Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Pred 65 rokmi považskobystrickí gardisti začali vraždenie v Nemeckej

Pred 65 rokmi považskobystrickí gardisti začali vraždenie v Nemeckej

Autor: redakcia Poslední změna: Čtvrtek 05.05.2016 23:41
Kategorie: ,
[2010-01-06] TASR včera priniesla tlačovú správu, v ktorej pripomína začiatok masových popráv po potlačení SNP. V Nemeckej pri Brezne členovia považskobystrických Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy za 7 dní zastrelili a do nehaseného vápna hodili asi 1000 ľudí.
Pred 65 rokmi považskobystrickí gardisti začali vraždenie v Nemeckej

Vápenka v Nemeckej, dnes múzeum SNP. FOTO: Stanislav Takáč, www.stanislavtakac.blog.sme.sk, 2008

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovnú správu v pôvodnom kontexte na stránke

redakcia
redakcia píše:
Středa 06.01.2010 17:13
Asi najpodrobnejší materiál dostupný na webe je na stránke Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov:
http://www.szpb.sk/restredo.htm

Anonym píše:
Středa 06.01.2010 21:50
Čítal som článok v odkaze, je tam množstvo mien zavraždených, umučených, zneúctených, znásilnených a okradnutých obetí. Je tam zmienka o komande fanatikov z Považskej Bystrice, ktorí boli príslušníkmi Hlinkovej gardy. Bolo ich 150 !!! V rokoch vojny mala Považská Bystrica možno 8000 obyvateľov.
Úryvok z článku:
Ďalším otrasným svedectvom zločinov proti ľudskosti zostanú vraždy, ktoré spáchali zločinci z Einsatzkommanda 14 a zo 150-člennej jednotky POHG z Považskej Bystrice pod priamym velením SS-obersturmfuhrera Deffnera a nadzbrojníka Horu vo vápenke v Nemeckej v Ráztockej doline od 4. do 11. januára 1945. Táto vražedná zostava, ktorú tvorili príslušníci najdôležitejšieho oporného bodu v Banskej Bystrici a 150-člennej jednotky POHG z Považskej Bystrice, predviedla tie najzvrátenejšie podoby fašistickej ideológie v okupačnej praxi. Väzňov privezených z Krajskej väznice v Banskej Bystrici pred popravou najprv olúpili o všetky cennosti a potom ich nad ústím horiacej pece strieľali do tyla, v dôsledku čoho vlastnou váhou padali rovno do plameňov. Na začiatku tohto otrasného divadla SS-obersturmfuhrer Deffner praktickou ukážkou „inšpiroval" svojich podriadených, ako si majú počínať. Jeho príklad ešte „umocnil" nadzbrojník Hora. Do slepého bezuzdného zabíjania sa za ním pustili aj ďalší gardisti: Valient, Rojko, Knapek, Blahut, Patrok, Tresa a ďalší, ktorí si po dohovore s príslušníkmi strážnej jednotky wehrmachtu „odskočili" zo strážnej služby v okolí vápenky zastrieľať do živých terčov.96

Kto to bol títo 150 príslušníci jednotky POHG? Alebo poznáme len obete? Pozná niekto mená?
Pokiaľ si to premietneme v dnešnom prístupe väčšiny občanov mesta k problémom, tak budeme presviedčaní že v dobe pôsobenia 150 členného komanda POHG z Považskej Bystrice v Nemeckej sa obete do vápenky nahádzali samy!

Či.

Či je lepšie ukazovať na dokumenty v archívoch "Ústavu pamäti národa"?. Tam je možno menej spoluobčanov!
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Středa 06.01.2010 22:11
Pokiaľ viem, niekoľko rokov po vojne sa začalo vyšetrovanie, lebo boli nájdené zoznamy členov tejto gardistickej skupiny. Padli aj rozsudky smrti. O prípade bola napísaná kniha - Gardistické inferno. Jej autorom je reportér Gavril Gryzlov.
Keď kliknete sem,
http://www.antikvariatik.sk[…]nka=kniha&id_knihy=6556
môžete si pozrieť obálku knihy, aj pár fotografií z procesu.

