranstiev, vďaka čomu sú z nich dnes „živé“ miesta, na ktorých sa pravidelne stretávajú miestni obyvatelia. Práve preto vidíme zmysel pokračovať v projekte aj naďalej,“ povedala Tereza Molnár Copláková, riaditeľka Public Relations, ČSOB Finančná skupina.

 

Podmienky a kritériá grantového programu záujemcovia nájdu na internetovej stránke www.priestory.sk. Úspešných uchádzačov o grant nadácia zverejní v médiách a na webovej stránke grantového programu. Program PieStory má dve kolá výberu projektov. Zverejnenie výsledkov 1. kola bude 30. októbra 2009. Finálne výsledky majú byť známe 15. januára 2010.

 

 

Lektorskú pomoc počas programu PrieStory budú poskytovať skúsení externí lektori a lektorka z nezávislej organizácie Partners for Democratic Change Slovakia (PDCS) Bratislava.

 

Názov grantového programu PrieStory je odvodený od myšlienky, že miesta, ktoré nás obklopujú, nás ovplyvňujú. Ak nám na nich záleží, môžeme ich zmeniť. Každé zmenené miesto má potom svoj príbeh. Tak vznikajú PrieStory - miesta, ktoré spájajú ľudí.

 

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

 

Obnovu a oživovanie verejných priestorov za účasti verejnosti začala podporovať Nadácia Ekopolis ako jedna z prvých nadácii na Slovensku. Vďaka získaným skúsenostiam sa zapojila do medzinárodného projektu UrbSpace - zvýšenie atraktivity a kvality mestského prostredia. Jeho cieľom je vypracovanie spoločnej stratégie tvorby mestských verejných priestorov, výmena odborných znalostí a aktuálnych trendov obnovy priestorov v mestách. Projekt UrbSpace je realizovaný v rámci Central Europe Programme a financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

 

V 1. ročníku PrieStory 2005 sa zrealizovalo päť projektov: v Žiline, Zvolene, Nitre, Bratislave – Petržalke a Leviciach. V období 2006 až jar 2007 boli upravené ďalšie štyri priestranstvá: v Pezinku, Kežmarku, Bratislave – Rusovciach a Nových Zámkoch. Do konca roka 2007 boli skrášlené priestranstvá v Pruskom, Rajci, Rimavskej Sobote a Stančínskej Roztoke. V roku 2008 vznikli nové, upravené priestory v Banskej Bystrici, Kalnej Roztoke, v Pohorelej, Tesároch a Trstenej.

V tomto roku sú pred dokončením projekty v Banskej Štiavnici, v Haniskej (Košice), Krtovciach (Topoľčany) Medovarciach (Krupina) a v Rumanovej (Nitra), kde rovnako dostali aktívni ľudia príležitosť zrealizovať svoje nápady a zmeniť zanedbané verejné priestranstvá na príjemné a bezpečné miesta.

 

 

Viac informácií: Martina Paulíková, manažérka programu PrieStory, 0915 811 195, paulikova@ekopolis.sk.

 

Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 29.09.2009 17:28
Ak máte nápad, ako skvalitniť spoločné priestory v blízkosti vášho domu, alebo hocikde v Považskej Bystrici, odporúčam skúsiť tento grantový program. Nemusíte sa báť nejakého zbytočného úradovania v súvislosti s grantom, Nadácia Ekopolis patrí v tejto oblasti medzi najpružnejšie.

V prípade potreby môžem záujemcom poradiť so spracovaním žiadosti o grant. Už niekoľko rokov som členom poradného zboru Nadácie Ekopolis, viem teda aké chyby neskúsení žiadatelia najčastejšie robia.
Anonym píše:
Středa 30.09.2009 11:53
napadov by bolo ... ale schopnych a ochotnych ludi nie, to je bohuzial realita u nas.
Napr: mal by som napad spravit na strede okolo domanižanky z oboch stran od mosta pri výmeničke, po most - čo ide po ňom okružná ulica " kolonádu" - teda široký chodník kde by sa zmestili lavičky a časť pre chodník pre peších a časť pre koručuliarov.... myslím, že som to videl už aj architektonicky spracované, blízko mojim predstavám.. avšak.. ako sa v podmienkach súťaže uvádza... treba na to aj aktivitu ostatných ľudí, ktorí tam bývajú.. a tu náš projekt končí..
Anonym píše:
Pátek 16.10.2009 22:47
Neraď a nekritizujlen Smatanko. Urob Ty ten projekt.Aspoň uvidíme, či ti ide o vec, alebo len o svoje zviditeľňovanie

« květen 2022 »
květen
PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359