Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / Pre nepredĺženie nájmu na lekáreň organizujú petíciu. Riaditeľ chce, aby bola lekáreň pod nemocnicou.

Pre nepredĺženie nájmu na lekáreň organizujú petíciu. Riaditeľ chce, aby bola lekáreň pod nemocnicou.

Autor: redakcia Poslední změna: Úterý 06.10.2009 20:10
[2009-10-06] Majitelia lekárne Anja v nemocnici organizujú petičnú akciu na jej zachovanie. Vedenie nemocnice nemá záujem, aby im bol predĺžený nájom, má s lekárňou iný zámer. O tom, kto priestory získa, musí rozhodnúť Trenčiansky samosprávny kraj. - Článok Bernadetty Pitoňákovej v dnešom vydaní týždenníka MY - Noviny Stredného Považia prináša aj vyjadrenia riaditeľa nemocnice Ing. Jaroslava Michálka a hlavného lekárnika nemocničnej lekárne Viliama Haviara.

Tento článok bol publikovaný v printovej verzii týždenníka MY-NOVINY STREDNÉHO POVAŽIA č. 39 s. 4

 

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Riaditeľ nemocnice tvrdí, že chcú v priestoroch zriadiť vlastnú lekáreň a zlepšiť tak zlú finančnú situáciu nemocnice. Rozhodnúť o predĺžení zmluvy musí Trenčiansky samosprávny kraj, kam chcú majitelia poslať petíciu. Za štyri dni ju podľa nich podpísalo 1500 ľudí.

Ak nedôjde k predĺženiu zmluvy, lekáreň prestane poskytovať svoje služby možno už koncom októbra. Na aký čas, nie je isté. Výpadok lekárne podľa jej majiteľov môže ovplyvniť aj pacientov. Vedenie nemocnice to popiera.


Nebude dlhšie otvorená

Majiteľka Anna Húdeková tvrdí, že aj jej zmluvu nepredĺžia, lekáreň na istý čas vypadne. „Po skončení nájomnej zmluvy by sme museli priestory lekárne vypratať a nový nájomca by ich musel nanovo zariadiť tak, aby spĺňali všetky normy upravujúce poskytovanie lekárenskej starostlivosti. Takýto proces rekonštrukcie a zariaďovania môže trivať tri aj šesť mesiacov,“ hovorí Húdeková.

 

Len jeden mesiac

Riaditeľ s ňou nesúhlasí. Tvrdí, že sú schopní otvoriť ju oveľa skôr a odhaduje výpadok na jeden mesiac. Potvrdzuje to aj vedúci nemocničnej lekárne.

„Vybavenie laboratória máme, môže byť spoločné pre verejnú aj nemocničnú lekáreň. Počítače tiež nebudú problém, zdĺhavejšia bude inštalácia a spustenie programov.

Lieky sa dajú zohnať v priebehu dvoch týždňov, stavebné úpravy sa robiť nemusia. Trošku dlhšie by mohlo trvať vybavovanie povolení na prevádzku,“ tvrdí vedúci lekárnik nemocničnej lekárne Viliam Haviar.

 

Nevýhody výpadku lekárne

Výpadok lekárne by nebol podľa Húdekovej dobrý hlavne pre pacientov, ktorí potrebujú lieky na liečbu onkologických ochorení, kardiakov, alergikov a iných pacientov, ktorí vo veľkom lekáreň navštevujú pre ťažšie dostupné lieky. Ich liečba vyžaduje drahé liečivá, ktoré práve Anja držala na skalde, alebo ich promptne zabezpečovala a tiež dávkovala. Pacienti nielen z mesta, ale aj okolia či rôznych častí Slovenska boli zvyknutí na tieto služby.

Dodala, že lekáreň u prevádzkujú 15 rokov, majú dobré vzťahy s dodávateľmi, zabehané postupy, zohraný tím vyškolených ľudí, ktorí robia túto prácu dokonalo. Nevie si tiež predstaviť, jako by nový nájomca na tieto služby tak rýchlo nabehol, bez skúseného kolektívu, ktorý je veľmi dôležitý. Tiež podotýka, že vedenie nemocnice nemalo výhrady voči ich práci.


Nápor na iné lekárne

Magistra Húdeková poukazuje aj na iné úskalia pri výpadku, čo ovplyvní aj iné lekárne.

„Pôjde o výpadok najväčšej lekárne. Ostatné lekárne budú musieť zvládnuť veľký nápor pacientov. Môžu sa predĺžiť čakacie doby,“ dodáva majiteľka.

Tiež tvrdí, že lekáreň zabezpečuje veľkú časť pohotovostných služieb. „Záťaž, ktorá by vznikla při výpadku, by nebolo ľahké preniesť na plecia ostatných lekární, v ktorých je často len jeden lekárnik či lekárnička,“ tvrdí Húdeková. Vpadok by sa mohol podľa nej nej dotknúť pacientov.