Táto tragédia, podobne ako iné veci, boli vytesnené z kolektívnej pamäti považskobystričanov.
Prežíva to snáď len v obľúbenom výroku "bystričania sú vždy pápežskejší od pápeža, za slovenského štátu gardisti, po vojne komunisti..."

Ak by niekto z čitateľov knihu doma mal, vedel by som zabezpečiť spracovanie jej podstatných častí na web.
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 11:04
tu knihu tam uz nemaju, nejaky bystrican ju asi po vasom zverejneni rychlo kupil.. a spalil aby sa o niekom kto sem pravidelne prispieva stiplavymi poznamkami nedozvedelo co ma za predkov... alebo niekto, kto si chce rypnut aj do tohoto.. a za chvilu ju bude poskytovat na zverejnenie :)

mimochodom, zmizla uz aj v inych netovych antikvariatoch kde do nedavna bola... zeby sa po nej zlahla zem?
Anonym píše:
Neděle 11.04.2010 23:09
mali sme ju doma, mal ju požičanu kamarad, ale niekto mu ju ukradol, niekto sa im vlupal do chalupy a pobral cennosti, ale zmizla aj ta kniha.
Milos
Milos píše:
Středa 20.05.2015 19:27
Tak taku knihu mam! A zaujimave ako pan Smatana tu hla pise a po Bratislave beha s Ukropskou vlakov v podpore fasistov a Banderovcov...no to je zmena!
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 11:13
Viem, že je to odsúdenia hodné, a je to zverina najhrubšieho zrna. Ale aj tak je to naša história, treba sa s tým verejne vyrovnať, netváriť sa, že také nič nebolo. Ideálne by bolo keby sa vytvorila nejaká publikácia, kt. by o tom napísala pravdivo a bez nezmyslov či už z komanč režimu, či z ľudáckeho režimu... ale nezávisle aj s jednou stránkou veci aj s druhou... Aj keď to nie je najsvetlejší bod našej histórie, je to predsa len naša história mali by sme byť o nej informovaní nech sa z toho poučíme a nech sa to už neopakuje... pretože podobný režim tu môže nastať tak rýchlo, že sa ani nenazdáme.

