Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod / Prispievatelia / redakcia / PRAVDA | Obyvatelia Považskej Bystrice chcú odškodné za diaľnicu

PRAVDA | Obyvatelia Považskej Bystrice chcú odškodné za diaľnicu

Autor: redakcia Poslední změna: Čtvrtek 10.06.2010 13:32
[2010-06-10] "No to nemôžeme urobiť. Neexistuje zákon, ktorý by nám umožňoval týchto ľudí nejakým spôsobom finančne odškodniť alebo asanovať ich domy," povedal Jánošík (hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti).
PRAVDA | Obyvatelia Považskej Bystrice chcú odškodné za diaľnicu

V týchto miestach vedie kanalizácia, tá pri výstavbe popraskala. Aj komín na dome nám takmer spadol, musíme to opravovať, hovorí o následkoch výstavby diaľnice Pavol Pastorek z Považskej Bystrice, ktorý býva pod diaľničnou estakádou. Autor: Milan Kráľ, P

Pokiaľ je to možné, prečítajte si nasledovnú správu v pôvodnom kontexte na stránke

http://spravy.pravda.sk/obyvatelia-povazskej-bystrice-chcu-odskodne-za-dialnicu-pk9-/sk_regiony.asp?c=A100610_090007_sk_regiony_p09

Obyvatelia Považskej Bystrice chcú odškodné za diaľnicu
Milan Kráľ | 10. júna 2010 9:00
Po spojazdnení diaľničného úseku ponad Považskú Bystricu miestni občianski aktivisti požadujú odškodnenie pre ľudí, čo bývajú v jeho blízkosti. Ich šance na úspech sú však slabé.

"Keď sme pri stavbe diaľnice oznamovali nároky najviac postihnutých ľudí, okamžite zaznievalo - diaľnicu treba, neblokujte to. Teraz diaľnica funguje, tak je čas pozrieť sa na tých pár desiatok ľudí, ktorí ňou trpia a spravodlivo ich odškodniť. Cena ich majetkov klesla na zlomok pôvodnej hodnoty, ich domy sú nepredajné," odôvodňuje nároky Juraj Smatana z občianskeho združenia Diaľnica a ľudia.
 

"Neodškodnili ma nijako, nedali mi ani 5 halierov. A pritom tu sa nedalo bývať, už rok bývam v náhradnom byte v meste, to mi platia. Chcem sa vrátiť, ale neviem kedy, nikto ma nevyzval, nikto sa ma na nič nepýta," hovorí 82-ročná Vlasta Kalašová, ktorá má rodinný dom pod diaľničnou estakádou.


Diaľnica zhoršila životné podmienky aj 86-ročnej Heleny Rosinovej. Vraví, že estakáda jej ubrala slnečného svetla, v izbe má oveľa chladnejšie a tmavšie, na poschodí jej pri výstavbe praskol strop.

Podľa Marcela Jánošíka, hovorcu Národnej diaľničnej spoločnosti, zákon nedáva veľa možností, ako ľudí odškodniť. Vykúpia a zbúrajú iba tie domy, ktoré stoja na trase diaľnice. Niektorí majitelia žiadajú, aby asanovali aj ich príbytky, pretože nechcú bývať v blízkosti diaľnice. "No to nemôžeme urobiť. Neexistuje zákon, ktorý by nám umožňoval týchto ľudí nejakým spôsobom finančne odškodniť alebo asanovať ich domy," povedal Jánošík.

Viacerým obyvateľom diaľničná spoločnosť vymenila staré okná za plastové, ktoré viac tlmia hluk. Teraz, po spustení premávky na diaľnici, ešte experti merajú vplyvy na životné prostredie a porovnajú ich s výsledkami pred stavbou.
"Máme možnosti, ako riešiť zvýšenú hlučnosť, aj keď ich nie je veľa.

Môžu sa upraviť protihlukové steny, prípadne by sa pristúpilo k ďalšej výmene okien, možný je aj špeciálny povrch vozovky, ktorý tlmí hlučnosť," dodal Jánošík.
Pavol Pastorek, predseda petičného výboru ľudí postihnutých výstavbou diaľnice v Považskej Bystrici, hovorí, že obyvatelia majú rôzne predstavy o odškodnom, niektorí chcú peniaze, iní nové byty. "Chceme sa so štátom dohodnúť, ak nie, sme pripravení obrátiť sa aj na európske inštitúcie," zdôraznil Pastorek.

Anonym píše:
Pátek 11.06.2010 00:35
Aj za bývalého režimu, by ste stále takto rýpali ?!
Keď Vám nič nechcú dať - tak Vám nič nedajú !

Údajne na Liptove pod mostom Dovalovec, sa veľmi výhodne predávajú pozemky,
ktoré sú pod alebo v tesnej blízkosti telesa dialničneho mostu ?

Vydržte, možno aj Vaše RD stúpnu časom na cene ?
Alebo to skúste ako nový majiteľ Elánu.
Keď striekali mostovku " vraj " mu realizátor za pomoci vetra " oprskal " fasádu budovy,
a vraj Skanska, to musí nanovo opraviť !
Myslím tú jeho budovu !
Uvidíme ?
Juraj Smatana
Juraj Smatana píše:
Pátek 11.06.2010 13:26
- Za minulého režimu by nás pravdepodobne zavreli. Dobre že je preč ten minulý režim. Jedna zlá vec však zostala: neúcta k súkromnému majetku. Mojim starým rodičom štát zabral domy a polia, bez spravodlivej náhrady. Súčasní diaľničiari sa chovajú úplne ako za komunizmu. To treba zmeniť.

- Zatiaľ nechcú ľudí odškodniť, ale ich názor sa zmení, keď bude tlak neúnosný. Mediálny, právny, politický a ekonomický.

- Nič vám nebráni ísť za ľuďmi pod diaľnicou a kúpiť od nich tie pozemky. Rozprával som sa s nimi predvčerom: majú podané inzeráty v realitných kanceláriách už niekoľko rokov. Príde kupec, pozrie sa na diaľnicu nad strechou, povie niečo ako "to je až tak blízko?", odíde a viac sa nevráti.

- Áno, žiadosti o náhradu škody sú podané, a pravdepodobne budú nasledovať aj žaloby. Odhadujem že budú úspešné. Tu však ide aj o to, aby sa ľudia v takýchto prípadoch nemuseli súdiť, ale ponuka na odškodné bola súčasťou budovania takejto stavby. To si bude žiadať zmenu zákonov. Uvedomujete si, že postihnutí si v súčasnosti musia zo svojich peňazí platiť súdnych znalcov, a na vlastné náklady dokumentovať poškodenia spôsobené diaľnicou?

« červenec 2020 »
červenec
PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Odporučiť
 

Copyright © 2000-2014 Klub Strážov, pokiaľ pri jednotlivých materiáloch nie je uvedený iný pôvodca. Prevádzkovateľ portála PB.OTVORENE.SK občianske združenie Klub Strážov nezodpovedá za obsah a aktivity v komunikačných službách vytváraných používateľmi. Preberanie pôvodného materiálu je povolené výhradne na nekomerčné účely a s uvedením zdroja.

Kontakty: Klub Strážov, projekt PB.OTVORENE.SK, Švabinského 17, 851 01 Bratislava. E-mail: redakcia@pb.otvorene.sk Mobil: +421907034666. ISSN 1337-0359