 

Garantujú služby pacientom

Riaditeľ tvrdí, že ak by sa lekáreň dostala pod nemocnicu, bola by schopná ďalej poskytovať tieto služby.

„Ak rozšírime počet zamestnancov, ako verejná lekáreň fungujúca pod nemocnicou, nemáme problém robiť to, čo doteraz robila súkromná lekáreň Anja,“ garantuje vedúci magister z nemocničnej lekárne Viliam Haviar. Nerobili by jedine sterilné lieky, ktoré sa tiež už dajú dnes pozháňať od distribútorov.

 

Kde zoberú financie?

Na vybavenie priestorov a naplnenie skladu by podľa majiteľky potrebovala nemocnica čiastku od 330 do 750-tisíc eur. Majiteľka sa pýta, kde chce zobrať zadlžené zdravotníctve zariadenie na toto peniaze. Investícia na zariadenie nemocnice však nebude podľa riaditeľa Michálka ani zďaleka taká vysoká, lebo väčšinu zariadenia nemocnica má a s distribútormi liekov sa dá dohodnúť na splátkach.

 

Môže mať nemocnica lekáreň?

Húdeková však ukazuje ešte na jeden problém.

„Zákon neumožňuje nemocniciam prevádzkovať služby verejných lekární. Nemocničné lekárne môžu len vydávať lieky na žiadanky pre lôžkové oddelenie. Verejné služby môžu vykonávať len súkromné lekárne. Ak pán riaditeľ plánuje v priestoroch súčasnej lekárne sprevádzkovať lekáreň, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou opäť súkromná lekáreň,“ konštatuje majiteľka.

„O tom, kto bude mať lekáreň ďalej nerozhodujem ja, ale Trenčiansky samosprávny kraj. Samozrejme, budem sa uchádzať o lekáreň pre nemocnicu. Prostredníctvom nej môže nemocnica prísť k nemalým finančným prostriedkom, aby nebola ohrozená,“ tvrdí riaditeľ Michálek.

Magister Viliam Haviar zas dodáva: „Nemocničná lekáreň nemôže vydávať na recepty, to je pravda. Ale nemocnica ako právnická osoba si môže otvoriť verejnú lekáreň so zásobovaním nemocnice. Tak by sme už neboli vedení podľa zákona ako nemocničná lekáreň, ktorá môže vydávať liečivá a lieky len na žiadanky oddelení alebo štátnych ambulancií, ale mohli by sme vydávať aj na recepty,“ tvrdí Haviar a dodáva, že takto to funguje aj v lekárni v Banskej Bystrici či Dunajskej Strede.


Petíciu zatiaľ nedostali

Majiteľka lekárne avizovala, že petíciu za zachovanie nemocnice pošlú Trenčianskemu samosprávnemu kraju. Na kraji ju zatiaľ nemajú.

„Petíciu z Považskej Bystrice sme zatiaľ neobdržali. Trenčiansky samosprávny kraj každopádne má záujem o zachovanie lekárne v priestoroch nemocnice. Nájomná zmluva zatiaľ trvá,“ informovala hovorkyňa samosprávneho kraja Vlasta Henčelová.

 