A hlavne: keď sa to už takto nadškrtáva a pripomína výročiami, nech sa to vždy nezrúti len k tomu, že sa napíše otrávený článok: bystričani gardisti zabíjali... a svinským spôsobom - toto pre mňa súci článok nieje, ako keby ho písal pán propaganda za červených.
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 12:42
POHG v PB v ziadnom pripade nemal 150 clenov ani dokopy a uz vobec sa taka velka skupina z PB nezucastnila poprav v Nemeckej. Ide o dlhodobo opakovany omyl, ktory zrejme bude zamena s Nemsilovou skupinou. Skupina gardistov z PB bola asi tridsatclenna - pripojila sa k POHG BB. V 1958 prebehol proces, ktory vsak bol politicky, a tak neobjektivny a bolo v nom odsudenych 15 ludi, vratane povazskobystrickeho farara. Existuje mnoho prispevkov v mediach na tuto temu, ale drviva vacsina z nich len kopiruje stare nazory, a tym aj omyly, neprinasa nic nove. Novinari totiz pramene neskumaju. V januari vyjde zbornik, v ktorom sa objavi studia na temu POHG v PB, ktora je zalozena na naozajstnom historickom vyskume a nie na kopirovani nazorov: http://www.druhasvetova.sk/[…]&cisloclanku=2009100002
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 12:44
Okrem toho Gryzlov sa da pozicat v SNK v Martine, je to vsak z velkej casti politicka agitka v znameni 50. rokov.
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 15:12
história sa v PB opakuje len potentátisa menia stále tu vládne nejaký extrém
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 15:22
 Je absurdné prebíjať jedno zlo druhým. Hovoriť o tom, v zmysle, že bolo to síce beštiálne, ale že zle, ale v podstate sa nič nestalo, lebo zle bolo aj následne za komanča.
    Možno niekto z komančov spackal proces s príslušníkmi POHG z PB len z alibizmu a počítal s tým, že keby súdili raz jeho, aby to tiež niekto spackal. Chuj s obeťami! Hlavná vec že karavána ide ďalej!
    Deje sa to i teraz a v Považskej Bystrici dupľovane a je úplne jedno kto vyhrá voľby, vždy sa k moci dostanú nadšenci, ktorí nehľadia na obete, slušnosť a spravodlivosť. Počítajú s tým že súdy budú zhovievavé a v podstate nikto nebude odsúdený!!!
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 15:50
z akeho idividualneho alibizmu? to bolo normalne riadene z UV KSČ, zrejme mas trosku naivne predstavy o socialistickej justicii, hlavne v 50. rokoch. bol to jeden z procesov, ktory sa dal maximalne politicky vyuzit, a tak sa aj stalo, je to jasne zo sudneho spisu, ako aj dobovej propagandy. po lopate: proces sa dal spravit regulerny, ale stal sa procesom na politicku objednavku. je to jasne aj z nacasovania. teraz nehovorim o opravnenosti odsudenia, o zavrhnutiahodnych cinoch, ale o justicii v tom obdobi.
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 20:57
Si orginál pracovník pre Ústav pamäati národa, taký ktorý vie aj treťohorné vrásnenie odôvodniť besnením komunizmu na Slovensku. To je presne taký prístup ktorý vyhovuje k zamachľovaniu "účasti" považskobystričanov na masakre
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 21:29
nikto tu nechce zmachlovat besnenie, len poukazujem na to, ze proces neprebehol tak, ako mal. a hovorim, ze clanok nie je faktograficky spravny. ale to je moja naivita mysliet si, ze by tu niekto chcel najst pravdu a netliachat len tak do vetra a nadavat kazdemu, kto pride, vsak?
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 21:43
navyse, ked si spomenul UPN, ten sa zaobera aj obdobim 1939 - 1945 a v jeho archive najdes aj vysetrovaci spis k procesu. mohol by si si ho nastudovat, ak ma chces obvinovat zo "zamachlovania ucasti bystricanov na masakre". potom sa mozes vyjadrit k veci. ja mam nastudovane cele posobenie POHG v PB a rozhodne sa nesnazim ho idealizovat, viem aj o dalsich svinstvach, ktore maju na svedomi. v komentari islo len o to, ze proces nebol koser, staci si vazne pozriet jeho priebeh.
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 17:19
Podobný článok bol na tejto stránke v roku 2007.

http://povazska-bystrica.ot[…]-slovaka?searchterm=kalivod
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 17:38
článok spred dvoch rokov obsahoval ešte omnoho viac nepravdivých údajov a faktograficky bol úplne nanič - miešanie hrušiek s jablkami, napr. Nemsila nemal s Nemeckou nič spoločné, atď. to bol typický príklad nekritického kopírovania komunistickej propagandy.
Anonym píše:
Čtvrtek 07.01.2010 23:14
Nepochybujem o tom, že komunistická justícia sa s obvinenými nebabrala - a čo gardista, to masový vrah.

Ale aj tak: tých 900 ľudí ktosi zabiť musel, a okrem pár Nemcov tam boli len ľudia z považskobystrického POHG.

Neverím však, že by sa dal zostaviť 150-členný oddiel zo samých masových vrahov. Štatistika funguje. Ozajstných hoviad je v populácii maximálne 2-4%. Nejakých 10% sa dá strhnúť, čojaviem 60% pod tlakom povolí, a zase len menšia časť sa dokáže proti svinstvu aj postaviť. Ale takí do POHG nevstupovali.
Anonym píše:
Pátek 08.01.2010 01:26
máš pravdu, o tom, že sa pohotovostní gardisti z PB zúčastnili masových popráv, niet pochýb, to je dokázaný fakt. išlo len o to, že proces bol politický - obžalovaných bolo len niekoľko (zväčša nevhodného pôvodu, ale našli sa aj takí, ktorí hneď po vojne vstúpili do KSS/KSČ - to je klasika u ľudí bez chrbtovej kosti), navše bol k 14-člennej skupine pripojený aj farár, ktorý ich mal k činnosti nabádať, niektorým obžalovaným nebola účasť na vraždách preukázaná a nepovolená obhajoba, výpovede sú zjavne naučené a obžalovaní sa priznávajú k brzdeniu pokroku a nenávisti k ZSSR ako motívu svojho konania. navše súbežne prebiehal proces s Nemsilovou skupinou, ktorý bol navlas rovnaký, vrátane farára. je to jasná degradácia spravodlivosti. navyše 150-členný oddiel z PB neexistuje - išlo o 30-člennú čatu (čo činy nezľahčuje, samozrejme), celý POHG v PB mal 122 členov. mimochodom vstup do POHG bol dobrovoľný len na začiatku, neskôr sa rozposielali povolávacie lístky (gardistom, neskôr aj HM a v niektorých prípadoch aj negardistom) - neuposlúchnutie sa malo trestať rovnako ako v armáde. nie všetci teda boli ideologickí fanatici.
Anonym píše:
Pátek 08.01.2010 00:20
Záleží na charktere človeka či odolá alebo sa poddá.
Dajte dnes ponuku slušnému človeku,že zarobí niaký ten milión a uvidíme čo to sním za 3-5 rokov
spraví.
Poznal som veľa slušních ľudí,pred 20 rokmi.
Do prvého milióna to boli stále slušný ľudia,no pri ďalších milónoch začali strácať slušnosť.
To čo robí mamon z ľudí, je horšie ako zver.
Gardisti bli tiž len ľudia ktorý neodolali mamonu.Veď židovské majetky dostávali práve gardisti
a prisluhovači nemcov.
Čo sa deje dnes,to isté.
Ten kto je pri moci, dosadí si svojich ľudí,to že nerozumie danej problematike nije dôležité.
Dnes je dôležité to, aby spravil čo chce človek ktorý ho tam dosadil.Že sa porušujú zakony to
už nikoho netrápi.Preto je dôležité ako sa zachovajú čestný ľudia.
Anonym píše:
Pátek 08.01.2010 08:01
Máš 100% pravdu a páči sa mi ako si to jednoducho povedal
Anonym píše:
Středa 13.01.2010 13:12
fuj
Dušan Janiga
Dušan Janiga píše:
Neděle 11.03.2012 11:20
Píše sa 11 marec 2012 a KOĽKO kolaborantov FAŠIZMU od novembra 1944 do mája 1945 ...a potom....až do roku 2012 -t.j. aj s POHROBKAMI kolaborantov tzv. Slovenského štátu až po súčasnosť MEDZI NAMI ŽIJE?! A čo tak asi robia od 9.mája 1945 -tí čo "prekĺzli do SPB,či so "exilu" a PO ROKU 1989 sú "národní hrdinovia" boja proti komunizmu?! Zkurvené bandy fašistickej kolaborácie a ich neofašizácia v rokoch 1989-2012 - KEDY SA DOSTANE a pred aký tribunál EUROSÚDU?! Či sa "počká" ne LEPŠIE ČASY k návratu "dokončenia TRETEJ RÍŠE v rokoch 2012 až do akého EUROKONCA - sa pýtam ako jeden z mála, ktorí neskončili v novembri 1944 v " ČIERNEJ DIERE" - po potlačení "ŽIDOBOĽŠEVICKÉHO POVSTANIA" -ako zvyknú POHROBKOVIA kolaborantov nazývať Slovenské Národné Povstanie - ktoré bolo NÁ R O D N É - boha im katolíckolaborantského proFAŠISTICKÉHO a asi ešte aj po NOVEMBRI 1989, lebo november 1944 im bol a je EŠTE MÁLO - aj po 10. marci 2012: D O K E D Y?!
Anonym píše:
Pátek 22.05.2015 06:53
obludnost Dusan pokracuje vid. fasizmus a besnnie na Ukrajine, vrazdenie 2.5.2014 v Odese, priatelstvo Endreja a Pjotra 20.5.2015...zobudzaju sa uz u nas!
edo
edo píše:
Neděle 15.11.2015 14:19
Mam taky doje že ludia sa napoučili,ved dneska sme svedkami velmi brutalnych metod ,ktorych sa dopustaju na bezbrannych ludoch.vid Francuzko.
edo
edo píše:
Neděle 15.11.2015 14:19
Mam taky doje že ludia sa napoučili,ved dneska sme svedkami velmi brutalnych metod ,ktorych sa dopustaju na bezbrannych ludoch.vid Francuzko.
Pavol
Pavol píše:
Středa 20.04.2016 09:45
Roman
Roman píše:
Středa 06.12.2017 22:12
Až teraz som narazil na tento článok a hneď ma zarazilo "pár" nejasností. POHG v PB nemal ani dohromady 150 ľudí ale cca niečo okolo 120. Do nemeckej necestoval POHG ale iba čata tvorená cca 30 ľuďmi. Ani nezavraždili 1000 ľudí. Nikto nevie presné číslo ale historické údaje a výpoveď Leona Buntu hovorí o 14 nákladiakoch myslím, čo je do 400 ľudí. Uvažovalo sa o max 900 ľuďoch, na základe Buntovej výpovede sa však prikláňa k 400 nakoľko svoj čin neľutoval, pretože bol zažratý fašista a bol na to ako keby hrdý, čiže výpoveď nemal prečo skresľovať k nižším číslám. Ani ich nevraždili členovia Einsatzkomanda 14 z BB. Akcia v Nemeckej bola akcia čaty z PB a Nemcov. Tí ale všetko nechali na Považskobystričanov. Taktiež nezahynuli všetci zastrelením a spálením priamo na mieste, toto je počet obetí z troch akcií PB čaty, kde patrilo aj odpálenie bunkrov, zastrelenie a hodenie do žumpy, poprava granátom atď. A príkazy dával Bunta, ktorý sa sám priznal, nie Nemci. Nemcom bolo dokonca jedno aj to, čo sa stane s telami. Páliť ich navrhli tiež Bystričania. Tieto nezrovnalosti som našiel v polovici článku, druhú polovicu radšej ani nejdem čítať, pretože to je hromada niečoho divného. Ešte tam chýba že to bola 15. poľná rota POHG PB a už by tam bol zahrnutý aj ten posledný mylný údaj, čo sa po internete šíri.
Absolútne nechcem zľahčovať tento odporný a nechutný čin, iba ma zarazilo, že sa v pár riadkoch na stránke bojovníka proti hoaxu a učiteľa dejepisu na Gymnáziu nachádza práve toľko hoaxu a neprávd, prípadne poloprávd.
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Sobota 06.01.2018 08:03
Ak ste si nevšimli, tak stránka PB.OTVORENE.SK len priniesla informáciu o správe TASR.
A správa TASR vychádza len zo starších článkov o týchto zločinoch.