BERNADETTA PITOŇÁKOVÁ

Anonym píše:
Úterý 06.10.2009 20:17
Patrilo by sa pridat aj to, co bolo publikovane v tom sedom ramceku vedla clanku. Myslim, ze to presne vystihuje podstatu celeho problemu :)
Anonym píše:
Středa 07.10.2009 00:56
P. Hudekovýá zavádza. To bol pôvodný úmysel zákonodarcu , aby verejné lekárne prevádzkovali len súkromné osoby. Podľa t,č, platného zákona verejné lekárne môžu prevádzkovať fyzické aj právnické osoby. NsP je právnická osoba.
Ale to hlavné. Nech p. Hudeková a všetci jej pomocníci neprezentujú celú vec ako problém prevádzkovania lekárne. Pani Hudeková má len nájomnú zmluvu na prenájom priestorov v NsP na kde lekáreň prevádzkuje.
Tak ako ona začala svojho času prevádzkova lekáreň ako súkromná osoba, lekáreň ktorá bola pôvodne štátna , tak je bude môcť prevádzkovať po nej aj právnická osoba- t.j. NsP.
Rozhodujúce sú pre NsP , ale aj pre pani Hudekovú príjmy z tejto lekárne.
To le veľký deetatizátor Smatana preyentuije neustále svoje bludné stanoviská o dobrom súkromníkovi a zlom štáte.
Anonym píše:
Středa 07.10.2009 20:57
Bystrica nemicnica ešte funguje?? Ešte nie je zavretá ?? No všetko dočasu!! S pozdravom bývaly zamestnancec Farby Košeca, kde istý ing. Mich.... pochoval firmu. Česť jej pamiatke !!!
Anonym píše:
Středa 07.10.2009 21:11
Az na to, ze tu vobec nejde o prevadzkovanie lekarne nemocnicou. Ako som uz povedal, ten clanok hovori za vsetko - Michalek, Lackovic, Bros... Clovek nepotrebuje byt detektivom aby to pochopil. Obycajny pokus o likvidaciu konkurencie, to je vsetko.
Anonym píše:
Pátek 09.10.2009 13:06
JAAAAAJ NEMA RIADITEL NEMOCNICE DOST NAHRABANE ESTE MUSI AJ Z LEKARNE HRABAT......KEBY MU ISLO TAK STRASNE O DOBRO LUDI BY SA TAK NETRHAL O ZRUSENIE TERAJSEJ LEKARNE.........IDE TAM O VELKE PENIAZE TAK SA IDE ROZTRHAT.....
CHUDAK OBYCAJNY CHUDAK......PAN RIADITEL
Anonym píše:
Neděle 11.10.2009 04:13
TY SI OBYČAJNÝ CHUDÁK:
Anonym píše:
Úterý 20.10.2009 19:08
Bolo treba požiadať ing.Jurčíka PhD - tento špecialista na petície by Vám určite pomohol.
Anonym píše:
Úterý 20.10.2009 19:15
Jurčíka? Toho chválenkárskeho blba? Nemyslíš vážne. Ten blb nič nedokázal, iba drísta a chválisa.
Anonym píše:
Středa 21.10.2009 09:50
Ale však sa spisuje petícia na záchranu nemocnice, nielen pre lekáreň Anja. Našli sme to doma v pošte. To je fakt úbohé zo strany p. Jurčíka, námestníka nemocnice a poslanca VUC, kde má na to dosah a može to ovplyvnovať.
Anonym píše:
Středa 21.10.2009 10:50
Myslím, že Jurčík by najviac pomohol nemocnici tým, keby dal výpoveď.
Anonym píše:
Středa 21.10.2009 11:34
Máš môj súhlas...
Anonym píše:
Pondělí 18.02.2013 18:09
Koho bola pred tymito zmenami lekaren pri vchode a lekaren vo vestibule ??

A koho su tie lekarne teraz ? vchod a vestibul, vďaka za odpoveď
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Úterý 19.02.2013 15:27
Pred zmenami patrila lekáreň ANJA (pri vchode) farmaceutom Húdekovcom.
Po nepredĺžení zmluvy na miesto lekárne ANJA nastúpila nemocničná lekáreň, teda vo vlastníctve VÚC.

Lekáreň Nový Život (v koridore) patrila podľa obchodného registra vtedajšiemu riaditeľovi považskobystrickej nemocnice Ing. Jaroslavovi Michálkovi spolu s Dankou Lackovičovou, manželkou bývalého primátora, Mgr. Irenou Cingelovou, manželkou bývalého predsedu HZDS, a Ing. Jozefom Brosom (bývalý riaditeľ POVBYT) spoločníkom firmy TECHMAC, ktorá prevádzkuje susednú lekáreň Nový život. Lekáreň Nový život dostala od nemocnice prenájom nemocničných priestorov na 33 rokov, kým lekárni ANJA nemocnica predlžovala prenájom vždy po piatich rokoch.
Anonym píše:
Úterý 19.02.2013 19:38
Vdaka, tak v tej VUC, trapne nazvanou "nemocnicna" nemaju zajkladne antibiotika!!! V tej komercnej vo vestibule to mali nastastie. Naco je VUC lekaren ked to nevedia, komercny sektor to vie a je hanba ze zrusili predosleho vlastnika. Aspon viem kto to ma nasvedomi, VUC teda? Je za tymi zmenami aj nejaka konkretna osoba?

A.este jedna hanba na VUC, tam maju 4okienka na predpis, islo jedno a vo vestibule isli 3 !!
Anonym píše:
Úterý 19.02.2013 22:25
Veď o to vždy išlo. Zlikvidovať konkurenciu (manželov Hudekovcov), čo sa podarilo úplne na totálku. Lekáreň vuc-ky sa zachvíľu dovedie do krachu a zostane Michalek-Cingel-Lackovič-Bros comp. monopol.
Anonym píše:
Středa 20.02.2013 08:26
Ľudia už začínajú chápať, že SMER tu len zakrýva záujmy HZDS.
Kde sú naši slávni trenčianski poslanci, ako superman s dvojitým výskytom Janas?
Anonym píše:
Středa 20.02.2013 08:52
Iba s dvojitým výskytom ?
Ty ho pekne podceňuješ.

« prosinec 2021 »
prosinec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359