Základným problémom je, že súdne vyšetrovanie prebiehalo v päťdesiatych rokoch a komunistická justícia bola... komunistická justícia. Využila ten proces ideologicky a na tom súdnom procese sa dajú nájsť aj podstatne vážnejšie chyby, než sú nejasnosti s počtami obetí (napr. obvinenie kňaza, ktorý gardistov spovedal).
Najväčšiu paseku v tejto oblasti narobila propagandistická kniha Gavrila Gryzlova, z ktorej sa potom celé desaťročia šírili nepresné informácie ďalej.

Kto sa zaujíma o podrobnosti pôsobenia považskobystrických gardistov, ten by sa nemal uspokojiť s povrchným článkom pripomínajúcim tragické výročie, ale preštudovať si najnovšie práce historikov na tú tému, napríklad Stanislavy Tomanovej a Antona Hruboňa, viď napríklad tu: http://www.vhu.sk/data/att/3241.pdf

Tam sa môžete pohrúžiť do jednotlivých výpovedí vypočúvaných osôb, a nájdete toľko nezrovnalostí, koľko len budete chcieť, pretože vypočúvaní boli s veľkým časovým odstupom a vypovedajúci sa snažili manipulovať výpovede vo svoj prospech, vypočúvajúci zase plnili "zadanie" zadané komunistickými orgánmi "zhora".

Takže ak mi vyčítate, že som správu len opublikoval bez toho, aby som opravil všetky chyby a nejasnosti v tak zložitom, komplexnom a nejasnom vyšetrovaní zločinu v chaotických vojnových časoch, tak mi pripisujete doslova superschopnosti :-) A nie, táto správa TASR nie je hoax.

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359